ZMĘCZENIE W HASHIMOTO
Zmęczenie było dla mnie najbardziej uciążliwym objawem w Hashimoto. Pojawiło się w 2009 roku, 8 lat przed diagnozą, po tym jak będąc na studiach przechorowałam mononukleozę, chorobę spowodowaną przez wirus Epsteina-Barra. Potrzebowałam 12 godzin snu na dzień aby “funkcjonować”, jeżeli to można nazwać funkcjonowaniem. Z trudnością zwlekałam się z łóżka i potrzebowałam ogromnych ilości kawy aby się obudzić. Często też piłam na śniadanie red bull, napój, który zawierał dużą ilość kofeiny.
Lekarze, do których się zgłaszałam oferowali mi leki przeciwdepresyjne, stymulujące używane w narkolepsji i ADHD, ale nikt nie sprawdził mojej tarczycy. Spotkałam się z terminem “zespół przewlekłego zmęczenia ” i zniechęcona tym, że nie było na to leczenia, pomyślałam, że muszę radzić sobie z tym sama.
Kiedy w końcu zostałam zdiagnozowana na Hashimoto to nawet się ucieszyłam. Pomyślałam, że jeżeli zacznę się leczyć to odzyskam energię. Ale tak się nie stało. Kiedy zaczęłam brać lekarstwa spałam nadal 11 godzin na dobę. Ale się nie poddawałam. W tym czasie pracowałam jako konsultantka i zajmowałam się wyszukiwaniem najnowszych badań z dziedziny medycyny. Moją misją stało się znalezienie sposobu aby poczuć się lepiej.
Potrzebowałam prawie trzech lat, od chwili zdiagnozowania, aby powróciła moja energia, i mam nadzieję, że strategie, które używałam pomogą również Wam.
Oto niektóre strategie pomocne w zwalczaniu zmęczenia:
1. TSH - głównym problemem w niedoczynności tarczycy jest niedobór energii. Sprawdź czy Twoje TSH mieści się w granicach normy dla człowieka zdrowego, a nie jest średnią, do której zalicza się osoby starsze i z subkliniczną niedoczynnością tarczycy.
W ostatnich latach National Academy of Clinical Biochemists określiło, że u 95% osobników niewykazujących choroby tarczycy poziom TSH wynosi poniżej 2.5 mU/l i nowe normy przyjęte przez American College of Endocrinologists wynoszą 03-3.0 mU/l.
Jakkolwiek wiele laboratoriów ciągle posługuje się starymi normami 0.2- 8.0 mU/l i większość lekarzy, opierając się na normach podanych przez laboratoria, niewłaściwie interpretuje wyniki. Jest to jedna z przyczyn, dla której zawsze powinniśmy pytać o kopię naszych wszystkich badań laboratoryjnych. Chociaż wiele laboratoriów podaje stare normy TSH, wiele osób czuje się najlepiej kiedy TSH wynosi od 0.5-2 mU/l.
2. Niski T3/ wysoki odwrócony T3 – T3 jest najważniejszym hormonem, który odpowiada za dostarczenie energii. W naszych komórkach w obecności T3, produkcja energii wzrasta. Molekuła odwróconego T3, chociaż wygląda bardzo podobnie, nie ma działania stymulującego produkcję energii. Lewotyroksyna jest najczęściej przepisywanym lekiem w niedoczynności tarczycy, ale zawiera tylko T4, prohormon, z którego powstaje hormon energii, czyli aktywny T3. W normalnych warunkach, w zależności od potrzeby, T4 przechodzi do aktywnego T3, ale u wielu osób, z różnych powodów, takich jak stres, niedobory ważnych składników pokarmowych, do takiej przemiany nie dochodzi i czujemy się zmęczeni pomimo normalnego poziomu T4.
Jeżeli bierzesz lekarstwa i ciągle jesteś zmęczona zapytaj lekarza o skierowanie na zbadanie T3 (czasami potrzebne będzie też oznaczenie rewersyjnego T3, ale nie zawsze jest to konieczne). W leczeniu może okazać się pomocne zastosowanie kombinacji T3/T4, poprzez dodanie preparatu Cytomel do Tyroksyny, albo zamiana na Armour, Nature –Throid czy compound T4/T3.
3. Anemia jest “złodziejem energii”- Wiele osób uważa, że za anemię odpowiada niedobór żelaza, ale w rzeczywistości istnieją inne niedobory, które można powiązać z anemia, i które często występują w Hashimoto. Oprócz żelaza, do anemii przyczynia się również niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Twój lekarz najczęściej sprawdzi hemoglobinę i hematokryt. Są to badania bardzo pomocne, ale w niektórych przypadkach trzeba też zbadać poziom witaminy B12 i poziom kwasu foliowego. Zawsze pytaj o kopię badań laboratoryjnch. Podobnie jak w przypadku TSH, istnieją rozbieżności dotyczące innych norm. Na przykład, normy dla witaminy B12 są w granicach 200-900pg/ml, ale już poziom poniżej 350 jest wiązany z objawami neurologicznymi. Jeżeli Twój poziom witaminy B12 jest poniżej 800 to przyjmowanie suplementów tej witaminy może okazać się pomocne. Przy niedoborze witaminy B12 preferuję postać witaminy B12- methylcobalamin, która jest lepiej wchłanialna niż cyanocobalamin.
Normy ferrytyny dla kobiet to 12-150 ng/mL. Niektórzy jednak uważają, że optymalny poziom dla funkcji tarczycy to 90-110ng/ml.
4. Nietolerancje pokarmowe - nietolerancje pokarmowe to nie to samo co alergie pokarmowe. Jedzenie pokarmów, których nie tolerujemy może też prowadzić do zmęczenia. U osób z Hashimoto najczęściej są to nietolerancje glutenu, produktów mlecznych, soi, jajek, kukurydzy i orzechów. Zastosowanie diety eliminacyjnej, wykrycie i eliminacja pokarmów nietolerowanych może się przyczynić do powrotu energii.
5. Uregulowanie poziomu cukru - nieuregulowany poziom cukru może przyczynić się do spadku energii, a także powodować lęki. Niektóre osoby mierzą swój poziom cukru kiedy są zmęczone i okazuje się, ze jest on niski. Aby unormować poziom cukru należy włączyć proteiny i tłuszcze do każdego posiłku.
6. Optymalne trawienie- proces trawienia wymaga dużo energii. Osoby, które czytały moją książkę, wiedzą, że to upośledzona funkcja przewodu pokarmowego jest faktorem w Hashimoto i innych chorobach autoimmunologicznych. Aby poprawić trawienie proponuję zielone koktajle i enzymy trawienne, takie jak betaina z pepsyną.
7. Sprawdź poziom witaminy D - niski poziom witaminy D można powiązać ze zmęczeniem, niedoczynnością i ogólnie z procesem autoimmunologicznym. Zapewnij organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D3 poprzez ekspozycję na słońce, dietę i suplementy. Twoim celem będzie osiągnięcie poziomu witaminy D 60-80 mg/dL. Szczególnie jest to ważne dla osób, które przechorowały mononukleozę. Komórki fighter, które zwalczają wirus mono uzależnione są od witaminy D. Jeżeli jesteś osobą, która czuje się lepiej w lecie, niż zimie, dotyczy to właśnie Ciebie!
8. MTHFR gen - około 50% populacji ma wariancję genu, która odpowiedzialna jest za zaburzoną przemianę syntetycznego kwasu foliowego do postaci aktywnej. Osoby takie mogą czuć poprawę kiedy wprowadzą więcej zielonych warzyw do diety, suplementację w postaci zaktywowanej formy kwasu foliowego: methylfolate, a także dodatkowo wprowadzą produkty pomocne w rozbiciu homocysteiny, której nadmiar gromadzi się w organizmie.
9.Nadnercza - “zmęczenie nadnerczy” może być odpowiedzialne za zmęczenie, szczególnie w zaawansowanych przypadkach, kiedy to poziom kortyzolu jest niski. Poziom kortyzolu powinien być najwyższy rano i kortyzol jest właśnie tym bodźcem, który pomaga nam rano wstać. Osoby z niewystarczającą ilością kortyzolu, tak jak to było w moim przypadku, będą potrzebowały kawy aby zacząć dzień. Kawa, chociaż wydaje się pomagać, ale na dłuższą metę jeszcze bardziej osłabia nadnercza. Nadnercza nie jest tak łatwo wyleczyć i w mojej książce temu tematowi poświęciłam cały rozdział. Aby zbadać funkcję nadnerczy rekomendowane jest badanie poziomu hormonów nadnerczy w ślinie.
10. Czy Twoja wątroba jest wypełniona toksynami?
U niektórych zmęczenie jest związane z niezdolnością organizmu do eliminowania toksyn. Mogą to być toksyny pochodzące z zewnątrz, takie, jak np. pleśń, albo toksyny wewnętrzne, spowodowane zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Toksyny wypełniają naszą wątrobę i powodują, że czujemy się zmęczeni. Acetylocystina jest suplementem, który zwiększa możliwości detoksykacyjne organizmu. W wielu przypadkach toksyny są dużym problemem i w mojej książce cały rozdział poświęcony jest właśnie detoksykacji.
Po więcej najnowszych informacji odwiedzajTarczyca Hashimoto