Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

WIRUS EPSTEINA-BARR A HASHIMOTO

1/23/2016

8 Comments

 
Picture
mi

















​WIRUS EPSTEINA-BARR A HASHIMOTO
 
Pamiętam, że kiedy zdawałam egzamin licencyjny z farmacji, po ukończeniu studiów, to wydawało mi się, że posiadłam już całą możliwą wiedzę. Oczywiście bardzo się wtedy myliłam. Od tego czasu wiele się nauczyłam i im więcej wiem, tym mój apetyt na wiedzę wzrasta. 
 
O tym, że zostanę farmaceutką zadecydowałam kiedy miałam 16 lat. Byłam wtedy zafascynowana medycyną, naukami ścisłymi i chemią, i chciałam też pomagać ludziom. Chociaż byłam zmotywowaną i zdeterminowaną studentką, na pierwszym roku stydiów pojawił się trudny okres i o mało się nie poddałam, i prawie zrezygnowałam ze studiów… W tym czasie jeszcze nie wiedziałam o tym, że przyczyną było Hashimoto. 

Nie wchodząc w szczegóły, na 1-szym roku zaistniały pewne niesprzyjające okoliczności, któe przyczyniły się do powstania choroby, między innymi, związane z mieszkaniem w akademikach, gdzie na małej przestrzeni przebywało wiele osób o ambiwalentnym podejściu do higieny.
 
W tym czasie zaczęłam mieć nawracające infekcje gardła. Przechorowałam też mononukleozę, infekcję wirusową, spowodowaną przez wirus Epsteina- Barr (EBV). Wirus ten jest jednym ze znanych czynników wyzwalających Hashimoto.
 
Jako dodatek do “perfekcyjnego ataku” przeszłam kurację antybiotykami, otrzymałam pierwszą szczepionkę od grypy i zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne aby zniweczyć bóle miesiączkowe. Moja dieta też nie sprzyjala zdrowiu; na codzień w mojej diecie były obecne: Mac Donalds, Coca Cola i słodycze. Wierzę, że kombinacja powyższych czynników miała niekorzystny wpływ na florę bakteryjną i osłabiła mój układ immunoloigczny.
 
Wirus Epsteina- Barr jest odpowiedzialny za powstanie mononukleozy, znanej też “mono”. Mononukleoza jest popularną chorobą wsród studentów i nazywana jest też “ chorobą pocałunków,” dlatego, że wirus może być przenoszony poprzez ślinę. Chociaż ponad 90% populacji jest eksponowana na wirus EPV, interesującey jest fakt, że o tym czy zachorujemy na mononukleozę wpływa wiek, w jakim dochodzi do kontaktu z wirusem. W krajach rozwijających się do infekcji wirusem dochodzi poniżej 10 roku i infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo. W odróżnieniu, w krajach rozwiniętych do zakażenia dochodzi w wieku późniejszym (wiek szkoły średniej albo studiów) i w tym okresie infekcja jest bezobjawowa tylko u 50%, a pozostałe 50% zachoruje. Objawy choroby to zmęczenie, bóle gardła, obrzęk węzłów chłonnych i utrata wagi. Choroba trwa kilka tygodni, po czym dochodzi do wyzdrowienia. W niektórych przypadkach osłabienie się utrzymuje i wirus może się przyczynić do powstania raka, zespołu przewlekłego zmęczenia czy powstania chorób autoimmunologicznych, w tym Hashimoto.  
 
Badania kliniczne, przeprowadzone w 2015 roku w Polsce, wykazały w tarczycy obecność wirusa Epsteina- Barr u 80% chorych z Hashimoto i u 62.5 % osób z chorobą Gravesa- Basedowa. Grupa kontrolna nie wykazała obecności wirusa EBV w tarczycy.

Za zwalczanie wirusa Epsteina- Barr odpowiedzialne są specyficzne komórki immunologiczne CD8+T. Kiedy poziom wyjściowy tych komórek jest niski łatwiej dochodzi do infekcji wirusem EBV. Poziom tych komórek zmniejsza się również z wiekiem, jest niższy u kobiet i u osób z niedoborem witaminy D.(2)
 
Niski poziom komórek CD8+T pozwala wirusowi osiedlić się w naszych narządach (tarczycy) i dosłownie dochodzi do zawładnięcia narządu, w którym wirus może się bezkarnie ukrywać i namnażać. Dlatego też osoby, które zostały wyeksponowane na wirusa w okresie studiów, częściej zachorują, ponieważ jest to wiek, w którym ilość komórek CD8+T jest niższa, w porównaniu okresem dzieciństwa.

REAKTYACJA WIRUSA
Wirus Epsteina-Barr może przebywać w organizmie w postaci latentnej (uśpionej), ale w sprzyjających warunkach może się reaktywować.
Reaktywacja wirusa może indukować produkcję przeciwciał, które mogą zaatakować tarczycę i przyczynić sie do zachorowania na Hashimoto. Do potwierdzenia obecności wirusa EBV w formie zreaktywowanej należy wykonać test na obecność wczesnego antygenu EBV (Epstein Barr Virus Early Antigen test). Jest to test, który wykaże czy wirus się aktualnie replikuje.

Jakkolwiek wyeliminowanie wirusa jest bardziej skomplikowane niż pozbycie się bakterii czy pasożytów, można wprowadzić go z powrotem w stan uśpienia (dormant state) poprzez wspomaganie obrony przeciwwirusowej organizmu albo postępowanie wycelowane na wirusa (zastosowanie leków i ziół przeciwwirusowych.)
 
Ponadto, można wspomóc organizm w walce z wirusem EBV poprzez spożywanie tłuszczów zwierzęcych, rosołów, zup i gulaszy. Właściwości zwalczające wirusa Epsteina-Barr posiada także komponent oleju kokosowego monolaurynian / kwas laurynowy. Proliferację wirusów, w tym wirusa EBV, hamuje również kwas glicyryzynowy, aktywny component korzenia lukrecji, kwercetyna i Koenzym Q10, także pomocne w przewlekłym zespole zmęczenia.(3)
 
Protokół przeciwwirusowy dla wirusa EBV może zawierać użycie grzybów wspomagających układ immunologiczny, Lomatium, monolaurynian i srebro koloidalne. Rekomenduje się aby w celu ustalenia dawek skontaktować  się z profesjonalistą od medycyny naturalnej.
 
Lekarstwa przeciwwirusowe: Niektóre osoby z rozpoznanym zespołem przewleklego zmęczenia, indukowanym przez wirus EBV, zauważyły u siebie dużą poprawę po zastosowaniu leku przeciwwirusowego Valacyclovir. Przyjmowanie tego leku przez co najmniej 6 lat pomogło również w pozbyciu się wirusa z organizmu.(4). Niektóre osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia, który, jak się uważa jest wywołany przez wirus Epsteina-Barr i inne wirusy, zaobserwowały u siebie dużą poprawę.
 
Najnowsze badania: Rituximab (Rituxan) lekarstwo, które jest stosowane w leczeniu choroby reumatycznej i niektórych nowotworów, może przyczynić się też do remisji Hashimoto (5), choroby Gravesa-Basedowa (włączając chorobę Gravesa-Basedowa z objawami ocznymi), a także poprawę w zespole przewlekłego zmęczenia (CFS). Wszystkie powyższe choroby wiąże się z infekcją EBV (6,7).
 
Przypuszcza się, że poprawa w Hashimoto i CFS spowodowana jest niszczeniem  przez Rituxibab komórek B, w których ukrywają się latentne postacie wirusa EBV (8).
 
Trzeba też podkreślić, ze stosowanie leku Rituximab jest powiązane z powstaniem wielu poważnych objawów ubocznych, które mogą zakończyć się kalectwem a nawet śmiercią.  Do powiłań tych należą, między innymi, atak serca, zaburzenia immunologiczne i reaktywacja innych infekcji wirusowych.
 
Lekarstwo to jest chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym, produkowanym na drodze inżynierii genetycznej (chimeric monoclonal antibody) i powstało z połączenia genów człowieka i myszy. Działanie jego polega na niszczeniu komórek B, w których przybywa latentna postać wirusa Epsteina-Barr. Jako farmaceutka nie polecałabym tego leku ze względu na objawy uboczne. Istnieją alternatywne metody, które są bardziej bezpieczne i od których należy rozpocząć leczenie.
 
Kiedy przyglądałam historie choroby wielu osób z Hashimoto, to zauważyłam, że podobnie jak ja, przebyli oni infekcję wirusem Epsteina-Barr. Następnym etapem było pojawienie się objawów drażliwego jelita, które wyprzedzało powstanie Hashimoto. Zauważyłam również, że wiele osób, z historią przechorowania EBV w dorosłym życiu, miało także infekcję Blastocystis Hominis  (również kojarzoną z zespołem drażliwego jelia, hives i Hashimoto.)
 
Dużo czasu potrzebowalam aby odzyskać zdrowie i mam nadzieję, że artykuł ten okaże się pomocny i skróci waszą drogę do remisji, i najważniejsze, żebyście nie pozwolili aby Hashimoto stanęło na drodze do spełnienia marzeń.

Po więcej najnowszych informacji odwiedzaj  
Tarczyca Hashimoto
 

 REFERENCJE
Vitamin D and Epstein Barr: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3270541/
Glycyrrhizic acid & Epstein-Barr: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18423902
Valacyclovir and Epstein Barr: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2772668/
Rituximab and Hashimoto’s antibodies:  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21068513
Graves and Rituximab: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25273396     
Thyroid and Rituximab: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=rituximab+AND+thyroid     
Rituximab and Epstein-Barr Virus: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24324119  
 
 
 
 


8 Comments
Anna Moskwa
5/31/2016 04:22:38 am

Bardzo wartościowa strona, do której regularnie zaglądam :) jednak dzisiaj totalnie mnie zaskoczył fakt, że zaobserwowałaś u wielu osób podobną kolejność symptomów EBV - jelita - hashimoto. Ja cały czas dociekam, czy to jelita były pierwsze i czy infekcja ta mogła zapoczątkować problemy jelitowe. Mam nadzieję, że medycyna pójdzie do przodu jednak i nawet w kwestii chorób auto jeszcze nas mile zaskoczy :)

Reply
Bernadeta link
4/4/2017 11:22:03 am

Od prawie 20 lat choruję i leczę się na Hashimoto i dopiero 1 kwietnia, w zeszłą sobotę dowiedziałam, się że może mieć ona związek z mononukleozą, a raczej z wirusem Epsteina- Barra.Powyższy artykuł potwierdza to co słyszałam w sobotę, jestem wstrząśnięta !!!.Jak zgłaszałam mojej lekarce że ciągle jestem zmęczona to słyszałam , że poziom TSH jest prawidłowy (oczywiście przy przyjmowaniu 100 Euthyroxu),więc to nie jest wina tarczycy, jak się nie denerwować . może niepotrzebnie od 20 lat zażywam Euthyrox ??? U mnie choroba rozwinęła się ( Hashimoto ), w trzecim roku karmienia dziecka piersią i po 3 szczepieniu szczepionką Euvax.Objawy podobne do tych , które pani opisała powyżej.Nie pamiętam czy miałam gorączkę , ale często imały się mnie infekcje dróg oddechowych.Czy jest jakaś szansa dla mnie , że po 20 latach zażywania Euthyroxu moja tarczyca podejmie pracę??. Dziękuję za artykuł.

Reply
wiola
3/6/2018 01:57:47 pm

U mnie zaczelo sie po porodzie. Ale przed ciaza jeszcze mialam stan zapalny kolana. Wczesniej bylam na pielegniarskich studiach i tez mialam 3 dawki wzw B, po ktorej dostałam alergii wziewnej. Mecze sie juz 7 lat. I coraz gorzej sie czuje. Z jelitami tez problem, mam nietolerancje pokarmowe.

Reply
Agnieszka
11/10/2017 10:08:16 am

do jakiego lekarza wybrać się celem podjęcia leczenia tego wirusa?? jak się okazało mam tego wirusa, hashimoto i inne paskudztwa

Reply
Ola
11/21/2017 12:13:57 am

ja również mam hashi ,jestem po badaniu biorenozansem i wyszedł w badaniu mi ten wirus, jestem w trakcie usuwania ,pozdrawiam

Reply
sabina
4/30/2018 07:18:21 am

Ja też.

Reply
srebro koloidalne
2/15/2019 04:28:39 am

Z całym szacunkiem dla Pań prac, gorąco zalecam zapoznanie się z obszerną literaturą naukową dotyczącą toksyczności srebra koloidalnego i dla zdrowia Pań obecnych pacjentów/klientów usunięcie wpisu rekomendacji takiej terapii w formie doustnej! Jak Panie zapewne wiedzą srebro koloidalne sprzedawane w aptekach nie jest lekiem i nie przechodzi standardowej drogi jaką przechodzi lek (średnio >12 lat badań kosztujących ~1-1,5 mld dolarów!). Najczęściej są to tzw. wyroby medyczne, które w ogóle nie są dokładnie badane (mimo, mamiących oczy zapewnień producentów). Owszem, koloidy srebra wykazują działanie przeciwwirusowe w stosunku do niektórych wirusów co potwierdziły badania laboratoryjne, ale nie ma badań klinicznych na ludziach potwierdzających brak skutków ubocznych takiej terapii. Chyba, że Panie wiedzą coś więcej niż ja - jeśli tak to proszę podać przykład takich wyników. Co więcej do dziś dzień nie bardzo wiadomo w jaki sposób poprawnie badać toksyczność takich preparatów, ponieważ nanotoksykologia jest dopiero rozwijana. Istnieje wiele publikacji wskazujących na to, że srebro koloidalne odkłada się w narządach wewnętrznych. Nie mają Panie, ani Państwa pacjenci żadnej gwarancji, że wyrób medyczny jakiegoś tam producenta, po pierwsze jest faktycznie tym czym producent deklaruje, a po drugie, że nie spowoduje szkodliwych dla zdrowia skutków, więc proszę nie wprowadzać pacjentów w błąd. Primum non nocere!

Reply
ex link
6/12/2022 02:10:25 am

co za brednie. najpierw prosze doczytac. bierze pan krople do nosa w ktorych jest srebro? to prosze nie brac ,bo one tez przneikaja przez sluzowke. artykul bardzo madry, to pan wprowadza ludzi w blad

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobór żelaza
    Niepokój
    Omega-3
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne Jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna Niedoczynności
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Włosów
    Witamina D
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz