
WIELE TWARZY HASHIMOTO
Osoby chorujące na Hashimoto często mają objawy, które są dla nich niezrozumiałe.
Po rozpoznaniu u mnie choroby Hashimoto właściwie to byłam zdziwiona, że mam niedoczynność, a nie nadczynność tarczycy.
W tym czasie nie wiedziałam, że 90-95% przypadków niedoczynności tarczycy jest spowodowanych przez autoimmunologiczny atak na tarczycę i że w Hashimoto występuje szereg specyficznych objawów, które nie występują w nieautoimmunologicznej niedoczynności tarczycy.
U osób z chorobą Hashimoto mogą występować zarówno objawy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Tłumaczy się to tym, że podczas immunologicznego ataku na tarczycę, ze zniszczonych komórek zostają uwolnione hormony, które są odpowiedzialne za przejściowe objawy nadczynności. Czasami też poziom hormonów może być niebezpiecznie wysoki i prowadzić do zagrożenia życia (thyrotixicosis czy Hashitoxicosis).
W miarę przebiegu Hashimoto zasoby hormonalne, zmagazynowane przez tarczycę, stopniowo się wyczerpują i dochodzi do rozwoju pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy.
Hypothyroidism (niedoczynność tarczycy)
Do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy należą: zwolniony metabolizm, prowadzący do nadwagi, zaburzenia pamięci, uczucie zimna czy słaba tolerancja niskich temperatur, depresja, zmęczenie, sucha skóra, zaparcia, zanik ambicji, utrata włosów, bóle mięśniowe, sztywność i bóle stawów, utrata włosów z brwi, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność i osłabienie.
Hyperthyroidism (nadczynność tarczycy) można zdefiniować jako nadmiar hormonów tarczycy o działalności stymulującej. Klasyczne objawy nadczynności tarczycy to: utrata wagi, kołatanie serca, niepokój, naciekowy wytrzeszcz oczu, drgawki, nerwowość, zaburzenia miesiączkowania, zmęczenie, nietolerancja ciepła i wzmożony apetyt. Często też dochodzi do utraty włosów.
Jako dodatek do objawów nad- czy niedoczynności tarczycy wielu osobom z Hashimoto towarzyszą objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak IBS, choroba refluksowa (GERD), biegunka, zaparcia, wzdęcia itp.
Objawy te dały mi do myślenia i zaczęłam szukać powiązań pomiędzy chorobą autoimmunologiczną a kondycją przewodu pokarmowego. W ciągu dalszych poszukiwań ustaliłam, że to jelita kontrolują układ immunologiczny i warunkiem odzyskania zdrowia jest wyleczenie jelita.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto