UNORMOWANIE POZIOMU CUKRU
Niezbalansowany poziom cukru jest często dużym problemem w Hashimoto i wpływa niekorzystnie na przebieg choroby.
Poniżej przedstawiam artykuł na temat strategii, które pomogły mi zredukować poziom przeciwciał, a także obniżyć niepokój.
Wiele osób pyta mnie czy mogę im zalecić jedną rzecz, która pozwoli im poczuć się od razu lepiej i odpowiedzią jest właśnie unormowanie poziomu cukru!! Zbalansowanie poziomu cukru powinno być priorytetem dla osób, które chcą uzyskać poprawę w Hashimoto i zwalczyć zmęczenie nadnerczy.
Przed uregulowaniem poziomu cukru czułam się głodna (głodna + zła), ponieważ dieta, bogata w węglowodany, którą wtedy spożywałam, powodowała częste wahania poziomu cukru. W tym czasie nie zdawałam sobie sprawy, że to właśnie wahania cukru osłabiały moje nadnercza i powodowały skoki w poziomie przeciwciał przeciwko tarczycy.
Niezbalansowanie poziomu cukru jest też określane, przez niektórych lekarzy, zajmujących się Hashimoto, dodawaniem oliwy do ognia.
Kiedy po raz pierwszy zostałam zdiagnozowana na Hashimoto, nie zdawałam sobie sprawy, że mam problem z cukrem (chociaż z drugiej strony wiedziałam, że byłam uzależniona od cukru…). Byłam szczupła i wydawało mi się, że to oznaczało, że jestem zdrowa. Ostatnio przeprowadziłam rozmowę z członkiem rodziny z nadwagą, która uważała, że może jeść spokojnie cukier bo nie ma cukrzycy. Jak się okazuje, aby rozwinęła się cukrzyca potrzeba wielu lat, ale upośledzona tolerancja cukru, odporność na insulinę, huśtawki poziomu cukru i hipoglikemia pojawiają się już o wiele wcześniej.
Uczeni w Polsce wykazali, że w 50% przypadków Hashimoto występuje upośledzona tolerancja cukru. Oznacza to, że po spożyciu pokarmów bogatych w węglowodany poziom cukru gwałtownie wzrasta i w odpowiedzi na wysoki poziom cukru zostaje uwolniona insulina w dużej ilości. Gwałtowny skok insuliny odpowiedzialny jest za spadek poziomu cukru (reaktywna hipoglikemia) i prowadzi do objawów, takich jak: drażliwość, poty, zmęczenie i niepokój.
Reaktywna hipoglikemia jest dużym stresorem dla organizmu!!
Byłam bardzo zdziwiona, kiedy na studiach farmaceutycznych, ucząc się na temat żywienia, dowiedziałam się, że węglowodany, w przeciwieństwie do białek, tłuszczów i witamin, nie są konieczne w naszej diecie. Obserwując reklamy, śledząc zalecenia piramidy żywieniowej byłam przekonana, że to właśnie węglowodany są najważniejsze w naszej diecie, a tłuszcze są pokarmami, których należy unikać.
Jestem przekonana, że nie jestem jedyną osobą, która została wprowadzona w błąd przez pokarmy z etykietką o niskiej zawartości tłuszczów (low fat) i umieszczenie węglowodanów jako podstawy piramidy żywieniowej. Na szczęście, najnowsze wytyczne USDA My Plate nie zalecają więcej jedzenia węglowodanów w ilości jednego bochenka chleba na osobę dziennie! Jakkolwiek jest jeszcze dużo do zrobienia.
W naszym współczesnym społeczeństwie dieta jest odpowiedzialna za spowodowanie epidemii cukrzycy, otyłości i innych przewlekłych chorób.
Wygląda na to, że nasze zalecenia żywieniowe powinny być skorygowane i dostosowane do najnowszych osiągnięć wiedzy. Nadmiar tłuszczów w diecie nie odłoży się jako tłuszcz, natomiast powstanie on przy nadmiarze węglowodanów.
Co możemy zrobić w międzyczasie?
DOWIEDZ SIĘ NA TEMAT WPŁYWU POKARMÓW NA POZIOM CUKRU
Indeks glikemiczny określa, jak szybko pokarm zostaje przyswojony przez nasz organizm. Można go też nazwać indeksem spalania, ponieważ mierzy on, jak szybko paliwo otrzymane z poszczególnych pokarmów zostanie zużyte.
Węglowodany mają bardzo szybki okres spalania i w naszym organizmie zostają zużyte w krótkim czasie i ich spożywanie powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Po zjedzeniu węglowodanów szybko, bo po upływie około jednej godziny, stajemy się znowu głodni.
Natomiast białka i tłuszcze mają dłuższy okres spalania, zostają wchłonięte i zużyte w naszym organizmie wolniej i bardziej równomiernie w czasie, dlatego też nie powodują gwałtownych zwyżek poziomu cukru. Po zjedzeniu białka (w takiej ilości, że czujemy się syci), zgłodniejemy dopiero po 2-3 godzinach, a po zjedzeniu tłuszczów nie jesteśmy głodni przez około cztery godziny.
Stosowanie diety z niskim indeksem glikemicznym powoduje, że przez dłuższy czas nie czujemy się głodni, dieta także działa korzystnie na regulację poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Występuje również poprawa funkcji kognitywnych i przypływ energii. Wykazano też, że stosowanie diety z niskim indeksem glikemicznym zapobiega powstaniu chorób serca, cukrzycy, niektórych nowotworów, a także sprzyja utracie wagi u osób otyłych. U wielu osób uregulowanie poziomu cukru wpłynie korzystnie na poprawę samopoczucia.
JAK DŁUGO NIE CZUJESZ GŁODU PO SPOŻYCIU POSZCZEGÓLNYCH POSIŁKÓW:
BIAŁKO 2-3 GODZIN
TŁUSZCZE 4 GODZINY
WĘGLOWODANY 45MIN DO 1 GODZINY
METODY POMOCNE W ZBALANSOWANIU POZIOMU CUKRU
1) Włączyć białka do każdego posiłku: jajka, orzechy, ryby, mięso
2) Spożywać posiłki co 2-3 godziny. Przekąski są bardzo polecane!
3) Nie jeść słodyczy przed położeniem się do łóżka
4) Unikać soków owocowych
5) Ograniczyć kofeinę
6) Unikać pokarmów zbożowych i mlecznych, soi, kukurydzy, a także drożdży
7) Jeść śniadanie do 1 godziny po wstaniu z łóżka
8) Jeść przekąski bogate w białko co 2-3 godziny
9) Unikać głodówki
10) Ograniczyć pokarmy z indeksem glikemicznym powyżej 55
11) Nigdy nie opuszczać śniadania
12) Zawsze łączyć węglowodany z białkami, nie przekraczać proporcji 2/1
PRZEKĄSKI
Polecane przekąski powinny zawierać orzechy, nasiona, gotowane jajka, napoje proteinowe
PRZEMYŚL SWOJE ŚNIADANIE
Typowe “smutne śniadanie”
Sok pomarańczowy, bułka z serem, kawa z mlekiem
“wesołe śniadanie”
Jajka, boczek, herbata ziołowa słodzona stevią, grejpfrut
Obserwuj swoje objawy po zastosowaniu diety balansującej poziom cukru, a zauważysz, że poprawa wystąpi po upływie około jednego tygodnia.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto