Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

TRAWIENIE BIAŁEK A HASHIMOTO

5/12/2014

4 Comments

 
Picture
TRAWIENIE BIAŁEK A HASHIMOTO
Niedobory często towarzyszą chorobie Hashimoto U osób tych brak jest składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowej funkcji tarczycy. Dlaczego tak się dzieje?
Jedną z charakterystycznych cech niedoczynności tarczycy (Hypothyroidism) jest obniżona zdolność ekstrakcji witamin i minerałów z przyjmowanych pokarmów. Hormony tarczycy odpowiedzialne są za metabolizm naszego organizmu, a ich niedobór upośledza wiele funkcji, między innymi wchłanianie niezbędnych składników pokarmowych, prowadząc do ich deficytu.
Brak hormonów tarczycy prowadzi do obniżonej temperatury ciała, manifestującej się nie tylko subiektywnym uczuciem zimna, ale także wpływającej na trawienie, porost włosów, wygląd skóry, gojenie ran, itp.
Z niedoczynnością tarczycy powiązane są też takie objawy, jak: brak kwasu żołądkowego (achlorhydria), zaparcia i zaburzenia trawienia błonnika.
Niski poziom kwasu żołądkowego, niezbędnego do trawienia protein, towarzyszy często osobom z Hashimoto, a także „zmęczeniu nadnerczy”. Prowadzi to do niedoboru aminokwasów, żelaza, cynku i innych ważnych substancji pokarmowych.
Osoby te skarżą się na występowanie gazów, pieczenia w przełyku, wzdęć i uczucia pełności po zjedzeniu pokarmów zawierających białka.
Ponadto u 50% chorych na Hashimoto dochodzi do zaburzenia funkcji wątroby, którego wyrazem jest zmniejszenie wydzielania żółci niezbędnej do trawienia lipidów, a także zwiększenie ryzyka występowania kamieni zarówno w drogach, jak i woreczku żółciowym.
Osoby z niedoczynnością tarczycy Hashimoto pięć razy częściej chorują na celiakię, w porównaniu ze zdrową populacją. Obecnie nietolerancja glutenu rozpatrywana jest jak spektrum i tylko przypadki o bardzo nasilonym przebiegu są diagnozowane. Ponadto u wielu osób z Hashimoto występuje celiakiopodobna nietolerancja białek mleka (białko serwatki i /albo kazeiny), białka jajek (ovalbumin), a także białek soi.
Często zdarza się, że alergie te są nierozpoznane, a kontynuowanie jedzenia tych produktów prowadzi do dalszego uszkodzenia jelita i pogłębienia niedoborów pokarmowych. Niedobory pokarmowe występują też często u osób z nadwagą i uwarunkowane są niewłaściwą dietą. 
ELIMINACJA NIEDOBORÓW
Niski poziom kwasu żołądkowego
W leczeniu pomocne jest stosowanie enzymów trawiennych, probiotyków, czasami, aby poprawić trawienie białek, niezbędne jest używanie suplementów. Znanym lekiem podwyższającym poziom kwasu żołądkowego jest suplement Betaina z Pepsyną, dostępny w kapsułkach. Dawki: Betaina z Pepsyną powinna być stosowana po posiłkach bogatych w białko, leczenie zaczynamy od jednej kapsułki. Dawkę stopniowo zwiększamy o dodanie jednej kapsułki więcej po każdym posiłku, aż do uzyskania objawów świadczących o nadmiarze kwasów (odbijanie, pieczenie w przełyku itp.). Jest to oznaką, że dawkę należy zmniejszyć o jedną kapsułkę.
Przykład ustalania dawki:
Posiłek #1: 1 kapsułka – nie ma objawów
Posiłek #2: 2 kapsułki- nie ma objawów
Posiłek #3: 3 kapsułki – nie ma objawów 
Posiłek #4: 4 kapsułki - odczucie niewielkiego pieczenia w przełyku
Korygowanie dawki : stosujemy 3 kapsułki z każdym posiłkiem
Wiele osób odczuje wzrost energii i znaczną poprawę po zastosowaniu enzymów trawiennych. Osobiście po zastosowaniu Betainy i Pepsyny poczułam się znacznie lepiej.
Enzymy trawienne powinny stymulować własną produkcję kwasów, które pomagają w absorbcji składników pokarmowych z pożywienia. Z czasem prawidłowa czynność produkcji kwasów powinna powrócić i nie będzie potrzeby stosowania leków. Pokarmy takie jak sok z cytryny czy napój z jabłek pomagają zwiększyć produkcję własnych enzymów trawiennych.

Po więcej informacji odwiedzaj stronę Tarczyca Hashimoto

4 Comments
Asia
5/12/2014 11:46:25 pm

Mnie enzymy pomagają na problemy z wzdęciami, złym trawieniem pokarmów. Niski poziom hormonów tarczycy potęguje u mnie dolegliwości z przewodem pokarmowym.

Reply
Agnieszka
3/8/2015 06:38:08 am

A co Pani myśli o stosowaniu enzymów trawiennych Digest Ultimate Now Foods? Czy można je stosować łącznie z Betainą HCL?

Reply
Iza
4/11/2018 12:11:46 pm

OK

Reply
Lolka
7/7/2018 01:49:07 am

Ten post idealnie opisuje mnie. Ale dlaczego żaden lekarz nie potrafi mi tego zdiagnozować? Mam to samo, co Pani Asia - niski poziom hormonów potęguje dolegliwości. Przy wyrównaniu jest dużo lepiej, ale w dalszym ciągu mam wieczne wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha...

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobor Zelazab223f1c2dc
    Niepokoacutej
    Omega3c810a50cde
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne-jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna-niedoczynno347ci
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Wlosowdc43ace1c9
    Witamina-d
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz