Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

TIAMINA A ZMĘCZENIE W HASHIMOTO

1/30/2016

6 Comments

 
Picture



















​TIAMINA A ZMĘCZENIE W HASHIMOTO

Czy tiamina jest tym brakujacym ogniwem, który jest odpowiedzialny za zmęczenie w Hashimoto, a także stresuje nadnercza i zmniejsza poziom kwasu żołądkowego?

Czasami już nic nie pomaga!
Możemy przestrzegać najlepszej diety, brać właściwe suplementy i nic nam nie pomaga, chociaż robimy wszystko żeby poczuć się lepiej, jakkolwiek w wielu przypadkach jesteśmy tylko krok od poprawy.

Zmęczenie jest częstym objawem w niedoczynności tarczycy, towarzyszy też “zmęczeniu nadnerczy”, nietolerancjom pokarmowym i niedoborom różnych składników pokarmowych. Zdarza się często, że chociaż osoby z Hashimoto zaczną przyjmować lekarstwa ciągłe zmęczenie nie ustępuje. W miarę czasu niektórzy uzyskają poprawę po zastosowaniu właściwej diety, jak dieta Paleo czy dieta autoimmunologiczna Paleo. Inni będą próbować różnych leczniczych diet, ale oczekiwana poprawa nie nastąpi i tutaj indywidualność biochemiczna, medycyna funkcjonalna i dieta włączają się do gry.
 
Tiamina a zmęczenie w Hashimoto
Najnowsze informacje na temat tiaminy i zmęczenia w niedoczynności tarczycy znalazłam w bazie danych publikacji naukowych PubMed. Przedtem już spotkałam się z informacjami na temat tiaminy, ale zawsze cieszy mnie to kiedy w medycznej literaturze mówi się na temat niedoborów w Hashimoto.

Dr Antoni Costantini i pielęgniarka Maria Immacolata Pala przedstawili hipotezę, w której uważają, że przewlekłe zmęczenie, towarzyszące chorobom przebiegającym z procesem zapalnym i chorobom autoimmunologicznym, może wynikać z umiarkowanego niedoboru tiaminy. W swoich badaniach wykazali, że stosowanie tiaminy pomogło wyeliminować zmęczenie u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita (jest to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy przewodu pokarmowego). Autorzy tej hipotezy przeprowadzili też badania u trzech kobiet z Hashimoto, u których pomimo zastosowania leczenia farmakologicznego przewlekłe zmęczenie nie ustępowało.

Dwie osoby otrzymywały doustną dawkę tiaminy (600mg) na dzień, natomiast trzeciej osobie podano tiaminę w zastrzyku w dawce 100 mg co cztery dni. Osoby te zostały poddane szeregowi pytań służących do oceny ich zmęczenia przed i 20 dni po zastosowaniu tiaminy. Wszystkie trzy kobiety zaobserwowały u siebie poprawę, a u dwóch przewlekłe zmęczenie odeszło całkowicie!

Kobieta, która brała tiaminę w zastrzykach uzyskała poprawę w ciągu 6 godzin od podania leku, a u osób przyjmujacych lek doustnie poprawa nastąpiła po 3-5 dniach.
Co jest też interesujące, żadna z kobiet biorących udział w badaniach, nie wykazała niedoboru tiaminy w standardowych badaniach laboratoryjnych.
 
Co to jest tiamina?
Tiamina należy do grupy witamin B i jest też znana pod nazwą witaminy B1. Głównym jej zadaniem jest zamiana węglowodanów w energię, a także jest niezbędna do przyswajania protein i tłuszczów. Tiamina bierze również udział w uwalnianiu kwasu solnego w żołądku, który jest potrzebny do trawienia białek. Osobom z Hashimoto często towarzyszy brak albo niski poziom kwasu żołądkowego.
Rekomendowana dzienna dawka tiaminy wynosi tylko 1.1 mg dla kobiet powyżej 19. roku życia i może być niewystarczająca dla osób na diecie bezzbożowej i dla osób z upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych.

Do pokarmów, które zawierają tiaminę zaliczamy: fortyfikowane tiaminą pokarmy zbożowe, wątroba wołowa i świńska, suche mleko, jajka, groszek i rośliny strączkowate, nasiona i orzechy. Większość tych pokarmów jest wykluczona w diecie autoimmunologiczne Paleo, a ograniczona w diecie Paleo.
Co więcej, poziom tej witaminy obniża stres, który często wyprzedza powstanie choroby autoimmunologicznej.

Nawet kiedy spożywamy posiłki bogate w składniki pokarmowe, z różnych powodów, możemy mieć niedobory cennych składników pokarmowych.

Jakkolwiek jestem zwolenniczką aby wszystkie składniki pokarmowe otrzymywać ze spożywanego jedzenia, nie zawsze jest to realne, zwłaszca u osób z nietolerancjami pokarmowymi i problemami z trawieniem.

JAK CZĘSTO WYSTĘPUJE NIEDOBÓR TIAMINY?

Na studiach farmacji uczyłam się, że niedobór tiaminy jest rzadkością i występuje głównie u alkoholików. Do innych znanych przyczyn zaliczamy chorobę Crohna, zaburzenia wchłaniania (prawdopodobnie dotyczy on wielu osób z Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi), anoreksję, a także występuje u osób na dializach.

Niektóre lekarstwa, np. Digoxin (stosowany w chorobach serca), leki moczopędne, głównie Furosemid, a także lekarstwa stosowane w zapobieganiu drgawek (Dilantin) mogą powodować niedobór tiaminy.
Uważa się, że niedobór tiaminy w krajach rozwiniętych spotyka się rzadko i zawdzięczamy to fortyfikacji tą witaminą produktów zbożowych, takich jak chleb, płatki zbożowe. Dlatego też osoby na diecie bezzbożowej mają większe ryzyko niedoboru tej witaminy.

Znaczący niedobór tiaminy jest nazywany chorobą Beri-beri i charakteryzuje się zaburzeniami czynności centralnego układu nerwowego, jak zmęczenie, oczopląs, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także depresja. Do innych objawów należą: przyśpieszona akcja serca, obrzęki kończyn górnych i dolnych, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, jak utrata łaknienia, nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha.

Istnieje wiele wiadomości na temat substancji powodujących raka i w przyszłości postaram się napisać artykuł na ten temat. Jakkolwiek tiamina w dawkach rekomendowanych jest bardzo bezpieczna, to nie jest polecana dla osób z zaawansowaną chorobą nowotworową.
Dzieje się tak dlatego, że komórki rakowe mogą wykorzystywać thiaminę na potrzeby własnego wzrostu i romnażania. Tiamina jest niezbędna do replikacji komórek i dlatego osoby, które mają jednocześnie chorobę nowotworową i niedobór tiaminy powinny współpracować ze specjalistą w tej dziedzinie. Okazuje się też, że mega dawki mogą zahamować wzrost nowotworu (5) i mogą być pomocne w leczeniu raka!

Chociaż u osób z Hashimto przeważnie nie występuje znaczący niedobór tiaminy to umiarkowany jej brak jest odpowiedzialny za przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, niepokój, depresję i problemy z trawieniem węglowodanów. Przewlekły niedobór tiaminy powoduje zaburzenia w metabolizmie węglowodanów i odkładanie się kwasu pirogronowego, odpowiedzialnego za występujące objawy. Osoby z dietą niskowęglowadonową mają mniejsze ryzyko odkładania kwasu pirogronowego i jedynym objawem może być u nich zmęczenie.

Badania standardowe wykryją wyłącznie duży niedobór tiaminy.
Jeżeli występuje u ciebie przewlekłe zmęczenie, niski poziom kwasu żołądkowego, nietolerancja węglowodanów, niskie ciśnienie, możesz mieć niedobór tiaminy.

Moje doświadczenia z tiaminą
Zmiana diety i suplementy bardzo mi pomogły, ale po pewnym czasie znowu poczułam się gorzej. W tym czasie pracowałam na cały etat jako farmaceutka na bezpieczeństem leków, a w każdej wolnej chwili prowadziłam badania i zajmowałam się pisaniem książki; jednym słowem byłam przepracowana. Po zastosowaniu diety Paleo poczułam się 90% lepiej, ale ciągle miałam problem z nadnerczami, miałam niski poziom energii i niskie ciśnienie krwi.

Zdecydowałam się na wykonanie drogich testów laboratoryjnych. Określały one za pomocą nowatorskiej, unikalnej technologii, niedobory czynników pokarmowych, których nie wychwytywały tradycyjne metody  Spectracell testy, o których wspominam w mojej książce).
Dotychczas wykonałam już wiele badań, które uwzględniały niedobory składników pokarmowych, takich jak: glutamina, cynk i witaminy z grupy B i dlatego wszystkie inne wyniki mnie nie zaskoczyły, oprócz jednego: miałam niski poziom tiaminy!

Kilka dni po zastosowaniu tiaminy moja energia zaczęła powracać, ciśnienie krwi powróciło do normy i mogłam zredukować dawkę Betainy z Pepsyną, które pomagały mi z trawieniem białek. Suplement, który zażywałam jest bardzo dobrze przyswajalny (o nazwie Ultra Benfotiamine). Stosowałam cztery kapsułki dziennie przez jeden miesiąc, a następnie zredukowałam dawkę do 1 kapsułki dziennie. W tym czasie też pracowałam nad poprawą trawienia, przyswajania i włączyłam do diety wątróbkę.

Tiamina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i jej nadmiar nie odkłada się w organizmie.

Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
 


6 Comments
Kala
1/30/2016 03:15:33 pm

Zupełnie przez przypadek odkryłam, że chroniczne zmęczenie całkowicie odchodzi mi przy stosowaniu Soli Emskich. Po 2 dniach zażywania 6 tabletek na dobe ( 2x 3 razy dziennie) czuję się dosłownie jak nowo narodzona! Czy Autorki bloga orientują się skąd może brać się taka reakcja organizmu? Niestety nie orientuje się czy inne osoby chore na Hashimoto reagują w ten sam sposób na Sole Emskie. Obawiam się stosowania soli z uwagi na działanie zobojętniające na kwaśną treść żołądka.

Reply
Beata
9/7/2016 05:12:41 am

Czy z tej strony gdzie jest Ultra Benfotiamina wysyłka jest też do Polski?

Reply
Tomek
3/6/2017 10:03:49 am

Hej! Najlepsza benfotiamina dostępna na polskim rynku:
http://allegro.pl/doctor-s-best-benfotiamina-150-mg-120-kaps-i6730802256.html
Biorę tej firmy B-complex. Świetnie się wchłania.
Pozdrawiam!

Reply
Barbara
3/6/2017 09:42:00 am

U mnie benfotiamine niepomogla na zmęczenie tylko na depresje. Biore od dwóch lat dzięki Twojemu wpisowi i jest pod tym względem niesamowita. Na zmęczenie próbowałam rożnych supli, dopiero ostatnio dkrylam Q10 dr Best z piperyna. Nie dość że mam energię, to poprawiła mi sie cera, oczy błyszczą i młodnieje! Koleżanki w pracy zauważyły zmianę, to chyba najlepsza rekomendacja. Wlasnie dla nich sprowadziłam, wszystkie będziemy piękne! :)
Q10I działa antynowotworowo tak przy okazji :)

Reply
Marlena
3/22/2018 01:44:29 am

Czy można prosic o linka

Reply
tdk67
3/2/2018 04:26:11 pm

Dwa zaprzeczające sobie cytaty z artykułu powyżej:

1) W miarę czasu niektórzy uzyskają poprawę po zastosowaniu właściwej diety, jak dieta Paleo (...)

2)
Do pokarmów, które zawierają tiaminę zaliczamy (...). Większość tych pokarmów jest wykluczona w diecie autoimmunologiczne Paleo, a ograniczona w diecie Paleo.

To w końcu zastosowanie diety paleo PROWADZI do polepszenia stanu zdrowia (pogorszonego brakiem tiaminy) czy do polepszenia??? Skoro wg drugiego cytatu pokarmy ZAWIERAJĄCE tiaminę są WYKLUCZONE w tej diecie, powinno się raczej obserwować pogorszenie stanu zdrowia, a cytat nr 1 mówi coś dokładnie odwrotnego!!!

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobór żelaza
    Niepokój
    Omega-3
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne Jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna Niedoczynności
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Włosów
    Witamina D
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz