Thyroid Mastermind
Jak już informowałam, w październiku udało mi się zaprosić do Boulder w Kolorado wielu ekspertów Hashimoto. Dzieliliśmy się najnowszymi odkryciami w dziedzinie chorób tarczycy i dyskutowaliśmy w jaki sposób najlepiej pomóc innym!
Chiciałabym się z Wami podzielić wybranymi tematami, które były omawiane na tym spotkaniu.
Ze swojej strony podzieliłam się z uczestnikami moimi obserwacjami na temat Hashimoto i Blastocystis hominis, a także informacjami na temat najczęstszych nietolerancji pokarmowych, które zaobserwowałam, w przeprowadzonych u moich pacjentów testach.
To dzięki laboratorium MedLab, otrzymałam wykaz najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych u osób, które wykonały testy poprzez mój link na stronie internetowej (po angielsku).
Kiedy porównałam testy 10 osób, zauważyłam interesujący schemat. Niektóre nietolerancje były przewidywalne, takie jak na przykład na produkty mleczne, ale były też takie, które mnie zaskoczyły. Do najczęściej nietolerowanych produktów spożywczych należały też: krokosz (używany do produkcji margaryny) i był on nietolerowany u 90% badanych, rozmaryn - u 80%, grzyby -70% i ananas u 60% osób testowanych.
•100% nie tolerewało serów i drożdży piwowarskich
•90%- wykazało reakcje na colę, krokosz, serwatkę, drożdże używane do pieczenia
•80%- nie tolerowało kazeiny, sera pleśniowego, mięsa z kurczaka, mleka krowiego, mleka koziego, rosemarynu, jogurtów
•70%- nie tolerowało kukurydzy, sera cheddar, sera szwajcarskiego, lukrecji, grzybów, cukru trzcinowego
Postaram się porównać wyniki badań osób z Hashimoto z osobami z grupy kontrolnej. Jest to mój projekt na rok 2015.
Shannon Garrett, RN podzieliła się informacjami na temat stosowania niskich dawek Naltrexone. Lekarstwo to może być bardzo przydatne w leczeniu Hashimoto, szczególnie jeżeli przyjmowaniu LDN, towarzyszą zmiany stylu życia, zalecane przez medycynę funkcjonalną. W końcu dowiedziałam się dlaczego nie zadziałała u mnie kuracja LDN, którą zastosowałam w 2009 roku. Główną przyczyną braku skuteczności mojej terapii LDN, było to, że nie towarzyszyły jej zmiany stylu życia (nie wyeliminowałam glutenu i cukru), miałam przerost Candidy (o czym dowiedziałam się o wiele póżniej). Jak się okazuje obecność infekcji Candida może przyczynić się do braku efektywności kuracji LDN.
Dr Kharrazian- próbowałam wykonać selfie z dr. Kharrazianem
(prezentowane zdjęcie jest najlepsze z 7, jakie zrobiłam).
Dr Karrazian podzielił się bardzo ciekawymi informacjami, dotyczącymi reakcji krzyżowej pomiędzy przeciwciałami przeciwko tarczycy, a innymi pokarmami. Niektóre z tych pokarmów znajdują się na liście produktów zalecanych w protokole autoimmunologicznym. Artykuł na temat jego badań ukaże się wkrótce i z przyjemnością się z Wami podzielę listą pokarmów przez niego zidentyfikowanych.
Dr Kharrazian ostrzega, że wiele osób z Hashimoto może być uczylonych na Lateks, a także aby nie używać plastików, zarówno z zawartością BPA, jak i tych, które w składzie mają środek zastępczy BPS.
Dr Alan Christianson podzielił się informacjami na temat przedawkowania leków od tarczycy. Grozi to niebezpiecznymi dla organizmu zaburzeniami pracy serca. Niekiedy dawka leku jest podwyższona aż do ustąpienia objawów. Jakkolwiek trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie objawy Hashimoto (przyrost wagi, czy zmęczenie) wynikają z niedoboru hormonów tarczycy. Czasami też odpowiedzialne są nadnercza.
Marc Ryan, Lac przedstawił swoje A.P.A.R.T. podejście, które pomoże osobom z Hashimoto:
A - Ask and Assess- przeprowadź testy i zaanalizuj je, aby znaleźć przyczynę istniejącego imbalansu.
P - Prioritize and Plan- Sporządź plan i zidentyfikuj najbardziej korzystne interwencje.
A--Act and Adapt- Zacznij wprowadzać zmiany aby zobaczyć co jest dla Ciebie najbardziej korzystne.
R- Reassess and Readjust – wyciągaj wnioski co dla ciebie jest pomocne, a które zmiany ci nie służą i w miarę potrzeby wprowadzaj korekty.
T- Try and Try Again- nie poddawaj się i nie ustępuj w poszukiwaniach.
Ze swojej strony również rekomenduję podobną metodę, opartą na principiach poprawy jakości i jest to metoda: P.D.S.A.
P- plan
D- do, czyli zrób,
S. study czyli zdobywaj wiedzę,
A- act czyli działaj.
Kiedy już opracujemy plan należy go zacząć implementować, oszacować jego efektywność, zmodyfikować plan, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nauczyłam się tej metody w mojej pracy farmaceuty, kiedy zajmowałam się poprawą jakości w służbie zdrowia. Metoda ta może przynieść większe rezultaty niż metoda standartowa, polegająca na podejściu “czekaj i zobacz co się stanie”.
Jakie dane będziesz potrzebować?
1. Subiektywne informacje: takie jak Twoje objawy. Jednym z pomysłów jest aby wypisać wszystkie objawy, jakie występują i ocenić stopień ich nasilenia w skali 1-10 (10 objawy najsilniej zaznaczone). Jeżeli wprowadzisz jakąś zmianę, np. dietę, lekarstwa czy suplementy, przeprowadź ocenę i porównaj skalę – łatwo wtedy ocenić czy nastąpiła poprawa.
2. Obiektywne informacje, czyli dające się zmierzyć parametry: takie jak badania krwi: TSH, wolne T3, T4, przeciwciała przeciwko tarczycy. Inne testy mogą też być przydatne, jak badanie w kierunku SIBO (kiedy powtórzysz test po kuracji, zorientujesz się czy jelito zostalo wyleczone). Dodatkowo poleca się zastosoowanie prostych testów, które każdy może wykonać sam w domu, jak mierzenie ciśnienia krwi (jeżeli masz zmęczone nadnercza ciśnienie krwi będzie niskie), pomiar temperatury ciała (może się podwyższyć kiedy Twoja tarczyca i nadnercza staną się bardziej zbalansowane.
Bardzo cenię tą metodę, ponieważ pomoże ona śledzić poprawę za pomocą łatwych do przeprowadzenia testów.
W ciągu najbliższych miesięcy postaram się przekazać więcej inforamcji ze spotkania Thyroid Mastermind. :)
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto