
TESTY W NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY I JAK JE INTERPRETOWAĆ
Hashimoto często nie jest rozpoznane, ponieważ lekarze nie przeprowadzają kompleksowych badań tarczycy. W moim przypadku choroba nie została zdiagnozowana prawie przez dziesięć lat, ponieważ miałam sprawdzony tylko jeden marker chorobowy. Niepotrzebnie borykałam się z objawami, takimi jak przewlekłe zmęczenie, depresja, lęk i wiele innych! Jeżeli podejrzewasz, że Ty albo osoba, którą znasz, ma chorobę tarczycy, przedstawiam listę badań, o które należy zapytać lekarza.
Nie zapomnij także poprosić o kopie wyników aby samemu się przekonać czy testy są interpretowane prawidłowo.
Artykuł ten pomoże Ci zrozumieć w jaki sposób interpretować badania laboratoryjne i w jaki sposób możesz stać się własnym doradcą.
Mam kopię wyników z 2008 roku, zanim zdiagnozowano u mnie Hashimoto i kiedy wciąż szukałam przyczyny mojego wyczerpania, wypadania włosów, niepokoju i problemów trawiennych. W tym raporcie laboratoryjnym mój TSH wynosi 4,5 μIU / ml, a lekarz napisał notatkę: „Twoja tarczyca działa normalnie, nie musisz nic robić”. Być może poziom TSH wynoszący 4,5 μIU / ml byłby normalny dla 95-letniej kobiety, ale ja miałam 25 lat i potrzebowałam ponad 12 godzin snu na dobę. Oczywiście, nawet jako farmaceuta, nie pomyślałam o podważaniu opinii lekarza - tak samo jak i większość osób tego też nie robi.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę tarczycy, w tym artykule omówimy wszystkie najbardziej pomocne testy do rozpoznania choroby tarczycy i dowiesz się jak rozumieć swoje wyniki badań laboratoryjne, tak abyś mógł wspierać swoje leczenie. W tym artykule omówię:
- Najlepsze testy, które polecam
- Jak interpretować wyniki
- Jak zrozumieć zakresy odniesienia
- Jak często należy badać tarczycę
- Jak dostosować dawkowanie leków w zależności od wyników badań laboratoryjnych
Testy w chorobach tarczycy
Badanie poziomu hormonów tarczycy jest pierwszym krokiem do rozpoznania choroby tarczycy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Jednak wielu lekarzy nie wykonuje testów na obecność Hashimoto, mimo że u ich pacjentów występują objawy choroby tarczycy. Zbyt często konwencjonalni lekarze badają tylko poziom TSH (hormonu tyreotropowego) i T4 (ilość hormonu tarczycy krążącego we krwi), ponieważ te wartości są testowane w celu uzyskania ogólnej diagnozy „choroby tarczycy”. Jednak testy te nie rozpoznają czy to jest Hashimoto czy niedoczynność tarczycy.
Zaleca się aby wykonać pełny panel tarczycy, który zawiera nie tylko TSH i T4, ale także T3 i przeciwciała anty-TPO i anty-TG.
Ponadto badanie ultrasonograficzne może pomóc w zdiagnozowaniu Hashimoto, a także ujawnić, co dzieje się z tarczycą.
Każdy test tarczycy jest ważny i pomoże nam uzyskać pełne informacje na temat stanu tarczycy, które będą niezbędne do prawidłowego leczenia.
Przyjrzyjmy się teraz każdemu testowi tarczycy i jego znaczeniu dla zdrowia tarczycy.
1. Test przesiewowy tarczycy
Hormon stymulujący tarczycę, czyli test TSH, jest używany jako test przesiewowy w kierunku chorób tarczycy, a także test do monitorowania prawidłowej dawki leku.
TSH -hormon tyreotropowy) jest hormonem przysadki i jego poziom jest uzależniony od ilości krążących hormonów tarczycy (przy obniżonym poziomie hormonów tarczycy poziom TSH wzrasta i stymuluje produkcję hormonów, natomiast przy dużej ilości hormonów tarczycy poziom TSH spada i produkcja hormonów zostaje zahamowana.)
Podwyższone TSH oznacza, że nie masz wystarczającej ilości hormonów tarczycy, co jest jednoznaczne z niedoczynnością tarczycy. Dzieje się tak dlatego, że TSH jest hormonem sygnalizującym przysadkę, który reaguje na niski poziom hormonów i uwalniany TSH stymuluje produkcję hormonów tarczycy.
W zaawansowanych przypadkach Hashimoto, a także w pierwotnej niedoczynności tarczycy spowodowanej innymi przyczynami poziom TSH będzie podwyższony.
W chorobie Gravesa- Basedowa wynik TSH będzie niski. Zdarza się też, że u osób z Hashimoto, a także z niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego, TSH będzie w normie.
Jako osoba z chorobą tarczycy prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, czy Twój lekarz interpretuje właściwie Twoje testy? I muszę cię ostrzec ... Niestety widziałam lekarzy, którzy błędnie uważali, że niski poziom TSH oznaczał niedoczynność tarczycy i wysoki poziom TSH oznaczał nadczynność tarczycy, co powodowało zastosowanie nieodpowiedniego leczenia i narażało zdrowie pacjenta!
W ostatnich latach National Academy of Clinical Biochemists wykazało, że 95% osób bez chorób tarczycy ma TSH poniżej 2,5 μIU / L, a nowy zakres odniesienia został zdefiniowany przez American College of Clinical Endocrinologists na 0,3-3,0 μIU / ml. (2)
Jednak większość laboratoriów nie dostosowała tego zakresu w raportach, które przekazują lekarzom, i utrzymywała zakresy od 0,2 do 8,0 μIU / ml. Większość lekarzy szuka wartości poza "normalnym" zakresem referencyjnym zapewnionym przez laboratoria i może nie znać nowych wytycznych. Dlatego wielu lekarzy może pominąć pacjentów wykazujących podwyższone stężenie TSH.
Jest to jeden z powodów, dla których pacjenci powinni zawsze prosić swoich lekarzy o kopię wyników badań laboratoryjnych.
Większość lekarzy zleci tylko test TSH, więc często będzie zachodziła konieczność poproszenia o dodatkowe badania. Zanim przejdę do szczegółów, dlaczego test TSH nie mówi nam całej historii, chciałbym porozmawiać o tym, jak poprawnie je zinterpretować.
Praktycy medycyny funkcjonalnej określili ponadto, że normalne zakresy referencyjne powinny wynosić od 1-2 μl / ml dla zdrowej osoby, która nie przyjmuje leków od tarczycy. Anegdotycznie większość pacjentów czuje się najlepiej z TSH pomiędzy 0,5-2 μU / ml.
Dlatego nawet jeśli powiedziano ci, że twoja tarczyca jest normalna i nawet jeśli twój TSH wynosi od 0,5 do 2 μIU / ml, musisz przetestować wolną T4, wolną T3, a zwłaszcza przeciwciała tarczycowe (przeciwciała anty-TPO i anty-TG przeciwciała), aby naprawdę określić, czy masz chorobę tarczycy.
Zalecany test: TSH
Optymalny zakres referencyjny: od 0,5 do 2 μIU / ml
Jak często należy wykonywać badanie: co 4-6 tygodni po wprowadzeniu nowego leku, a następnie co 6 miesięcy, jeśli objawy są stabilne.
2. Testy badające poziom hormonów tarczycy
Zidentyfikowano cztery główne hormony tarczycy: T1, T2, T3 i T4. T4 (tyroksyna) i T3 (trójjodotyronina) są dwoma głównymi hormonami tarczycy. T4 jest znany jako prohormon i jest o 300% mniej aktywny biologicznie niż T3. T3 jest głównym biologicznie czynnym hormonem tarczycy i daje nam piękne włosy, energię i działa na nasz metabolizm.
Być może zauważyliście że większość powszechnie przepisywanych leków, takich jak Synthroid i Lewotyroksyna, zawiera tylko T4 (tyroksyna), a zatem trzeba je przekształcić w T3 w organizmie.
Na papierze konwersja T4 na T3 jest prosta, ale w prawdziwym świecie, w prawdziwym ludzkim ciele, nie jest to takie proste i może dojść do zaburzeń w przekształcaniu T4 na T3.
Istnieją dwa sposoby testowania hormonów tarczycy. Całkowity poziom hormonów mierzy wszystkie hormony tarczycy w ciele, ale mogą one nie oddawać dokładnego obrazu sytuacji. Poziomy wolnych hormonów mierzą ich ilość, która jest dostępna do wykonywania swojej pracy. W związku z tym zalecane są testy na wolne T4 i wolne T3.
Niektórzy klinicyści mogą testować tylko na T4, ale T3 jest również ważny, ponieważ niektóre osoby mogą nie konwertować T4 do aktywnego T3 prawidłowo. Tak więc osoby mogą mieć normalny T4, ale niski poziom T3.
Odwrotny T3 (rT3) jest również testem, który można wykonać, aby sprawdzić, ile wolnego aktywnego T3 jest w stanie związać z receptorami tarczycy. RT3 jest wytwarzany w sytuacjach stresowych i wiąże się również z receptorami tarczycy, ale wyłącza je zamiast aktywować.
CZYNNIKI, KTÓRE MOGĄ ZABURZAĆ KONWERSJĘ T4 DO T3
- Wiek
- Alkohol
- Chemioterapia
- Palenie papierosów
- Cukrzyca
- Głodówka
- Niedobór hormonu wzrostu
- Metale ciężkie
- Nadmiar jodu
- Choroby nerek i wątroby
- Niski poziom progesteronu
- Lekarstwa
- Niedobory składników pokarmowych
- Otyłość
- Pestycydy
- Promieniowanie
- Stres
- Soja
- Zabiegi chirurgiczne

Skąd wiesz, czy prawidłowo konwertujesz?
Przyjrzyj się swoim wynikom wolnego T3 i T4. Oba powinny znajdować się w optymalnym zakresie. Jeśli poziom T4 jest optymalny, ale T3 jest poza optymalnym zakresem, wiesz, że Twój organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu T3 z T4.
Zalecany test: Wolny T3 i Wolny T4
Optymalny zakres referencyjny T4: 15-23 pmol / l
Optymalny zakres odniesienia T3: 5-7 pmol / l
Jak często należy testować: co 4-6 tygodni po rozpoczęciu leczenia, co 2-3 miesiące, jeśli śledzi się wpływ zmiany stylu życia, a następnie co 6-12 miesięcy, gdy objawy ustabilizują się.
3. Przeciwciała przeciwko tarczycy
W Hashimoto, wyzwalacze przyczyniają się do powstania w ciele czegoś, co nazywa się „brakiem tolerancji na siebie”. Dzieje się tak, gdy ciało nie jest już w stanie rozpoznać własnej tkanki jako części siebie, ale zamiast tego zaczyna postrzegać swoją tkankę jako obcą.
W przypadku Hashimoto około 80 do 95 procent pacjentów ma przeciwciała przeciwko tarczycy. W wielu przypadkach przeciwciała przeciwko tarczycy będą pierwszym objawem choroby. Mogą być podwyższone przez 5, 10, czasem nawet 15 lat, zanim wykryje się zmianę TSH. Podwyższone przeciwciała, nawet przy „normalnym” TSH, oznaczają, że to tylko kwestia czasu, zanim tarczyca zostanie zniszczona do tego stopnia, że nie będzie już w stanie wytwarzać wystarczającej ilości hormonów.
Niektórzy klinicyści powiedzą, że gdy masz przeciwciała przeciwko tarczycy, zawsze będziesz je mieć, więc rzeczywista liczba nie ma znaczenia, ponieważ przeciwciała mogą się losowo zmieniać. Z całym szacunkiem się nie zgadzam. Przeciwciała zmieniają się w odpowiedzi na czynniki wyzwalające (niektóre tak powszechne jak stres) i z mojego doświadczenia mogą być niezwykle pomocnym markerem w śledzeniu postępu choroby.
Najczęstszymi przeciwciałami w Hashimoto są przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (przeciwciała anty-TPO) i przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (przeciwciała anty-TG). U większości osób z Hashimoto występuje podwyższenie poziomu jednego lub obu tych przeciwciał. Przeciwciała anty-TPO są najczęstsze i występują u 5-38 procent populacji, w zależności od badania!
Osoby z chorobą Gravesa-Basedowa i rakiem tarczycy mogą również mieć podwyższony poziom przeciwciał przeciwko tarczycy, w tym anty-TPO i anty-TG. Jednak najczęściej występującymi przeciwciałami w chorobie Gravesa-Basedowa są przeciwciała przeciwko receptorowi TSH, w tym immunoglobulina stymulująca tarczycę (TSI) - ten marker jest podwyższony u ponad 90 procent osób z chorobą Gravesa-Basedowa.
Przeciwciało wiążące receptor TSH (TRAb), znane również jako immunoglobulina hamująca wiązanie TSH lub TBII, jest podwyższone u ponad 50 procent osób z chorobą Gravesa-Basedowa.
Przeciwciała przeciwko tarczycy mogą być używane do celów diagnostycznych i monitorowania remisji. Jak już wspomniałam, przeciwciała przeciwko tarczycy wskazują na czynne niszczenie tarczycy. To zniszczenie często wiąże się z wieloma objawami, które mogą powodować objawy, które często są błędnie diagnozowane jako depresja, ataki paniki, lęk, poronienie / bezpłodność, zespół cieśni nadgarstka, wypadanie włosów, przyrost masy ciała, zmęczenie i, oczywiście, najbardziej przygnębiająca diagnoza z nich wszystkich…hipochondria
Hipochondria to diagnoza, z która w moim odczuciu jest bardzo krzywdząca dla pacjenta. W pojęciu powszechnym uważa, że pacjent udaje chorobę i jest to ocena bardzo niesprawiedliwa, ponieważ ignoruje intuicję pacjenta, który czuje, że coś jest nie tak. Często prowadzi do zawstydzenia pacjenta, bezsilności, bezradności i niszczy zaufanie pomiędzy pacjentem a służbą zdrowia.
Dobra wiadomość jest taka, że gdy masz podwyższony poziom przeciwciał i normalny TSH, możesz nie tylko odwrócić wszystkie objawy, ale także zapobiec uszkodzeniu tarczycy.
O tym, że mam podwyższone przeciwciała przeciwko tarczycy dowiedziałam się na rok przed pogorszeniem się funkcji tarczycy do tego stopnia, że nawet mój lekarz sądził, że korzystne będzie zastosowanie leków. Lekarz, który przeprowadził test, powiedział mi, żebym się nimi nie przejmowała, bo i tak nic nie mogę z tym zrobić.
Żałuję, że zaufałam innej osobie z moim zdrowiem i nie zrobiłam dodatkowych badań na własną rękę. Kiedy testowałam przeciwciała przeciwko TPO - były one w zakresie 2000 IU / m - i miałam wtedy ataki paniki i stany lękowe. Zaczynałam wtedy nowe życie jako 25-letnia osoba, tuż po ślubie, wyprowadziłam się do nowego miasta i zamiast koncentrować się na tworzeniu albumów ślubnych i poznawaniu nowych przyjaciół, czułam, że się rozpadam. Właśnie dlatego jestem zwolennikiem prawidłowego testowania i zrozumienia swoich testów!
Przeciwciała przeciw tarczycy mogą być podwyższone przez wiele lat, zanim zaobserwuje się zmianę TSH, a wczesne wykrycie przeciwciał może często zapobiec uszkodzeniu tarczycy i konieczności długotrwałego przyjmowania leków.
Jak wspomniano wcześniej, przeciwciała przeciwko tarczycy mogą również służyć jako marker do monitorowania progresji i remisji choroby. Chociaż nie wszyscy klinicyści zgodzą się na zakresy podane poniżej, które opracowałam w oparciu o badania i moje doświadczenie kliniczne:
- Przeciwciała tarczycy powyżej 500 IU / ml są uważane za bardzo agresywny przypadek Hashimoto
- Przeciwciała poniżej 100 IU / ml wskazują na remisję lub mniej agresywny przypadek
- Przeciwciała poniżej 35 IU / ml oznaczają, że nie wykonujesz już testów na obecność Hashimoto zgodnie ze standardami medycyny konwencjonalnej
- Przeciwciała poniżej 2 IU / ml są optymalne
Naukowcy uważają, że niektóre przeciwciała mogą być obecne w ramach normalnego procesu naprawy.
Polecam wiele strategii, aby zmniejszyć agresywność tego stanu i doprowadzić do remisji, w moim artykułach a także książkach: "Zapalenie Tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby" i "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie"
4. USG tarczycy
Niektóre osoby mogą mieć chorobę tarczycy, ale mogą nie mieć wykrywalnych we krwi przeciwciał i dotyczy to 10 do 50 procent osób z Hashimoto. W takich przypadkach dana osoba może mieć mniej agresywną wersję Hashimoto znaną jako Hashimoto z ujemnymi przeciwciałami lub seronegatywna postać Hashimoto.
W takich przypadkach badanie USG tarczycy pomoże zdiagnozować Hashimoto.
USG tarczycy to bardzo proste, nieinwazyjne badanie, którego wykonanie zajmuje tylko około 10 minut. Badanie to wykorzystuje fale dźwiękowe do zobrazowania tarczycy. USG pokaże każdą zmianę i określi wielkość i teksturę gruczołu. Lekarze mogą wykryć zmiany w wielkości tarczycy (skurczona lub powiększona), gęstości i teksturze tkanki (gumowate), a także guzki (nieprawidłowe narośla), które są charakterystycznymi zmianami występującymi w Hashimoto. Obecność guzków może być również świadczyć o chorobie nowotworowej. Jeśli zachodzi podejrzenie raka tarczycy następnym krokiem będzie wykonanie biopsji guzka.
Dziesięć procent osób, u których zdiagnozowano Hashimoto, jest diagnozowanych za pomocą USG i zalecam, aby wszyscy chorzy na Hashimoto lub chorobę tarczycy wykonali przynajmniej jedno USG w ciągu życia, zwłaszcza kobiety w wieku rozrodczym. W przypadku stwierdzenia guzków tarczycy badanie usg należy powtarzać co roku.
Zalecane testy: USG wymaga skierowania od lekarza
Jak często należy wykonywać badania: Polecam przynajmniej jedno badanie USG dla każdej osoby z chorobami tarczycy, zwłaszcza kobietom w wieku rozrodczym.

5. Test na obecność odwrotnego T3
Test na obecność odwrotnego T3 (rT3) mierzy, ile wolnego aktywnego T3 jest w stanie związać się z receptorami tarczycy. RT3 powstaje w sytuacjach stresowych i wiąże się z receptorami tarczycy, ale je wyłącza zamiast je aktywować. (Stres jest częstą przyczyną niskiej konwersji T4 do T3. W sytuacjach stresowych T4 przekształca się w odwrotny T3 zamiast T3. Odwrotny T3 jest nieaktywną cząsteczką związaną z T3, ale bez żadnej aktywności fizjologicznej).
Test rT3 jest czasami używany do identyfikacji przypadków słabej konwersji T4 do T3, a także objawów tarczycy, które są spowodowane stresem nadnerczy. Jednak w większości przypadków ten test nie zmienia moich zaleceń, więc uważam ten test za opcjonalny. (Polecam natomiast test śliny aby zbadać dokładnie funkcję nadnerczy i zastosować odpowiednie postępowanie.
Wolny test T4 / wolna T3 jest dla mnie bardziej przydatny do określenia, czy dana osoba prawidłowo konwertuje hormony tarczycy. W przypadkach, gdy wytwarzane jest dużo odwróconego T3, dodanie leku na tarczycę zawierającego T3 zapewni, że odpowiedni hormon dociera do właściwych receptorów.
Oceniając wyniki rT3, ważne jest, aby obserwować trendy wzrostu poziomów. Zwykle oznacza to, że Twój organizm reaguje na stresującą sytuację. Twoje ciało wytwarza rT3, aby dać mu przerwę i zapobiec nadczynności tarczycy. Jest to ewolucyjna adaptacja mająca na celu spowolnienie metabolizmu w czasach głodu (więcej informacji na ten temat można znaleźć w mojej Teorii Bezpieczeństwa).
Zalecane testy: Reverse T3 (rT3)
Optymalny zakres odniesienia rT3: 11 - 18 ng / dl
Jak często należy wykonywać badania: Co sześć miesięcy lub w zależności od zaleceń lekarza.
6. Twoje objawy
Wreszcie, twoje symptomy powinny służyć jako ważny test pracy tarczycy. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała – znasz przecież siebie najlepiej i potrafisz interpretować subtelne sygnały, które wysyła Twój organizm!
Nasze objawy dostarczają ważnych wskazówek i informują nas, co dzieje się w naszym ciele, a objawy te mogą się zmieniać wraz ze zmianą poziomu hormonów tarczycy.
Czy masz objawy niedoczynności tarczycy, takie jak: splątane włosy, utratę włosów, przerzedzenie / utrata brwi, opuchniętą twarz, mgłę mózgowa, depresję / apatię, zmęczenie, nietolerancję na zimno, przyrost masy ciała, bóle stawów, obfite miesiączki?
Czy też masz objawy nadczynności tarczycy, takie jak: drażliwość, pobudzenie, wahania nastroju, niepokój, kołatanie serca, nietolerancję ciepła, szybkie bicie serca, skąpe miesiączki, utrata masy ciała, bezsenność, nadmierne pocenie się?
Objawy niedoczynności tarczycy:
- Wolniejszy metabolizm prowadzący do przyrostu masy ciała
- Zapominanie
- Uczucie zimna lub nietolerancji na zimno
- Depresja
- Zmęczenie
- Sucha skóra
- Zaparcie
- Utrata ambicji
- Suche, szorstkie włosy
- Skurcze mięśni
- Sztywność i ból stawów
- Utrata zewnętrznej trzeciej części brwi
- Obfite miesiączki
- Bezpłodność
- Bóle mięśni
- Opuchnięta twarz
- Wolne bicie serca
- Kruche paznokcie
- Artretyzm
Czy masz jakiekolwiek objawy nadczynności tarczycy lub nadmiaru hormonów tarczycy, takie jak:
- Utrata masy ciała
- Kołatanie serca
- Niepokój
- Wytrzeszcz oczu
- Drżenie
- Drażliwość
- Rzadkie miesiączki
- Zmęczenie
- Nietolerancja ciepła
- Zwiększony apetyt
- Wypadanie włosów
- Powiększona tarczyca
- Częste wypróżnienia
- Bezpłodność
- Miękkie paznokcie
- Ciepłe, wilgotne dłonie
- Drżenie palców
- Bezsenność
- Osłabienie mięśni
- Nerwowość
Oprócz wielu objawów, które często obserwujemy, związanych z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, w Hashimoto często występuje też:
- Niepokój
- Depresja
- Przybranie na wadze
- Wahania nastroju
- Zmęczenie
- Mgła mózgowa
- Zimne dłonie i stopy
- Problemy żołądkowo-jelitowe
- Wrażliwość pokarmowa
Niektóre z tych objawów mogą być bezpośrednio związane z niedoborem hormonu tarczycy. Inne mogą być spowodowane podobnymi problemami (np. infekcjami jelit), które obserwuje się u wielu osób z Hashimoto. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować pierwotne przyczyny TWOJEGO Hashimoto, abyś mógł podjąć pierwsze kroki w kierunku wyleczenia!
Zalecane testy: Zacznij robić notatki (użyj notatnika lub wykresu), aby śledzić swoje objawy.
Zakres odniesienia: oceniaj nasilenie objawów od 1 do 10 i staraj się stale obniżać wynik, odkrywając i usuwając przyczyny źródłowe.
Jak często powinieneś testować: zalecam cotygodniowe ocenianie objawów, aż poczujesz, że je wyeliminowałeś.

Interpretacja Twoich wyników laboratoryjnych
Kiedy masz już swoje wyniki, to co masz z nimi zrobisz? Często otrzymuję wiadomości od czytelników proszących mnie o komentarz na temat ich wyników. Oczywiście nie mogę udzielić porady medycznej przez Internet bez przeprowadzenia spersonalizowanej, kompleksowej analizy przypadku (jest to dla twojego własnego bezpieczeństwa, a także ze względu na przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej), więc chciałam napisać ten mały przewodnik dla wszystkich, aby pomoc im zrozumieć własne wyniki.
Proszę zauważyć, że ta ocena opiera się na optymalnych zakresach medycyny funkcjonalnej i moim doświadczeniu klinicznym i może nie zostać uznana przez lekarzy, którzy nie są zaznajomieni z medycyną funkcjonalną.
Optymalne zakresy referencyjne
Oto przydatna tabela referencyjna, którą utworzyłam dla Hashimoto na podstawie zaleceń Instytutu Medycyny Funkcjonalnej:

Twoje optymalne liczby tarczycy będą się różnić od optymalnych liczb tarczycy twojej matki, które będą się różnić od optymalnych liczb tarczycy twojego sąsiada, więc ważne jest, abyś śledził objawy tarczycy podczas śledzenia swoich liczb, aby określić swój „idealny poziom” .
Zrozumienie wyników laboratoryjnych, zwłaszcza TSH, wolnego T3 i wolnego T4, będą miały kluczowe znaczenie dla określenia, czy musisz rozpocząć, zwiększyć lub zmniejszyć dawkę leków hormonalnych tarczycy, a także czy stosujesz odpowiednie leki na tarczycę .
Niektórzy lekarze nie przepisują leków od tarczycy, chyba że TSH przekracza 10 μIU / ml. Lekarze ci będą też uważali, że ta same normy dotyczą osób przyjmujących leki. Myślę, że to jest powód, dla którego wiele osób nadal ma zmęczenie, nietolerancję na zimno, trudności z utratą wagi i wypadanie włosów - pomimo przyjmowania leków na tarczycę.
Gdy TSH wynosi od 2,5 μIU / ml do 10 μIU / ml i / lub gdy T3 i T4 mieszczą się w granicach normy, zjawisko to nosi nazwę subklinicznej niedoczynności tarczycy. Oznacza to, że tarczyca jest nadal w stanie wytwarzać wystarczającą ilość hormonu tarczycy, ale nie bez poświęcenia. W tym momencie nasza tarczyca pracuje w godzinach nadliczbowych, co prowadzi do wielu typowych objawów niedoczynności tarczycy.
Tarczyca stale otrzymuje sygnał, aby wytwarzać coraz więcej hormonów, a organizmowi prawdopodobnie kończą się składniki odżywcze (takie jak selen), aby wytwarzać więcej hormonów. Powoduje to dodatkowe zapalenie tarczycy, przyciągające więcej przeciwciał i napędzające proces autoimmunologiczny. Z tego powodu aż 5 procent osób z subkliniczną niedoczynnością tarczycy, każdego roku, przejdzie do jawnej niedoczynności tarczycy.
A co z lekami na tarczycę w przypadku subklinicznej niedoczynności tarczycy?
Rozpoczęcie leczenia w subklinicznej niedoczynności tarczycy jest uważane przez grupy endokrynologiczne za kontrowersyjne. Wyjątki dotyczą kobiet planujących ciążę i tych, które mają jawne objawy niedoczynności tarczycy. Wytyczne jasno określają, że w celu uniknięcia powikłań ciąży i upośledzenia rozwoju potomstwa kobiety z subkliniczną niedoczynnością tarczycy wymagają leczenia hormonami tarczycy.
Na tym etapie wielu pacjentów może również zdecydować się „poczekać i zobaczyć” i zrezygnować z leków tarczycowych, starając się „robić to naturalnie”. Wiem, że byłam jedną z tych osób i czekałam sześć miesięcy na przyjęcie leków po postawieniu diagnozy, ale wiedząc, co wiem teraz, jestem zwolennikiem rozpoczęcia przyjmowania leków u osób w subklinicznej niedoczynności tarczycy.
Dlaczego?
Korzeniowska i współpracownicy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdzili, że leczenie dzieci z subkliniczną niedoczynnością tarczycy hormonami tarczycy powoduje zmniejszenie stanu zapalnego. Oznacza to, że leki dawały odpocząć tarczycy i powodowały spowolnienie ataku autoimmunologicznego, objawiające się niższym poziomem przeciwciał tarczycowych.
Ponadto większość pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy czuje się o wiele lepiej, gdy zaczynają stosować hormony tarczycy. Osobiście, kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u mnie subkliniczną niedoczynność tarczycy, nie chciałam brać leków, ponieważ czułam, że powinnam rozwiązać problem w sposób naturalny.
Wtedy zaczęłam cotygodniowe sesje akupunktury, jadłam orzechy brazylijskie i używałam wszelkiego rodzaju magicznych mikstur do włosów, aby powstrzymać wypadanie włosów. Chciałam wierzyć, że te interwencje uchronią mnie przed pogorszeniem się… dopóki mój mąż i ja nie polecieliśmy z Los Angeles, aby zimą odwiedzić przyjaciół na Wschodnim Wybrzeżu. Brak snu w połączeniu z zimną pogodą doprowadził mnie do zaostrzenia niedoczynności tarczycy. Spędziłam cały weekend drżąc, płacząc, i byłam bardzo zakłopotana tym, jak bardzo przeszkadzałam naszym przyjaciołom.
Po powrocie do Kalifornii spędziłam kilka dni na na słońcu i umówiłam się na wizytę w celu rozpoczęcia przyjmowania leków. Poczułam się znacznie lepiej, kiedy to zrobiłam, i dlatego nie jestem już zwolennikiem bycia męczennikiem za bezsensowną sprawę.
Gdybym mogła to zrobić ponownie, oczywiście byłabym na diecie bez glutenu, nabiału i soi przez trzy miesiące, gdy tylko dowiedziałbym się, że mam Hashimoto ORAZ zaczęłabym przyjmowanie leków. Gdyby trzymiesięczna próba diety nie przyniosłaby znaczącej poprawy, zaczęłabym szukać swojej pierwotnej przyczyny. W końcu, gdy mój TSH wynosił 4,5 μIU / ml, spałam ponad 12 godzin, a przy 3 μIU / ml włosy zaczęły mi wypadać. Nie zdawałam sobie sprawy, jak ważne jest dobranie odpowiedniej dawki leku i nawet niewielka zmiana w dawkowaniu może mieć ogromne znaczenie.
A co z tymi, którzy już przyjmują leki na tarczycę?
Jeśli już przyjmujesz leki na tarczycę, ale nadal masz objawy, może być konieczne zwiększenie dawki, aby wyniki badań laboratoryjnych mieściły się w optymalnym zakresie, co z kolei może pomóc Ci poczuć się lepiej.
Jak wspomniałam wcześniej, osobiście czuję się najlepiej z TSH nieco poniżej 1 μIU / ml, ale możesz potrzebować kilku prób i błędów, aby znaleźć swój najlepszy poziom TSH. Po ustaleniu dawki leku, która działa na Ciebie - i dopóki objawy się nie zmienią (zwracaj uwagę na niepokój i kołatanie serca jako potencjalne oznaki przedawkowania oraz zmęczenie i ból jako potencjalne oznaki przyjmowania zbyt małej dawki leków) - badaj hormony tarczycy co sześć miesięcy.
Ustalenie, od czego zacząć testowanie, może być nieco przytłaczające, ale mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogły Ci zrozumieć, o które testy tarczycy należy prosić, oraz jak interpretować wyniki i postępować zgodnie z nimi.
W podsumowaniu
Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w nawigacji po testach tarczycy. Jak zawsze, moim celem jest umożliwienie Ci przejęcia kontroli nad własnym zdrowiem tarczycy i poczucia się jak najlepiej!
References
Zrozumienie wyników laboratoryjnych, zwłaszcza TSH, wolnego T3 i wolnego T4, będą miały kluczowe znaczenie dla określenia, czy musisz rozpocząć, zwiększyć lub zmniejszyć dawkę leków hormonalnych tarczycy, a także czy stosujesz odpowiednie leki na tarczycę .
Niektórzy lekarze nie przepisują leków od tarczycy, chyba że TSH przekracza 10 μIU / ml. Lekarze ci będą też uważali, że ta same normy dotyczą osób przyjmujących leki. Myślę, że to jest powód, dla którego wiele osób nadal ma zmęczenie, nietolerancję na zimno, trudności z utratą wagi i wypadanie włosów - pomimo przyjmowania leków na tarczycę.
Gdy TSH wynosi od 2,5 μIU / ml do 10 μIU / ml i / lub gdy T3 i T4 mieszczą się w granicach normy, zjawisko to nosi nazwę subklinicznej niedoczynności tarczycy. Oznacza to, że tarczyca jest nadal w stanie wytwarzać wystarczającą ilość hormonu tarczycy, ale nie bez poświęcenia. W tym momencie nasza tarczyca pracuje w godzinach nadliczbowych, co prowadzi do wielu typowych objawów niedoczynności tarczycy.
Tarczyca stale otrzymuje sygnał, aby wytwarzać coraz więcej hormonów, a organizmowi prawdopodobnie kończą się składniki odżywcze (takie jak selen), aby wytwarzać więcej hormonów. Powoduje to dodatkowe zapalenie tarczycy, przyciągające więcej przeciwciał i napędzające proces autoimmunologiczny. Z tego powodu aż 5 procent osób z subkliniczną niedoczynnością tarczycy, każdego roku, przejdzie do jawnej niedoczynności tarczycy.
A co z lekami na tarczycę w przypadku subklinicznej niedoczynności tarczycy?
Rozpoczęcie leczenia w subklinicznej niedoczynności tarczycy jest uważane przez grupy endokrynologiczne za kontrowersyjne. Wyjątki dotyczą kobiet planujących ciążę i tych, które mają jawne objawy niedoczynności tarczycy. Wytyczne jasno określają, że w celu uniknięcia powikłań ciąży i upośledzenia rozwoju potomstwa kobiety z subkliniczną niedoczynnością tarczycy wymagają leczenia hormonami tarczycy.
Na tym etapie wielu pacjentów może również zdecydować się „poczekać i zobaczyć” i zrezygnować z leków tarczycowych, starając się „robić to naturalnie”. Wiem, że byłam jedną z tych osób i czekałam sześć miesięcy na przyjęcie leków po postawieniu diagnozy, ale wiedząc, co wiem teraz, jestem zwolennikiem rozpoczęcia przyjmowania leków u osób w subklinicznej niedoczynności tarczycy.
Dlaczego?
Korzeniowska i współpracownicy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdzili, że leczenie dzieci z subkliniczną niedoczynnością tarczycy hormonami tarczycy powoduje zmniejszenie stanu zapalnego. Oznacza to, że leki dawały odpocząć tarczycy i powodowały spowolnienie ataku autoimmunologicznego, objawiające się niższym poziomem przeciwciał tarczycowych.
Ponadto większość pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy czuje się o wiele lepiej, gdy zaczynają stosować hormony tarczycy. Osobiście, kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u mnie subkliniczną niedoczynność tarczycy, nie chciałam brać leków, ponieważ czułam, że powinnam rozwiązać problem w sposób naturalny.
Wtedy zaczęłam cotygodniowe sesje akupunktury, jadłam orzechy brazylijskie i używałam wszelkiego rodzaju magicznych mikstur do włosów, aby powstrzymać wypadanie włosów. Chciałam wierzyć, że te interwencje uchronią mnie przed pogorszeniem się… dopóki mój mąż i ja nie polecieliśmy z Los Angeles, aby zimą odwiedzić przyjaciół na Wschodnim Wybrzeżu. Brak snu w połączeniu z zimną pogodą doprowadził mnie do zaostrzenia niedoczynności tarczycy. Spędziłam cały weekend drżąc, płacząc, i byłam bardzo zakłopotana tym, jak bardzo przeszkadzałam naszym przyjaciołom.
Po powrocie do Kalifornii spędziłam kilka dni na na słońcu i umówiłam się na wizytę w celu rozpoczęcia przyjmowania leków. Poczułam się znacznie lepiej, kiedy to zrobiłam, i dlatego nie jestem już zwolennikiem bycia męczennikiem za bezsensowną sprawę.
Gdybym mogła to zrobić ponownie, oczywiście byłabym na diecie bez glutenu, nabiału i soi przez trzy miesiące, gdy tylko dowiedziałbym się, że mam Hashimoto ORAZ zaczęłabym przyjmowanie leków. Gdyby trzymiesięczna próba diety nie przyniosłaby znaczącej poprawy, zaczęłabym szukać swojej pierwotnej przyczyny. W końcu, gdy mój TSH wynosił 4,5 μIU / ml, spałam ponad 12 godzin, a przy 3 μIU / ml włosy zaczęły mi wypadać. Nie zdawałam sobie sprawy, jak ważne jest dobranie odpowiedniej dawki leku i nawet niewielka zmiana w dawkowaniu może mieć ogromne znaczenie.
A co z tymi, którzy już przyjmują leki na tarczycę?
Jeśli już przyjmujesz leki na tarczycę, ale nadal masz objawy, może być konieczne zwiększenie dawki, aby wyniki badań laboratoryjnych mieściły się w optymalnym zakresie, co z kolei może pomóc Ci poczuć się lepiej.
Jak wspomniałam wcześniej, osobiście czuję się najlepiej z TSH nieco poniżej 1 μIU / ml, ale możesz potrzebować kilku prób i błędów, aby znaleźć swój najlepszy poziom TSH. Po ustaleniu dawki leku, która działa na Ciebie - i dopóki objawy się nie zmienią (zwracaj uwagę na niepokój i kołatanie serca jako potencjalne oznaki przedawkowania oraz zmęczenie i ból jako potencjalne oznaki przyjmowania zbyt małej dawki leków) - badaj hormony tarczycy co sześć miesięcy.
Ustalenie, od czego zacząć testowanie, może być nieco przytłaczające, ale mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogły Ci zrozumieć, o które testy tarczycy należy prosić, oraz jak interpretować wyniki i postępować zgodnie z nimi.
W podsumowaniu
- Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć Hashimoto lub niedoczynność tarczycy, polecam wykonanie następujących testów diagnostycznych: TSH / wolne T3 / wolne przeciwciała T4 i TPO / Tg, USG tarczycy
- Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę Gravesa-Basedowa lub nadczynność tarczycy, polecam wykonanie następujących testów do celów diagnostycznych: TSH / wolne T3 / wolne T4, USG tarczycy, przeciwciała TSI i TBII
- Jeśli monitorujesz swoją reakcję na hormony tarczycy lub leki hamujące tarczycę, zalecam sprawdzanie poziomu TSH, wolnego T3 i wolnego T4 co 4-6 tygodni.
- Jeśli monitorujesz pod kątem remisji, zalecam testowanie przeciwciał anty-TPO i przeciwciał anty-TG w Hashimoto lub przeciwciał przeciwko receptorowi TSH w chorobie Gravesa, co 90 dni.
Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w nawigacji po testach tarczycy. Jak zawsze, moim celem jest umożliwienie Ci przejęcia kontroli nad własnym zdrowiem tarczycy i poczucia się jak najlepiej!
References
- Katarzyna K, Jarosz C, Agnieszka S et al. L-thyroxine Stabilizes Autoimmune Inflammatory Process in Euthyroid Nongoitrous Children with Hashimoto’s Thyroiditis and Type 1 Diabetes Mellitus. Journal of Clinical Research in Pediatric Endocrinology. 2013;5(4):240-244. doi:10.4274/jcrpe.1136.
- Drugs. 2012;72(1):17-33. doi:10.2165/11598070-000000000-00000.
- Lukaczer, D. Assessment and Treatment of Thyroid Dysfunction. Institute of Functional Medicine.September 2017
- Barbesino G, Tomer Y. Clinical Utility of TSH Receptor Antibodies. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2013;98(6):2247-2255. doi:10.1210/jc.2012-4309.