Obecność substancji wolotwórczych (ang. goitrogens) w spożywanych pokarmach zaburza produkcję hormonów tarczycy. Tarczyca, aby skompensować niedobór hormonów, powiększa się i dochodzi do powstania wola.
Wiedza na temat unikania substancji wolotwórczych u osób z niedoczynnością tarczycy jest dosyć rozpowszechniona, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie pokarmy wolotwórcze są sobie równe.
Warzywa kapustne
Warzywa z rodziny kapustnych, takie jak kapusta, brokuły i kalafior, zawierają glukozynolany, które blokują wychwytywanie jodu przez tarczycę. Spożywanie ich w dużej ilości może dawać objawy niedoczynności tarczycy u niektórych osób. Ogólnie uważa się, że nie stwarzają one dużego problemu dla osób z niedoczynnością tarczycy przyjmujących suplementy hormonalne, ponieważ produkcja hormonów w tych przypadkach nie jest uzależniona od jodu.
Na szczęście dla nas działalność wolotwórcza warzyw kapustnych występuje tylko w stanie surowym, a gotowanie, parowanie i fermentowanie dezaktywuje czynnik wolotwórczy. Jakkolwiek u osób z Hashimoto poleca się jedzenie tych warzyw po ugotowaniu albo w postaci sfermentowanej, to okazjonalne spożywanie w stanie surowym nie zaostrzy choroby autoimmunologicznej tarczycy.
Substancje wolotwórcze a lekarstwa
Stopień tolerancji warzyw kapustnych będzie także uzależniony od tego czy bierzemy leki hormonalne i w jakiej dawce. Niektórzy profesjonaliści uważają, że osoby przyjmujące hormony tarczycy mogą spożywać pokarmy wolotwórcze bez ograniczeń. Ale nie jest to do końca prawdą, ponieważ u osób przyjmujących leki w małej dawce tarczyca nadal produkuje własne hormony i spożywanie warzyw kapustnych jest niewskazane. Jeżeli jednak dawka leków jest wysoka i tarczyca nie produkuje więcej hormonów, warzywa kapustne nie będą wpływały na funkcję tarczycy.
Olej rzepakowy jest wolotwórczy, należy do pokarmów przetworzonych i dlatego powinien być całkowicie wyeliminowany z diety.
Soja należy do pokarmów wolotwórczych (ang. goitrogens) o innym mechanizmie działania i jej działanie szkodliwe na tarczycę polega na hamowaniu aktywności peroksydazy tarczycowej (TPO). Związki wolotwórcze w soi nie są dezaktywowane w czasie gotowania, ponadto często nie jest ona tolerowana u osób z Hashimoto i dlatego powinna być całkowicie wyeliminowana z diety.
Pokarmy wolotwórcze
- Kapusta właściwa chińska
- Brasica genus (podobne do kapusty)
- Brokuły
- Kapusta brukselka
- Kapusta
- Olej rzepakowy
- Maniok jadalny
- Kalafior
- Choy sum czyli kwitnąca kapusta chińska
- Kapusta liściasta – collard greens
- Chrzan
- Jarmuż
- Kalarepa
- Mizuna
- Kapusta sitowata
- Brzoskwinie
- Orzeszki ziemne
- Gruszki
- Rzodkiewka
- Kapusta warzywna pastewna
- Kapusta rzepak
- Rapini (z rodziny brokułów)
- Szpinak
- Truskawki
- Słodkie ziemniaki
- Brukiew
- Rzepa
- Tatasoi