SUBKLINICZNA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie masz do czynienia z diagnozą „kosza na śmieci”(ang. wastebasket diagnosis:) Diagnoza "kosza na śmieci" jest niejasną diagnozą podaną osobie z oczywistymi objawami, ale bez wyraźnie „identyfikowalnego stanu medycznego”. Oprócz subklinicznej niedoczynności tarczycy do tych schorzeń należą: zespół chronicznego zmęczenia, zespół jelita drażliwego, seronegatywne reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, śródmiąższowe zapalenie pęcherza lub subkliniczna niedoczynność tarczycy.
Pacjenci cierpiący na tego rodzaju schorzenia są często lekceważeni i muszę przyznać, że chociaż nie jestem z tego dumna, to zdarzało mi się, w czasie kiedy studiowałam farmację, często zastanawiać czy te choroby naprawdę istnieją. Wiem, że niestety wielu pracowników służby zdrowia myśli podobnie.
Dlaczego tak się dzieje? A to dlatego, że osoby z tymi schorzeniami często nie wykazują „nienormalnych” wyników testów. Oznacza to, że ich objawy nie są potwierdzone przez standardowe testy laboratoryjne.
Ilu z was było w podobnej sytuacji? Zgłaszasz się do lekarza, ponieważ masz objawy takie jak zmęczenie, mgła mózgowa i przyrost masy ciała. Testujesz tarczycę, a potem słyszysz, że wyniki twoich badań laboratoryjnych są normalne i że musisz mniej jeść i więcej ćwiczyć, i dodatkowo otrzymujesz receptę na lek przeciwdepresyjny.
Twoje wyniki pokazują, że TSH wynosi 7,99 μIU / ml - kiedy to już 8 μIU / ml jest uważane za podwyższone - i twój lekarz mówi, że nic nie można zrobić, dopóki nie przekroczysz normy. W ostatnim artykule The New York Times zasugerowano, że osoby starsze z subkliniczną niedoczynnością tarczycy nie były tak naprawdę zmęczone z powodu chorób tarczycy, a raczej były zmęczone z powodu „ennui” {definicja: uczucie apatii i niezadowolenia wynikające z braku zajęcia lub braku podekscytowania}. (2)
Doszli do tego wniosku, ponieważ zastosowanie lewotyroksyny nie dawało osobom biorącym udział w badaniu więcej energii ani nie powodowało utraty wagi i przyjmowanie hormonów nie czyniło ich „fizycznie silniejszymi ani psychicznie szybszymi”. (2)
Sama choruję na niedoczynność tarczycy i zajmuję się Hashimoto od wielu lat, i jako farmaceutka wiem coś na temat leków od tarczycy… Moja książki o chorobach tarczycy zostały bestsellerami nr 1 w New York Timesie, i żałuję, że nie poproszono mnie o komentarz na ten temat. Z tego też powodu postanowiłam opublikować mój komentarz na swoim blogu, aby upewnić się, że osoby z Hashimoto będą miały dostęp do informacji aby wiedzę tę wykorzystać dla siebie! Artykuł, który pojawił się w NYT, opierał się na badaniach opublikowanych ostatnio w New England Journal of Medicine. Badanie to wykazało, że stosowanie hormonów tarczycy u osób starszych z rozpoznaną subkliniczną niedoczynnością nie przyniosło oczekiwanych korzyści. (3)
W oparciu o moje doświadczenie jako farmaceuty i osoby specjalizującej się w chorobach tarczycy, uważam sugestie i wnioski w obu tych artykułach za obraźliwe dla pacjenta, krótkowzroczne i po prostu błędne. Zamiast tego zalecałbym odpowiednie i zindywidualizowane podejście do leczenia pacjentów. Wyjaśnię poniżej dlaczego.
Ignorowanie objawów nie spowoduje, że ustąpią
„Jesteś zmęczony, ponieważ się starzejesz” jest to określenie obraźliwe dla osób szukających pomocy profesjonalisty i rzadko jest prawdą. Osobiście powiedziano mi, że moje objawy ze strony tarczycy były spowodowane postępującym wiekiem - miałam wtedy 25 lat. Chociaż zmęczenie jest powszechne, nie oznacza to, że jest to stan optymalny, czy normalny. To tak, jakby powiedzieć komuś, że skoro rak jest powszechny, to jest normalne, że pacjent ma raka.
Pacjenci nie otrzymywali odpowiedniej dawki hormonów tarczycy. W badaniu średni wynik TSH „leczonych” pacjentów wynosił 3,63 ± 2,11 μIU / ml. Z mojego doświadczenia klinicznego większość osób czuje się najlepiej z TSH pomiędzy 0,5-2 μIU / ml. Wielu pacjentów ma objawy TSH powyżej 2,5 μIU / ml. Osobiście czułam się bardzo źle z TSH 4 μIU / ml. Jak ktokolwiek mógł dojść do wniosku, że leki nie przynosiły korzyści, skoro nigdy nie były odpowiednio dawkowane?
Opieka nie została zindywidualizowana
Chciałbym również dodać, że w badaniu wykorzystano tylko lewotyroksynę. Z mojego doświadczenia jako farmaceuty wynika, że wielu pacjentów faktycznie czuje się znacznie lepiej po dodaniu T3 do leczenia. Zidentyfikowano cztery główne hormony tarczycy. T1, T2, T3 i T4. T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina) to dwa główne biologicznie aktywne hormony tarczycy. T4 jest znany jako prohormon, co oznacza, że organizm musi go przekształcić w bardziej aktywną postać T3. T4 jest o 300% mniej aktywny biologicznie niż T3. Znanych jest wiele czynników, które mogą hamować prawidłową konwersję T4 do T3, takich jak niedobór cynku, który występuje często u osób starszych.
W 2014 r. Dr Wilmar Wiersinga, holenderski endokrynolog i czołowy badacz chorób tarczycy, stwierdził, że: „Wzrasta ilość dowodów na to, że monoterapia lewotyroksyną nie może zapewnić stanu eutyreozy we wszystkich tkankach jednocześnie, a normalne poziomy TSH w surowicy u pacjentów otrzymujących lewotyroksynę odzwierciedlają samą eutyreozę przysadki. ”(4) Dr Wiersinga sugeruje, że osoby ze specyficznymi polimorfizmami genetycznymi w transporcie hormonów tarczycy mogą odnieść korzyści z terapii skojarzonej T4 / T3 i że osoby, które nadal mają objawy ze strony tarczycy pomimo normalnego poziomu TSH, mogą skorzystać z dodatku do leczenia T3. (4) Takie badania są ważnym przypomnieniem, że musimy zindywidualizować i zoptymalizować terapię lekami. Chciałbym również dodać, że wszyscy pacjenci zasługują na kompleksową opiekę i dotyczy to również osób starszych, u których występują objawy niedoczynności tarczycy.
Aż dziewięćdziesiąt pięć procent chorób tarczycy w krajach zachodnich rozwija się w wyniku ataku autoimmunologicznego znanego jako zapalenie tarczycy Hashimoto. Jak wiadomo w Hashimoto można wyróżnić 5 stadiów.
Atak autoimmunologiczny na tarczycę jest spowodowany obecnością przeciwciał przeciwko tarczycy i ostatecznie prowadzi to do zniszczenia tarczycy, do tego stopnia, że nie będzie już w stanie wytwarzać hormonów. Przeciwciała te można badać we krwi, jakkolwiek u pacjentów w badaniu NEJM nie wykonano testów na obecność przeciwciał. Przeciwciała mogą być obecne przez dziesięciolecia, zanim nastąpi zmiana TSH.
Subkliniczna niedoczynność tarczycy jest to trzeci etap choroby w pięciostopniowej skali, a jawna niedoczynność tarczycy - czwarty. Kiedy TSH wynosi pomiędzy 2,5 a 10 μIU / ml, a T3 i T4 mieszczą się w normalnych granicach, jest to tak zwana subkliniczna niedoczynność tarczycy (w okresie tym najczęściej można wykazać obecność przeciwciał, ale zdarzają się przypadki bez przeciwciał). Subkliniczna postać Hashimoto oznacza, że tarczyca jest nadal w stanie wytworzyć wystarczającą ilość hormonów, ale nie odbywa się to bez poświęcenia. W tym przypadku nasza tarczyca pracuje w nadgodzinach, co często daje objawy, takie jak zmęczenie, wypadanie włosów i nietolerancja zimna.
Tarczyca stale otrzymuje sygnał, aby wytwarzać coraz więcej hormonów, a w organizmie zaczyna brakować składników odżywczych (takich jak selen). Powoduje to dodatkowe zapalenie tarczycy, przyciąganie większej ilości przeciwciał i napędzanie procesu autoimmunologicznego. Aż 5% osób z subkliniczną niedoczynnością tarczycy przechodzi każdego roku w jawną niedoczynność tarczycy. Korzeniowska i koledzy z gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdzili, że leczenie subklinicznej niedoczynności tarczycy hormonami powoduje zmniejszenie stanu zapalnego. Oznacza to, że leki pozwoliły tarczycy odpocząć i spowodowały spowolnienie ataku autoimmunologicznego, objawiającego się niższym poziomem przeciwciał przeciwko tarczycy. (1)
Czy wyniki tego badania wpłyną niekorzystnie na leczenie chorych?
Obawiam się, że wyniki tych badań spowodują, że wiele osób nie otrzyma właściwej opieki, na jaką zasługują. W dzisiejszych czasach aby odpowiednio się leczyć potrzeba wykształconego i świadomego pacjenta! Jeśli pacjent przyjmuje lewotyroksynę i zmaga się z objawami tarczycy, należy wyciągnąć odpowiednie wnioski Nie pozwól, aby lekarz lub źle zinterpretowane badanie przeszkadzało ci w lepszym samopoczuciu.
Pierwszy krok: Poznaj objawy w chorobach tarczycy
Objawy sugerujące niedoczynność tarczycy lub niewystarczające dawki hormonów tarczycy zastosowane w leczeniu obejmują:
- Splątane włosy/ utrata włosów
- utrata brwi
- Opuchnięta twarz
- Mgła mózgowa
- Smutek / apatia
- Zmęczenie
- Nietolerancja zimna
- Przybieranie na wadze
- Bóle stawów
- Obfite miesiączki
Objawy wskazujące na nadczynność tarczycy lub nadmierne leczenie hormonami tarczycy obejmują:
- Wypadanie włosów
- Drażliwość
- Podniecenie
- Wahania nastroju
- Niepokój
- Kołatanie serca
- Nietolerancja ciepła
- Szybkie tętno
- Skąpe okresy
- Utrata masy ciała
- Bezsenność
- Nadmierne pocenie się
Drugi krok: Dokształcaj się! Zdobądź jak najwięcej wiedzy na temat choroby.
Trzeci krok: Zacznij od przetestowania funkcji tarczycy - wykonaj cały panel badań Pamiętaj, aby otrzymać kopię wyników swoich badań laboratoryjnych, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednie leczenie.
Czwarty krok: Bądź osobą, która ma wpływ na leczenie. Jeśli masz lekarza, który nie zapewni ci właściwej opieki, znajdź innego lekarza. Moi czytelnicy już od dłuższego czasu przesyłają nazwiska pomocnych lekarzy :)
References
Katarzyna K, Jarosz C, Agnieszka S et al. L-thyroxine Stabilizes Autoimmune Inflammatory Process in Euthyroid Nongoitrous Children with Hashimoto’s Thyroiditis and Type 1 Diabetes Mellitus. Journal of Clinical Research in Pediatric Endocrinology. 2013;5(4):240-244. doi:10.4274/jcrpe.1136.
2. Span P. Could Be the Thyroid; Could Be Ennui. Either Way, the Drug Isn’t Helping. Nytimescom. 2017. Available at: https://www.nytimes.com/2017/04/21/health/could-be-the-thyroid-could-be-ennui-either-way-the-drug-isnt-helping.html. Accessed August 8, 2017.
3. Stott D, Rodondi N, Kearney P et al. Thyroid Hormone Therapy for Older Adults with Subclinical Hypothyroidism. New England Journal of Medicine. 2017;376(26):2534-2544. doi:10.1056/nejmoa1603825.
4. Wiersinga W. Paradigm shifts in thyroid hormone replacement therapies for hypothyroidism. Nature Reviews Endocrinology. 2014;10(3):164-174. doi:10.1038/nrendo.2013.258.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto