Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

STOSOWANIE PROBIOTYKÓW W HASHIMOTO

2/23/2015

13 Comments

 
Picture
Kiedy zaczęłam prowadzić poszukiwania na temat postępowania w Hashimoto znalazłam dużo informacji o roli przewodu pokarmowego w chorobach autoimmunologicznych.

Według dr. Fasano i jego zespołu chorobom autoimmunologicznym zawsze towarzyszy zwiększona przepuszczalność jelitowa, zwana też “cieknącym jelitem” (ang. Leaky gut).

Już od jakiegoś czasu obserwowałam u siebie, podobnie jak wiele innych osób z Hashimoto, objawy nieszczelnego jelita, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, IBS i refluks.

Chociaż w wielu przypadkach zwiększonej przepuszczalności  jelita towarzyszą powyższe objawy, to zdarza się też przebieg bezobjawowy. Właściwie to jestem wdzięczna, że objawy się u mnie pojawiły, ponieważ dały mi do zrozumienia, że coś w organizmie nie działa prawidłowo.

Proces autoimmunologiczny, porównywany do stołu o trzech nogach. Potrzebuje on kombinacji właściwych genów, czynników wyzwalających i zwiększonej przepuszczalności jelitowej, żeby się zamanifestować. Chociaż nie można zmienić swoich genów i nie zawsze jest łatwo zidentyfikować wszystkie swoje czynniki wyzwalające, to można się starać wyleczyć przepuszczalne jelito.

Istnieje wiele przyczyn nieszczelnego jelita, należy do nich, między innymi, gluten występujący w zbożach. Jest to dobrze poznany czynnik odpowiedzialny za zwiększoną przepuszczalność jelita i wiele osób z chorobami autoimmunologicznymi odczuwa poprawę po zastosowaniu diety bezglutenowej.

DYSBIOZA

Inną przyczyną zwiększonej przepuszczalności jelita jest brak równowagi w przewodzie pokarmowym pomiędzy probiotykami (bakteriami pożytecznymi) i bakteriami oportunistycznymi, i ten brak równowagi nazywany jest dysbiozą.

Okazuje się, że osoby z chorobami autoimmunologicznymi mają niewystarczającą ilość bakterii probiotycznych, takich jak: Lactobacillus czy Bifidus, a nadmierną ilość bakterii oportunistycznych, do których należą E.coli czy Proteus.

Bakterie E.coli i Proteus, nazywane są bakteriami oportunistycznymi, ponieważ mogą stać się patogenne w sprzyjających okolicznościach. Jeżeli przeważają bakterie pożyteczne to równowaga w przewodzie pokarmowym zostaje zachowana. W przypadku nadmiaru bakterii oportunistyczne dochodzi do uszkodzenia ściany jelita i zwiększonej jego przepuszczalności.

Ten niekorzystny skład bakterii przewodu pokarmowego zaobserwowałam zarówno u siebie, jak i wielu moich czytelników, którzy, podobnie jak ja, wykonali testy na obecność flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Kiedy po raz pierwszy wykonałam ten test, to byłam zszokowana, kiedy zobaczyłam, że poziom bakterii Lactobacillus jest u mnie zerowy, chociaż w tym czasie jadłam dużo jogurtów. Problem leży w tym, że większość dostępnych w sprzedaży probiotyków i jogurtów zawiera niewystarczającą ilość pożytecznych bakterii aby w jakikolwiek sposób wpłynąć na zmianę flory bakteryjnej.

Poprawa dopiero wystąpiła dopiero wtedy kiedy zaczęłam spożywać pokarmy fermentowane i probiotyki w wysokich dawkach.

Kiedy po jakimś czasie wykonałam testy sprawdzające to okazało się, że probiotyczne bakterie były w normie i nastąpił spadek ilości E.coli i bakterii Proteus.

Dlatego też dla wszystkich osób z Hashimoto rekomenduję zastosowanie probiotyków.

Probiotyki i pokarmy fermentowane stosujemy aby wyeliminować patogenną florę bakteryjną i zastąpić ją szczepami pożytecznymi.

Unormowanie flory bakteryjnej można osiągnąć poprzez spożywanie pokarmów fermentowanych albo też zastosowanie probiotyków w postaci suplementów.

Przykłady pokarmów bogatych w probiotyki:

Kefir kokosowy

Kiszona kapusta

SUPLEMENTY

Skuteczność stosowania probiotyków potwierdzono w wielu chorobach, do których należą między innymi zespół drażliwego jelita, przerost bakterii w jelicie cienkim, depresja i nawet niektóre choroby skóry. Probiotyki mogą poprawić też trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, a także pomóc zbalansować układ immunologiczny.

Probiotyki pomogą też zredukować wiele objawów związanych z przewodem pokarmowym i wyleczyć przerost bakteryjny w jelicie cienkim, który występuje u 50% osób z Hashimoto i jest odpowiedzialny za zwiększoną przepuszczalność jelita. Probiotyki pomogły mi także w pokonaniu lęków i poprawily trawienie.

Polecane przeze mnie probiotyki:

Saccharomyces Boulardii- należy do pożytecznych drożdży, które pomagają wyeliminować bakterie patogenne, Candida, niektóre pasożyty, (w tym Blastocystis hominis) i H.Pylori (infekcja bakteryjna odpowiedzialna za powstanie choroby wrzodowej, i która jest często powiązana z powstaniem Hashimoto).

S. Boulardii nie kolonizuje się w przewodzie pokarmowym, ale powoduje zwiększenie sekrecyjnego IgA, który wspomaga własną odporność organizmu przeciwko bakteriom oportunistycznym i innym infekcjom.

Dawki probiotyków

Przy wyborze probiotyku należy kierować się następującymi kryteriami:

1. Trzeba uwzględnić różnorodne szczepy, a nie tylko Lactobacillus acidophilus. Najnowsze badania pokazują, że to właśnie różnorodność pożytecznej flory bakteryjnej wpływa bardzo korzystnie na poprawę funkcji przewodu pokarmowego.

2. Ilość bakterii pożytecznych, określana jako ilość jednostek tworzących kolonie (ang. Colony forming units –CFU), powinna być wyrażona w bilionach na jedną kapsułkę.

Większość probiotyków dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością oferuje probiotyki, które zawierają 10 bilionów (CFU) pojedynczego szczepu bakterii. Chociaż wygląda na dużą dawkę, to w porównaniu z trylionem bakterii w naszym przewodzie pokarmowym, jest to ilość niewystarczająca.

Proponuje się rozpoczęcie leczenia probiotykami od dawki 10 bilionów jednostek tworzących kolonie (CFU) i stopniowo dawkę zwiększać.

Podane poniżej miejsca, w których można kupić probiotyki są dla osób mieszkających w USA, niektóre z nich mogą być też wysyłane do Polski. Myślę jednak, że informacje te będą pomocne dla wszystkich i przyczynią się do właściwego wyboru dawki, i rodzaju probiotyku (jeżeli nawet zakupią je w innych miejscach).

Rekomenduję probiotyki (dostępne w USA) Probiotic 50B produkowany przez  Pure Encapsulations, który zawiera 50 bilionów CFU.

Inny probiotyk, ktory rekomenduję to VSL #3. Zawiera on 450 bilionów CFU na jedną kapsułkę. Jest bardzo polecany w takich chorobach jak wrzodziejące zapalenie jelita i IBS. Jest to bardzo drogi lek, ale przy właściwej diagnozie może być pokryty przez ubezpieczenie.

Tańszy probiotyk o podobnym działaniu można dostać tutaj: Klaire Ther-Biotic.

 Kompania, która wysyła suplementy do Europy:http://www.thyroidpharmacist.com/emerson.html

Uwaga:

Leczenie probiotykami rozpoczynamy od małej dawki i jeżeli ją dobrze tolerujemy, stopniowo dawkę zwiększamy. Zbyt duża dawka na początek może prowadzić do niekorzystnych objawów spowodowanych gwałtowną zmianą flory bakteryjnej.

Życzę wszystkim powodzenia na ich drodze do remisji

 

Dr. Izabella Wentz, PharmD


13 Comments
Maya Burdzy
2/24/2015 03:56:01 am

Mój ulubiony, najlepsza relacja ceny d składu i ilości, bez problemu do dostania przez internet w Polsce:
http://allegro.pl/probiotyk-10-20-miliardow-120-kapsulek-i5124307711.html

Reply
Izabella Wentz
2/24/2015 08:40:15 pm

Dziękuję bardzo za informację

Reply
Karolina
1/7/2017 02:31:45 am

Maya podaj nazwę tego probiotyku, bo aukcja allegro wygasła i nie widać co to za produkt.

Reply
Joanna Borkowska
4/21/2015 07:51:28 am

Ja proponuje Priobiotyk z Firmy FOREVER posiada 6 szczepów bakterii i nie trzeba trzymać w lodówce.

Reply
Monika Depczyńska
4/14/2016 06:38:29 am

czy osłonka gastro? tez moze byc?

Reply
Monika Depczyńska
4/14/2016 06:38:44 am

czy osłonka gastro? tez moze byc?

Reply
Monika Depczyńska
4/14/2016 06:38:50 am

czy osłonka gastro? tez moze byc?

Reply
Monika Depczyńska
4/14/2016 06:38:56 am

czy osłonka gastro? tez moze byc?

Reply
Joanna
4/14/2016 08:47:32 am

Pani Izabello, a jakie badania należy wykonań by sprawdzić stan "dobrych i złych" baterii w organizmie?

Reply
real Health's hunter link
4/14/2016 10:22:50 am

Super post! Dzięki wielkie:)

Reply
Weronika
4/14/2016 12:15:58 pm

Bardzo dobry wpis i zgodny z prawdą, sama mam Hashi i męczę się z dysbiozą. Chociaż powoli zaczynam sobie z nią radzić. Ostatnio Sanprobi wypuściło nowy probiotyk uszczelniający barierę jelitową, biorę ich IBS-a i sobie bardzo chwalę. Trzeba przetestować :) Pozdrawiam

Reply
Marek Nowak
10/17/2017 02:06:55 am

Używam probiotyki wg. porad https://www.terapiasokami.pl/Probiotyki-naturalne-panaceum-na-wszelkie-dolegliwosci i sobie chwalę. Żadnych suplementów nie polecam.Mamy tyle świetnych naturalnych probiotyków, że aż się prosi ich używać.

Reply
Probiotyk link
6/21/2018 12:09:47 pm

Bardzo konkretny i merytoryczny artykuł. Mamy to szczęście, że dziś w Polsce o wiele łatwiej o dobry probiotyk niż jeszcze kilka late temu. Jest coraz więcej sklepów, również internetowych, które posiadają szeroką ofertę, przebadanych preparatów probiotycznych. Co więcej przechowują je i wysyłają w odpowiednich warunkach.

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobor Zelazab223f1c2dc
    Niepokoacutej
    Omega3c810a50cde
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne-jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna-niedoczynno347ci
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Wlosowdc43ace1c9
    Witamina-d
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz