
POWIĄZANIA HASHIMOTO, POKRZYWKI I IBS Z INFEKCJĄ BLASTOCYSTIS HOMINIS
Kiedy zaczęłam poszukiwać źródłowej przyczyny choroby, zrobiłam listę swoich objawów, które, miałam nadzieję naprowadzą mnie na właściwy tor postępowania.
Oto moja historia w skrócie:
- Moje kłopoty ze zdrowiem zaczęły się na pierwszym roku studiów, po przechorowaniu mononukleozy, infekcji spowodowanej wirusem Epsteina- Bara. Przed zachorowaniem na mononukleozę byłam zdrową, młodą osobą.
Wszystko się zmieniło w drugim semestrze na studiach. Byłam ciągle zmęczona, przesypiałam swoje ranne klasy, czasami spałam cały dzień. Nasilona mgła mózgowa utrudniała naukę. Jednego razy zdarzyło się nawet, że zaspałam i nie poszłam na egzamin.
- Podsumowując, nie wypadłam dobrze w tym semestrze. Na wakacjach też nie było lepiej. Moi rodzice byli zaniepokojeni, spałam codziennie do drugiej po południu, miałam zmienne nastroje, traciłam wagę..
- Kilka lat póżniej pojawiły się objawy IBS, a potem napady niepokoju, refluks, alergie i pokrzywka. Następnie pojawiła się utrata włosów i bóle stawów i nasiliło się zmęczenie. Po upływie roku zdiagnozowano u mnie Hashimoto.
O powiązaniach pomiędzy chorobą autoimmunologiczną tarczycy a przewodem pokarmowym dowiedziałam się po zapoznaniu się z pracą dr. Fasano. Wedlług jego badań do powstania choroby autouimmunologicznej niezbędne są trzy czynniki: właściwe geny, czynniki wyzwalające i nieszczelne jelito. Wyleczenie nieszczelnego jelita może doprowadzić do remisji choroby autoimmunologicznej. Po długich poszukiwaniach znalazłam przyczyny, które powodowały nieszczelne jelito i postanowiłam podzielić się z innymi moją wiedzą.
Przeprowadzone badania wykazały, że oprócz nietolerancji pokarmowych mam nieprawidłową florę bakteryjną, przerost bakterii w przewodzie pokarmowym, a także wykryto u mnie obecność pierwotniaka Blastocystis hominis.
Zaczęłam konsekwentnie eliminowawć jedną źródłową przyczynę po drugiej co w rezultacie doprowadziło do poprawy i obniżenia przeciwcial.
U wielu osób, z którymi się zetknęłam, zauważyłam podobny przebieg i chciałabym się podzielić z czytelnikami moimi obserwacjami. Proszę zwrócić uwagę na to, że są to wyłącznie moje spostrzeżenia i mogą się one różnić od obecnie zaakceptowanej przez konwencjonalną medycynę wiedzy na ten temat.
Powiązania Hahimoto, przewleklej pokrzywki, IBS z infekcją Blastocystis hominis
- Chorobie Hashimoto często towarzyszą problemy skórne w postaci spontanicznej przewlekłej pokrzywki. Manifestuje się ona rozległymi zmianami skórnymi, swędzeniem i obrzękami. Objawy pokrzywki pojawiają się znikąd i mogą być bardzo dokuczliwe. Powiązania pomiędzy Hashimoto i pokrzywką wykazano w 42 badaniach klinicznych!
- Chorobie Hashimoto często również towarzyszy zespół jelita drażliwego (IBS). Chorobia manifestuje się biegunką albo zaparciami i objawy te często pojawiają się przed zdiagnozowaniem Hashimoto.
- Dlatego też dla osób z Hashimoto zawsze rekomenduję szczegółowe badanie przewodu pokarmowego. Zauważyłam również, że bardzo często u osób z Hashimoto rozpoznaje się pasożyta Blastocystis hominis, zwanego w skrócie “blasto”.
- Według lekarzy medycyny konwencjonalnej jest to pasożyt nieszkodliwy (wykrywalny jest u ponad 20% zdrowej populacji i nie powoduje żadnych objawów). Dlatego też powszechnie uważa, że obecność tego pasożyta nie wymaga żadnego leczenia, jakkolwiek wiele badań klinicznych implikuje powiązania IBS, pokrzywki z infekcją Blastocystis hominis.
- Chociaż nie znalazłam żadnych badań na ten temat, to moje własne obserwacje potwierdziły, że u wielu osób z Hashimoto wykryto obecność infekcji pierwotniakiem Blastocystis hominis. Szczególnie narażone są osoby, które przeszły infekcję wirusem Epstaina –Bara, już jako osoby dorosłe i po przechorowaniu mononukleozy “nigdy już nie doszły do siebie na 100% “. Okazuje się, że wirus EBV, podobnie jak inne herpes wirusy zużywa aminokwas argininę, prowadząc do jej niedoboru. Arginina, jak się przypuszcza, odpowiedzialna jest za hamowanie rozwoju pasożyta Blastocystis hominis.
Powiązania pokrzywki z infekcją Blastocystis hominis
Blastocystis hominis jest często spotykanym pasożyem w krajach rozwiniętych i uważa się, że może być obecny nawet u 50% populacji. Badania przeprowadzone na 54 osobach z pokrzywką w Egipcie wykazały, że u 61% badanych wykryto infekcję Blastocystis hominis, kiedy to w grupie kontrolnej wykazano obecność tego pasożyta tylko u 8%.
Pasożyta tego znaleziono też u wielu osób, które nie wykazywały żadnych objawów choroby i wielu naukowców stawia hipotezę, że obecność innych czynników może wpływać na patogenność pasożyta. Do tych czynników należą: stan immunologiczny gospodarza, ilość pasożytów, nieprawidłowości przewodu pokarmowego i inne, które wpłyną na zachowanie pasożyta.
Naukowcy uważają, że ameboidalna pełzakowata (ameboid) postać pasożyta Blastocystis hominis jest bardziej infekująca niż inne formy i może ona lepiej przywrzeć to komórek przewodu pokarmowego. Jest to interesujące spostrzeżenie, ponieważ w badaniach egipskich wykazano przewagę tej formy i występowała ona u 60.6 % badanych z obecnością pokrzywki, chociaż nie wykryto jej u osób z grupy kontrolnej.
W liście skierowanym to edytorów British Journal of Dermatology, dr. Tilo Biedermann from the Ludwig-Maximillians University in Munich, Germany napisał, że pokrzywka, a także reakcja na lekarstwa z grupy NSAID, obniżyły się po wyleczeniu infekcji Blastocystis hominis. W leczeniu używano lekarstwa o nazwie paromomycin 25 mg/kg. Leczenie przeprowadzono u 10 osób przez 10 dni.
Paromomycin jest obecnie dostępny w USA, a także lek tej samej klasy, o nazwie Alinia (nitazoxanide), zaaprobowany przez FDA do leczenia innych chorobotwórczych pierwotniaków, jest pomocny w leczeniu Blastocystis hominis. Okazuje się, że “blasto” jest odporny na lek często stosowany w leczeniu- Flagyl (metronidazole).
Badania, które przeprowadzono w 2014 roku wykazały, że 25% osób z przewlekłą pokrzywką miało również Hashimoto i że zastosowanie lewotyroksyny prowadziło do klinicznej remisji pokrzywki, jakkolwiek zastanawiam się czy lek ten przyczynia się tylko do maskowania objawów.
Powiązania pomiędzy blastocytozą i IBS
Wiele badań przeprowadzonych, różnymi metodami identyfikacji pasożyta, wykazało obecność Blastocystis hominis u 13 do 73% u osób z zespołem drażliwego jelita. Wykrywanie pasożytów nie jest w 100% wiarygodne, czasami wyniki są fałszywie ujemne i w rzeczywistości liczba osób zarażonych pasożytem może być wyższa. W celu identyfikacji pasożyta (dla osób zamieszkałych w USA) rekomenduję testy, które przeprowadza:
GI Pathogen Screen with H. pylori Antigen-BioHealth KIT.
Blastocystosis hominis może doprowadzić do dysbiozy, nieszczelnego jelita i tym samym predysponować do powstania choroby autoimmunologicznej!
Istnieje dużo kontrowersji na temat infekcji tym pasożytem. Przeprowadzone badania kliniczne w Tajlandi i w Meksyku sugerują że jest to niegroźny organizm i nie wymaga leczenia. Jakkolwiek badania przeprowadzone w Europie, Australii i na Bliskim Wschodzie wiążą obecność tego pasożyta z zespołem drażliwego jelita i przewleklą pokrzywką. Objawy te często manifestują się we wczesnym stadium Hashimoto!
Badania wykazały, że pierwotniaki pasożyta Blastocystis hominis nie atakują bezpośrednio ściany przewodu pokarmowego, ale prowadzą do zaburzonego działania bariery jelitowej i powodują zwiększoną przepuszczalność jelita. Blastocystis hominis niszczy secretory IgA , która służy jako naturalna bariera immunologiczna w ścianie przewodu pokarmowego.
Badania potwierdziły, że pozbycie się pasożyta Blastocystis hominis prowadzi do ustąpienia objawów IBS i pokrzywki, a także można powiedzieć z dużą pewnością, że prowadzi to do remisji Hashimoto. Manifestuje się to złagodzeniem objawów, ustąpieniem nietolerancji pokarmowych i zmęczenia, a także obniżeniem przeciwciał.
Pozbycie się tej infekcji pomogło wielu osobom pozbyć się bólu stawów, zmniejszyć albo zredukować objawy IBS, zmniejszyć zmęczenie i obniżyć poziom przeciwciał.
Według Blastocystis Research Foundation “Niektórym udaje się kontrolować objawy za pomocą ścisłej diety, polegającej na wyeliminowaniu rafinowanych cukrów, glutenu, produktów mlecznych, ryżu, kukurydzy, napojów gazowanych, herbaty, kawy, alkoholu i owoców”. Blastocystis hominis może także powodować nietolerancję węglowodanów. Brzmi znajomo?
Jakkolwiek dieta pomoże kontrolować objawy, ale nie wyeliminuje pasożyta. Aby pozbyć się pasożyta należy zastosować leki przeciwpierwotniakowe albo zioła.
Spotkałam się z następującymi protokołami do wyeliminowania Blastocystis hominis:
1) Potrójna terapia używana w Australii: diloxanide furoate, trimethoprim/sulfamethoxazole and secnidazole*
2) Alinia, którą stosuje się przez 3 dni i dwukrotnie kurację powtarza się w odstępach dwóch tygodni*.
albo
Naturalne sposoby
3) Przyjmowanie probiotyku Saccharomyces boulardii, dwa razy na dzień przez 30 dni.
4) Używanie przecipasożytniczych/przeciwgrzybiczych ziół, takich jak olej z oregano i berberyna.
Kluczem do wyleczenia jest stosowanie leczenia wystarczająco długo, albo też stosować leczenie drogą pulsacyjną, aby całkowicie wyeliminować pasożyta. “Blasto” przechodzi przez różne formy rozwojowe (pełzakowej, granularnej, wakuolarnej, cysty) i niektóre formy są odporne na leczenie.
*Trzeba pamiętać też, że przeciwpierwotniakowe lekarstwa mogą prowadzić do przerostu drożdzy i czasami wskazane jest zastosowanie leków przeciwgrzybiczych w postaci ziół albo Nystatyny.
Pomocne w wyleczeniu będzie także wyeliminowanie pokarmów nietolerowanych i przyjmowanie probiotyków.
Często się zdarza, że obecności pierwotniaka Blastocystis hominis towarzyszy infekcja H Pylori, inna częsta przyczyna wyzwalająca, i w takim wypadku należy leczyć obydwie infekcje.
Mam nadzieje, że informacje te przyczynią się do poprawy zdrowia!!
Dr. Izabella Wentz, PharmD, FASCP
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
Referencje
Sugiyama A, et. al. Hashimoto's disease is a frequent comorbidity and an exacerbating factor of chronic spontaneous urticaria. Allergol Immunopathol (Madr). 2014 Jul 31.
Fakkar NM et al. Study of Blastocystis hominis isolates in urticaria: a case-control study. Clinical and Experimental Dermatology, 36, 908–910
Blastocystis Research Foundation. http://www.bhomcenter.org/info/diagnosis.htm
Nagel R, Bielefeldt-Ohmann H, Traub R. Clinical pilot study: efficacy of triple antibiotic therapy in Blastocystis positive irritable bowel syndrome patients. Gut Pathogens. 2014;6:34. doi:10.1186/s13099-014-0034-0.
Poirier P, et. al. New Insights into Blastocystis spp.: A Potential Link with Irritable Bowel Syndrome. PLoS Pathogens. March 2012
Biedermann T, et al. Hypersensitivity to nonsteroidal anti-inflammatory drugs and chronic urticaria cured by treatment of Blastocystis hominis infection. British Journal of Dermatology, 146, 1102–1117
Dinleyici, E.C., et al., Clinical efficacy of Saccharomyces boulardii or metronidazole in symptomatic children with Blastocystis hominis infection. Parasitology Research, 2011. 108(3): p. 541-5.
Levy, Y (06/2003). "Chronic urticaria: association with thyroid autoimmunity". Archives of disease in childhood (0003-9888), 88 (6), 517.
Image by By Valentia Lim Valzn (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5), GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons