Najlepsze testy
U chorych na Hashimoto w surowicy krwi występują dwa rodzaje przeciwciał skierowanych przeciwko tarczycy. Należą do nich najczęściej spotykane przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (ang. TPOAb), a także przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (ang.TGAb). Przeciwciała przeciwko TPO występują w u 90% chorych na chorobę Hashimoto, a przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie u 80% chorujących i mogą się one pojawić się we krwi na długo przed (nawet dziesiątki lat) zmianami w poziomie TSH.
Dlatego też badanie przeciwciał jest kluczowym elementem w diagnozowaniu niedoczynności tarczycy.
Podwyższony poziom przeciwciał odpowiedzialny jest za objawy ogólnego złego samopoczucia, niepokoju, depresji, a im więcej przeciwciał, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów nadczynności tarczycy, spowodowanych uwalnianiem do krwiobiegu dużej ilość magazynowanych hormonów.
Uważa się też, że im większy poziom przeciwciał, tym większe ryzyko powstania innych chorób autoimmunologicznych.
Dużą rolę w powstaniu Hashimoto odgrywa czynnik genetyczny i obserwuje się zwiększoną zachorowalność w niektórych rodzinach. Odróżnia się dwa warianty choroby: postać zanikową (atroficzną) powiązaną z genem HLA-DR3 i postać przebiegającą z wolem (goitorus) powiązaną z genem HLA-DR5. Geny te występują częściej w populacji białej.
Znane są również czynniki środowiskowe, które u osób predysponowanych zwiększają ryzyko zachorowania. Należą do nich: nadmiar jodu, zanieczyszczenia powietrza, choroby bakteryjne i wirusowe, toksyny, niektóre lekarstwa. Ciekawostką jest, że palenie papierosów zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Hashimoto.
U osób z Hashimoto tylko u 50% bliźniaków jednojajowych wykazano obecność przeciwciał - podkreśla to ważną rolę czynnikówśrodowiskowych w powstaniu tej choroby.
Punktacja THEA według metody amsterdamskiej
Punktacja według metody THEA pomaga w określeniu wystąpienia ryzyka choroby Hashimoto w ciągu pięciu lat u osób z obecnością przeciwciałanty-TPO i u tych, których członkowie rodziny chorują na Hashimoto. Uwaga: Więcej przeciwciał to większe ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy.