MAGNEZ W CHOROBACH TARCZYCY
W artykule tym chciałabym się podzielić najnowszymi informacjami na temat magnezu w chorobach tarczycy. Zastosowanie magnezu może pomóc wyeliminować wiele objawów występujących w niedoczynności tarczycy, takich jak: zaparcia, bóle miesiączkowe, niepokój, bóle głowy, skurcze i bóle ciała. Magnez w połączeniu z innym suplementami pomoże także obniżyć TSH, zredukować uszkodzenie tarczycy, a nawet przyśpieszyć gojenie tkanki tarczycowej.
W roku 2003, na drugim roku studiów farmaceutycznych, po przechorowaniu mononukleozy, choroby spowodowanej wirusem Epstaina- Barra, występowały u mnie dokuczliwe bóle miesiączkowe i objawy zespołu jelita drażliwegi (IBS).
Jednego niedzielnego popołudnia wybrałam się odwiedzić moją koleżankę w Chicago, która także była Polką. Okazało się, że mama mojej koleżanki zaprosiła do ich domu osobę o zdolnościach jasnowidzących. Była to Rosjanka. Mama koleżanki mówiła trochę po rosyjsku, jasnowidzka znała trochę polski i jakoś się porozumiewały. O ile zdążyłam się zorientować miała ona opinię jednej z lepszych w swoim fachu. Kiedy mama koleżanki poprosiła aby mnie także zbadała, jasnowidzka stanęła nade mną i zaczęła coś mruczeć … Po kilku minutach powiedziała mi, że mam wczesne problemy z tarczycą i chorobę serca (w tym czasie nie byłam zdiagnozowana z żadną z tych chorób).
Znalazla też rozwiązanie na mój problem: powiedziała, że powinnam przyjmować magnez. Nawet dała mi jedno opakowanie tabletek magnezu. Będąc sceptyczną naukowcem oczywiście zignorowałam jej uwagi. W tym czasie tyle wiedziałam o magnezie, że można go stosować w zaparciach. Nie uważałam, że przyjmowanie magnezu jest dobrym pomysłem, skoro moje IBS manifestowało się głównie biegunką. Poza tym żaden lekarz nie wykrył u mnie problemów z tarczycą ani też choroby serca.
Nie przykładałam wagi do tego co powiedziała, dopiera 6 lat później, kiedy wykryto u mnie szmer w sercu (potencjalnie świadczący o wypadaniu zastawki mitralnej), a także rozpoznano Hahimoto, przypomniałam sobie o jej słowach.
Czasami zastanawiam się, co by się stało gdybym się wtedy zastosowała się do jej zaleceń?
Ciekawi mnie też w jaki sposób mogła odkryć moje dolegliwości stojąc i mrucząc nade mną. Jestem pewna, że w tym czasie nie wyglądałam na chorą, podobnie jak wszystkie osoby z chorobami autoimmunologicznymi.
Jakkolwiek nigdy nie będę w stanie wyjaśnić w racjonalny sposób jej wyjątkowych zdolności jasnowidzenia, to postaram się wytłumaczyć "magiczne" działanie magnezu, poparte badaniami naukowymi.
Według badań przeprowadzonych przez Insytut of Functional Medicine, podane poniżej objawy, wywiad rodzinny czy też towarzyszące choroby mogą świadczyć o niedoborze magnezu:
- Depresja i zaburzenia nastroju
- Rozdrażnienie
- Trudności z koncentracją
- Występowanie w rodzinie autyzmu
- Niepokój
- Powtarzające się bóle głowy i migreny
- Występowanie cukrzycy
- Trudności w połykaniu
- Choroba refluksowa
- Nadwrażliwość na hałas
- Zmęczenie
- Występowanie astmy w rodzinie
- Zaparcia (wypróżnienia mniej niż 2 razy dziennie)
- Nadmierny stress
- Trudności w zasypaniu i budzenie sie w nocy
- Skurcze mięśni
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
- Skurcze w nogach i rękach
- Napadowe bicie serca, uczucie “zamierania serca”
- Występujące w rodzinie albo u osoby kamienie w nerkach
- Występujące w rodziny albo u osoby wypadanie zastawki mitralnej
Zwiększone ryzyko występuje u osób, które nie spożywają pokarmów: kalp, zboża, orzechów, kasz, zielonych liściastych warzyw.
Od siebie chciałabym jeszcze dodać bóle stawów, bóle miesiączkowe i problemy z tarczycą. Jeżeli mamy takie dolegliwości to możemy podejrzewać niedobór magnezu.
Jak często występuje niedobór magnezu?
Można wyróżnić dwa rodzaje niedoboru minerałów w organizmie. Znaczne niedobory, na przykład, niedobór wapnia czy potasu może powodować drętwienie, skurcze/bóle mięśniowe, drgawki, zmiany osobowości, zaburzenia pracy serca i inne poważne objawy.
Istnieją również niedobory subkliniczne, które nie są wykrywane w standartowych testach i te właśnie niedobory mogą się manifestować objawami, które wyliczyłam.
Rekomendowana dzienna dawka magnezu wynosi 400 mg dziennie, jednak większość osób jedząc standartową dietę amerykańską spożywa mniej niż 300 mg magnezu dziennie.
Do grupy osób szczególnego ryzyka należą:
- Osoby z cukrzycą typu 2
- Alkoholicy ( alkohol może zwiększyć dwu a nawet czterokrotnie wydalanie magnezu).
- Osoby z biegunką (celiakia, IBS, choroba Crohna)
- Osoby w podeszłym wieku, poniewż mają one obniżoną zdolność absorpcji magnezu w przewodzie pokarmowym, a także zwiększa się nich wydzielanie magnezu w nerkach
- Osoby przyjmujące pewne leki, np. inhibitory pompy protonowej (Nexium, Prolosec, Omeprazole, Protonix)
- Osoby z niedoczynnością tarczycy (niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do niedoboru magnezu
- Amerykanie! W 2009 roku WHO wydało raport, że aż u 75% Amerykanów może występować niedobór magnezu!
Bardzo dobrym źródem są ciemnozielone warzywa liściaste. Pół szklanki gotowanego szpinaku pokryje 20 % dziennego zapotrzebowania. Kofeina, stress, toksyny, jak na przykład fluor czy alkohol, dodatkowo mogą pozbawiać nas magnezu..
Kilka lat temu spotkałam pacjenta, który na zlecenie lekarza medycyny alternatywnej przyjmował 12 różnych suplementów. Były to, między innymi, lekarstwa przeciwbakteryjne, zioła, środki wspomagające wątrobę i nerki…
Postępowanie to było zgodne z moim protokołem; wspomagania przewodu pokarmowego, wątroby i nadnerczy, ale terapeuta nie uwzględnił jej bioindywidualności i unikalnej przyczyny choroby. Dodatkowo wiele protokołów było przeprowadzanych w jednym czasie, bez uwzględnienia interakcji pomiędzy lekarstwami. Chociaż osoba ta wydała wiele pieniędzy na wszystki te suplementy nadal czuła się fatalnie.
Głównymi dolegliwościami były: migrena, zaparcia, bezsenność. Przeprowadzając wywiad z pacjentem zawsze staram się wyłonić 3 najbardziej dokuczliwe objawy i od ich wyeliminowania rozpoczynam postępowanie. Osoba ta narzekała również na nadwrażliwość na hałas i niepokój. Podejrzewałam u niej niedobór magnezu.
Prawdopodobne jest też, że objawy zostały dodatkowo zaostrzone przez przyjmowanie dużej ilości suplementów na raz.
Moją rekomendacją było aby pacjentka przestała przyjmować swoich 12 suplementow i w zamian zaleciałam: MAGNESIUM CITRATE 1-2 tabletki przed położeniem się do łóżka.
Przy następnym naszym spotkaniu okazało się, że ustąpiły bóle migrenowe i pacjentka nie musiała więcej przyjmować leków NSAID, leków przeczyszczających, nasennych, i mogła tolerować głośną muzykę nastoletniego syna.
WIĘCEJ DOBRYCH WIADOMOŚCI NA TEMAT MAGNEZU I TARCZYCY
Naukowcy z Austrii Roy i Helga Moncayo zajmują się osobami z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy od 2007 roku. Zauważyli oni, że u pacjentów z Hashimoto, z niskim poziomem selenu, supelentacja selenem nie dała obiecujących rezultatów. Dokładne badania wykazały, że u tych osób występował również niedobór magnezu, który przyczynił się do wystąpienia wielu objawów.
Wykazali oni też, że stres fizyczny i psychiczny prowadzi do niedoboru magnezu, który jest niezbędny do utylizacji jodu przez tarczycę.
U osób tych prześledzono funkcję tarczycy, wygląd tarczycy w usg i objawy. Jedenastu pacjentów z podwyższonym TSH (2.3-21, średnia 7.67), otrzymało magnesium citrate przez 6 tygodni. U wszystkich pacjentów wystąpiło obniżenie TSH (od 1.6- 4, średnia TSH wynosiła 2.67, po leczeniu magnezem). Średni spadek wynosił 5 punktów, .. . Największy spadek zanotowano u osoby, u której TSH z 21 obniżyło się do 4!.
Oprócz magnezu citrate używano selenu 200mcg Pure Encapsulations 200 mcg), Coenzyme Q10 (Pure Encapsulations 120 mg)a także u tych pacjentów przeprowadzono terapie pomagające wyeliminować stres.
Pacjenci poczuli się lepiej, mieli więcej energii, lepiej spali, ustąpiły niepokój i zaparcia.
Dodatkowo u niektórych pacjentów zaobserowano poprawę w wynikach usg, (początkowe usg wykazywały przekrwienie i uszkodzenie tkanki tarczycyowej). Autorzy badań przestrzegają, że nie u wszystkich badania usg sie unormują i aby uzyskać poprawę obrazu usg trzeba przyjmować suplement magnezu conajmniej 8 miesięcy.
Na początku tego artykułu wspominałam również o działaniu przeczyszczającym magnezu. Prawda ta odnosi sie tylko do niektórych soli magnezu. Dla osób z Hashimoto, u których wytępują zaparcia reokomendowany jest preparat Magnesium Citrate.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- Lundberg, MD, G. Magnesium Deficiency: The Real Emperor of All Maladies?. Medscape. 2015. Available at: http://www.medscape.com/viewarticle/844214.
- Abbas A, Sakr H. Effect of magnesium sulfate and thyroxine on inflammatory markers in a rat model of hypothyroidism. Can J Physiol Pharmacol. 2016;94(4):426-32. doi:10.1139/cjpp-2015-0247.
- Moncayo R, Moncayo H. The WOMED model of benign thyroid disease: Acquired magnesium deficiency due to physical and psychological stressors relates to dysfunction of oxidative phosphorylation. BBA Clin. 2014;12(3):44-64. doi:10.1016/j.bbacli.2014.11.002.
- Cinar V. The effects of magnesium supplementation on thyroid hormones of sedentars and Tae-Kwon-Do sportsperson at resting and exhaustion. Neuro Endocrinol Lett. 2007;28(5):708-12. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17984925.
- Baydas B, Karagos S, Meral I. Effects of oral zinc and magnesium supplementation on serum thyroid hormone and lipid levels in experimentally induced diabetic rats. Biol Trace Elem Res. 2002;88(3):247-53. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12350134.
- Kawicka A, Regulska-Ilow B, Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig Med Dosw (Online). 2015;69(2):80-90. doi:10.5604/17322693.1136383.
- Magnesium: Fact Sheet for Professionals. National Institutes of Health: Office of Dietary Supplements. 2016. Available at: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/.
- Calcium And Magnesium In Drinking Water: Public Health Significance. Geneva: World Health Organization Press; 2009. Available at: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/43836/1/9789241563550_eng.pdf.
- Soma M. Effects of low magnesium diet on the vascular prostaglandin and fatty acid metabolism in rats. Prostaglandins. 1988;36(4):431-41. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3238000.
- Moncayo R, Moncayo H. Exploring the aspect of psychosomatics in hypothyroidism: The WOMED model of body–mind interactions based on musculoskeletal changes, psychological stressors, and low levels of magnesium. Woman – Psychosomatic Gynaecology and Obstetrics. 2014;1:1-11. doi:10.1016/j.woman.2014.02.001.
- Moncayo R, Moncayo H. The WOMED model of benign thyroid disease: Acquired magnesium deficiency due to physical and psychological stressors relates to dysfunction of oxidative phosphorylation. BBA Clin. 2015;3:44-64. doi:10.1016/j.bbacli.2014.11.002.
- Moncayo R, Moncayo H. Proof of concept of the WOMED model of benign thyroid disease: Restitution of thyroid morphology after correction of physical and psychological stressors and magnesium supplementation. BBA Clin. 2015;3:113-122. doi:10.1016/j.bbacli.2014.12.005.