MAGNEZ A ZDROWIE TARCZYCY
Kilka lat temu zacząłam pracować z nowym klientem, który przyjmował dwanaście różnych suplementów od lekarza medycyny alternatywnej. Niektóre były środkami przeciwdrobnoustrojowymi, używanymi do zabijania patogenów jelitowych; niektóre były ziołami i składnikami odżywczymi, które miały wspierać wątrobę i nadnercza.
Teoretycznie protokół, który zastosowano, był zgodny z moimi zaleceniami… wspomagał jelita, wątrobę i nadnercza. Jednak leczący w swoim protokole nie wziął pod uwagę indywidualności biologicznej leczonej osoby ani wyjątkowych przyczyn źródłowych. Co więcej, praktykujący zastosował wszystkie protokoły naraz, nie zwracając uwagi na potencjalne interakcje używanych leków i suplementów. Chociaż pacjenta każdego miesiąca wydawała duże pieniądze na leczenie, to nadal nie mogła znaleźć ulgi w objawach!
Jej głównymi dolegliwościami były migrena, zaparcia, bezsenność, wrażliwość na głośne dźwięki i niepokój. Przejrzałam z nią mój kwestionariusz badający niedobór magnezu i okazało się, że jest w grupie wysokiego ryzyka. Po zapoznaniu się z listą suplementów, które zażywała, zaleciałam by odstawiła wszystkie dwanaście, a jedynym suplementem, który jej poleciłam był cytrynian magnezu, przed snem. Podczas wizyty kontrolnej zgłosiła, że ustąpiły migreny, zaparcia i bezsenność! Nie musiała już brać NSAIDs, środków przeczyszczających ani leków nasennych i była w stanie tolerować muzykę swojego nastolatka. 🙂 W tym artykule chciałbym zagłębić się w liczne zalety magnezu dla osób z Hashimoto, w tym:
- Jak organizm wykorzystuje magnez
- Połączenie objawów występujących w Hashimoto z niedoborami magnezu
- Przyczyny i objawy niedoboru magnezu
- Konwencjonalne i naturalne możliwości leczenia niedoboru magnezu
Co to jest magnez?
Magnez jest to minerał, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych w organizmie, w tym: utrzymaniu funkcji nerwów i mięśni, wspieraniu zdrowego układu odpornościowego i utrzymywaniu stabilnego bicia serca. Magnez pomaga również w tworzeniu mocnych kości, stabilizuje poziom glukozy we krwi i pomaga w produkcji energii.
Przeciętny organizm dorosłego człowieka zawiera około 25 g magnezu, z czego 50-60% znajduje się w kościach, a reszta w tkankach miękkich.
Magnez występuje naturalnie w różnych produktach, a także często jest dodawany do produktów spożywczych. Jest łatwo dostępny jako suplement diety, a także występuje w niektórych lekach (takich jak leki zobojętniające sok żołądkowy i środki przeczyszczające).
Magnez i tarczyca
Chociaż magnez ma kluczowe znaczenie dla zdrowego funkcjonowania wszystkich osób, odkryłam, że jest to jeden z najważniejszych i często deficytowych składników odżywczych w Hashimoto.
Większość osób z Hashimoto ma liczne niedobory mikroelementów, które mogą wystąpić w wyniku jedzenia ubogich w składniki odżywcze pokarmów, zapalenia spowodowanego infekcjami lub nadwrażliwości pokarmowej, przyjmowania pewnych leków lub braku równowagi bakterii jelitowych.
Czynniki takie jak niski poziom kwasu żołądkowego, złe wchłanianie tłuszczu i niedobór enzymów trawiennych, które są powszechne u osób z Hashimoto, spowodują, że wiele osób nie będzie w stanie rozkładać i wchłaniać składników odżywczych z pożywienia, które jedzą. Brak wystarczającej ilości hormonów tarczycy może również prowadzić do niedoborów składników odżywczych, ponieważ ekstrakcja składników odżywczych z pożywienia jest u nich utrudniona i mniej wydajna.
Magnez ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wątroby i włączam go jako część mojego protokołu do detoksykacji wątroby. Dlatego też polecam go dla osób z Hashimoto jako jeden z kluczowych suplementów. Ponadto magnez wspomaga funkcję nadnerczy - kolejny obszar, który często dotyczy osób z dysfunkcją tarczycy.
Niedobór magnezu nie tylko prowadzi do całego szeregu objawów, które omówię bardziej szczegółowo poniżej, ale badania wykazały, że może on również mieć bezpośredni wpływ na czynność tarczycy.
Roy i Helga Moncayo, dwaj austriaccy naukowcy, pracują od 2007 roku z osobami, u których występuje choroba autoimmunologiczna tarczycy. W swoich pierwszych interwencjach zauważyli, że pacjenci ci mają niski poziom selenu i zaczęli rekomendować jego suplementację. Jednak suplementacja tylko selenem nie przyniosła trwałych rezultatów. Kontynuowali poszukiwania i odkryli, że niedobór magnezu koreluje z wieloma objawami tarczycy.
Zauważyli, że stres fizyczny i psychiczny doprowadził do wyczerpania magnezu, który jest potrzebny do utylizacji jodu przez tarczycę.
Jedenastu pacjentów z podwyższonym TSH (w zakresie od 2,3 do 21 mIU / L, średnio 7,67 mIU / L) otrzymywało cytrynian magnezu przez 6 tygodni. U każdego pacjenta wystąpił spadek TSH (w zakresie od 1,6 - 4 mIU / l). Średni spadek wyniósł 5 punktów, co dało średnie TSH 2,67 mIU / l po suplementacji! Najwyższy spadek TSH, który zaobserwowano w badaniu to spadek z wartości TSH 21 mIU / L do TSH 4 mIU / L!
Oprócz cytrynianu magnezu klinicyści ci stosowali u pacjentów również selenium and Coenzyme Q10, a także zalecali walkę ze stresem psychicznym i dbanie o zdrowie fizyczne.
Po rozpoczęciu suplementacji magnezem pacjenci zgłaszali lepsze samopoczucie, więcej energii, lepszy sen, mniejszy niepokój i mniej zaparć.
Ponadto naukowcy zauważyli, że u niektórych osób wystąpiła normalizacja ultrasonografii tarczycy (pacjenci z Hashimoto początkowo wykazywali zwiększone ukrwienie i uszkodzenie tarczycy podczas początkowego USG). Ostrzegali, że nie u każdego tkanka tarczycy ulegnie normalizacji i że potrzeba przynajmniej ośmiu miesięcy suplementacji magnezem, aby zobaczyć poprawę w wyglądzie tarczycy. (Uważam jednak, że warto spróbować, zwłaszcza, że magnez może pomóc w wyeliminowaniu wielu objawów, często występujących w Hashimoto).
Jak powszechny jest niedobór magnezu?
Istnieją dwa rodzaje niedoborów, które mogą wystąpić w odniesieniu do składników odżywczych
- Jawny niedobór, który może prowadzić do niskiego poziomu wapnia lub potasu, ze względu na zaburzoną równowagę minerałów w organizmie. Jest to poważny stan, który może objawiać się drętwieniem, skurczami / skurczami mięśni, drgawkami, zmianami osobowości, nieprawidłowym rytmem serca i innymi zagrażającymi zdrowiu i życiu objawami. Takie niedobory występują stosunkowo rzadko, ponieważ w okresach niskiego spożycia nerki przeciwdziałają wydalaniu magnezu, zatrzymując obecne jego zapasy.
- Subkliniczne niedobory, których standardowe badania krwi nie wykazują, jakkolwiek mogą pojawić się objawy niedoboru.
Według Instytutu Medycyny Funkcjonalnej następujące objawy, wywiad rodzinny i stan zdrowia mogą świadczyć o niedoborze magnezu:
- Depresja lub zły nastrój
- Drażliwość lub niepokój
- Trudności z koncentracją
- Historia rodzinna autyzmu
- Częste bóle głowy lub migreny
- Rodzinna lub osobista historia cukrzycy
- Trudności w połykaniu
- Refluks
- Wrażliwość na głośne dźwięki
- Zmęczenie
- Historia rodzinna astmy
- Zaparcia (mniej niż dwa wypróżnienia dziennie)
- Nadmierny stres
- Problemy z zasypianiem i / lub utrzymaniem snu
- Drżenie mięśni
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego
- Skurcze dłoni
- Zespół niespokojnych nóg
- Uczucie trzepotania serca, przerywane bicie lub kołatanie serca
- Historia rodzinna lub osobista kamieni nerkowych
- Rodzinna lub osobista historia chorób serca lub niewydolności serca
- Historia rodzinna lub osobista wypadania płatka zastawki mitralnej
- Niskie spożycie wodorostów, otrębów lub kiełków pszenicy, migdałów, orzechów nerkowca, gryki lub ciemnozielonych warzyw liściastych
Badanie niedoboru magnezu
Jeśli chcesz ocenić swój poziom magnezu za pomocą badań krwi, polecam Spectracell Micronutrient Test Panel. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że większość osób z Hashimoto ma niedobór magnezu i ogólnie rzecz biorąc, można go bezpiecznie przyjmować bez testowania.
Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli obecnie używasz innych leków, na przykład leki obniżające ciśnienie krwi, przed zastosowaniem suplementacji magnezem, powinieneś skonsultować się z farmaceutą, ponieważ może on zakłócać wchłanianie niektórych leków.
Zalecana dzienna dawka magnezu to 400 mg dziennie, a większość osób dorosłych stosujących standardową dietę amerykańską otrzymuje mniej niż 300 mg dziennie.
Kto jest podatny na niedobór magnezu?:
- Osoby z cukrzycą typu 2
- Osoby z historią alkoholizmu - między innymi alkohol może podwoić, a nawet zwiększyć czterokrotnie wydalanie magnezu
- Osoby z biegunką
- Osoby z chorobami jelit, takimi jak celiakia, IBS i choroba Crohna
- Starsze osoby (ich zdolność wchłaniania magnezu w jelitach zmniejsza się wraz z wiekiem, a ich wydalanie magnezu przez nerki wzrasta)
- Osoby przyjmujące niektóre leki, które mogą powodować ubytek magnezu. Najczęstsze z nich to: inhibitory pompy protonowej (Nexium, Prilosec, Omeprazol, Protonix), hormony żeńskie (doustne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza) oraz antybiotyki
- Osoby z niedoczynnością tarczycy - brak hormonów tarczycy może prowadzić do niskiego poziomu magnezu
- Amerykanie! W 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport stwierdzający, że nawet 75 procent Amerykanów nie otrzymywało odpowiednich ilości magnezu
- Osoby na niektórych dietach, takich jak dieta paleo (lub paleo autoimmunologiczne), które eliminują źródła pożywienia magnezu (zboża, przetworzona żywność, orzechy, nasiona, fasola i rośliny strączkowe)
Ponadto kofeina, stres i toksyny, takie jak fluor i alkohol - powszechne w naszym codziennym życiu - mogą dodatkowo zmniejszać poziom magnezu.
Źródła żywności zawierające magnez
Źródła magnezu obejmują zielone warzywa liściaste (takie jak szpinak i jarmuż), produkty pełnoziarniste, orzechy, fasolę, rośliny strączkowe i nasiona. Niektóre przetworzone produkty spożywcze, takie jak płatki śniadaniowe, mogą być również wzbogacone magnezem.
Idealnie byłoby, gdybyśmy otrzymali cały magnez, którego potrzebujemy z naszej diety. Jednak dla większości ludzi może to nie być realistyczne. Nie tylko w wielu naszych źródłach żywności brakuje składników odżywczych z powodu nowoczesnych praktyk rolniczych, ale wiele osób z Hashimoto może wykluczyć niektóre z tych produktów, jeśli stosują dietę Paleo (lub inny rodzaj diety eliminacyjnej).
Oczywiście zielone warzywa liściaste są odpowiednią opcją dla większości osób z Hashimoto. Jednak nie zawsze realistyczne jest spożywanie ich w wystarczającej ilości… Pół filiżanki gotowanego szpinaku zapewni nam zaledwie 20% zalecanego dziennego spożycia magnezu .
Z tego powodu zalecam większości osób suplementację magnezem.
Jak stosować suplementy magnezu?
Zawsze zalecam rozpoczęcie od podejścia Root Cause - ustalenie głównej przyczyny braku równowagi w organizmie, które doprowadziły do wystąpienia objawów. Zapytaj więc siebie:
- Dlaczego, przede wszystkim, masz niedobór magnezu?
- Czy prowadzisz życie, które jest zbyt stresujące?
- Czy bierzesz na siebie zbyt wiele obowiązków?
- Czy jesz wystarczająco dużo zielonych warzyw liściastych?
Jestem fanem medycyny ortomolekularnej - czyli stosowania suplementacji żywieniowej dla zachowania zdrowia. Po raz pierwszy zetknęłam się z medycyną ortomolekularną podczas rotacji klinicznych na czwartym roku studiów farmaceutycznych. Byłam stażystą w Pfeiffer Treatment Centre prowadzonym przez dr Williama Walsha. Ośrodek często stosował duże dawki witamin i minerałów, aby przeciwdziałać objawom braku równowagi biochemicznej, które objawiały się zaburzeniami nastroju.
To było dla mnie fascynujące doświadczenie i wiele się nauczyłam, widząc, jak odpowiednie składniki odżywcze mogą pomóc ludziom poczuć się lepiej. Chociaż zawsze szukam przyczyn źródłowych, uwielbiam łączyć zasady ortomolekularne, aby pomóc ludziom osiągnąć ich cele zdrowotne i szybko poczuć się lepiej!
Z tego powodu magnez jest jednym ulubionych suplementów i jego stosowanie może przynieść wiele korzyści. Magnez stosujemy:
- Na zaparcia: Zalecam przyjmowanie przed snem 1-2 kapsułek cytrynianu magnezu. Cytrynian magnezu działa jako delikatny środek przeczyszczający. Jeśli nadal masz zaparcia, zwiększaj dawkę stopniowo o jedną kapsułkę wieczorem. Jeśli wypróżnienia staną się zbyt luźne, zmniejsz dawkę. Możesz również zbadać problemy z jelitami, które mogą być wyzwalaczem, w tym SIBO, pasożyty i wrażliwość pokarmową.
- Na bezsenność: Polecam kąpiele solankowe Epsom przed snem (1 szklanka soli na wannę - przestrzegaj instrukcji na opakowaniu i nie przesadzaj!) Magnez jest dostępny w postaci cytrynianu magnezu lub glicynianu magnezu. Obserwuj jak się czujesz po spożyciu magnezu. Niektórzy zgłaszają znacznie lepszy sen dzięki cytrynianowej wersji magnezu, podczas gdy inni zgłaszają gorszy sen. To samo dotyczy wersji glicynianowej. Generalnie polecam zacząć od wersji cytrynianowej.
- W przypadku skurczów miesiączkowych: W przypadku skurczów miesiączkowych zapobieganie objawom jest kluczem, więc jeśli jest to dla Ciebie problem, zalecam natychmiastowe rozpoczęcie suplementacji magnezem. Cytrynian magnezu lub glicynian magnezu od razu złagodzą skurcze! Jeśli masz ostre skurcze, możesz również przyjmować magnez w razie potrzeby, 1-4 razy dziennie - to złagodzi ból tak szybko, jak ibuprofen, bez skutków ubocznych. Jeśli zauważysz, że twoje miesiączki są nadal bolesne, może to oznaczać, że do osiągnięcia efektów będziesz potrzebować więcej czasu, aby uzupełnić zapasy magnezu, i że powinnaś popracować nad nadnerczami, co może prowadzić do problemów z miesiączką. W takich przypadkach możesz połączyć magnez z ibuprofenem na skurcze miesiączkowe. Jednak twoim ostatecznym celem jest zrezygnowanie z ibuprofenu i przyjmowanie go tylko w nagłych wypadkach.
- Na skurcze ciała: Zwiększenie zapasów magnezu zapobiegnie skurczom, więc jeśli teraz masz okresowe skurcze, powinnaś zacząć przyjmować magnez zapobiegawczo. Możesz wziąć cytrynian magnezu lub glicynian magnezu. Ponownie, jeśli masz ostre skurcze, możesz również przyjmować magnez w razie potrzeby, 1-4 razy dziennie (glicynian magnezu rzadziej powoduje biegunkę, a także stosować kąpiele w soli Epsom - mają również działanie kojące. Jeśli zauważysz, że nadal masz skurcze, może to oznaczać, że potrzebujesz więcej czasu aby uzupełnić zapasy magnezu, lub że masz niedobory innych składników odżywczych lub też wrażliwość pokarmową. Możesz łączyć magnez z lekami przeciwbólowymi, ale w miarę możliwości odstawiać te drugie, chociaż radzę najpierw skonsultować się z farmaceutą, ponieważ magnez może zapobiegać wchłanianiu niektórych leków.
- Na niepokój: Niedobór magnezu może przyczyniać się do niepokoju i zalecam uzupełnienie zapasów magnezu, aby złagodzić objawy. Cytrynian magnezu jest najczęstszym składnikiem preparatów „uspokajających” suplementów - chociaż w przypadku ostrych napadów lęku najlepiej pomoże szybko działający magnez w postaci płynnej. Inne przyczyny lęku, które należy zbadać, obejmują zaburzenia równowagi cukru we krwi, niedobór selenu, dysfunkcję nadnerczy i problemy z jelitami.
- W przypadku bólów głowy: Zapobieganie jest kluczowe również w przypadku migreny i bólów głowy, dlatego zalecam natychmiastowe rozpoczęcie stosowania magnezu, jeśli cierpisz na którąkolwiek z tych dolegliwości. Możesz wziąć cytrynian magnezu lub glicynian magnezu. Jeśli masz ostre bóle głowy, możesz również przyjmować magnez w razie potrzeby, 1-4 razy dziennie. Jeśli zauważysz, że nadal masz bóle głowy / migreny, może to oznaczać, że potrzebujesz więcej czasu, aby uzupełnić zapasy magnezu lub że reagujesz na pokarmy. Możesz także mieć infekcje, takie jak H. pylori, które mogą przyczyniać się do nadwrażliwości pokarmowej. W większości przypadków można łączyć magnez z lekami przeciwbólowymi, chociaż radzę najpierw skonsultować się z farmaceutą, ponieważ magnez może zapobiegać wchłanianiu niektórych leków.
Jak wspomniano powyżej, niektóre rodzaje magnezu mogą być stosowane jako środki przeczyszczające. W szczególności osobom z Hashimoto i zaparciami polecam Magnesium Citrate Powder (Magnez Citrate Powder) firmy Rootcology. (dostępne wyłącznie w USA)
Osobom z prawidłową czynnością jelit lub z tendencją do biegunki polecam Magnesium Glycinate (Glicynian Magnezu) marki Pure Encapsulations. W badaniach krwi wykazano, że ten rodzaj magnezu łagodzi niedobór magnezu. Zaobserwowałam też, że u niektórych osób glicynian magnezu może pogorszyć objawy lęku. Jeśli masz skłonność do niepokoju, lepszym wyborem będzie forma cytrynianu.
Należy również pamiętać, że magnez może zaburzać wchłanianie leków na tarczycę, więc należy odstawić magnez na cztery godziny przed spożyciem leków na tarczycę. W większości przypadków zalecam przyjmowanie magnezu przed snem, jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.
Moja własna historia magnezu
W roku 2003, na drugim roku studiów farmaceutycznych, po przechorowaniu mononukleozy, choroby spowodowanej wirusem Epstaina- Barra, występowały u mnie dokuczliwe bóle miesiączkowe i objawy zespołu jelita drażliwegi (IBS).
Jednego niedzielnego popołudnia wybrałam się odwiedzić moją koleżankę. Okazało się, że mama mojej koleżanki zaprosiła do ich domu osobę o zdolnościach jasnowidzących. Była to Rosjanka. Mama koleżanki mówiła trochę po rosyjsku, jasnowidzka znała trochę polski i jakoś się porozumiewały. O ile zdążyłam się zorientować miała ona opinię jednej z lepszych w swoim fachu. Kiedy mama koleżanki poprosiła aby mnie także zbadała, jasnowidzka stanęła nade mną i zaczęła coś mruczeć … Po kilku minutach powiedziała mi, że mam wczesne problemy z tarczycą i chorobę serca (w tym czasie nie byłam zdiagnozowana z żadną z tych chorób).
Znalazla też rozwiązanie na mój problem: powiedziała, że powinnam przyjmować magnez. Nawet dała mi jedno opakowanie tabletek magnezu. Będąc sceptyczną naukowcem oczywiście zignorowałam jej uwagi. W tym czasie tyle wiedziałam o magnezie, że można go stosować w zaparciach. Nie uważałam, że przyjmowanie magnezu jest dobrym pomysłem, skoro moje IBS manifestowało się głównie biegunką. Poza tym żaden lekarz nie wykrył u mnie problemów z tarczycą ani też choroby serca.
Nie przykładałam wagi do tego co powiedziała, dopiera 6 lat później, kiedy wykryto u mnie szmer w sercu (potencjalnie świadczący o wypadaniu zastawki mitralnej), a także rozpoznano Hahimoto, przypomniałam sobie o jej słowach.
Czasami zastanawiam się, co by się stało gdybym się wtedy zastosowała się do jej zaleceń?
Ciekawi mnie też w jaki sposób mogła odkryć moje dolegliwości stojąc i mrucząc nade mną. Jestem pewna, że w tym czasie nie wyglądałam na chorą, podobnie jak wszystkie osoby z chorobami autoimmunologicznymi.
Jakkolwiek nigdy nie będę w stanie wyjaśnić w racjonalny sposób jej wyjątkowych zdolności jasnowidzenia, to postaram się wytłumaczyć "magiczne" działanie magnezu, poparte badaniami naukowymi.
Dopiero wiele lat później dowiedziałam się, że mam niedobór magnezu. Jednego razu po długiej i stresującej podróży samolotem nasiliły się u mnie silne bóle menstruacyjne i biegunka. (Prostaglandyny, które są odpowiedzialne za skurcze miesiączkowe spowodowane skurczami macicy, powodują również skurcze jelit, prowadzące do skurczów żołądka i biegunki.) Musiałam spędzić pół dnia w łóżku, czułam się słaba i zmęczona.
Nie zauważyłam u siebie żadnych innych objawów niedoboru magnezu, ale i tak zdecydowałam zastosować suplementy magnezu, ponieważ zdałam sobie sprawę, że połączenie stresu i chelatacji (którą zastosowałam wcześniej) prawdopodobnie wyczerpało więcej magnezu niż myślałam. Wiedziałam, że niedobór magnezu może zwiększyć produkcję prostaglandyn, więc pomyślałem, że warto spróbować suplementacji magnezem.
Zaczęłam przyjmować magnez przed snem na kilka tygodni przed kolejną miesiączką (najlepiej zapobiegać niż leczyć). Bóle miesiączkowe, które u mnie występowały oceniłam na 10/10 w skali bólu, a po zastosowaniu magnezu zmiejszyły się i wynosiły 1/10. Przyjmowanie dodatkowych dwóch dawek magnezu w ciągu dnia sprawiło, że przy następnym cyklu miesiączkowym bóle się zmniejszyły do 0,1 / 10. Po tym już nie potrzebowałam więcej ibuprofenu!
Podsumowanie
Jeśli cierpisz na bóle głowy, skurcze menstruacyjne, niepokój, bóle mięśni, zaparcia, bezsenność lub inne objawy, które mogą być związane z niedoborem magnezu, gorąco polecam wypróbowanie wysokiej jakości suplementu magnezu. Większość Amerykanów, a na pewno ci z Hashimoto, ma niedobory tego ważnego składnika odżywczego i mogą odnieść znaczne korzyści z suplementacji.
Aby uzyskać więcej informacji na temat moich protokołów dotyczących wątroby i nadnerczy - z których oba wykorzystują magnez jako kluczowy składnik odżywczy - zachęcam do zapoznania się z moją książką: "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie." Zawarte w nich informacje pomogą Ci przejść przez podróż jaką jest uzdrawianie i zaoferują praktyczne wskazówki, jak stosować suplementy. Moja książka kucharska: "Co jeść aby pozbyć się objawów Hashimoto" zawiera jeszcze głębsze omówienie protokołów żywieniowych i receptur leczniczych, które pomogą Ci zadbać o zdrowie tarczycy!
Czy próbowałeś/aś magnez? Czy suplementacja magnezem okazała się pomocna?
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- Lundberg, MD, G. Magnesium Deficiency: The Real Emperor of All Maladies?. Medscape. 2015. Available at: http://www.medscape.com/viewarticle/844214.
- Abbas A, Sakr H. Effect of magnesium sulfate and thyroxine on inflammatory markers in a rat model of hypothyroidism. Can J Physiol Pharmacol. 2016;94(4):426-32. doi:10.1139/cjpp-2015-0247.
- Moncayo R, Moncayo H. The WOMED model of benign thyroid disease: Acquired magnesium deficiency due to physical and psychological stressors relates to dysfunction of oxidative phosphorylation. BBA Clin. 2014;12(3):44-64. doi:10.1016/j.bbacli.2014.11.002.
- Cinar V. The effects of magnesium supplementation on thyroid hormones of sedentars and Tae-Kwon-Do sportsperson at resting and exhaustion. Neuro Endocrinol Lett. 2007;28(5):708-12.
- Baydas B, Karagos S, Meral I. Effects of oral zinc and magnesium supplementation on serum thyroid hormone and lipid levels in experimentally induced diabetic rats. Biol Trace Elem Res. 2002;88(3):247-53.
- Kawicka A, Regulska-Ilow B, Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig Med Dosw (Online). 2015;69(2):80-90. doi:10.5604/17322693.1136383.
- Magnesium: Fact Sheet for Professionals. National Institutes of Health: Office of Dietary Supplements. 2016. Available at: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/.
- Calcium And Magnesium In Drinking Water: Public Health Significance. Geneva: World Health Organization Press; 2009. Available at: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/43836/1/9789241563550_eng.pdf.
- Soma M. Effects of low magnesium diet on the vascular prostaglandin and fatty acid metabolism in rats. Prostaglandins. 1988;36(4):431-41.
- Moncayo R, Moncayo H. Exploring the aspect of psychosomatics in hypothyroidism: The WOMED model of body–mind interactions based on musculoskeletal changes, psychological stressors, and low levels of magnesium. Woman – Psychosomatic Gynaecology and Obstetrics. 2014;1:1-11. doi:10.1016/j.woman.2014.02.001.
- Moncayo R, Moncayo H. The WOMED model of benign thyroid disease: Acquired magnesium deficiency due to physical and psychological stressors relates to dysfunction of oxidative phosphorylation. BBA Clin. 2015;3:44-64. doi:10.1016/j.bbacli.2014.11.002.
- Moncayo R, Moncayo H. Proof of concept of the WOMED model of benign thyroid disease: Restitution of thyroid morphology after correction of physical and psychological stressors and magnesium supplementation. BBA Clin. 2015;3:113-122. doi:10.1016/j.bbacli.2014.12.005.
Please Note: Originally Published in May 2016, this article has been updated for accuracy and thoroughness.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto