
KURKUMINA DLA TWOJEJ TARCZYCY
Podoba mi się koncept, że jedzenie można stosować jako lekarstwo, czy też jak ja preferuję to nazywać, farmakologią jedzenia.
Zostałam farmaceutą dlatego, że bardzo mnie interesował wpływ różnorodych substancji na fizjologię ludzkiego ciala. Do takich substancji należą lekarstwa, ponieważ w bardzo małej ilości mogą wpływać znacząco na organizm, ale jeszcze bardziej intrygujący jest wpływ pokarmów i naturalnych substanacji na nasze ciało. Zawsze też fascynowało mnie to, w jaki sposób możemy wykorzystać właściwości leczniecze pokarmów w naszym codziennym życiu.
Farmakognozja jest dziedziną, która zajmuje się badaniem substancji leczniczych zawartych w naturalnych zasobach, a ostryż długi (turmeric) jest w centrum uwagi, ze względu na jego spektakularne działanie lecznicze.
Turmeric jest przyprawą produkowaną z kłącza rośliny o nazwie ostryż długi, bardzo popularnej w krajach, takich jak India i Pakistan. Roślina ta już od dawna znana jest z właściwości leczniczych, a kurkumina jest jej składnikiem, o działalności przeciwzapalnej, przeciwwirusowej i przeciwbakteryjnej, a także wykazuje działalność antyoksydacyjną.
W przeszłości turmeric był używany do leczenia bólu, a także w dolegliwościach przewodu pokarmowego i wątroby. Znane jest też jego korzystne działanie na choroby skóry i stosowany był zewnętrznie do leczeniu ran, ekzemy i wysypek.
Turmeric w Hashimoto
Stan zapalny zawsze towarzyszy Hashimoto, co też ma odzwierciedlenie w nazwie choroby – Hashimoto’s thyroiditis albo po polsku zapalenie tarczycy Hashimoto. W każdej chorobie autoimmunologicznej obecne jest nieszczelne jelito. W niektórych przypadkach Hashimoto może towarzyszyć zatrucie metalami ciężkimi. Turmeric pomoże zredukować stan zapalny organizmu, uszczelnić jelito, a także pomaga w detoksyacji organizmu z metali ciężkich.
Badania pokazały, że kurkumina, która jest aktywnym składnikiem ostryżu długiego (ang. turmeric) wykazuje obiecujące działanie u osób z Hashimoto.
1. Kurkumina wzmacnia barierę jelitową i tym samym chroni organizm przed inwazją bakteryjną i może pomóc wyleczyć nieszczelne jelito.
2. Według badań przeprowadzonych w 2004 roku przez journal Food Chemistry and Toxicology” kurkumina obniża skutki działania hepatotoksycznych związków, takich jak arsen, kadm, chrom, miedź, ołów i rtęć, zapobiega zmianom histologicznym, peroksydacji lipidów i niedoborowi glutationu, a także utrzymuje poziom innych enzymów niezbędnych do detoksykacji. Ponadto kurkumina zapobiega dysfunkcji mitochondriów.”
3. Kurkumina wykazuje działanie przeciwrakowe poprzez hamowanie aktywności komórek rakowych w tarczycy.
4. Kurkumina wykazuje działanie ochraniające i zapobiega zmianom genetycznym i innym objawom ubocznym po napromieniowaniu tarczycy, używanym w leczeniu choroby Gravesa- Basedowa.
5. Właściwości przeciwzapalne kurkuminy mogą pomóc w regulacji układu immunologicznego. Przeciwzapalna działalność kurkuminy polega na regulacji cytokin Th-1 (TNF-A, IL-1,2,6,8,12), które są nadreaktywne w Hashimoto. Kurkumina wpływa także na redukcję stanu zapalanego w stawach w chorobie autoimmunologicznej z Th-1 aktywacją, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów. Dodatkowo, wpływa korzystnie, poprzez efekt przeciwzapalny, na wiele chorób przewodu pokarmowego. Poprawę zanotowano w chorobie Crohna (Th-1), wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (Th-2) i zespole drażliwego jelita.
Wyniki mojego sondażu
W ankiecie, którą przeprowadziłam wzięło udział 2232 osób z Hashimoto. W grupie tej, 680 przyznało, że przyjmowali kurkuminę. Z ankietowanych osób 56% uważało, że kurkumina im pomogła, 40% nie zauważyło żadnej zmiany, a 3% uważało, że poczuli się gorzej.
Na pytanie na temat specyficznych korzyści z użycia kurkuminy (ang. turmeric), 64% przyznało, że spowodował on redukcję bólu. Inni uważali, że mieli więcej energii (35%), poprawę humoru zanotowano u 34% i spadek przeciwciał przeciwko tarczycy (12.5%).
Ból jest charakterystycznym objawem stanu zaplanego w organizmie, dlatego też nie zdziwiło mnie to, że właśnie kurkumina wpłynęła na złagodzenie bólu. Chociaż stan zapalny zawsze towarzyszy Hashimoto, tylko niewielka liczba chorych będzie odczuwała ból. Brak energii, zmiany nastroju i przeciwciała są również indykatorami stanu zapalnego i to że przyjmowanie kurkuminy łagodziło również te objawy jest warte podkreślenia.
Poprawa powyższych objawów jest nie zawsze zaznaczona i może to być spowodowane między innymi tym, że potrzeba więcej czasu aby osiągnąć spodziewany efekt leczniczy.
Jakkolwiek większość osób z Hashimoto będzie miało korzyści zażywając turmeric to najwięcej skorzystają osoby, u których wystepuje ból.
Jak używać kurkumę
Niektórzy naukowycy uważają, że dziennie spożycie kurkuminy w typowej diecie hinduskiej wywiera efekt przeciwzalpalny, ale należy pamiętać, że jej działalność trwa tylko około jednej godziny, po czym wydalana jest z ustroju. Aby przedłużyć czas jej działania stosuje się ją w połączeniu z piperyną (czarnym pieprzem).
Kurkuminę można stosować w postaci przyprawy, dodawanej do przyrządzanych pokarmów (należy pamiętać, że stosować ją tylko w połączeniu z czarnym pieprzem), a także w postaci suplementu (również w połączeniu z piperyną).
Kurkumina należy do środkow bardzo bezpiecznych i stosowana jest nawet w dawce 8 gramów dziennie.
Suplement, który używałam jest to Curcumin w połączeniu z Bioperine. Jest on bezglutenowy, bez soi i produktów mlecznych. Przyjmowałam go w dawce 500 mg trzy razy dziennie.
Używałam kurkuminy do detoksykacji mojego organizmu przy zatruciu arsenem i rekemenduję ten preparat dla osób z Hasimoto aby wspomóc uzdrowienie przewodu pokarmowego, wątroby i redukcę stanu zapalnego, a szczególnie polecany jest dla osób z towarzyszącym bólem.
Kurkuminę przyjmuję też w postaci herbatki (poniżej podaję przepis) 2 razy dziennie i jem Tandoori chicken kilka razy w tygodniu. Jestem przekonana, że turmeric pomógł mi pozbyć się arsenu z ustroju.
Herbata z kurkuminą
1 łyżeczka turmeric
1 łyeżeczka zmielonego imbiru
szczypta soli
szczypta cynamonu
do osłodzenia może być stevia albo syrop klonowy
1 szklanka gorącej wody
Kuraczak Tandoori
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka turmeric
1 łyżeczka papryki
1 łyżeczka czosnku
½ łyżeczki pieprzu
1 łyżeczka soli
2 szklanki mleka kokosowego
1 kurczak albo 8 nóżek
Sposób przyrządzenia: pomieszać wszystkie składniki i gotować w slow cooker prze 8 godzin albo piec w piekarniku
Mam nadzieję, ze informacje te będą pomocne w Waszej drodze do remisji
Izabella Wentz, PharmD, FASCP
Referencje
1) Cho JA, Park E. Curcumin utilizes the anti-inflammatory response pathway to protect the intestine against bacterial invasion. Nutrition Research and Practice. 2015;9(2):117-122.
2) García-Niño WR1, Pedraza-Chaverrí J2. Protective effect of curcumin against heavy metals-induced liver damage. Food Chem Toxicol. 2014 Jul;69:182-201
3) Tan C1, Zhang L1, Cheng X1, Lin XF1, Lu RR2, Bao JD1, Yu HX3. Curcumin inhibits hypoxia-induced migration in K1 papillary thyroid cancer cells. Exp Biol Med (Maywood). 2014 Oct 27.
Xu X1, Qin J1, Liu W2. Curcumin inhibits the invasion of thyroid cancer cells via down-regulation of PI3K/Akt signaling pathway. Gene. 2014 Aug 10;546(2):226-32.
5) Shafaghati N, Hedayati M, Hosseinimehr SJ. Protective effects of curcumin against genotoxicity induced by 131-iodine in human cultured lymphocyte cells. Pharmacogn Mag. 2014 Apr;10(38):106-10
6) Bright JJ. Curcumin and autoimmune disease. Adv Exp Med Biol. 2007;595:425-51.