Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

JOD I HASHIMOTO

5/15/2017

22 Comments

 
Picture

JOD I HASHIMOTO
 
Istnieje wiele kontrowersji na temat jodu w Hashimoto i o szkodliwości stosowania wysokich dawek jodu pisałam już w swojej pierwszej książce Tarczyca Hashimoto.
 
Pytania na temat stosowania jodu pojawiają sie często na mojej stronie internetowej. Niejednokrotnie też spotkalam się z przypadkami kiedy zastosowanie jodu przyczyniło się do pogorszenia choroby i dlatego chciałabym więcej napisać na ten temat.
 
List od czytelniczki:
 
"Przyjmowałam jod przez 3 miesiące i po zrobieniu badań okazało się, że moje TSH wynosi 98, a przeciwciała podskoczyły do 9800. Jod może być bardzo niebezpieczny! Jeżeli już przyjmować jod to tylko pod kontrolą lekarza, który rozumie delikatną równowagę z selenem. Żałuję, że tak się stało. Osoba, która to zaleciała, przeprowadziła prosty test jodu na dłoni i na tej podstawie określiła dawkowanie jodu. Nie radziłbym tego robić nikomu".
 

Chciałbym, aby był tylko jednorazowy przypadek - każdy suplement może mieć niekorzystne reakcje uboczne- ale otrzymałam niezliczoną ilość podobnych raportów od osób, którzy zastosowali jod samodzielnie lub na zlecenie osób leczących.

 
Jod u osób z Hashimoto może zaostrzyć atak na tarczycę. W Hashimoto w tarczycy występuje stan zapalny i nadmiar jodu będzie go tylko nasilać.(5)
 
Chociaż osoby przyjmujące jod mogą na początku poczuć przypływ energii, to testy laboratoryjne ujawnią, że ich "nowa energia" pojawia się na skutek niszczenia tkanki tarczycy i przechodzenia hormonów do krążenia. Badania laboratoryjne wykażą podwyższone TSH, podwyższone przeciwciała przeciwko tarczycy, a w niektórych przypadkach niski poziom aktywnych hormonów tarczycy. Dlatego generalnie nie polecam suplementów jodu dla osób z Hashimoto.  (5)
 
Wysokie dawki jodu mogą być szkodliwe w Hashimoto

 
Naukowcy od dawna wiedzieli, że jod jest kluczowym składnikem, niezbędnym dla prawidłowej funkcji tarczycy. W rzeczywistości niedobór jodu jest główną przyczyną niedoczynności tarczycy na całym świecie. W celu zmniejszenia częstości występowania niedoczynności w wielu krajach uprzemysłowionych zaczęto dodawać jod do soli. Prawdopodobnie wtedy nikt sobie jeszcze nie zdawał sprawy, że jod może mieć wąski indeks terapeutyczny. Podczas gdy niedobór jodu powodował niedoczynność tarczycy z powodu braku materiałów budulcowych do produkcji hormonów tarczycy, jego nadmiar spowodował również niedoczynność tarczycy, ale poprzez inny mechanizm. Dzisiaj nadmiar jodu jest rozpoznawany jako czynnik ryzyka rozwoju choroby autoimmunologicznej tarczycy.
 
Jod pochodzący z żywności i suplementów jest przetwarzany przez tarczycę tak aby organizm mógł z niego korzystać. Podczas tego procesu uwalniany jest wolny rodnik, nadtlenek wodoru. Ten nadmiar natlenku wodoru jest neuatralizowany przez selen. Jednak w przypadku nadmiaru jodu powstają duże ilości nadtlenku wodoru, które powodują oksydacyjne uszkodzenia tarczycy. (4)
 
Badania wykazały, że nadmiar jodu powoduje uszkodzenie tarczycy poprzez wytwarzanie reaktywnych form tlenu, co prowadzi do uszkodzenia i śmierci komórek tarczycy. Te przeładowane jodem komórki uwalniają molekularny mechanizm (DAMP), który włącza proces autoimmunologiczny u osób o odpowiedniej predyspozycji genetycznej, i u których występuje przepuszczalność jelit. Kiedy rozpatrujemy to z ewolucyjnego, adaptacyjnego, czy nawet z punktu "wewnętrznej mądrości ciała", ma to sens, że ciało chciałoby powstrzymać produkcję nadmiaru hormonów tarczycy, która wynikałaby z nadmiernej ilości jodu. 


Kontrowersje
 
Podczas gdy niektórzy zajmujący się leczeniem chorób tarczycy zalecają przyjmowanie dużych dawek jodu dla wszystkich osób z Hashimoto, to uważam, że nie jest to uzasadnione.
 
Badania wykazały, że wysokie dawki jodu mogą wywoływać Hashimoto u osób, które są genetycznie predysponowane i u osób, które są bardziej podatne, na przykład z powodu niedoboru seleu. (1)
 
Stosowanie dużej dawki jodu może nasilać przebieg Hashimoto i przyśpieszyć niszczenie komórek tarczycy. American Thyroid Association ostrzega przed użyciem dawki jodu większej niż 500 mcg na dobę i uważa, że dawki powyżej 1100 mcg mogą powodować zaburzenia funkcji tarczycy. Ostrzeżenia te dotyczą ogólnej populacji, ale badania wykazały, że osoby z Hashimoto mogą być wrażliwe nawet na mniejsze dawki jodu.
 

Czy powinniśmy całkowicie unikać jodu?
 
W Niemczech niską dawkę jodku potasu (250 mcg) podawano czterdziestu osobom, u których stwierdzono przeciwciała przeciwko tarczycy (TPO) lub badanie ultrasonograficzne wykazały charakterystyczną dla Hashimoto hipogeniczną strukturę tarczycy.
 
Grupę kontrolną stanowiła grupa czterdziestu trzech osób o podobnych cechach. U dziewięciu chorych z „grupy jodu” pojawiły się nieprawidłowości tarczycy, w porównaniu z tylko jedną osobą z grupy kontrolnej. Spośród dziewięciu osób przyjmujących preparat jodu, u siedmiu rozwinęła się subkliniczna niedoczynność, u jednej niedoczynność tarczycy a u innej osoby wystąpiła nadczynność tarczycy. Niekorzystne zmiany zaobserwowano również w poziomie przeciwciał przeciwko TPO i badaniach USG tarczycy. U trzech z siedmiu osób z objawami subklinicznej niedoczynności tarczycy i u osoby z nadczynnością tarczycy po odstawieniu jodu powróciła prawidłowa funkcja tarczycy.

 
W 1999 roku obserwowano grupę 377 osób z Hashimoto przez 800 dni i stwierdzono, że w połączeniu z terapią hormonami tarczycy, przyjmowanie dziennej dawki jodu do 200 mcg / dobę było w stanie zmniejszyć poziom TgAb i TPOAb nawet u pacjentów z zapaleniem tarczycy Hashimoto. (3)
 
W tych badaniach klinicznych uczestniczyła również grupa 375 osób bez choroby tarczycy. Osobom tym podawano jod w dawce 200 mg dziennie lub 1,53 miligramów jodu w tygodniu. Badania kontrolne grupy osób, które przyjmowały jod w dawce 200 mcg dziennie, nie wykazały zmian wskazujących na zaburzenia czynności tarczycy charakterystycznych dla Hashimoto. Jakkolwiek w grupie osób, które otrzymały dużą dawkę jodu / tydzień, pojawił się wyraźny wzrost TgAb, TPOAb, a częstość występowania zapalenia tarczycy Hashimoto była 4-krotnie wyższa niż w pozostałych dwóch podgrupach! (3)
 

Badania te pokazały, że zastosowanie niskich dawek jodu na co dzień nie jest problematyczne dla osób z Hashimoto, a w rzeczywistości może być korzystne. (3) Ostrzegam jednak przed użyciem dawki powyżej 200 mcg / dobę, chyba że są to osoby karmiące piersią lub ciężarne (zalecana dzienna podaż jodu wynosi 150 mcg i odpowiednio 220 mcg oraz 290 mcg dla kobiet w ciąży i karmiących piersią). Obejmuje to spożycie suplementów jodu oraz pokarmów o wysokiej jego zawartości, takich jak wodorosty, spirulina lub chlorella. Aby zapobiec negatywnym skutkom nadmiaru jodu u osób narażonych na wysokie dawki jodu pomocne okazać się może uzupełnienie selenu (do 600 mcg dziennie),
 
U osób z Hashimoto, które było indukowane jodem, ograniczenie spożycia jodu pomogło zmniejszyć atak autoimmunologiczny na tarczycę i spowodowało unormowanie funkcji tarczycy. W tym przypadku osoba tymczasowo ograniczyła jod do <100 mcg dziennie przez okres 1-3 miesięcy (tarczyca potrzebuje około 52 mcg na dzień jodu, który zwykle występuje w hormonach tarczycy). Więcej informacji na temat jodu w mojej pierwszej książce: Zapalenie Tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby.(2)

 
Wśród uczestników ankiety, którą przeprowadziłam, 356 osób stosowało wysokie dawki jodu. 25% z nich uważało, że wysokie dawki jodu przyczyniły się do poprawy, 28% poczuły się gorzej, 46% nie widziało różnicy… chociaż to wcale nie oznacza, że nie wpłynęło to na wynik badań laboratoryjnych. Podsumowując, po zastosowaniu wysokiej dawki więcej osób poczuło się gorzej, niż poczuło się lepiej. Natomiast ograniczenie jodu spowodowało poprawę u 31,7%, a pogorszenie u 7% osób badanych.
 
Dla kontrastu 63% osób przyjmujących suplement selenu poczuło się lepiej, 34% nie zauważyło różnicy, a u 3,5% wystąpiło pogorszenie. Zastosowanie diety bezglutenowej pomogło poczuć się lepiej 88% ankietowanych, 11,16% nie zauważyło różnicy, a 0,73% poczuło się gorzej.
 
Jak widać, istnieje wiele bezpieczniejszych i bardziej skutecznych interwencji niż suplementacja jodem w Hashimoto, dlatego postanowiłam skoncentrować się na interwencjach, które są przydatne dla większości i mają mniejsze prawdopodobieństwo pogorszenia przebiegu Hashimoto. Dlatego też traktuję jod jak suplement o wąskim indeksie terapeutycznym i zalecam ostrożność przy jego stosowaniu w Hashimoto.
 
Podsumowując, nie zalecam dodatkowo stosowania suplementów jodu poza tymi, które znajdują się w  multiwitaminie i witaminach prenatalnych (większość zawiera między 150 mcg-220 mcg). Chociaż nie zaprzeczam, że niektórym osobom z pewnością pomogły wysokie dawki jodu, uważam, że ryzyko przewyższa korzyści dla osób z Hashimoto i ostrzegam ludzi przed użyciem wysokiej dawki. U tych, którzy byli narażeni na wysokie dawki, rekomenduję krótkotrwałe ograniczenie jodu.
 

Opis przypadku
 
Jenny uprawia sport, kocha psy i pracuje w swojej rodzinnej restauracji. Wcześniej była diagnozowana z Hashimoto (przeciwciała TPO w zakresie 800) z subkliniczną niedoczynnością, z lekko podwyższonym TSH oraz prawidłowym T4 i T3.
 
U Jenny występowało wiele objawów niedoczynności tarczycy, w tym zmęczenie, nadmierne zwiększenie wagi ciała i wypadanie włosów.
 
Chciała naturalnie wyleczyć tarczycę i znalazła informacje na temat skuteczności jodu w leczeniu niedoczynności tarczycy. Za namową osoby bez wykształcenia medycznego, która zaobserwowała u siebie poprawę własnej funkcji tarczycy po zastosowaniu jodu, chociaż sama nigdy nie została zdiagnozowana na chorobę tarczycy, zaczęła przyjmować wysokie dawki jodu.
 

Po rozpoczęciu stosowania wysokiej dawki jodu Jenny zaczęła mieć więcej energii, ale wkrótce pojawił się niepokój i rozdrażnienie, następnie pojawiło się zmęczenie do tego stopnia, że pozostawała w łóżku przez wiele dni.
 
Za namową męża Jenny skonsultowała się z endokrynologiem. Badania laboratoryjne wykazały, że jej przeciwciała przeciwko tarczycy wzrosły ponad dwukrotnie i osiągnęły wartość 1800, a jej TSH wzrosło do 100, a poziom T4 był niewykrywalny! Endokrynolog zalecił zaprzestanie stosowania wysokich dawek jodu i przypisał syntetyczne hormony tarczycy.
 
Po tym spotkaniu Jenny natknęła się na moją książkę i skonsultowała się ze mną.

 
Zaleciłam jej aby ograniczyła spożycie jodu (zawartego w  jodowanej soli, suplementach i żywności) do mniej niż 150 mcg jodu dziennie przez trzy miesiące i aby rozpoczęła dietę Paleo. Zaleciłam też selen, probiotyki, badanie w kierunku zmęczenia nadnerczy i infekcji jelit. Poradziłam jej także aby skonsultowała się z lekarzem w celu dobrania dawki leków.
 
Stopniowo jest stan zaczął się poprawiać. Ustąpiły lęki i rozdrażnienie i powoli ustępowało zmęczenie.
 
Kiedy otrzymaliśmy wyniki testu, okazało się, że Jenny miała zmęczenie nadnerczy 3 stopnia i dwie infekcje jelit: H. Pylori i Blastocystis hominis.
 

Po wyleczeniu zakażenia jelitowego, począwszy od H. Pylori, a następnie Blastocystis hominis Leni zastosowała protokół naprawy jelit. Wszystkie te protokoły dostępne są w mojej nowej książce.
 
Jenny poinformowała, że ​​jej objawy jelitowe, utrata włosów i poziom energii zaczęły poprawiać się w ciągu dwóch tygodni od zastosowania  protokołu H. Pylori. 
 
Ostatni raz rozmawiałyśmy po 6 miesiącach od wyleczenia infekcji jelit i powiedziała wtedy, że ​​czuje się dobrze, włosy już nie wypadają, ma dużo energii i pracuje 4-5 dni w tygodniu. Jej poziom TPO jest poniżej 100 i przewiduję, że będzie nadal się obniżał (po wyleczeniu H. Pylori normalizacja poziomu przeciwciał  TPO może trwać od 3 miesięcy do 18 miesięcy).
 
Czy można mieć Hashimoto i jednocześnie niedobór jodu?
 

W moim przekonaniu w Hashimoto występuje wiele niedoborów i może się czasami zdarzyć, że dotyczy to także jodu, ale nie zdarza się to często.
 
Dostaję też wiele pytań na temat jakie testy wykonywać jeżeli podejrzewamy niedobór jodu- badanie krwi, moczu, czy test skórny (kiedy to stosujemy jod na skórę i obserwujemy po jakim czasie znika)?
Niefortunnie żaden z tych testów nie będzie akuratny, nie wykażą one czy występuje nadmiar czy niedobór jodu a raczej odzwierciedlą ostatnie spożycie jodu.
 
Osoby, u których możemy podejrzewać niedobór jodu to weganie, osoby jedzące dietę niską w ryby i owoce morza, osoby z mastopatią (fibrocystic breasts disease -może być też spowodowane przez niedobór magnezu), u osób z niskim poziomem rewersyjnego T3 albo kiedy jest brak reakcji na leczenie selenem (występuje bardzo rzadko).
 
Jeżeli występuje niedobór jodu rekomenduję przyjmowanie multiwitaminy albo witamin prenatalnych
(o zawartości jodu 150-220 mcg). Jeżeli masz niedobór jodu to jego suplementacja pomoże w wyeliminowaniu objawów i poprawi ogólny stan, ale nie wyleczy Hashimoto!
 

Pokarmy bogate w jod

Kelp, dulse, spirulina, chlorella lub wodorosty mogą również zawierać duże ilości jodu i zalecam ich unikać, jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwko tarczycy. Ponadto zalecam wyeliminowanie z diety soli jodowanej.

Podsumowanie
  1. Nadmiar jodu został uznany za czynnik środowiskowy, odpowiedzialny za powstanie Hashimoto.
  2. U większości osób z Hashimoto nie występuje niedobór jodu.
  3. Zakres dawek znalezionych w multiwitaminach i witaminach prenatalnych (najczęściej między 150 mcg-220 mcg) jest ogólnie bezpieczny dla osób z Hashimoto.

Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto

References
Contempre B, Dumont J, Ngo B, et al. Effect of selenium supplementation in hypothyroid subjects of an iodine and selenium deficient area: the possible danger of indiscriminate supplementation of iodine-deficient subjects with selenium. J Clin Endocrinol Metab. 1991;73(1):213-215. doi:10.1210/jcem-73-1-213.
Joung J, Cho Y, Park S, et al. Effect of iodine restriction on thyroid function in subclinical hypothyroid patients in an iodine-replete area: a long period observation in a large-scale cohort. Thyroid. 2014;24(9):1361-1368. doi:10.1089/thy.2014.0046.
Rink T, Schroth H, Holle L, Garth H. [Effect of iodine and thyroid hormones in the induction and therapy of Hashimoto’s thyroiditis]. <Nuklearmedizin. 2016;1999(38(5):144-9.
Xu J, Liu X, Yang X, et al. Supplemental selenium alleviates the toxic effects of excessive iodine on thyroid. Biol Trace Elem Res
Zhao H, Tian Y, Liu Z, et al. Correlation between iodine intake and thyroid disorders: a cross-sectional study from the south of China. Biol Trace Elem Res. 2014;162(1-3):87-94. doi:10.1007/s12011-014-0102-9.
​
22 Comments
Biowitalni link
5/22/2017 03:17:10 pm

Bardzo ciekawy i edukacyjny artykuł. Dziękuję!

Reply
Izabella
5/31/2017 06:07:27 am

Bardzo dziękuję za miły komentarz. :)

Reply
RYsiaa
4/1/2019 03:01:08 am


W moim przypadku JOD okazał się strzałem w 10 ! Uregulowana gospodarka wodna czyli zniknęły opuchnięcia + mocniejsze mam włosy. Natomiast same stany zapalne i tarczyce wraz z hormonami uregulowałam 5% CBD konopiafarmacja decarboxylated. Co prawda zajeło mi to ponad 3 miesiace. Ale było warto. także nie załamywać się chorobą tylko działać!

Reply
Stanisław7
9/2/2017 07:15:55 am

Pożyteczny artykuł, pozdrawiam,

Reply
Małgorzata
9/21/2017 12:29:20 am

Spirulina nie zawiera jodu i można ją spożywać przy hashimoto. Ktoś przeczyta tylko ten artykuł, nie zgłębi tematu i zostanie wprowadzony w błąd :-(
https://www.spirulina.pl/algi/spirulina-platensis/sklad-spiruliny.html

Reply
Radek
11/18/2017 10:46:37 am

dokładnie

Reply
Jola
2/4/2018 12:15:05 pm

No właśnie! trzeba było doczytać - "niektóre odmiany spiruliny, hodowane w wodach morskich zawierają znaczne ilości jodu, w związku z tym osoby uczulone na tą substancję oraz z objawami nadczynności tarczycy powinny unikać suplementacji Spiruliną morską. Dla tych osób, alternatywą może być spirulina słodkowodna, np. spirulina platensis."
https://www.spirulina.pl/algi/spirulina-bogactwo-witamin-i-mineralow-w-naturalnej-postaci.html

Reply
patuszak
7/11/2018 01:12:17 am

No właśnie, dziewczyny - tak jak mówicie, trzeba doczytać :) W powyższym linku jest WYRAŹNA informacja:

"Dodatkowo, ze względu na działanie pobudzające układ odpornościowy, spirulina nie jest zalecana u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne."

Łącząc fakty - Hashimoto jako choroba autoimmunologiczna jest przeciwwskazaniem do zażywania spiruliny, a zatem dr Iza ma rację :)

Danuta
12/6/2017 03:15:10 am

Witam,
a jak to jest z tym jodem dla kobiet starających się? Jestem po 2 poronieniach i mam Hashimoto. Ginekolog przepisał mi pregna plus. Czytając skład odkryłam jod, którego endokrynolog na początku leczenia zakazał.
Więc brać czy nie brać?

Reply
Swinska tarczyca na niedoczynnosc suplement diety
1/7/2018 02:59:00 am

świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajski

Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 120zł + 20 zł przesyłka pobraniowa.

Również mam suplement Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł.

Proszę przekaż znajomym.

dziekuję z góry

Jan Krongboon
massagewarsaw@gmail.com
www.facebook.com/kurs.tajski
www.massagethai.info

Reply
Magda
5/17/2018 08:04:52 am

Cóż... mam niedo i hashi, jestem po 2 miesięcznej suplementacji przygotowawczej do picia lugoli i tak, będę ją pić zgodnie z protokołem kodowym.
Nadmiar jodu... Szczerze to wątpię, że są osoby którym nie brakuje jodu, gdy halogenki otaczają nas ze wszystkich stron, a co dopiero takie które mają jego nadmiar. Mam hashi, nie jadłam ryb, soli jodowanej, witamin z jodem, nie mieszkam nad morzem, to skąd niby u mnie ten nadmiar jodu miałby być?
Małe dawki "drażnią" hashi, dlatego zaczyna się od suplementacji selenu, wit. C, magnezu, soli nierafinowanej, plus poboczne wspomagające witaminy, i po minimum 4 tygodniach wprowadza lugolę, w dawce nie mniej niż 12,5 mg (2 krople lugola 5%).
Kto szuka ten znajduje, a później działa wg własnego uznania.

Reply
Anna
5/17/2018 09:07:06 pm

Magda, czy możesz coś więcej powiedzieć o tym co piszesz na priv.

Reply
aga
7/23/2018 02:21:36 pm

Nie radzę Lugola przy hasihomoto. Suplementowalam go przez skóre 2-3 krople dziennie przez ok 7 dni i dorobiłam się okropnego zapalenia tarczycy, wszystkie objawy się nasilily, wypadla mi wiekszosc włosów.

Reply
Magdalena Guzialowska
11/17/2018 09:57:58 pm

Bzdura. Kolejna bzdura powielana przez białe kitle. Niedoczynność tarczycy, zapalenie guzków tarczycy. Podejrzenie Hashimoto ale lekarze nie byli pewni właściwej diagnozy.
Zaczęłam suplementację jodem plus selen, kompleks witamin z grupy B, witamina C, maca. Metabolizm znacznie się poprawił, włosy przestały nadmiernie wypadać, waga ciała zaczęła spadać, pięknie szło. Odstawiłam jod, stosując dalszą suplementację. Niestety zaczęły powracać te same problemy co przed dawkowaniem. Obecnie znowu pokornie wróciłam do leczenia jodem.
Gdzie leży prawda? W nas samych.
Nie uznaję artykułów sponsorowanych i powielania bzdur przez medycynę akademicką. Na szczęście istnieją lekarze, którzy potrafią leczyć.

Reply
Mar
2/26/2019 06:58:59 am

No wlasnie. Gdzie Ci lekarze? Ja nie potrafie znalezc zadnego endokrynologa, ktory chetnie poprowadzilby mnie przez terapie z jodem :/

Reply
Ren
1/9/2022 07:09:54 am

Mam ten sam problem

Basia
2/8/2019 04:14:50 pm

Od wielu lat chorowalam na nawracajace imfekcje ukladu moczowego. Bedac bezsilna, za namowa lekarzy, latami stosowalam duze ilosci 100% bezposrednio tloczonych sokow zurawinowych (nawet 150ml dziennie) i jednoczesnie tabletki zurawinowe w najwyzszych dozwolonych dawkach. Dopiero dzis skojarzylam ze po jakims czasie (ok2 lata) wykryto u mnie hashimoto. Przeczytalam o ogromnych ilosciach jodu zawartych w owocach zurawiny. Obliczylam ze przyjmowalam dziennie ogromne ilosci jodu, a konkretnie 1600-krotnosc najwyzszej normy i to przy ostroznych szacunkach (przyjmujac rws 250mcg czyli 0.25 mg. W samych 100ml soku jest 400mg jodu, a ja nieraz pilam wiecej. I tak dzien w dzien, do tego tabletki typu zurawit). Czy moje hashimoto moglo powstac od tego? Od tygodnia odstawilam zurawine. Moje rece staly sie nawilzone a zawsze byly suche. Czy to objaw zdrowienia? Czy epidemia hashimoto moze miec zwiazek z coraz bardziej popularnymi produktami z zurawina? Zaczynam sie czuc jakbym odkryla ameryke

Reply
Basia
2/9/2019 01:01:03 am

To znowu ja. Dodam ze cierpie na zapalenie tarczycy autoimmunologiczne, konkretnie atpo ponad 600, atg ponad 400. Zapalenie tarczycy wyszlo przypadkiem podczas badania usg wezla chlonnego. Pojawila sie niedoczynnosc, spalam 12h na dobe, chodzilam doslownie w 3 swetrach i kurtce narciarskiej i tak do pracy. Ludzie mysleli ze jestem taka gruba bo mialam na sobie np dwie pary rajstop spodnie i 3 swetry bluzke i podkoszulek. Skore mialam tak sucha ze doslownie pekala. Do tego mgla mozgowa taka ze przychodzil szef cos mowil a ja slyszalam go jak zza jakiegos tunelu, nie kojarzylam faktow, zapominalam co ktos mowil. Slowa ludzi to bylo bzyczenie, szum a ja czulam tylko sennosc... z nikim sie nie spotykalam nie rozmawialam. Po pracy bieglam do domu i rzucalam sie do lozka owinieta kocami, pod puchowe koldry. Klucilam sie z tesciowa ze jest za zimno w domu ze zaplace niech tylko podkreci kaloryfery. Krzyczala ze to nieprawda. Mama mi dala farelke- dogrzewalam sie nia, siedzac czesto tuz obok skulona, az do bolu glowy. Z kapieli nie wychodzilam, bralam je chyba we wrzatku, wszystko zaparowane i mokre i dobijajacy sie ludzie do lazienki. Potem przerazliwy ziab w drodze do lozka by zasnac. Mysleli wszyscy ze jestem rozpieszczona ksiezniczka co dlugie kapiele sobie bierze i chce miec komfort. Dostalam euthyrox. Wreszcie moglam chodzic do pracy lzej ubrana. Ludzie mowili jak ty schudlas. Nie mowilam ze to po prostu zdjelam te wszystkie ubrania a zawsze bylam raczej szczupla. Zaczelam analizowac, rozumiec techniczne zagadnienia w pracy, okazalo sie ze jestem najlepszyzm pracownikiem na dziale (praca techniczna). Dostalam awans i dzisiaj szkole ludzi i tlumacze im kiedy nie ogarniaja. Wciaz biore euthyrox. Staram sie przejsc na AIP ale nie udaje mi sie poniewaz jestem lasa na slodycze, na fast food. Mam meza, dzieci. Kiedy oni jedza normalnie i im gotuje normalnie i np zostanie cos, nie potrafie sie powstrzymac.
Od wielu lat mam stany lekowe, hipochondrie, odrealnienie. Nie mam w ogole przyjaciol.
Mam nadzieje ze moje hashimoto spowodowala rzeczywiscie zurawina a konkretnie ogromne ilosci jodu ktore przyjmowalam. Przepraszam ze tak sie rozpisalam ale nie mam komu tego powiedziec.

Reply
Joanna
2/26/2019 09:27:38 am

Mam potwierdzone badaniami Hashimoto i mam niedoczynność i to dużą. Moje TSH 0,511 a biorę codziennie Euthyrox 100.Jestem po dwóch operacjach i właściwie tarczycy nie mam.

Reply
ewa
3/8/2019 03:01:23 am

Jestem po czesciowym wycieciu tarczycy w 16 roku zycia: reszte zycia spedzilam bez dodatkow tarczycowych i dopiero w 60 rokun zycia okazalo ze mam hashi..300 i 100. i sklonnosc do niedoczynnosci. Lekarze polecali mi eurytox ktorego nie wzielam. Obecnie suplementuje sie plynem lugola - codziennie o 1 krple wiecej az do 20( jestem na 13) obserwuje organizm i nie robie jeszcze badan kontrrolnych a wszystko na podstawie ksiazki <Jod leczy> lynne farrow. Niestety nie znalazlam jeszcze lekarza ktory bylby zaznajomiony z ta procedura. Polecam ta ksiazke.
Jest jeszcze jedna sprawa: jod a hormon tarczycy. Jod jest materialem do tworzenia hormonu tarczycy natomiast praca podwzgorza, przysadki , gruczolu tarczowego, konwersji th4 w th3 i obecnosc rth3 dotyczy samego hormonu i jego dojscia do komorki ciala. Pozdrawiam wszystkich tarczowych

Reply
Niki
8/30/2019 06:20:26 am

Kobiety często w kuchni przesypują sól jodowaną z fabrycznego woreczka do pojemnika na sól... i pięknie wdychają unoszący się tuż pod ich nosami jod. W czasie przesypywania jodu jest tyle, że płomienie palników pod garnkami robią się jasne i duże. Mężczyźni nie pracują tak często przy jodowanej soli:)

Reply
Ewa
4/15/2021 12:59:21 pm

Basiu! Bardzo dziekuje Ci za ten post! Pierwszy raz usmiecham sie do siebie i wiem , ze nie zwariowalam. Czuje sie tak samo jak Ty, to uczucie zimna jest nie do opisania! Kapiele to jak plaster na rane! Nie biore zadnych tabletek obecnie, lekarz przepisal mi wczesniej tabletki, po ktorych mialam jeszcze gorsze wyniki niz jak przyszlam z objawami. Po odstawieniu leku, wszystko wrocilo do stanu sprzed.Nie mam zaufania do lekarzy, bylam juz u trzech specjalistow. Pierwszego wymienilam, kolejna Pani, ktora mialam przyjemnosc poznac, nie potrafila mi nic powiedziec na temat gozkow, bo nie byly na tarczycy tylko na wezlach chlonnych, a tym to ona sie nie zajmuje, nie zlecila mi zadnych dodatkowych badan ani nie poradzila gdzie sie dalej udac. Trzecia Pani Doktor “ ktora stwierdzila, ze dieta nie ma nic wspolnego z tarczyca, na moje pytanie o picie olejow, zostalam wysmiana. W jednej kwestii zgodzili sie bez zastanowienia. Nie wymagam jeszcze leczenia, bo tabletki sa za mocne. Mam przyjsc jak moj stan zdrowia sie pogorszy i wtedy dostane swoja dawke! Obled. Mimo wszystko dziekuje Ci za ten komentarz, bede szukac dalej pomocy . Zycze mnostwo zdrowia!!

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobor Zelazab223f1c2dc
    Niepokoacutej
    Omega3c810a50cde
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne-jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna-niedoczynno347ci
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Wlosowdc43ace1c9
    Witamina-d
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz