JAK DUŻO FRUKTOZY JEST ZA DUŻO?
Fruktoza należy do cukrów prostych (monosacharydów) i jest 1.73 razy słodsza niż cukier stołowy. W przyrodzie może występować samodzielnie albo w połączeniu z glukozą (sacharoza). Do produktów zawierających fruktozę zaliczamy owoce, warzywa, buraki cukrowe, trzcinę cukrową i miód. W przeciwieństwie do glukozy 100% fruktozy metabolizowane w wątrobie.
Sacharoza (cukier stołowy) składa się z glukozy i fruktozy w równych ilościach. Wysokofruktozowy syrop z kukurydzy jest także dwusacharydem, zawiera on 55% fruktozy i 45% glukozy.
Dr Mercola uważa, że konsumpcja fruktozy dla większości społeczeństwa powinna być ograniczona do 25 g na dobę. Jakkolwiek u osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i cukrzycy, nadciśnienia i z wysokim cholesterolem dzienne spożycie fruktozy nie powinno przekraczać 10-15 g dziennie.
Jeżeli spożywamy fruktozę pochodzącą z owoców, to rzadko przekraczamy ilość 15 g na dobę, natomiast dodanie słodzonych napojów i cukrów w typowej diecie, zwiększa spożycie fruktozy i ilość spożywanej fruktozy na dobę może przekroczyć nawet 73 g.
Najnowsze badania przeprowadzone przez dr. Johnsona pokazały, że markerem toksyczności fruktozy jest poziom kwasu moczowego. “w naszym laboratorium wykazaliśmy, że kwas moczowy reguluje naszą wrażliwość na fruktozę. Im wyższy poziom tego kwasu tym bardziej jesteśmy podatni na niekorzystne efekty działania fruktozy.” Dr Johnson uważa, że optymalny poziom kwasu moczowego dla mężczyzn powinien być w granicach 4 mg/dl i 3.5 mg/dl dla kobiet. Owoce, chociaż zawierają dużo fruktozy nie są tak problematyczne jak fruktoza pochodząca z dodawanych cukrów. Jednym z powodów jest to, że owoce zawierają również antyoksydanty i inne synergistyczne komponenty, które pomogą zniwelować niekorzystne efekty spożywanej fruktozy.
Zobacz jak dużo fruktozy jest w owocach tutaj
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto