Wiele osób zadaje mi pytania na temat ciąży i Hashimoto i jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez moich czytelników. Dlatego też zdecydowałam się przetłumaczyć artykuł Dany Trentini z blogu “ Hypothyroid Mom”.
Hashimoto i ciąża: 6 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
Nazywam sie Dana Trentini. Choruję na Hashimoto i jestem założycielką blogu poświęconego kobietom w ciąży, chorującym na niedoczynność tarczycy.
Kto by przypuszczał, że malutki, w kształcie motyla gruczoł tarczycowy, położony w dolnej części szyi, może pozbawić życia mojego nienarodzonego dziecka.
Najlepsi lekarze z Nowego Yorku, którzy studiowali na renomowanych uniwersytetach, nie wiedzieli wystarczająco dużo na temat postępowania w ciąży u matek z niedoczynnością tarczycy. Pod ich opieką moje TSH przekroczyło bezpieczną granicę dla płodu i ciąża zakończyła się poronieniem.
Nie wiem jak mogłam tak zaufać lekarzom, zamiast po prostu wziąć swoje zdrowie we własne ręce?
REKOMENDACJE DLA KOBIET, KTÓRE PLANUJĄ CIĄŻĘ
1. Zrób testy przed zajściem w ciążę.
Przed zajściem w ciążę jest bardzo ważne aby tarczyca była zdrowa na tyle, na ile jest to możliwe. Ocena tarczycy na podstawie tylko TSH nie oddaje pełnego obrazu jej pracy.
Nalegaj na pełny panel testów, takich jak wolne T3, T4, odwrócone T3, poziom przeciwciał przeciwko TPO i poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie.
Wynik negatywny na poziom przeciwciał może być spowodowany słabą odpowiedzią układu immunologicznego i w takich przypadkach badaniem rozstrzygającym będzie badanie ultrasonograficzne tarczycy.
Moje testy na poziom przeciwciał były negatywne dwa razy.
.
Rekomendacje American Thyroid Association dotyczące diagnozowania i postępowania w chorobach tarczycy w ciąży i po porodzie.
REKOMENDACJA 15- Pacjentki z niedoczynnością tarczycy, które planują zajść w ciążę, powinny mieć dawkę leków dobraną przez ich lekarza, aby przed zajściem w ciążę osiągnąć optymalny poziom TSH <2.5 mIU/L.
Poziom TSH poniżej 2.5 mIU/L przed koncepcją zapobiega niepożądanemu wzrostowi TSH w trakcie pierwszego trymestru ciąży.
2. Zidentyfikuj swoją źródłową przyczynę
Znanych jest wiele czynników, które są odpowiedzialne za powstanie Hashimoto, i które należy zidentyfikować i leczyć. Należą do nich niedobory składników pokarmowych, dysfunkcja nadnerczy, niewłaściwy poziom hormonów płciowych, niski poziom żelaza, nietolerancje pokarmowe (w szczególności glutenu), zatrucia metalami ciężkimi, infekcje bakteryjne i wirusowe, infekcje Candidą, nieunormowany poziom cukru i przepuszczalne jelito.
3. Zapytaj lekarza na temat testów na niepłodność immunologiczną
Kiedy jesteś leczona na Hashimoto prawidłowo, znalazłaś i wyeliminowałaś, swoją przyczynę choroby, poznałaś swój cykl płodności i dalej nie możesz zajść w ciążę, czy masz powtarzające się poronienia, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat testów na niepłodność immunologiczną.
U osób, które mają nieleczone choroby autoimmunologiczne, np. Hashimoto, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych. Kiedy Twój układ immunologiczny popełnił błąd i zaatakował własny organizm, jest prawdopodobne, że zaatakuje także inne tkanki, takie jak układ rozrodczy, a nawet płód.
Występuje trzy rodzaje immunologicznych testów na niepłodność
Przeciwciała antyfosfolipidowe
Komórki naturalni zabójcy
Przeciwciała przeciwjądrowe
4. Potwierdź swoją ciążę najwcześniej jak to jest możliwe
Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, sprawdź czynność tarczycy jeszcze przed pierwszą wizytą u ginekologa. W pierwszych 12 tygodniach ciąży tarczyca matki jest jedynym źródłem hormonów dla płodu. Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego wzrostu i różnicowania płodu i dlatego tak ważne jest wczesne potwierdzenie ciąży.
Ginekolodzy przeważnie przeprowadzają pierwsze badania w 8 tygodniu ciąży. Nie czekaj tak długo z badaniem poziomu hormonów tarczycy. Przeprowadź badania hormonów jak tylko się dowiesz, że jesteś w ciąży.
Według American Thyroid Association:
REKOMENDACJA 14- W ciąży należy utrzymać optymalny poziom hormonów tarczycy. Istnieją różnice indywidualne, dotyczące zwiększenia dawki leków w ciąży. Niektórzy będą wymagali wzrostu dawki o 10-20%, u innych natomiast trzeba będzie podnieść dawkę nawet o 80%.
5. Sprawdzaj poziom hormonów w trakcie trwania ciąży
Nalegaj na regularne sprawdzanie poziomu hormonów. Nie akceptuj odpowiedzi, że „praca Twojej tarczycy jest normalna”. Poproś o kopię badań laboratoryjnych i sama sprawdź wyniki.
Według rekomendacji American Thyroid Association:
REKOMENDACJA 2- Normy TSH uzależnione od trymestru wynoszą: pierwszy trymestr, 0.1-2.5 mIU/L; drugi trymestr, 0.2-3.0 mIU/L; trzeci trymestr, 0.3-3.0 mIU/L.
REKOMENDACJA 16- Kobiety ciężarne, które są leczone z powodu niedoczynności tarczycy powinny monitorować poziom TSH około co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży. Jest to spowodowane koniecznością częstej zmiany dawki leków.
REKOMENDACJA 17- U kobiet w ciąży, leczonych z powodu niedoczynności tarczycy, TSH matki powinno być sprawdzone co najmniej raz, pomiędzy 26-32 tygodniem ciąży.
6. Słuchaj swojego ciała
Twoje ciało Ci podpowie, że coś jest nie tak. Jesteśmy czymś więcej niż cyframi naszych wyników laboratoryjnych. Najlepsi lekarze od tarczycy, to tacy, którzy słuchają i kierują się objawami.
W trakcie Hashimoto poziom TSH może się wahać. Poznaj dokładnie objawy nadczynności i niedoczynności, i obserwuj siebie. Znasz przecież siebie najlepiej. Polegaj na swoim instynkcie.
Do artykułu wykorzystano obszerne fragmenty artykułu z blogu „Hypothyroid Mom”.
http://www.thyroidpharmacist.com/1/post/2013/10/hashimotos-and-pregnancy-6-things-you-need-to-know.html
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto