HASHIMOTO A NISKI POZIOM KWASU ŻOŁĄDKOWEGO
Jeżeli śledzicie mój blog, to zapewne słyszeliście o betainie z pepsyną. Betaina z pepsyną to jeden z najbardziej pomocnych suplementów z jakimi się spotkałam. Często powtarzam historię o tym jak ten suplement zmienił moje życie. Najbardziej uciążliwym objawem dla mnie było ciągłe zmęczenie, potrzebowałam 12 godzin snu na dobę. Niewiele się też poprawiło kiedy zaczęłam przyjmować leki od tarczycy w 2010 roku i kiedy przeszłam na dietę bezglutenową i bezmleczną w 2011 (chociaż poprawiła się moja nietolerancja na zimno, zapotrzebowanie na sen zmniejszyło się o jedną godzinę, a wyeliminowanie glutenu i produktów mlecznych, pomogło mi wyeliminować refluks, objawy zespołu drażliwego jelita, bóle stawów i zmniejszyć poziom przeciwciał).
Myślałam, że zmęczenie będzie mi już zawsze towarzyszyć!
Zaakceptowałam swoje zmęczenie i uważałam, że tak już musi być. Kiedy zaczęłam przyjmować betainę z pepsyną, w piątek 10 lutego, jedną kapsułkę z każdym posiłkiem zawierającym białko, byłam zdziwiona, że następnego dnia obudziłam się o ósmej rano bez żadnego budzika, po tym jak poprzednio wstawałam z trudem. Przez cały dzień czułam, że mam dużo energii. Moje dobre samopoczucie utrzymywalo się i nagle zauważyłam, że mam nadmiar czasu. Codziennie czułam się lepiej, nawet znalazłam czas na medytację, na którą jakoś nie miałam ani czasu ani energii przez ostatnie miesiące. Nawet uporczywa mgła mózgowa ustąpiła, mój mąż i moi współpracownicy zauważyli u mnie przypływ energii. Kontynuowałam zwiększanie dziennej dawki betainy z pepsyną, i stało się to na co czekałam przez wiele lat! Wróciła moja energia! Jednego dnia wstałam o 5:17 rano i zdecydowałam, że napiszę książkę aby podzielić się moimi doświadczeniami z innymi.
Zawsze lubiłam pisać, nawet uczęszczałam na kursy na temat pisania książek. Instruktor, który prowadził lekcje, powiedział, że dla osób pracujących najlepszy czas na pisanie to dwie godziny z rana po przebudzeniu. Zawsze uważałam, że pracując na cały etat, nie będę w stanie napisać książki. Aż tu nagle zaczęłam robić…rzecz niemożliwą. Pomyślałam wtedy, że skoro po sześciu godzinach spania czuję się dobrze, a przecież przez ostatnie dzisięć lat byłam ciągle zmęczona, oznacza to, że mogę napisać książkę, a także pokonać chorobę. Dokonałam też odkrycia!
Odkryłam, że mam niski poziom kwasu żołądkowego!
W tym artykule dowiesz się:
- Jak często występuje niski poziom kwasu żołądkowego u osób z Hashimoto?
- Jak betaina z pepsyną może pomóc w Hashimoto i w łagodzeniu bólu
- Kto nie powinien brać betainy z pepsyną?
- Zalecana dawka betainy z pepsyną
- Dodatkowe sposoby na wsparcie niskiego poziomu kwasu żołądkowego
Niski poziom kwasu żołądkowego i Hashimoto
Betaina z pepsyną — jest jednym z najbardziej pomocnych suplementów, z jakimi się zetknęłam podczas mojej podróży do zdrowia.
Być może powiedziano Ci, że masz za dużo kwasu żołądkowego i że musisz zażywać leki, aby zmniejszyć jego wydzielanie… I najprawdopodobniej posłuchałaś rady lekarza, ale nadal nie poczułaś poprawy.
A gdybym ci powiedziała, że w rzeczywistości może być odwrotnie — że możesz nie wytwarzać wystarczającej ilości kwasu żołądkowego?
Badania wykazały, że osoby z Hashimoto i niedoczynnością tarczycy często mają hypochlorhydrię (niski poziom kwasu żołądkowego) lub achlorhydrię (brak kwasu żołądkowego). Kiedy mamy niski poziom kwasu żołądkowego, jesteśmy bardziej narażeni na wiele niepożądanych konsekwencji zdrowotnych, takich jak:
- Podatność na zarażenia się pasożytami z naszej żywności – Kwas żołądkowy pomaga nam sterylizować żywność, zabijając potencjalne patogeny.
- Wrażliwość pokarmowa – Białka, które nie są właściwie rozłożone, z większym prawdopodobieństwem indukują odpowiedź antygenową naszego układu odpornościowego, prowadząc do wrażliwości pokarmowej (zwłaszcza na gluten i nabiał).
- Przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO) – Bez kwasu żołądkowego, który utrzymuje je z dala, bakterie w jelicie cienkim mogą rosnąć i rozwijać się na słabo strawionych białkach. W badaniu klinicznym stwierdzono, że 54 procent osób z niedoczynnością tarczycy ma SIBO.
- Niedobór składników odżywczych – zwłaszcza wapnia, żelaza/ferrytyny i witaminy B12.
Długotrwały niski poziom kwasu żołądkowego może prowadzić do hipergastrynemii (nadmiernego wydzielania gastryny, innego enzymu trawiennego, jako mechanizmu kompensacyjnego spowodowanego niskim poziomem kwasu żołądkowego), co może prowadzić do guzów/rozrostu rakowego w przewodzie pokarmowym.
Objawy achlorhydrii lub hipochlorhydrii
Nie ma zbyt wielu charakterystycznych objawów niskiego poziomu kwasu żołądkowego, innych niż uczucie sytości i zmęczenia po posiłkach, a także objawy przypominające refluks żołądkowy. Niemniej jednak niski poziom kwasu żołądkowego jest bardzo powszechny w Hashimoto. Oznaki i objawy, które skłoniłyby mnie do przekonania, że osoba z Hashimoto ma niski poziom kwasu żołądkowego to:
- Refluks (ten stan, który jest konwencjonalnie leczony środkami hamującymi wydzielanie kwasu, może być w rzeczywistości spowodowany niskim poziomem kwasu żołądkowego)
- Niski poziom B12
- Niski poziom ferrytyny lub żelaza
- Zmęczenie pomimo przyjmowania leków na tarczycę
- Zaparcia/biegunka
Co to jest chlorowodorek betainy i pepsyna?
Betaine HCl and pepsin (znane również jako chlorowodorek betainy i pepsyna lub po prostu betaina i pepsyna) są naturalnie występującymi składnikami soku żołądkowego, które dzięki rozbijaniu wiązań białkowych zwiększają biodostępność składników odżywczych i aminokwasów z naszej żywności zawierającej białko. Są szczególnie ważne dla prawidłowego wchłaniania białka, wapnia, witaminy B12 i żelaza.
Betaina, znana również jako trimetyloglicyna, jest naturalnie występującą pochodną aminokwasu wyizolowaną z buraków, a jej kwasowa wersja HCl promuje kwasowość żołądka. Betaina HCl była kiedyś dostępna jako lek bez recepty (OTC), sprzedawany jako środek zakwaszający żołądek i środek wspomagający trawienie.
Został on później wycofany z użytku OTC w 1993 roku z powodu niewystarczających dowodów na jego skuteczność i został wyrzucony jako suplement diety przez FDA. Należy pamiętać, że ta różnica oznacza, że firmy zajmujące się suplementami diety nie mogą składać oświadczeń o skuteczności swoich produktów, podczas gdy firmy farmaceutyczne mogą zgłaszać takie oświadczenia.
Pepsyna to naturalnie występujący enzym trawienny, który rozkłada białka na mniejsze cząstki, dzięki czemu mogą być prawidłowo wchłaniane przez jelito cienkie. W suplementach pepsyna jest zwykle pozyskiwana ze źródeł wieprzowych.
Jak betaina z pepsyną może pomóc w Hashimoto?
W mojej ankiecie z 2015 roku przeprowadzonej wśród 2232 osób z Hashimoto, spośród 627 osób, które przyjmowały betainę HCl i pepsynę…
- 59 proc. stwierdziło, że poczuli się lepiej
- 33 proc. stwierdziło, że poczuli się gorzej
- 7 procent nie zauważyło różnicy w objawach
Wskaźniki poprawy prowadzą mnie do przekonania, że 50-70 procent osób z Hashimoto ma prawdopodobnie niedobór kwasu żołądkowego. Ci, którzy czuli się gorzej, prawdopodobnie nie mieli niedoboru, ponieważ przyjmowanie suplementu może spowodować, że osoba z odpowiednią kwasowością żołądkową poczuje się gorzej przez krótki czas (może wystąpić pieczenie w gardle i rozstrój żołądka). Osoby, które nie zauważyły żadnej poprawy, mogły nie otrzymywać odpowiedniej dawki, ponieważ ilość betainy z pepsyną należy dostosować do indywidualnych potrzeb.
Największą poprawą zaobserwowaną po zażyciu tego suplementu dotyczyła poziomu energii (58 procent), zmniejszenie bólu (40 procent) i poprawa nastroju (35 procent). Jedna czwarta osób, które zażywały betainę z pepsyną, uważała, że ten suplement pomógł im również w utracie wagi.
Betaina z pepsyną, która wspomaga produkcję kwasu żołądkowego, może być niezwykle efektywna, ponieważ kiedy zaczniemy lepiej trawić nasze białka, kilka wspaniałych rzeczy się zdarzy:
- Organizm zaoszczędzi na energii (trawienie białek wymaga dużo energii)
- Proteiny prawidłowo strawione są lepiej przyswajalne i mogą spełniać swoją rolę w organizmie.
- Będzie mniej prawdopodobne, że zareagujemy na nasze pokarmy, ponieważ cząsteczki pokarmu zostaną rozłożone na poszczególne aminokwasy, zanim przeniosą się dalej do naszych jelit.
- Będziemy czuli się lżej po jedzeniu i nie będziemy mieć ochoty na jedzenie, gdy będziemy syci.
Ból i Hashimoto
Kiedy wspomagamy nasze trawienie za pomocą betainy z pepsyną, możliwe jest zmniejszenie bólu.
Jak wspomniałam powyżej, 40 procent osób z Hashimoto zgłosiło zmniejszenie bólu dzięki zastosowaniu betainy z pepsyną.
Dlaczego betaina z pepsyną zmniejsza ból?
Na początku to pytanie trochę mnie zaskoczyło, ale im więcej myślałam o mechanizmie działania, tym bardziej miało to sens. Betaina i pepsyna rozkładają wiązania białkowe w pożywieniu, ułatwiając w ten sposób trawienie, zmniejszając stan zapalny jelit, a nawet prowadząc do zmniejszenia ogólnoustrojowego stanu zapalnego i mniejszego bólu u wielu osób.
Betaina może również pomóc w rozkładzie homocysteiny, która jest związana ze stanem zapalnym i zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób z mutacją genu MTHFR.
Ponadto betaina może zwiększać w organizmie ilość SAMe, naturalnie występującej substancji o właściwościach poprawiających nastrój i łagodzących ból.
Kto powinien unikać betainy z pepsyną?
Suplement ten nie powinien być stosowany przez osoby z wrzodami trawiennymi* lub zapaleniem żołądka** w wywiadzie, z aktywną infekcją H. pylori lub z nadprodukcją kwasu. Porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu przed przyjęciem, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
(* Oznaki i objawy wrzodu obejmują tępy ból żołądka, utratę wagi, nudności/wymioty, refluks żołądkowy, wzdęcia i odbijanie. Ból ustępuje, gdy jesz, pijesz lub przyjmujesz leki zobojętniające.
**Oznaki i objawy zapalenia żołądka obejmują uczucie pieczenia w górnej części brzucha, nudności/wymioty i uczucie pełności po jedzeniu. Objawy mogą ulec poprawie lub pogorszyć się po jedzeniu).
Unikaj betainy z pepsyną, jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs), sterydy lub inne leki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów. Zalecam również unikanie tego suplementu, jeśli przyjmujesz inhibitory pompy protonowej lub inne leki hamujące wydzielanie kwasu, ponieważ negują one działanie suplementu.
Dodatkowo, chociaż niedoczynność tarczycy lub Hashimoto sama w sobie może powodować niski poziom kwasu żołądkowego, podobnie jak starzenie się i genetyka, istnieją inne podstawowe przyczyny niskiego poziomu kwasu żołądkowego, które należy wziąć pod uwagę.
Wyeliminowanie innych źródłowych przyczyn Hashimoto zawsze powinno towarzyszyć suplementacji Betainą z Pepsyną.
- H. Pylori ( infekcja, która może być czynnikiem wyzwalającym w Hashimoto).
- Niedobór witaminy B12, może być związany z dietą wegetariańską albo obecnością przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym (białka wytwarzane przez nasz układ odpornościowy i błędnie celujące w określone komórki błony śluzowej żołądka).
- Dysfunkcja nadnerczy może prowadzić do niedoboru czynnikow niezbędnych do produkcji kwasu żołądkowego)
- Mutacja MTHFR, która jest związana z gromadzeniem się homocysteiny z powodu upośledzonej metylacji. Istnieją dwie główne drogi rozkładu homocysteiny. Jedna z nich dotyczy użycia trimetyloglicyny (betainy), a ta mutacja genu może teoretycznie spowodować u kogoś niedobór trimetyloglicyny.
- Inne niedobory składników odżywczych, zwłaszcza tiaminy.
Właściwe dawkowanie betainy z pepsyną
Dawki: Betaina z pepsyną powinna być stosowana bezpośrednio po posiłkach bogatych w białko. Dawkowanie zaczynamy od jednej kapsułki. Dawkę stopniowo zwiększamy o dodanie jednej kapsułki więcej po każdym posiłku, aż do uzyskania objawów świadczących o nadmiarze kwasów (odbijanie, pieczenie w przełyku itp.). Jest to oznaką, że dawkę należy zmniejszyć o jedną kapsułkę.
Wypicie mieszanki jednej łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody może zmniejszyć te przejściowe objawy.
Przykład ustalania dawki:
Posiłek #1: 1 kapsułka – nie ma objawów
Posiłek #2: 2 kapsułki- nie ma objawów
Posiłek #3: 3 kapsułki – nie ma objawów
Posiłek #4: 4 kapsułki - odczucie niewielkiego pieczenia w przełyku
Korygowanie dawki : stosujemy 3 kapsułki z każdym posiłkiem
Link do kupienia dla osób mieszkających w USA: Rootcology Betaine with Pepsin,
Dostarcza ona 750 mg chlorowodorku betainy wraz z pepsyną i jest wolna od wypełniaczy i typowych składników reaktywnych, takich jak gluten, nabiał, soja i pestycydy.
Uwaga: Artykuł ten służy wyłącznie dla celów informacyjnych i bez szczegółowych badań, nie jestem w stanie ocenić czy są wskazania do zastosowania betainy z pepsyną. Przed podjęciem decyzji o leczeniu rekomendowana jest konsultacja z lekarzem albo farmaceutą.
Alternatywne sposoby na wsparcie produkcji kwasu żołądkowego
Inni odkryli, że rozcieńczony ocet jabłkowy (jedną łyżkę octu jabłkowego dodać do szklanki zimnej wody, albo sok z cytryny (sok z jednej cytryny w szklance wody), mogą wspomagać trawienie w niektórych przypadkach niskiego poziomu kwasu żołądkowego. Należy pamiętać, że substancji tych nie należy również stosować przy wrzodzie lub zapaleniu żołądka.
Jeśli chcesz zażywać betainę i pepsynę, aby pomóc w rozkładzie homocysteiny z powodu mutacji genu MTHFR, pamiętaj, że buraki są również bogatym źródłem betainy, a ich zawartość może rozkładać homocysteinę. (Osoby z mutacją genu MTHFR mają problemy z przetwarzaniem aminokwasu homocysteiny, którego podwyższony poziom jest związany z chorobami serca, problemami w ciąży, wadami wrodzonymi i prawdopodobnie upośledzoną zdolnością do detoksykacji.) Zaleca się jedną do dwóch porcji tygodniowo. — a ponieważ zawierają dużo cukru, warto połączyć je ze zdrowym źródłem tłuszczu lub białka.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten artykuł rzuci trochę światła i przyniesie nadzieję, jeśli cierpisz na którykolwiek z powyższych objawów - ból, zmęczenie, infekcje żołądka i refluks żołądkowy, żeby wymienić tylko kilka.
Znalezienie odpowiedniej dawki betainy z pepsyną może przynieść ulgę, dzięki czemu Ty również możesz podążać za marzeniami, które mogły zostać powstrzymane z powodu niskiego poziomu kwasu żołądkowego.
Jak zawsze, prosimy o przedyskutowanie stosowania suplementów z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą. Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie jestem w stanie doradzić, czy ten lub jakikolwiek inny suplement byłby odpowiedni dla Ciebie i Twoich konkretnych potrzeb zdrowotnych, bez kompleksowej oceny stanu zdrowia.
Aby dowiedzieć się więcej o betainie z pepsyną, a także o innych pomocnych interwencjach, rozważ zakup kopii "Zapalenie Tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby", a także Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie."
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- Betaine HCl with Pepsin. Supplement Information. Pure Encapsulations.https://www.purerxo.com/thyroidpharmacist/rxo/products/product_details.asp?ProductsID=929. Accessed October 9, 2015.
- Kohli DR, Lee JZ-E, Koch TR, Talavera F, Anand BS, Greenwald D, et al. Achlorhydria Clinical Presentation. Medscape. https://emedicine.medscape.com/article/170066-clinical#b5. Updated July 15, 2016. Accessed May 3, 2018.
- Daher R, Yazbeck T, Jaoude JB, Abboud B. Consequences of dysthyroidism on the digestive tract and viscera. World Journal of Gastroenterology. 2009;15(23):2834-2838. doi:10.3748/wjg.15.2834
- Osborne D, Sobczynska-Malefora A. Autoimmune mechanisms in pernicious anemia & thyroid disease. Autoimmun Rev. 2015;14(9):763-768.
- Rojas Hernandez CM, Oo TH. Advances in mechanisms, diagnosis, and treatment of pernicious anemia. Discov Med. 2015;19(104):159-168.
- Gerenova, Manolova M, Tzoneva VI. Clinical significance of autoantibodies to parietal cells in patients with autoimmune thyroid diseases. Folia medica (Plovdiv). 2013 Apr-Jun;55(2):26-32.
- Lauritano AC, Bilotta AL, Gabrielli M, Scarpellini E, Lupascu A, Laginestra A, et al. Association between hypothyroidism and small intestinal bacterial overgrowth. J Clin Endocrinol Metab. 2007;92(11):4180-4184.
- Betesh AL, Santa Ana CA, Cole JA, Fordtran JS. Is achlorhydria a cause of iron deficiency anemia? Am J Clin Nutr. 2015;102(1):9-19.
- Jensen RT. Consequences of long-term proton pump blockade: insights from studies of patients with gastrinomas. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2006;98(1):4-19.
- Oudi ME, Aouni Z, Mazigh C, et al. Homocysteine and markers of inflammation in acute coronary syndrome. Exp Clin Cardiol. 2010;15(2):e25-e28.
- Aghili R, Jafarzadeh F, Bhorbani R, Khamseh ME, Salami MA, Malek M. The association of Helicobacter pylori infection with Hashimoto’s thyroiditis. Acta Med Iran. 2013;51(5):293-296.