GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO
Niedawno miałam przyjemność spotkać się z uroczą panią, która bardzo martwiła się o niedawno rozpoznane guzki tarczycy. Planowała zrobić biopsję i potencjalnie usunąć tarczycę, ale najpierw chciała wiedzieć, jakie ma inne opcje.
Często otrzymuję pytania dotyczące guzków tarczycy — dlaczego tak się dzieje i co z nimi zrobić? Chociaż osobiście nie mam guzków tarczycy, znam wiele osób z Hashimoto, w tym moich czytelników, którzy mają, i byłam mile zaskoczona, gdy skurczyli swoje guzki po zastosowaniu moich zaleceń. Czyż nie jest to wspaniała wiadomość? 🙂
Aż 50 procent naszej populacji ma guzki tarczycy. Guzki występują też częściej u osób z Hashimoto w porównaniu z ogólną populacją — więc istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli czytasz ten artykuł, możesz mieć guzek (lub nawet wiele guzków tarczycy).
W tym artykule omówię:
- Czym są guzki tarczycy i dlaczego się pojawiają?
- Badanie guzków łagodnych i nowotworowych
- Jak zmniejszyć guzki tarczycy?
- Wyniki laboratoryjne jednego z moich czytelników, który był narażony na Czarnobyl i był w stanie sprawić, że guzki zniknęły!
Co to są guzki tarczycy?
Guzki są definiowane jako „stałe lub wypełnione płynem grudki” w obrębie tarczycy i mogą różnić się wielkością i lokalizacją. Większość guzków nie powoduje objawów i można je wykryć tylko podczas palpacyjnego badania tarczycy lub podczas USG tarczycy.
Jednak duże guzki mogą powodować widoczny obrzęk tarczycy lub szyi; i mogą dawać ból, trudności w połykaniu i/lub trudności w oddychaniu.
Niektóre rodzaje guzków mogą też wytwarzać hormony tarczycy, co może prowadzić do nadczynności tarczycy.
Posiadanie guzków tarczycy jest jednym z najczęstszych schorzeń endokrynologicznych w Stanach Zjednoczonych. Około 50 procent amerykańskich badań ultrasonograficznych dorosłych (bezpieczna procedura medyczna, w której fale dźwiękowe odbijają się od kości i tkanek w ciele, tworząc czarno-biały obraz na monitorze) ujawnia guzki tarczycy (4).
Kobiety są trzy razy bardziej narażone na guzki: około 30 procent kobiet w wieku 30 lat będzie miało co najmniej jeden, a większość kobiet rozwinie guzek tarczycy przed ukończeniem 50. roku życia.
Rodzaje guzków tarczycy
Istnieje wiele rodzajów łagodnych guzków, które opisałam na poniższej infografice:
1.Wole wieloguzkowe
Powiększenie tarczycy w wolu wieloguzkowym wynika zarówno z przyczyn genetycznych jak i środowiskowych, w tym także z powodu niedoboru jodu.
2.Cysty
Cysty tarczycy są wypełnione płynem. Najczęściej mają charakter łagodny, ale czasami mogą zawierać złośliwe komponenty.
- Cysty koloidalne- spowodowane nadmiernym wzrostem normalnej tkanki tarczycy
- Cysty proste, które mogą zawierać krwawą wydzielinę, pochodzącą z pękniętych naczyń.
- Adenomas - zawierające tkanki produkujące hormony
3.Guzki zapalne
Ten typ guzków występuje w Hashimoto i jest wyrazem stanu zapalnego i produkcji przeciwciał.
Czy obecność guzków świadczy o raku tarczycy?
Podczas gdy ponad 90 procent guzków tarczycy jest łagodnych (nienowotworowych), niektóre guzki mogą być złośliwe (rakowe).
Niektóre guzki tarczycy to w rzeczywistości cysty wypełnione płynem, a nie tkanką tarczycy. Torbielowate guzki tarczycy (torbiele tarczycy) są prawie zawsze łagodne.
Powikłania wynikające ze stanu zapalnego związanego z Hashimoto mogą narazić Cię na większe ryzyko innych chorób autoimmunologicznych, a także raka tarczycy (w tym chłoniaka tarczycy). Badania pokazują, że osoby z Hashimoto mają znacznie wyższe ryzyko raka tarczycy niż osoby bez Hashimoto (około 22,5 procent w porównaniu do 2,4 procent) (8).
Ryzyko raka tarczycy wzrasta, jeśli masz rodzinną historię raka tarczycy lub raka gruczołu dokrewnego, jeśli masz mniej niż 30 lub więcej niż 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną i jeśli masz historię narażenia na promieniowanie (w tym prześwietlenia klatki piersiowej). Pomiędzy narażeniem na promieniowanie a rozwojem raka tarczycy występuje zazwyczaj 20-letnie lub dłuższe opóźnienie.
Jakie objawy towarzyszą guzkom tarczycy?
Wiele guzków tarczycy nie daje żadnych objawów. Możesz je sam zauważyć jako guzek na szyi podczas zapinania kołnierzyka lub lekarz może wykryć guzki podczas badania fizykalnego lub badań obrazowych, takich jak USG lub tomografia komputerowa, i często są on wykrywane przypadkowo podczas badań rutynowych.
Jakkolwiek większość guzków przebiega bezobjawowo, to czasami mogą im towarzyszyć objawy, takie jak:
- Ból szyi, szczęki lub ucha
- Problemy z oddychaniem, połykaniem lub uczucie łaskotania w gardle (jeśli guzek jest wystarczająco duży)
- Chrypka, jeśli guzek podrażnia nerw kontrolujący struny głosowe (uwaga: może to być związane z rakiem tarczycy).
- Produkcja nadmiernej ilości tyroksyny, powodująca objawy nadczynności tarczycy, w tym drżenie, nerwowość, niewyjaśnioną utratę wagi i nieregularne bicie serca.
Testy na obecność guzków
1. Przeprowadź samoocenę fizyczną. Stworzyłam infografikę, która szczegółowo opisuje, jak wykonać prosty w wykonaniu test w domu:
SPRAWDŹ SWOJĄ TARCZYCĘ
Potrzebujesz lusterko i szklankę wody.
- Trzymając lusterko w ręku, popatrz na szyję w okolicy jabłka Adama, tuż powyżej obojczyka (nie pomyl jabłka Adama z tarczycą. Tarczyca jest poniżej.)
- Patrząc ciągle w lusterko odchyl głowę do tyłu, nabierz trochę wody w ust i powoli przełknij.
- Obserwuj szyję w czasie przełykania, czy nie pojawi się zgrubienie albo wypukłość.
- Jeżeli zaobserwujesz zgrubienie czy wypukłość, może to świadczyć o powiększonej tarczycy albo o guzkach tarczycy.
2. Sprawdź poziom hormonów tarczycy, aby upewnić się, że są w optymalnym zakresie.
Uwaga: Pamiętaj, aby poprosić o pełny panel tarczycy (TSH, wolne T4, T3, odwrotne T3). Jeśli podejrzewasz guzki w wyniku samokontroli lub masz nieprawidłowe wyniki badań tarczycy, poproś lekarza o zlecenie na USG.
3. USG tarczycy. Ultrasonografia dostarczy informacji o budowie i kształcie Twoich guzków. Może również pomóc lekarzowi ustalić, czy guzek jest torbielą, czy guzkiem litym i jak wiele guzków występuje. Radiolodzy mogą następnie przedstawić zalecenia dotyczące dalszych kroków. Łagodne i „niepodejrzane” guzki nie wymagają biopsji. Jednak inne guzki mogą wymagać biopsji lub powtórnego badania USG w zależności od wielkości. Celem jest tutaj uniknięcie niepotrzebnych biopsji.
4. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (FNA). Jeśli lekarz podejrzewa, że guzek może być złośliwy, jest to wskazaniem do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (FNA). BAC jest zwykle brany pod uwagę tylko wtedy, gdy guzki mają średnicę większą niż 10 mm, chyba że wyniki USG są skądinąd podejrzane. W przypadkach kiedy wielkość guzków ≤5 mm zaleca się monitorowanie i biopsja najczęściej nie jest wskazana.
Biopsja FNA obejmuje wprowadzenie bardzo cienkiej igły do tarczycy, a komórki są odsysane (usuwane) w celu dalszej oceny. Biopsja FNA pomaga ustalić, czy guzek jest prawdziwym guzkiem (złośliwym) czy pseudoguzkiem (łagodnym).
Chociaż jest to złoty standard w rozróżnianiu guzków łagodnych, zapalnych lub złośliwych (klasyfikując je jako prawdziwe lub pseudoguzki), jest to metoda inwazyjna. Bardziej nieinwazyjną metodą odróżniania guzków rzekomych od rzeczywistych jest sonoelastografia, w której do oceny właściwości mechanicznych tkanek miękkich wykorzystuje się obrazowanie ultrasonograficzne.
Badania pokazują, że sonoelastografia może być skuteczną alternatywą, aby uniknąć stosowania inwazyjnych biopsji lub interwencji chirurgicznych w celu diagnozy guzka (12).
Nowsze testy mogą również pomóc specjalistom lepiej określić, czy guzki są łagodne, czy rakowe. Jednym z nich jest American College of Radiology (ACR) Thyroid Imaging, Reporting and Data System (TI-RADS). Ten test ocenia różne cechy guzków na USG i oblicza punkty, aby pomóc użytkownikom raportu podjąć prawidłową decyzję dotyczącą zaleceń. Im wyższy wynik całkowity, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu złośliwego.
TI-RADS (Thyroid Imaging, Reporting and Data System) American College of Radiology nalicza punkty dla guzków tarczycy na podstawie pięciu cech:
- Skład (jak bardzo„torbielowata” jest tarczyca)
- Echogeniczność (zdolność do odbijania echa podczas badania USG)
- Kształt (porównanie długości do szerokości)
- Margines (jak daleko tarczyca rozciąga się wokół otaczających narządów)
- Ognisko echogeniczne (jasne plamy lub cienie widoczne na USG)
Na podstawie tej skali ocen guzki są następnie klasyfikowane jako:
- Łagodne (nie rakotwórcze)
- Nie podejrzane o raka
- Umiarkowanie, lub bardzo podejrzane
5. Inną metodą diagnozy jest wykonanie skanu tarczycy. Izotop radioaktywnego jodu jest wstrzykiwany do żyły w ramieniu, aby znaleźć guzki, które wytwarzają nadmiar hormonu tarczycy. (Przyjmą one więcej izotopu niż normalna tkanka tarczycy.) Guzki mogą być zimne lub gorące. Zimne guzki nie funkcjonują i pojawiają się jako defekty lub dziury na skanie. Gorące guzki prawie zawsze nie są rakowe, podczas gdy tylko niektóre zimne guzki są rakowe.
Konwencjonalne podejście do guzków tarczycy
Większość konwencjonalnych lekarzy zaleca następujące opcje leczenia guzków tarczycy:
1.Obserwacja. Kiedy masz łagodny guzek, większość lekarzy zaleci monitorowanie tarczycy za pomocą regularnych badań kontrolnych (tj. badań fizykalnych, testów tarczycy i kontrolnych biopsji) w celu sprawdzenia złośliwości. Jest to szczególnie ważne dla osób z Hashimoto, ponieważ mają one zwiększone ryzyko raka tarczycy. Wzrost rozmiarów guzka lub pojawienie się dodatkowych objawów może wymagać powtórnej biopsji lub innego leczenia, ale guzki, które nie zmieniają się przez lata, mogą nie wymagać żadnego postępowania.
2. Terapia supresyjna hormonami tarczycy. Przepisywanie hormonów tarczycy może obniżyć produkcję TSH z przysadki, a tym samym zmniejszyć wzrost tkanki tarczycy. W jednym badaniu z podwójnie ślepą próbą, z kontrolną grupą placebo, w której wzięło udział 123 pacjentów z pojedynczym, wyczuwalnym palpacyjnie łagodnym guzkiem, zastosowano terapię lewotyroksyną w celu zmniejszenia TSH poniżej 0,3 mIU/l w ciągu 18 miesięcy. Badanie wykazało, że osoby w grupie przyjmującej lek miały znaczny spadek wielkości guzków, podczas gdy grupa placebo odnotowała wzrost wielkości guzków (23).
3. Leczenie chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny można zalecić, gdy łagodny guzek ma duży rozmiary i powoduje trudności w oddychaniu lub połykaniu, gdy zdiagnozowano duże wole wieloguzkowe lub gdy wole zwęża drogi oddechowe, przełyk lub naczynia krwionośne. Operacja jest również zalecana, gdy podejrzewa się, że guzki są rakowe. Opcje obejmują całkowitą tyroidektomię (gdzie usuwa się całą tarczycę) i częściową tyroidektomię (gdzie usuwa się tylko część tarczycy).
Spotkałam się z tym wiele razy, że osoby z chorobami tarczycy (najczęściej Gravesa i raka tarczycy) mieli chirurgiczne usunięcie tarczycy. Usunięcie tarczycy za pomocą tyroidektomii, chociaż wyeliminuje przeciwciała przeciwko tarczycy, to nie wyeliminuje procesu autoimmunologicznego. Ponadto tyroidektomia może dawać powikłania, takie jak: trudności w oddychaniu, krwawienie lub infekcję, uszkodzenie przytarczyc w pobliżu tarczycy (co może powodować niski poziom wapnia we krwi lub objawy nerwowo-mięśniowe) oraz trwałą chrypkę lub zmiany głosu z powodu uszkodzenia nerwów.
Chociaż operacja tarczycy może być konieczna dla osoby ze współwystępującym Hashimoto i rakiem tarczycy, generalnie nie zalecam tej strategii w przypadku Hashimoto, ponieważ istnieje tak wiele dostępnych interwencji dotyczących diety i stylu życia, które można wdrożyć, aby zapobiec postępowi procesu autoimmunizacji i zmniejszyć rozmiar guzków.
Nasze zalecenia, które pomogą wyeliminować pierwotną przyczynę guzków tarczycy
Chociaż powyższe opcje leczenia mogą zmniejszyć lub usunąć guzki tarczycy, słyszałam wiele historii sukcesów osób, którzy zmniejszyli lub pozbyli się guzków za pomocą interwencji dietetycznych i stylu życia.
Zanikające guzki – historia sukcesu
Chciałbym podzielić się historią sukcesu osoby, która była w stanie wyeliminować guzki za pomocą odżywiania, suplementów i wyleczenia Blastocystis hominis. Jej przeciwciała przeciw tarczycy są teraz w zakresie remisji (nie przyjmuje żadnych leków od tarczycy). Ta 60-letnia kobieta z astmą, Hashimoto i przeszłą ekspozycją na Czarnobyl miała co roku kolejne USG w celu monitorowania guzków tarczycy. Od 2018 roku ta osoba nie ma już żadnych guzków w USG tarczycy. Miała jednak zaostrzenie astmy i przeciwciał przeciwko tarczycy w 2017 roku po przypadkowym spożyciu białek mleka. Na marginesie, myślę, że znacząca reaktywność mleka może wynikać z narażenia na Czarnobyl i radioaktywnych toksyn skoncentrowanych w mleku krów z Europy Wschodniej.
Oto wyniki jej pierwszego testu:
11.05.10: Pierwsze USG (przed dietą)
USTALENIA: W prawym płacie znajduje się hipoechogeniczny lity guzek o wymiarach 6 x 3 x 4 mm z wieloma małymi, ale dyskretnymi hiperechogenicznymi ogniskami, prawdopodobnie z powodu zwapnień. W lewym płacie znajduje się częściowo zwapniały guzek lity o wymiarach 2 x 4 x 2 mm, który wykazuje zacienienie.
INTERPRETACJA: Istnieją obustronnie zwapniałe guzki tarczycy. Guzki mają średnicę poniżej 1 cm. Guzki mają niespecyficzny wygląd, a wyniki powinny być skorelowane z danymi klinicznymi i laboratoryjnymi. Kontrolne USG niezbędne za 12 miesięcy, z powodu zwapnień.
Miała podwyższony poziomu przeciwciał przeciwko TPO i zauważyła, że jej guzek stale powiększał się z każdym kolejnym badaniem USG. Decydując się wziąć zdrowie we własne ręce, usunęła ze swojej diety gluten i nabiał (dwie częste nadwrażliwości pokarmowe u osób z Hashimoto). Po rozpoczęciu diety bezglutenowej jej USG wykazało zmniejszenie wielkości guzków.
21.11.14 – Po przejściu na dietę bezglutenowąi bezmleczną
USTALENIA: Prawy płat tarczycy ma wymiary 1,4 x 1,3 x 3,8 cm. Lewy płat tarczycy ma wymiary 1,6 x 0,9 x 3,9 cm. Przesmyk mierzy 3 mm grubości. Płat prawy: biegun dolny, tylny, boczny, dobrze odgraniczona echogeniczność pośrednia. Centralne zwapnienie. Brak zwiększonego unaczynienia. 0,3x0,4x0,3 cm. Wcześniejsze badania nie wykazały guzka w tej lokalizacji, jednak większy guzek zwapniały został wcześniej zidentyfikowany w wyższej lokalizacji tarczycy. Poprzednio zmierzony guzek nie jest widoczny w tym badaniu. Możliwe, że mały guzek zmierzony dzisiaj reprezentuje zmniejszenie rozmiaru guzka obserwowanego wcześniej w zmianie lokalizacji, związanej z techniką obrazowania. Ten guzek jest nieokreślony. Zaleca się kontynuację badania USG tarczycy.
Płat lewy: środkowy tarczycy, środkowy gruczoł dobrze odgraniczony. Pośrednia echogeniczność. Zwapniony. 0,2x0,3x0,1 cm. Wcześniej mierzone 0,3 x 0,2 x 0,1 cm. To zwapnienie/guzek jest stabilny, nieco mniejszy rozmiar w porównaniu do poprzedniego USG, i jest o charakterze łagodnym.
INTERPRETACJA: Podejrzewam, że opisany powyżej zwapniały guzek po prawej stronie w dolnym biegunie reprezentuje dziś wcześniej zmierzony guzek tarczycy zmniejszył się i jest łagodny, jednak różnice i opisana lokalizacja guzka mogą być trudne do bezpośredniej korelacji. Zaleca się dalszą kontrolę USG.
Po 1,5 roku diety bezglutenowej jej guzek tarczycy się skurczył! Jej poziom TPO również spadł ze 120,7 IU/ml do 42,6 IU/ml. Oto, co powiedział jej najnowszy test USG:
29.01.2016 – Po leczeniu Blastocystis hominis
USTALENIA: Prawy płat ma wymiary 3,4 x 1,2 x 0,8 cm. Lewy płat ma wymiary 3,8 x 1,0 x 0,9 cm. Przesmyk mierzy 0,3 cm w wymiarze AP. Gruczoł jest umiarkowanie niejednorodny. Obrazowanie kolorowe wykazuje obustronnie zwiększony przepływ naczyniowy. Grube zwapnienie w lewym płacie mierzy 3 mm, międzybiegunowe. To jest stabilne. Nie ma dyskretnego guzka.
INTERPRETACJA: Nie zidentyfikowano podejrzanego guzka. Opisany wcześniej guzek prawej tarczycy nie jest już widoczny. Grube zwapnienie po lewej stronie mierzy 3 mm, niespecyficzne, ale stabilne o wątpliwym znaczeniu. Jest to niezmienione datowanie od najwcześniejszego dostępnego egzaminu z 11.05.2010. Jak widać, jej ostatnie badanie USG wykazało, że jej guzek zniknął!
Przyczyny guzków tarczycy?
Wiele osób z Hashimoto ma guzki, ponieważ przyczyny powstawania guzków tarczycy są często tymi samymi przyczynami, które doprowadziły do powstania choroby autoimmunologicznej, w tym:
- Przewlekłe zapalenie tarczycy (thyroiditis) – Przewlekłe zapalenie związane z autoimmunologicznymi stanami tarczycy zwiększa ryzyko guzków tarczycy (7), a stan zapalny związany z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy może dodatkowo powiększać guzki. W przypadku Hashimoto organizm wytwarza przeciwciała przeciwko białkom wytwarzanym przez tarczycę, co z kolei może skutkować rozwojem złośliwych (prawdopodobnie rakowych) guzków. Twoja tarczyca może również tworzyć pseudoguzki (lub łagodne guzki), które pojawiają się i znikają.
- Niedobory składników odżywczych, takich jak: jod, selen i witamina D – Niedobór jodu zwykle występują w dietach ubogich w jod i może powodować wole wieloguzkowe. Jednak jest to mało prawdopodobne w Ameryce Północnej, gdzie jod jest dodawany do żywności (jodowana sól). U osób z Hashimoto nadmiar jodu jest znacznie bardziej prawdopodobną przyczyną powstania guzków. W Hashimoto niedobór witaminy D jest dość powszechny. Witamina ta kontroluje sposób, w jaki komórki rosną i dzielą się, a jej niedobór zwiększa ryzyko guzków, zwłóknień i polipów w wielu obszarach ciała. Niedobór selenu jest również potencjalną przyczyną guzków, ponieważ badania sugerują, że suplementacja selenem może skutkować poprawą cech USG tarczycy i mniejszymi guzkami (25).
- Toksyny – jest to często pomijany sprawca guzków. Badanie z 2015 roku na Sycylii wykazało, że ludzie mieszkający bliżej kompleksu petrochemicznego, a tym samym podlegający zanieczyszczeniu środowiska, mieli większą częstotliwość guzków tarczycy (6). Narażenie na promieniowanie, takie jak Czarnobyl, może również powodować guzki (38). Ponadto badanie z 2017 r. wykazało, że guzki tarczycy częściej występują u osób z autoimmunologiczną chorobą tarczycy i alergią na nikiel (20). Potrzebne są dalsze badania, ale to potwierdza tezę, że narażenie na toksyny, takie jak toksyczność niklu, może odgrywać rolę w rozwoju guzków u osób z Hashimoto.
- Ciąża i zmiany hormonalne – Guzki tarczycy występują też często u kobiet w ciąży, a istniejące wcześniej guzki tarczycy mogą się powiększać podczas ciąży (26). Niedawne badanie przeprowadzone w Hongkongu wykazało wzrost liczby i wielkości guzków tarczycy w ciąży. Wzrost guzków wydawał się być znacznie szybszy niż to się obserwuje u kobiet niebędących w ciąży. Chociaż przyczyna guzków podczas ciąży pozostaje niejasna, badanie sugeruje, że może to być spowodowane ujemnym bilansem jodowym związanym z ciążą (26).
- Infekcje H. pylori – infekcja H. pylori została uznana za wyzwalacz Hashimoto i wykryto ją u prawie 50 procent pacjentów z Hashimoto, jak zostało potwierdzone w jednym irańskim badaniu. Badanie z 2013 roku wykazało, że infekcja H. pylori były związana z obecnością guzków tarczycy, pomimo prawidłowego funkcjonowania tarczycy (27). Biorąc pod uwagę, że teoria mimikry molekularnej sugeruje, że układ odpornościowy może zaatakować własną tarczycę, gdy zostanie zarażony patogennym organizmem, który wygląda podobnie do składników tarczycy, możliwe jest, że taka infekcja nasila autoimmunologiczny atak na tarczycę, powodując rozwój guzków tarczycy.
- Zakażenia Blastocystis hominis – słyszałam anegdotyczne historie od wielu osób, w tym moich czytelników, którzy twierdzili, że zajęcie się zakażeniem Blastocystis hominis spowodowało zniknięcie guzków tarczycy. Podejrzewam, że przyczyna powstania guzków jest podobna do tej, jaka występuje w infekcji H. pylori. Inna hipoteza jest taka, że guzki mogą powstawać, gdy do ciała wprowadzana jest obca substancja (np. bakteria), a organizm reaguje, próbując ją odgrodzić, tworząc torebkę z tkanki bliznowatej.
- Odżywianie– Wiemy, że nadwrażliwość pokarmowa może nasilać atak na tarczycę i zwiększać poziom przewlekłego stanu zapalnego, który, jak wspomniałam wcześniej, związany jest z rozwojem i powiększaniem guzków. Ponadto, w oparciu o anegdotyczne historie osób, które skurczyli guzki poprzez interwencje dietetyczne, możliwe jest, że wrażliwość pokarmowa przyczynia się do rozwoju i wzrostu guzków tarczycy. Otrzymałam wiele raportów od czytelników, którzy byli zaskoczeni, że ich guzki zniknęły po zastosowaniu diety Paleo lub Autoimmunologicznej Paleo. Ponadto brak równowagi cukru we krwi może również prowadzić do większego ryzyka guzków tarczycy (39).
Sposoby zmniejszania łagodnych guzków
Dlatego uważam, że szereg zmian w diecie i stylu życia może pomóc złagodzić objawy Hashimoto i zmniejszyć wielkość guzków tarczycy.
Jak wspomniano powyżej, wiele przyczyn Hashimoto jest związanych z rozwojem guzków tarczycy, więc zajęcie się nimi może pomóc w ich wyeliminowaniu! Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne:
- Zajmij się niedoborami składników odżywczych, takich jak: jod, selen i witamina D – Chociaż niedobór jodu jest rzadki u osób z Hashimoto, osoby, które rzeczywiście mają niską zawartość jodu, mogą skorzystać na przyjmowaniu multiwitaminy z jodem, takiej jak Nutrient 950 firmy Pure Encapsulations. Stwierdzono, że dawka do 250 mcg jodu dziennie jest pomocna i korzystna u osób z Hashimoto; jednak dawki powyżej 300 mcg mogą być potencjalnie zapalne. Pomocna może być również suplementacja witaminy D i selenu.
- Usuń toksyny – wspieranie ścieżek detoksykacji wątroby, a także wybieranie nietoksycznych, naturalnych produktów osobistych może znacznie zmniejszyć obciążenie toksyczne organizmu i zapewnić optymalne zdrowie tarczycy.
- Wylecz infekcje – Jak wspomniałam wcześniej, infekcje takie jak H. pylori i Blastocystis hominis są częstą przyczyną i wyzwalaczem Hashimoto i mogą przyczyniać się do powstawania guzków tarczycy. Rozwiązanie tych infekcji może wyeliminować guzki tarczycy, a także autoimmunologiczny atak na tarczycę.
- Zmień dietę i usuń nadwrażliwość pokarmową – Zrównoważenie poziomu cukru we krwi może pomóc w zmniejszeniu guzków tarczycy. Usunięcie typowych nadwrażliwości pokarmowych, takich jak gluten i nabiał, może również pomóc w zmniejszeniu wielkości guzków. .
- Rozważ mądrą suplementację – niektórzy z moich czytelników zgłaszali eliminację guzków za pomocą ogólnoustrojowego enzymu Wobenzym, a inni kurkumy.
- Zajmij się dominacją estrogenową – Nadmiar estrogenów może być wyzwalaczem guzków tarczycy. W przypadku nadmiaru estrogenu spowodowanego ciążą lub stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, estrogen prawdopodobnie sam zrównoważy się z czasem po urodzeniu dziecka lub odstawieniu pigułki. Jeśli minął rok od urodzenia dziecka lub zaprzestania przyjmowania pigułek, lub jeśli Twoja dominacja estrogenu wynika z innych powodów, rozważ suplementów i progesteronu w celu zrównoważenia hormonów.
- Rozważ echoterapię (ablacja HIFU) – Nowe badania sugerują, że pojedyncza sesja ablacji ultradźwiękowej o wysokiej intensywności (HIFU), która wykorzystuje skupioną energię ultradźwiękową do wywołania ablacji termicznej (usunięcie), może być bardziej korzystna (i bezpieczniejsza) niż tyroidektomia dla objawowych, ale łagodnych guzków tarczycy. W jednym badaniu pacjenci, którzy przeszli ablację HIFU, nie mieli blizn, mieli krótszy pobyt w szpitalu i rzadziej mieli problemy ze strunami głosowymi miesiąc po leczeniu. Ponadto uczestnicy badania zauważyli większą poprawę objawów i mniejszą częstość występowania subklinicznej niedoczynności tarczycy w porównaniu z osobami, które przeszły operację. Chociaż to leczenie jest obecnie dostępne tylko w kilku klinikach w Europie, dalsze badania mogą zostać przeprowadzone w przyszłości w celu zbadania jego skuteczności jako możliwej alternatywy dla tyreoidektomii (36).
Guzki są często obecne u osób z Hashimoto i na szczęście dla nas w większości są łagodne. Chociaż leki na tarczycę mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku równowagi hormonów tarczycy, nie zawsze mogą one dotrzeć do samej przyczyny powstawania guzków.
Łagodne guzki można zmniejszyć lub nawet wyeliminować dzięki zmianom diety, strategicznym suplementom i innym innowacyjnym zmianom stylu życia, które dotyczą podstawowych przyczyn Hashimoto, jak omówiono to w mojej książce: "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów o odzyskać zdrowie". Ten kompleksowy plan pomógł wielu osobom poczuć się lepiej i doprowadził do remisji choroby tarczycy.
Mam nadzieję, że te zmiany również pomogą Wam!
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- McAninch EA, Bianco AC. Thyroid hormone signaling in energy and energy metabolism. Annals of The New York Academy of Sciences. 2014;1311:77-78.
- Koulouri O, Moran C, Halsall D, Chatterjee K, Gurnell M. Pitfalls in the measurement and interpretation of thyroid function tests. Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism. 2013;27(6):745-762. doi:10.1016/j.beem.2013.10.003.
- Andreoli TE. Essentials of Medicine. 7th ed. New York, NY: Elsevier; 2007.
- Bianco AC, Kim BW. Deiodinases: implications of the local control of thyroid hormone action. Journal of Clinical Investigation. 2006;116(10):2571-2579. doi:10.1172/JCI29812.
- Tomer Y, Huber A. The etiology of autoimmune thyroid disease: A story of genes and environment. Journal of Autoimmunity. 2009;32:231-239.
- Arena S, Latina A, Baratta R, Burgio G, Gullo D, Benvenga S. Chronic lymphocytic thyroiditis: Could it be influenced by a petrochemical complex? Data from a cytological study in South-Eastern Sicily. European Journal of Endocrinology. 2015;172(4):383–89. doi:10.1530/eje-14–0864.
- Takashima S, Matsuzuka F, Nagareda T, Tomiyama N, Kozuka T. Thyroid nodules associated with Hashimoto thyroiditis: assessment with US. Radiology. 1992 Oct;185(1):125-30.
- Boi F, Lai ML, Marziani B, Minerba L, Faa G, Mariotti S. High prevalence of suspicious cytology in thyroid nodules associated with positive thyroid autoantibodies. European Journal of Endocrinology. 2005 Nov;153(5):637-42.
- Contempre B, Dumont J, Ngo B, Thilly CH, Diplock AT, Vanderpas J. Effect of selenium supplementation in hypothyroid subjects of an iodine and selenium deficient area: the possible danger of indiscriminate supplementation of iodine-deficient subjects with selenium. J Clin Endocrinol Metab. 1991;73(1):213-215.
- Amdur RJ, Mazzaferri EL. Measuring urinary iodine. Essentials of Thyroid Cancer Management. New York, NY: Mazzaferri, Springer Science + Business Media, Inc; 1989:215–19.
- Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. 2000. Selenium. In Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoid. Washington, DC: National Academy Press. 284–324.
- Yildrim D, Gurses B, Gurpinar B, Ekci B, Colakoglu B, Kaur A. Nodule or pseudonodule? Differentiation in Hashimoto’s thyroiditis with sonoelastography. J Int Med Res. 2011;39(6):2360-2369. DOI:10.1177/147323001103900636
- Durante C, Costante G, Lucisano G, Bruno R, Meringolo D, Paciaroni A, et al. The natural history of benign thyroid nodules. JAMA. 2015 Mar 3;313(9):926-35. doi: 10.1001/jama.2015.0956.
- Chistiakov D. Immunogenetics of Hashimoto’s thyroiditis. Journal of Autoimmune Diseases. 2005;2:1.
- Kroger-Ohlsen MV, Trugvason T, Sklbsted LH, Michaelsen KF. Release of iron into foods cooked in an iron pot: Effect of pH, salt, and organic acids. Journal of Food Science. 2002;67(9):3301–03.
- Mohommad MK, Zhou Z, Cave M, Barve A, McClain CJ. Zinc and liver disease. Nutr Clin Pract.2012;27(1): 8–20.
- DeLuca HF, Cantorna MT. Vitamin D: Its role and uses in immunology. FASEB Journal. 2001;15:2579–85.
- Anil C, Kut A, Atesagaoglu B, Nar A, Bascil Tutuncu N, Gursoy A. Metformin Decreases Thyroid Volume and Nodule Size in Subjects with Insulin Resistance: A Preliminary Study.Medical Principles and Practice. 2016;25(3):233-6.
- Choi WK, Kim J. Dietary Factors and the Risk of Thyroid Cancer: A Review.Clinical Nutrition Research. 2014 Jul; 3(2): 75–88.
- Takir M, Turkoglu O, Turkoglu Z. Thyroid Hormone and Ultrasonographical Analyses in Patients with Nickel Allergy. EJMO. 2017;1(3):145-148. DOI: 10.14744/ejmo.2017.02996
- Thyroid nodules. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thyroid-nodules/symptoms-causes/syc-20355262. Published February 18, 2017. Accessed July 4, 2018.
- Norman J, Clayman G. Thyroid nodules. Endocrine Web. https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-nodules. Updated June 7, 2018. Accessed July 4, 2018.
- Wémeau J-L, Caron P, Schvartz C, Schlienger J-S, Orgiazzi J, Cousty C, et al. Effects of Thyroid-Stimulating Hormone Suppression with Levothyroxine in Reducing the Volume of Solitary Thyroid Nodules and Improving Extranodular Nonpalpable Changes: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial by the French Thyroid Research Group. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2002;87(11):4928–4934. https://doi.org/10.1210/jc.2002-020365
- McHenry CR, Phitayakorn R. Follicular Adenoma and Carcinoma of the Thyroid Gland. The Oncologist. 2011;16(5):585-593. doi:10.1634/theoncologist.2010-0405.
- Ventura M, Melo M, Carrilho F. Selenium and Thyroid Disease: From Pathophysiology to Treatment. International Journal of Endocrinology. 2017;2017:1297658. doi:10.1155/2017/1297658.
- Kung AWC, Chau MT, Lao TT, Tam SCF, Low LCK. The Effect of Pregnancy on Thyroid Nodule Formation. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2002;87(3):1010-1014. https://doi.org/10.1210/jcem.87.3.8285
- Shen Z, Qin Y, Liu Y, Lu Y, Munker S, Chen L, et al. Helicobacter pylori infection is associated with the presence of thyroid nodules in the euthyroid population. PLoS One. 2013 Nov 11;8(11):e80042. doi: 10.1371/journal.pone.0080042.
- Marks L. What is a Thyroidectomy? Everyday Health. https://www.everydayhealth.com/thyroidectomy/guide/. Updated October 23, 2015. Accessed September 26, 2018.
- Clayman G. Thyroid Nodules. Endocrine Web. http://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-nodules. Updated August 30, 2018. Accessed September 26, 2018.
- Mayo Clinic Staff. Thyroid nodules. Mayo Clinic. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thyroid-nodules/basics/definition/con-20021546. Accessed September 26, 2018.
- Gharib H, Papini E, Paschke R. Thyroid nodules: a review of current guidelines, practices, and prospects. European Journal of Endocrinology. 2008;159(5):493-505. https://doi.org/10.1530/EJE-08-0135.
- Gharib H, Papini E, Garber JR, Duick DS, Harrell RM, Hegedüs L, et al. American Association of Clinical Endocrinologists, American College of Endocrinology, and Associazione Medici Endocrinologi Medical Guidelines for Clinical Practice for the Diagnosis and Management of Thyroid Nodules–2016 Update. Endocr Pract. 2016 May;22(5):622-39. doi: 10.4158/EP161208.GL.
- Bragg R. Does Elimination of Gluten From the Diet Help Shrink Thyroid Nodules?. Healthfully. https://healthfully.com/549017-does-elimination-of-gluten-from-the-diet-help-shrink-thyroid-nodules.html. Accessed September 26, 2018.
- Liver Doctor. What to do for thyroid nodules. Liver Doctor. https://www.liverdoctor.com/what-to-do-for-thyroid-nodules/. Accessed September 26, 2018.
- Liver Doctor. What to do for thyroid nodules. Liver Doctor. https://www.liverdoctor.com/what-to-do-about-thyroid-nodules/. Accessed September 26, 2018.
- Busko M. Echotherapy: A Future Option for Benign Thyroid Nodule Symptoms?. Medscape. https://www.medscape.com/viewarticle/881235. Published June 7, 2017.Accessed September 26, 2018.
- Sategna-Guidetti C, Volta U, Ciacci C et al. Prevalence of thyroid disorders in untreated adult celiac disease patients and effect of gluten withdrawal: an Italian multicenter study. The American Journal of Gastroenterology. 2001;96(3):751-757. doi:10.1111/j.1572-0241.2001.03617.x.
- Cahoon EK, Nadyrov EA, Polyanskaya ON, Yauseyenka VV, Veyalkin IV, Yeudachkova TI, et al. Risk of Thyroid Nodules in Residents of Belarus Exposed to Chernobyl Fallout as Children and Adolescents. J Clin Endocrinol Metab. 2017 Jul 1;102(7):2207-2217. doi: 10.1210/jc.2016-3842.
- Chen Y, Zhu C, Chen Y, Wang N, Li Q, Han B, et al. The Association of Thyroid Nodules with Metabolic Status: A Cross-Sectional SPECT-China Study. Int J Endocrinol. 2018 Mar 6;2018:6853617. doi: 10.1155/2018/6853617.
Open in Google Translate•