O tym, że “złe trawienie jest przyczyną wszelkiego zła” wiedziaŁ już w starożytności grecki lekarz Hipokrates!
U osób z Hashimoto często występują: nietolerancje pokarmowe, dysfunkcja nadnerczy, infekcje w przewodzie pokarmowym i upośledzona zdolność do pozbywania się toksyn. Wszystkie te czynniki prowadzą do autoimmunologicznej destrukcji naszego niewielkiego gruczołu tarczycowego.
Niedobór enzymów przyczynia się, w sposób pośredni albo bezpośredni, do powstania niedoczynności tarczycy i procesu autoimmunologicznego. Użycie enzymów łagodzi objawy Hashimoto, takie jak: zmęczenie, utrata włosów, niedobory pokarmowe, infekcje i nietolerancje pokarmowe, a także pomaga zredukować przeciwciała. Do enzymów tych zaliczamy: enzymy odpowiedzialne za trawienie białek, enzymy systemowe, enzymy o szerokim spectrum i enzymy pomocne w trawieniu glutenu i mleka.
1: BETAINA Z PEPSYNĄ
Badania wykazały, że u osób z niedoczynnością tarczycy Hashimoto występuje niski poziom kwasu żołądkowego. Niedobór czy też brak tego kwasu obniża zdolność trawienia protein i powoduje, że stajemy się zmęczeni, jako że trawienie białek wymaga zużycia dużej ilości energii. Dodatkowo nieprawidłowo strawione proteiny przyczyniają się do powstania nietolerancji pokarmowych i dlatego wiele osób z Hashimoto nie toleruje glutenu, mleka i soi.
U osób tych powstają przeciwciała IgG skierowane przeciwko proteinom i jest to ten sam rodzaj przeciwciał, które atakują tarczycę w chorobie autoimmunologicznej, jaką jest Hashimoto. Kontynuacja przyjmowanie nie do końca strawionych protein wpływa na rozregulowanie układu immunologicznego i zwiększoną produkcję tych przeciwciał. Chociaż proste rozwiązanie, jakim jest eliminacja reaktywnych protein, pozwoli danej osobie poczuć się lepiej i uspokoić układ immunologiczny, to niski poziom kwasu żołądkowego może prowadzić do powstania nietolerancji innych protein obecnych w zbożach, jajkach, orzechach i nasionach.
Ponadto słabo strawione proteiny stają się pożywką dla oportunistycznych bakterii, które przebywają w naszym przewodzie pokarmowym. Przewód pokarmowy jest delikatnym środowiskiem i równowaga pomiędzy bakteriami symbiotycznymi i potencjalnie chorobotwórczymi jest niezbędna do zachowania homeostazy. Dlatego też wzrost bakterii oportunistycznych może przyczynić się do procesu autoimmunologicznego.
Jakkolwiek uważa się, że niektóre pasożyty mogą pozytywnie modulować układ immunologiczny, to większość z nich jest szkodliwa. Pasożyty takie jak lamblia, E.histolityca, Blastocytis hominis mogą powodować zwiększoną przepuszczalność jelita i odpowiadać za dysfunkcję układu immunologicznego.
Niski poziom kwasu żołądkowego może być spowodowany też niedoborem składników pokarmowych, między innymi: tiaminy, witaminy B12, a także może się przyczynić do obniżonego poziomu żelaza i anemii, jako że kwas żołądkowy jest niezbędny do ekstrakcji witaminy B12 i żelaza z protein. Dlatego też dochodzi do takich objawów jak utrata włosów, zmęczenie i nietolerancje pokarmowe.
U wielu osób dochodzi do unormowania poziomu ferrytyny i żelaza poprzez poprawę kwasowości żołądka.
Użycie Betainy z Pepsyną z pokarmami zawierającymi proteiny pomoże wielu osobom odzyskać energię.
Był to także mój “AHA” moment! Zastosowanie Betainy z Pepsyną z posiłkami białkowymi spowodowało, że moje przewlekłe, trwające około dziesięciu lat zmęczenie, ustąpiłło w ciągu jednego dnia. Zmniejszyło się także zapotrzebowanie na sen, z 12 godzin na dobę do 8. Poprawa nastąpiła, ponieważ zaczęłam lepiej trawić pokarmy!
Po zastosowaniu tego suplementu miałam dużo energii i pomogło to mi odzyskać wiarę, że mogę się wyleczyć i pokonać długą listę moich objawów, a także dodało mi siły aby prowadzić poszukiwana i napisać książkę.
Dawki: Betaina z Pepsyną powinna być stosowana bezpośrednio po posiłkach bogatych w białko. Leczenie zaczynamy od jednej kapsułki. Dawkę stopniowo zwiększamy o dodanie jednej kapsułki więcej po każdym posiłku, aż do uzyskania objawów świadczących o nadmiarze kwasów (odbijanie, pieczenie w przełyku itp.). Jest to oznaką, że dawkę należy zmniejszyć o jedną kapsułkę.
Przykład ustalania dawki:
Posiłek #1: 1 kapsułka – nie ma objawów
Posiłek #2: 2 kapsułki- nie ma objawów
Posiłek #3: 3 kapsułki – nie ma objawów
Posiłek #4: 4 kapsułki - odczucie niewielkiego pieczenia w przełyku
Korygowanie dawki : stosujemy 3 kapsułki z każdym posiłkiem
2. ENZYMY SYSTEMOWE
Enzymy systemowe, zwane także enzymami proteolitycznymi, spełniają rolę naturalnych modulatorów, odpowiedzialnych za równowagę układu immunologicznego. Składają się one z mieszanki enzymów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, i mogą zawierać następujące składniki:
• bromelina ( pochodząca z ananasa)
• papaina (pochodząca z papai)
• rutyna albo rutynoza (rutoside trihydrate – bioflawonoid)
• chymotrypsyna i trypsyna (świńska)
• pankreatyna (świńska)
Enzymy te odpowiedzialne są za unieszkodliwienie prozapalnych cytokin, które są obecne w chorobach autoimmunologicznych, a także zawierają proteazy pomocne w walce z bakteriami i pasożytami. Wpływają też na reperację tkanek poprzez działanie przeciwzapalne. Oprócz tego enzymy te unieszkodliwiają krążące przeciwciała skierowane przeciwko pokarmom i TARCZYCY.
Szerokie badania nad enzymami systemowymi prowadzone są w Europie i zaczęły one być popularne w alternatywnym leczeniu choroby reumatycznej i innych chorób, którym towarzyszy stan zapalny.
Prezentacja z kwietnia 21-24 2002 roku w Cannes we Francji pokazuje przykłady, że Wobenzym, mieszanka systemowych enzymów zastosowana w dawce 5 tabletek 3 razy dziennie, wykazuje obiecujące działanie w Hashimoto.
Oto podsumowanie tych badań:
Dla czterdziestu osób chorych na Hashimoto, leczonych Levotyrosyną, podawano enzymy systemowe przez 3-6 miesięcy. U osób tych, oprócz redukcji objawów, zaobserwowano też normalizację obrazu ultrasonograficznego, zmniejszenie ilości komórek zapalnych w tarczycy i znaczące obniżenie przeciwciał anty-TPO i anty-TG.
U niektórych pacjentów możliwe było zredukowanie dawki Levotyroksyny, a u innych poprawa była tak duża, że całkowicie odstawiono leki hormonalne. Dodatkowo przyjmowanie enzymów wpłynęło na unormowanie poziomu cholesterolu.
Jako że enzymy systemowe mają wpływ na układ immunologiczny, używanie ich może zapobiec powstaniu chorób autoimmunologicznych w przyszłości!
Przy stosowaniu enzymów systemowych należy pamiętać aby przyjmować je wyłącznie na pusty żołądek, przynajmniej 45 min przed posiłkami albo też półtorej godziny po posiłkach. Przyjmowanie enzymów systemowych z posiłkami spowoduje, że zamiast dostać się do krwiobiegu i działać na krążące kompleksy immunologiczne, dojdzie do ich strawienia.
Uwaga: Chociaż większość ulotek zaleca dawkę w ilości 6 kapsułek dziennie, to dawka w opisanych powyżej badaniach klinicznych była wyższa i wynosiła 5 kapsułek trzy razy dziennie (na pusty żołądek).
Większość doświadczonych klinicystów zaleca aby enzymy te przyjmować w dawce 5 kapsułek trzy razy dziennie i popić conajmniej jedną szklanką wody (240 ml). W ciężkich przypadkach, do modulacji układu immunologicznego, używa się nawet 10 kapsułek trzy razy dziennie, a stosowanie 6 kapsułek dziennie uważa się za dawkę podtrzymującą.
Enzymy systemowe, które polecam produkowane są przez Pure Encapsulation, a także Wobenzym (użyty w powyższych badaniach).
3. Enzymy o szerokim spectrum
Jako dodatek do problemów z trawieniem białek, niektóre osoby mogą mieć upośledzoną zdolność trawienia błonnika, skrobi i tłuszczów.
Przy zaburzeniach trawienia niestrawiony błonnik może się znajdować w stolcu, a osób tych będą występowały wzdęcia po spożyciu pokarmów bogatych w błonnik. W przypadku problemów z trawieniem tłuszczów mogą występować biegunki, steatorrhea (obecność tłuszczów w stolcu), wzdęcia i bóle mięśni.
Dlatego też wiele osób uzyska dodatkową poprawę objawów i zmniejszy niedobory pokarmowe jeśli oprócz Betainy z Pepsyną zastosuje enzymy o szerokim spectrum. Polecam Digestive Enzymes Ultra z Pure Encapsulations.
Kiedy pokarm nie jest właściwie strawiony nie dochodzi do ekstrakcji wartościowych składników pokarmowych.
Dobrym sposobem na uzupełnienie tych składników jest picie soków owocowo-warzywnych.
Tłuszcze są bardzo ważnym komponentem naszej diety i zaburzenie ich wchłaniania może prowadzić do deficytu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D, E, K a także kwasów tłuszczowych.
Niedobór tych składników może prowadzić do problemów z widzeniem, braku równowagi immunologicznej, osteoporozy, upośledzonego gojenia ran, skłonności do powstawania siniaków, krwawienia dziąseł, krwawienia z nosa, matowych włosów, depresji, chorób skóry i innych objawów.
Niektóre patogeny, jak np. Blastocystis hominis, lubią przebywać u osób, które mają kłopoty z trawieniem tłuszczów. Pasożyty te umiejscowiają się w “domkach” pokrytych lipidami czy biofilmami co powoduje, że są one niedostępne dla enzymow trawiennych, komórek immunologicznych, lekarstw i leczniczych ziół.
Postępowanie: jedzenie pokarmów bogatych w składniki pokarmowe, jak witaminy, minerały i kwasy tluszczowe jest polecane dopóki nie nastąpi poprawa w trawieniu.
4. ENZYMY POMOCNE W TRAWIENIU GLUTENU/ NABIAŁU
U osób z Hashimoto często występuje nietolerancja glutenu i produktów mlecznych. Gluten- reaktywna proteina występująca w zbożach, a także kazeina, uczulająca proteina w nabiale, należą do dużych molekuł, które niecałkowicie rozbite mogą mobilizować układ autoimmunologiczny. Przeciwciała wytwarzane w przypadku nietolerancji pokarmowych (IgG) należą do tej samej grupy przeciwciał jakie powstają w Hashimoto. Dlatego też za każdym razem kiedy spożywamy reaktywne pokarmy, zwiększa się produkcja przeciwciał IgG, które mogą także zaatakować tarczycę.
Dipeptydylopeptydaza IV (DPP-IV) jest specjalnym enzymem, który rozbija gluten na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząstki. Eznym ten można znaleźć w różnych kombinacjach, w połączeniu z enzymami do trawienia kazeiny, beta laktoglobuliny (serwatki) i laktozy (cukier mleczny, obecny w nabiale).
Chociaż enzymy te mogą nie wystarczyć aby pozwolić osobie z celiakią zjeść talerz klusek, to mogą być pomocne u osób z nietolerancją glutenu i produktów mlecznych.
Enzymów pomocnych w trawieniu gluten i nabiału używam za każdym razem kiedy jem poza domem, albo kiedy spożyję te produkty nieumyślnie.
Oto typowy scenariusz jedzenia poza domem:
Ja: Jestem na diecie bezglutenowej/ bezmlecznej/bez soi, czy możecie mi coś zaproponować?”
Kucharz/kelner/ osoba przygotowująca posiłek: “Oczywiście”
Otrzymuję posiłek i wygląda on podejrzanie
Ja: Czy jest Pani/ Pan pewny(a), że jedzenie jest bez glutenu i bez produktów mlecznych?
Kucharz/kelner/osoba przygotowująca: "Nie zawiera nabiału/ glutenu, tylko ser/masło/ mąkę!"
Ja: Wiedziałam! Dlatego też wzięłam ze sobą do torebki enzymy trawienne gluten/produkty mleczne.
Po nieumyślnym spożyciu tych produktów występowały u mnie ostre reakcje, które trwały kilka dni, ale kiedy odnalazłam Gluten Dairy Digest mieszankę enzymów, to po spożyciu tych produktów moje reakcję są słabo nasilone i trwają krótko.
Mam nadzieję, że informacje te okażą się pomocne.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto