DIETA BEZ PRODUKTÓW MLECZNYCH W HASHIMOTO
Produkty mleczne, podobnie jak gluten należą do pokarmów, które są bardzo często nietolerowane w Hashimoto.
Wśród uczestników ankiety, którą przeprowadziłam, 72% było na diecie bezglutenowej. Bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ gluten jest najczęstszym czynnikiem wyzwalającym Hashimoto, a wyeliminowanie glutenu z diety spowodowało poprawę u 88% osób. Zdarza się też, że samo wyeliminowanie glutenu może odwrócić przebieg Hashimoto i doprowadzić do remisji. Dzieje się to wtedy kiedy gluten jest źródłową przyczyną choroby.
Ale oprócz glutenu istnieją inne czynniki wyzwalające i czasami samo wyeliminowanie glutenu nie wystarczy.
W artykule tym skoncentruję się na drugim po glutenie czynniku wyzwalającym - produktach mlecznych. Aż 40% ankietowanych przyznało, że stosuje dietą bez produktów mlecznych, a 57% podejrzewa, że mogą nie tolerować mleka.
Nietolerancja produktów mlecznych może powodować objawy ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunkę i refluks), objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, astma, zapalenie zatok, ściekanie śluzu po tylnej ścianie gardła) i objawy skórne (ekzema, wysypki, trądzik).
W nietolerancji produktów mlecznych występuje opóźniona reakcja organizmu i dlatego jest bardzo trudno powiązać objawy, które u nas występują, z przyjmowaniem tych produktów. Rekomenduje się aby wykluczyć produkty mleczne z diety na okres 2-3 tygodni i następnie ponownie wprowadzać do diety, jednocześnie obserwując reakcję organizmu.
Artykuł ten polecam dla wszystkich osób, które myślą o przejściu na dietę bezmleczną. Postaram się w nim wyjaśnić dlaczego należy wyeliminować mleko. Jeżeli już jesteście na diecie bez produktów mlecznych to znajdziecie w tym artykule informacje na temat produktów, które można użyć w zastępstwie mleka.
Argument przeciwko piciu mleka jest bardzo prosty. “ Człowiek jest jedynym ssakiem, który spożywa mleko innego gatunku ssaków. Mleko krowie jest tylko dobre dla cielaków”.
Kiedy prezentujemy argument w ten sposób ciężko jest go podważyć, chyba że posłużymy się przykładami wielu osób, które są zdrowe pomimo tego, że spożywają duże ilości produktów mlecznych.
Dlatego warto jest się przyjrzeć bliżej mleku krowiemu. Mleko krowie zawiera proteiny, które różnią się od protein mleka człowieka. Osoby z nieszczelnym jelitem, (które jest zawsze obecne w chorobach autoimmunologicznych), będą rozpoznawaly proteiny mleka jako obce i wytwarzały przeciwko nim przeciwciała.
Przeciwciała te należą do klasy IgG (ta sama klasa przeciwciał, która odpowiada za alergie pokarmowe). Według klasyfikacji jest to odpowiedź immunologiczna typu IV, inaczej zwana rekacją komórkową albo opóźnioną. Co więcej wiemy na temat przeciwciał IgG? Do tej samej klasy należą również przeciwciała występujące w Hashimoto (anty-TPO i anty-Tg.) Hashimoto jest również przykładem IV typu alergii, ponieważ występuje ten sam mechanizm reakcji alergicznej.
Nie znalazłam jeszcze badań klinicznych na ten temat, ale przykłady pokazują, że przyjmowanie pokarmów, które stymulują wytwarzanie przeciwciał IgG, promujących IV typ nadwrażliwości, zwiększy również poziom przeciwciał przeciwko tarczycy!
Prawdopodobnie jest to efekt, “odkręcenia kranu” albo też proteiny mleka na drodze reakcji krzyżowej reagują z tarczycą. Z pewnością więcej badań należy przeprowadzić, ale można już w tej chwili powiedzieć, że osoby, które nie tolerują mleka i mają Hashimoto, zaobserwują u siebie spadek przeciwciał przeciwko tarczycy i redukcję objawów, po wyeliminowaniu produktów mlecznych.
W swoich artykułach wielokrotnie powtarzałam, że wyeliminowanie produktów mlecznych spowodowało u mnie ustąpienie objawów wrażliwego jelita, wzdęć i bardzo dokuczliwych objawów zespółu cieśni nadgarstka.
Na temat powiązań Hashimoto i produktów mlecznych istnieje niewielka ilość badań klinicznych. Jedno z tych badań pokazuje, że u osób z Hashimoto i nietolerancją laktozy, wyeliminowanie laktozy z diety pozwoliło zdredukować dawkę leków. Chociaż nie ma wiele badań na ten temat, to wcale nie oznacza, że nie powinniśmy spróbawać tej interwencji u siebie.
Mit na temat surowego mleka
Niektórzy uważają, że pasteryzowanie mleka może zmienić strukturę białka i spowodować, że stanie się ono jeszcze bardziej alergizujące. Dlatego też uważają oni, że problem stanowi tylko mleko pasteryzowane i zalecają picie wyłącznie mleka surowego.
Może być w tym trochę prawdy, jeżelibyśmy pili całe życie surowe mleko. Tak jednak nie jest i jeżeli już uczuliliśmy się na mleko pasteryzowane, to będziemy też reagować na mleko surowe (proteiny te są bardzo podobne).
Reakcje krzyżowe
Więcej złych wiadomości… mleko kozy i owcy ma proteiny bardzo podobne do mleka krowiego. Oznacza to, że 60-75% osób nietolerujących krowią kazeinę mleka będzie również reagowało na kazeinę zawartą w mleku owcy i kozy. Nietolerancja białka kazeiny mleka będzie oznaczała, że nie możemy spożywać mleka żadnego gatunku, z wyjątkiem mleka wielbłąda.
Wielbłąd nie należy do przeżuwaczy, tylko tylopode i jego mleko zawiera inne proteiny. Badanie kliniczne pokazały, że tylko 18 % osób, które nie toleraowały mleka krowiego, miało reakcję krzyżową na mleko wielbłąda. Mleko wielbląda nie zawiera beta laktoalbuminy i ma inną structure kazeiny. Mleko wielbłąda ma też niewielką ilość tłuszczu, zawiera tylko 4.8% laktozy i jest dobrze tolerawane nawet u osób z nietolerancją laktozy.
Lekarz z Izraela zauważył u swoich pacjentów, że zastąpienie mleka krowiego mlekiem wielbłąda przyczyniło się do wyleczenia objawów nietolerancji mleka krowiego u dzieci!
W ciągu czterech lat udało mi się zredukować rekację na produkty mleczne z 8+ do 1… Piłam też mleko wielbłąda przez dwa tygodnie i mogło to pomóc, ale oprócz tego wprowadziłam wiele interwencji dotyczących diety: wyeliminowałam produkty mleczne, wyleczyłam infekcję przewodu pokarmowego, wprowadziłam enzymy do diety i protokół pomocny w wyleczeniu jelita.
W moim przypadku produkty mleczne stanowiły większy problem niż gluten. Spożycie nawet niewielkiej ilości mleka powodowało kaszel, wzdęcia, refluks, bóle stawów i biegunkę. Jestem na diecie bezmlecznej ponad 4 lata i moja alergia na te produkty zmniejszyła się, jakkolwiek spożywanie produktów mlecznych ciągle wywołuje u mnie kaszel (zdarzyło się to w ostatnim tygodniu). Kiedy zjadłam pokarm, który był oznakowany jako “bez produktów mlecznych”, ale zawierał masło, wystąpił u mnie kaszel i drapanie w gardle.
Objawy odstawienia mleka
Jeżeli jesteś osobą, której brakuje produktów mlecznych po ich odstawieniu to powinnaś wiedzieć, że nie jest to tylko w Twojej głowie. Proteina zawarta w mleku (kazeina), po jej rozpadzie, wiąże się z receptorem endorfiny (odpowiedzialnej za dobre samopoczucie).
Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że kazomorfiny (z kazeiny), a także gliadomorfiny (z glutenu) mogą mieć efekt behawioralny.
Niektórzy nawet uważają, że produkty mleczne są tak samo uzależniające jak heroina, (która jest silnym stymulatorem receptorów endorfiny.) Jest to oczywiście trochę wyolbrzymione porównanie i nie ma badań klinicznych na ten temat. Kiedy zrezygnowałam z produktów mlecznych i glutenu miałam słabo zaznaczone reakcje odstawienia i czułam się ospała, ale coś innego też sie stało! Wzdęcia i refluks ustąpiły, podobnie jak bóle stawów.
Jeżeli myślisz o przejściu na dietę bezglutenową to może to być czasami trudne i należy się do tego przygotować.
Czy kiedykolwiek będę mogła jeść LODY albo pizzę jeżeli przejdę na dietę bez produktów mlecznych?
Zrezygnowanie z produktów mlecznych może nie być łatwe dla niektórych. Produkty te stanowią podstawę tzw. diety standartowej i wiele osob nie wyobraża sobie wyeliminowanie ich z diety. Z drugiej jednak strony należy sobie uświadomić, że zrezygnowanie z produktów mlecznych może przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia.
Uwaga: poniżej podawane przykłady produktów należą do bezmlecznych, bez glutenu i bez soi. Niektóre są zgodne z zaleceniami diety Paleo albo protokółu autoimmunologicznego.
- Mleko- mleko składa się z tłuszczów, protein i węglowodanów.
- Mleko kokosowe jest na czele mojej listy produktów zastępczych, jednak nie zawiera protein.
- Mleko migdałowe jest na drugim miejscu, ale może być nietolerowane przez niektórych (w Hashimoto występuje często nietolerancja orzechów, a migdały są na czele grupy nietolerowanych).
- Mleko ryżowe (zawiera dużo węglowodanów, ale nie posiada protein).
- Mleko sojowe zawiera tłuszcze, białka i węglowodany, ale jest to trzeci najbardziej uczulający produkt
(po glutenie i produktach mlecznych ), i nie jest polecany u osób z Hashimoto z powodu zawartości substancji wolotwórczych.
- Sery- aby otrzymać ser należy namoczyć 1 szklankę orzechów nerkowca w wodzie przez noc, zmiksować z ¼ szklanki wody i 1 łyżką soku z cytryny.
Firma Dalya produkuje sery bez glutenu, bez produktów mlecznych i bez soi (można je używać w w zastępstwie serów do przygotowania pizzy i innych dań).
- Lody- bardzo dobre lody o wielu smakach są produkowane na bazie mleka kokosowaego.
- Masło- polecany olej kokosowy jako zamiennik masła, można go używać do smażenia, a także smarowania chleba. Polecany także tłuszcz z kaczki.
- Jogurt- przepis jak wykonać jogurt z mleka kokosowego. Najlepiej użyć mleka o trochę gęstszej konsystencji. Wymieszać mleko z 1-2 kapsułkami probiotyku albo startera. Trzymać w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu aż skwaśnieje.
- Proteiny do koktajli warzywnych- polecane proteina z zielonego groszku i proteina wołowa.
- Śmietana – można wykonać z orzechów nerkowca i soku z cytryny, albo używać mleko kokosowe w postaci kremu (o dużej zawartości tłuszczu).
Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule przyczynią się do poprawy zdrowia!
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
Dr. Izabella Wentz, PharmD, FASCP
References
1. Wentz, I. Results of survey of 2232 people with Hashimoto's. Your Thyroid Pharmacist Website. http://www.thyroidpharmacist.com/blog/top-10-takeaways-from-2232-people-with-hashimotos. Accessed June 26, 2015.
2.Fasano A. Leaky gut and autoimmune disease. Clin Rev Allergy Immunol. 2012;42(1):71-78.
3. Luiz, HV. IgG4-related Hashimoto's thyroiditis – a new variant of a well known disease. Arq Bras Endocrinol Metab. 2014;58(8):862-868.
4. Ruchala M, et. al. The influence of lactose intolerance and other gastro-intestinal tract disorders on L-thyroxine absorption. Endokrynol Pol. 2012;63(4):318-23.
5. Asik M, Gunes F, Binnetoglu E, Eroglu M, Bozkurt N, Sen H, Akbal E, Bakar C, Beyazit Y, Ukinc K.Decrease in TSH levels after lactose restriction in Hashimoto's thyroiditis patients with lactose intolerance. Endocrine. 2014 Jun;46(2):279-84.
6. Cellini M1, Santaguida MG, Gatto I, Virili C, Del Duca SC, Brusca N, Capriello S, Gargano L, Centanni M.Systematic appraisal of lactose intolerance as cause of increased need for oral thyroxine. J Clin Endocrinol Metab. 2014 Aug;99(8):E1454-8. doi: 10.1210/jc.2014-1217. Epub 2014 May 5. PMID: 24796930
7. Muñoz-Torres M1, Varsavsky M, Alonso G. Lactose intolerance revealed by severe resistance to treatment with levothyroxine. Thyroid. 2006 Nov;16(11):1171-3.
8. Shabo, Y. et. al. Camel Milk for Food Allergies in Children. Immunology and Allergies. IMAJ 2005; 7:796-798
9. Lister J, et. al. Behavioral effects of food-derived opioid-like peptides in rodents: Implications for schizophrenia? Pharmacol Biochem Behav. 2015 Jul;134:70-8