CZY TIAMINA POMOŻE ZREDUKOWAĆ ZMĘCZENIE W HASHIMOTO?
Czasami już nic nie pomaga!
Możemy być na zdrowej diecie, przyjmować najlepsze suplementy i robić wszystko, co w naszej mocy, aby poczuć się lepiej, ale nie robimy postępów. Czasami jedna mała zmiana może dać ogromną różnicę. W moim przypadku wydawało mi się, że po zmianie diety i wprowadzeniu suplementów byłam na dobrej drodze, ale nie do końca. Nadal walczyłam z niskim poziomem energii, zmęczeniem nadnerczy i niskim ciśnieniem krwi. W końcu zadecydowałam, że wykonam test na niedobór składników odżywczych, z którego dowiedziałam się o niskim poziomie tiaminy. Kilka dni po rozpoczęciu suplementacji tiaminą mój poziom energii zaczął wracać i poczułam się świetnie! Czy tiamina może być brakującym ogniwem, odpowiedzialnym za zmęczenie w niedoczynności tarczycy?
W dalszej części artykułu dowiesz się:
- Co to jest tiamina?
- Powiązania niedoboru tiaminy i zmęczenia w Hashimoto
- Dlaczego występuje niedobór tiaminy?
- Testy na niedobór tiaminy
- Jak uzupełnić tiaminę?
Tiamina należy do grupy witamin B i jest też znana pod nazwą witaminy B1. Głównym jej zadaniem jest zamiana węglowodanów w energię, a także jest niezbędna do przyswajania protein i tłuszczów. Tiamina bierze również udział w uwalnianiu kwasu solnego w żołądku, który jest potrzebny do trawienia białek. Osobom z Hashimoto często towarzyszy brak albo niski poziom kwasu żołądkowego.
Rekomendowana dzienna dawka tiaminy wynosi tylko 1.1 mg dla kobiet powyżej 19. roku życia, ale dawka ta może być niewystarczająca dla osób na diecie bezzbożowej i osób z upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych.
Tłumaczy się to tym, że pokarmy zawierające duże ilości tiaminy (fortyfikowane tiaminą pokarmy zbożowe, wątroba wołowa i świńska, mleko w proszku, jajka, groszek i rośliny strączkowate, nasiona i orzechy) są często wykluczone w uzdrawiających dietach, które są polecane w chorobach autoimmunologicznych. Sprowadza się to do tego, że z wyjątkiem wątróbki i wieprzowiny, większość pokarmów zawierających tiaminę jest wykluczona w diecie autoimmunologicznej Paleo, a ograniczona w diecie Paleo.
Ponadto wiele osób z Hashimoto często doświadcza problemów trawiennych, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych.
Co więcej, witaminy z grupy B wyczerpują się w stresujących sytuacjach, które często wyprzedzają powstanie choroby autoimmunologicznej, a stres jak wiadomo zmusza nasze nadnercza do cięższej pracy. Tak więc niski poziom tiaminy jest powszechny u osób z Hashimoto… i może być jedną z głównych przyczyn objawów tarczycy, w tym zmęczenia!
Badania potwierdzające związek pomiędzy tiaminą a zmęczeniem w Hashimoto
Najnowsze informacje na temat tiaminy i zmęczenia w niedoczynności tarczycy znalazłam w bazie danych publikacji naukowych PubMed. Przedtem już spotkałam się z informacjami na temat tiaminy, ale zawsze cieszy mnie kiedy w medycznej literaturze mówi się na temat niedoborów w Hashimoto.
Dr Antoni Costantini i pielęgniarka Maria Immacolata Pala przedstawili hipotezę, w której uważają, że przewlekłe zmęczenie, towarzyszące chorobom przebiegającym z procesem zapalnym i chorobom autoimmunologicznym, może wynikać z umiarkowanego niedoboru tiaminy. W swoich badaniach wykazali, że stosowanie tiaminy pomogło wyeliminować zmęczenie u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita (jest to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy przewodu pokarmowego). Autorzy tej hipotezy przeprowadzili też badania u trzech kobiet z Hashimoto, u których pomimo zastosowania leczenia farmakologicznego przewlekłe zmęczenie nie ustępowało.
Dwie osoby otrzymywały doustną dawkę tiaminy (600mg) na dzień, natomiast trzeciej osobie podano tiaminę w zastrzyku w dawce 100 mg co cztery dni. Osoby te zostały poddane szeregowi pytań służących do oceny ich zmęczenia przed i 20 dni po zastosowaniu tiaminy. Wszystkie trzy kobiety zaobserwowały u siebie poprawę, a u dwóch przewlekłe zmęczenie odeszło całkowicie!
Kobieta, która brała tiaminę w zastrzykach uzyskała poprawę w ciągu 6 godzin od podania leku, a u osób przyjmujacych lek doustnie poprawa nastąpiła po 3-5 dniach.
Co jest też interesujące, żadna z kobiet biorących udział w badaniach, nie wykazała niedoboru tiaminy w standardowych badaniach laboratoryjnych.
Jak często występuje niedobór tiaminy?
Na studiach farmacji uczyłam się, że niedobór tiaminy jest rzadkością i występuje głównie u alkoholików. Do innych znanych przyczyn zaliczamy chorobę Crohna, zaburzenia wchłaniania (prawdopodobnie dotyczy on wielu osób z Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi), anoreksję, a także występuje u osób na dializach.
Niektóre lekarstwa, np. Digoxin (stosowany w chorobach serca), leki moczopędne, głównie Furosemid, a także lekarstwa stosowane w zapobieganiu drgawek (Dilantin) mogą powodować niedobór tiaminy.
Niedobór tiaminy występuje rzadko w rozwiniętym świecie i wynika to z fortyfikacji tą witaminą zbóż i chleba. Ale jeśli stosujesz dietę bez zbóż, najprawdopodobniej będziesz mieć niedobór tiaminy, ponieważ tiamina jest dodawana do płatków zbożowych i chleba. Dodatkowo tiamina dodawana do produktów spożywczych jest zwykle postacią rozpuszczalną w wodzie, która jest mniej biodostępna niż inne postacie rozpuszczalne w tłuszczach (takie jak benfotiamina). Ponadto niektóre produkty spożywcze, takie jak czarna herbata, kawa, surowe ryby i skorupiaki, zawierają tiaminazy, które są enzymami niszczącymi tiaminę. Spożywanie dużych ilości tych pokarmów i spożywanie ich razem z innymi pokarmami zawierającymi tiaminę może hamować naszą zdolność do wchłaniania odpowiedniego poziomu tiaminy. (7)
Rodzaje niedoboru tiaminy
Duży niedobór tiaminy jest znany jako beri-beri i wiąże się z obrzękiem, mrowieniem, pieczeniem dłoni i stóp, dezorientacją, trudnościami w oddychaniu i niekontrolowanymi ruchami gałek ocznych. Poważny niedobór tiaminy może powodować zespół Wernicke-Korsakoff, chorobę mózgu, która może przedstawiać się jako dezorientacja, problemy z pamięcią i uszkodzenie nerwów. Ale większość osób z Hashimoto nigdy nie ma tak znacznego niedoboru tiaminy.
Objawy łagodniejszej postaci niedoboru tiaminy obejmują:
- Zmęczenie
- Drażliwość
- Depresja
- Dyskomfort w jamie brzusznej
- Niskie ciśnienie krwi
- Problemy z nadnerczami
- Kłopoty z trawieniem węglowodanów
Długotrwały niedobór tiaminy może prowadzić do różnych objawów, w tym mgły mózgowej, trudności w oddychaniu i uszkodzenia serca, a u osób spożywających dietę o dużej zawartości węglowodanów może dochodzić do nagromadzenia kwasu pirogronowego (produktu ubocznego metabolizmu glukozy). Jakkolwiek osoby stosujące diety o niskiej zawartości węglowodanów są mniej narażone na nagromadzenie kwasu pirogronowego i mogą nie mieć żadnych objawów - z wyjątkiem zmęczenia. (4) Czy któryś z tych objawów brzmi znajomo?
Testy
Standardowym sposobem sprawdzenia poziomu B1 jest wykonanie badania krwi. Możesz poprosić o skierowanie swojego lekarza. Jeśli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych, możesz również samodzielnie zamówić test Ulta Labs – Vitamin B1 (Thiamine) test. Niestety, większość standartowych testów nie wykaże zmian w umiarkowanym niedoborze witaminy B1! Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem, niskim poziomem kwasu żołądkowego, nietolerancją węglowodanów, niskim ciśnieniem krwi i objawami związanymi z nadnerczami, możesz mieć niedobór tiaminy i możesz skorzystać z suplementacji tiaminą. (Uważa się, większość ludzi może przyjmować suplementy tiaminy bez wykonania testów).
Suplementacja
Aby zwiększyć poziom B1, możesz spróbować zwiększyć spożycie wątroby wołowej, jaj, wieprzowiny, orzechów i nasion (jeśli są tolerowane). Chociaż jestem zwolenniczką aby otrzymywać wszystkie nasze składniki odżywcze z pożywienia, nie zawsze jest to możliwe - szczególnie dla osób z Hashimoto, które nie tolerują wielu pokarmów i mają problemy z trawieniem lub dla tych, które stosują dietę leczniczą ubogą w tiaminę. Ponadto, jak wspomniałam wcześniej, tiamina i inne witaminy z grupy B ulegają wyczerpaniu, gdy doświadczamy stresu - więc nawet jeśli jemy dietę pełną składników odżywczych, nie zawsze można uzyskać wszystko czego potrzebujemy z pożywienia, zwłaszcza jeśli doświadczamy również objawów zmęczenia nadnerczy.
Jak wspomniałam już wcześniej, badania wykazały, że dzienna dawka 600 mg tiaminy przez zaledwie trzy do pięciu dni może przynieść korzyści, takie jak więcej energii, lepsze funkcjonowanie mózgu, ustabilizowane ciśnienie krwi i poprawiona tolerancja cukru we krwi. Dodatkowo 36 procent moich czytelników, których sondowałam w 2015 roku, stwierdziło, że tiamina pomogła im poczuć się lepiej… więc codzienna suplementacja tiaminy może być kluczem do pozbycia się zmęczenia! Uwaga: Niektóre osoby mogą potrzebować większej dawki. Przychodzi mi na myśl jedno szczególne badanie opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine w 2013 roku. Naukowcy przyjrzeli się osobom z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i stwierdzili, że skuteczne dawki tiaminy wahały się od 600 mg do 1500 dziennie, w zależności od wagi ciała poszczególnych osób. (8)
Chociaż 600 mg jest dobrą dzienną dawką początkową, może być konieczne zwiększenie dawki, jeśli masa ciała przekracza 60 kg (132 funty). Badacze w tym konkretnym badaniu zdefiniowali dawkę dla każdego pacjenta. U tych wszystkich pacjentów zaczęto suplementację od dawki początkowej 600 mg / dzień, a następnie co dwa dni odbywała się konsultacja z pacjentem w celu oceny skuteczności terapii. W przypadkach, gdy zmęczenie nie ustąpiło, zalecono zwiększenie o dodatkowe 300 mg / dzień tiaminy oprócz 600 mg / dzień. Naukowcy monitorowali tętno każdego pacjenta po zwiększeniu suplementu, aby pomóc ustalić prawidłową dawkę. Badacze stwierdzili, że jeśli podane dawki tiaminy byłyby nadmierne w stosunku do potrzeb pacjenta, wystąpiłby częstoskurcz (zwiększone tętno, w którym serce biło więcej niż 100 uderzeń na minutę) i u tych pacjentów zmniejszano dawkę. Jeden pacjent w tym badaniu, który był leczony dawką 1200 mg tiaminy na dobę, wykazał łagodny częstoskurcz (szybkie bicie serca), który całkowicie ustąpił po zmniejszeniu dawki do 900 mg / dobę.
Oto instrukcja dotycząca znalezienia właściwej dawki (na podstawie wyników badań przeprowadzonych w powyższym badaniu)
Dla kobiet:
Osoby o masie ciała <60 kg → dawka 10 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie 60–65 kg → dawka 14 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie ciała 65–70 kg → dawka 17 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie 70–75 kg → dawka 20 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie 75–80 kg → dawka 23 mg B1 na kg masy ciała dziennie
W przypadku pacjentów płci męskiej dawki należy zwiększyć o jedną trzecią w porównaniu do kobiet: Pacjenci o masie ciała <60 kg → dawka 14 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie ciała 60–65 kg → dawka 18 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie ciała 65–70 kg → dawka 23 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie 70–75 kg → dawka 30 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie 75–80 kg → dawka 35 mg B1 na kg masy ciała dziennie
*** Należy pamiętać, że powyższa tabela jest w kilogramach, jak wynika z opublikowanego artykułu. Aby określić swoją wagę w kilogramach, możesz użyć następującej konwersji: 1 kilogram = 2,2 funta. Zachęcam do współpracy z lekarzem w celu ustalenia właściwej dawki dla twoich potrzeb.
Środki ostrożności
Ludzie często piszą o różnych suplementach i lekach wywołujących raka… Tiamina, w zalecanych dawkach, jest szczególnym suplementem, który jest wyjątkowo bezpieczny dla większości ludzi, ale nie dla osób z zaawansowanymi nowotworami. Wynika to z faktu, że nowotwory mogą kraść zasoby tiaminy w organizmie i wykorzystywać je do namnażania się, ponieważ tiamina jest niezbędna do replikacji ich komórek. W przypadku osoby z niedoborem tiaminy i rakiem radziłabym współpracować ze specjalistą w tej dziedzinie, ponieważ reakcja na dawkę tiaminy ma interesujący wzorzec u osób z zaawansowanymi nowotworami. Podanie wystarczającej ilości tiaminy, aby tylko skorygować niedobór tiaminy, może pomóc w rozwoju guza (tiamina trafia do guza zamiast nas). Okazuje się też, że mega dawki mogą zahamować wzrost nowotworu (5) i mogą być pomocne w leczeniu raka! .
Moje doświadczenia z tiaminą
Zmiana diety i suplementy bardzo mi pomogły, ale po pewnym czasie znowu poczułam się gorzej. W tym czasie pracowałam na cały etat jako farmaceutka na bezpieczeństwem leków, a w każdej wolnej chwili prowadziłam badania i zajmowałam się pisaniem książki; jednym słowem byłam przepracowana. Po zastosowaniu diety Paleo poczułam się 90% lepiej, ale ciągle miałam problem z nadnerczami, miałam niski poziom energii i niskie ciśnienie krwi.
Zdecydowałam się na wykonanie drogich testów laboratoryjnych. Określały one za pomocą nowatorskiej, unikalnej technologii, niedobory czynników pokarmowych, których nie wychwytywały tradycyjne metody Spectracell testy, o których wspominam w mojej książce).
Dotychczas wykonałam już wiele badań, które uwzględniały niedobory składników pokarmowych, takich jak: glutamina, cynk i witaminy z grupy B i dlatego wszystkie inne wyniki mnie nie zaskoczyły, oprócz jednego: miałam niski poziom tiaminy!
Kilka dni po zastosowaniu tiaminy moja energia zaczęła powracać, ciśnienie krwi powróciło do normy i mogłam zredukować dawkę Betainy z Pepsyną, które pomagały mi z trawieniem białek.
Suplement, który zażywałam jest bardzo dobrze przyswajalny (o nazwie Ultra Benfotiamine). Stosowałam 3 kapsułki (600 mg) dziennie przez jeden miesiąc, a następnie zredukowałam dawkę do 1 kapsułki (200 mg) dziennie. W tym czasie też pracowałam nad poprawą trawienia, przyswajania i włączyłam do diety wątróbkę.
Od tego czasu okresowo przyjmuję tiaminę w zmiennych dawkach i kontynuowałam suplementację przez okres ciąży i po porodzie. Mam nadzieję, że tiamina może być równie pomocna dla moich czytelników.
Podsumowanie
Osoby z Hashimoto chociaż przyjmują hormony tarczycy, to nadal odczuwają zmęczenie. Zmęczenie jest częstym objawem niedoczynności tarczycy, ale jest także objawem wielu innych powiązanych niedoczynnością tarczycy stanów, w tym zmęczenia nadnerczy, wrażliwości pokarmowej i różnych niedoborów składników odżywczych. Niektórym do poprawy wystarczy wyeliminowanie glutenu albo zastosowanie zdrowej diety (jak dieta Paleo lub dieta Autoimmune Paleo.) Inni będą nadal poszukiwać właściwego rozwiązania. Jeśli zoptymalizowaliście leki na tarczycę, wyeliminowaliście nadwrażliwość na pokarmy i poprawiliście pracę jelit, ale nadal zmagacie się ze zmęczeniem, zachęcam do wypróbowania suplementu tiaminy aby się przekonać czy pomoże, tak jak pomógł tak wielu osobom z Hashimoto. Kto wie… może to być brakujący element układanki, którego szukaliście!
References
- Ehrlich S. Vitamin B1 (Thiamine). University of Maryland Medical Center. 2015. Available at: http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-b1-thiamine. Accessed September 12, 2017.
- Thiamin: MedlinePlus Medical Encyclopedia. Nlmnihgov. 2017. Available at: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002401.htm. Accessed July 25, 2017.
- Costantini A, Pala M. Thiamine and Hashimoto’s Thyroiditis: A Report of Three Cases. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2014;20(3):208-211. doi:10.1089/acm.2012.0612.
- Levin LG e. [Effect of thiamine deficiency in hydrochloric acid secretion in the stomach]. – PubMed – NCBI. Ncbinlmnihgov. 1978. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/716330. Accessed July 25, 2017.
- Comín-Anduix B, Boren J, Martinez S et al. The effect of thiamine supplementation on tumour proliferation. European Journal of Biochemistry. 2001;268(15):4177-4182. doi:10.1046/j.1432-1327.2001.02329.x.
- Volvert M, Seyen S, Piette M, Evrard B, Gangolf M, Plumier J, et al. Benfotiamine, a synthetic S-acyl thiamine derivative, has different mechanisms of action and a different pharmacological profile than lipid-soluble thiamine disulfide derivatives. BMC Pharmacology. 2008;8(1), p.10.
- Wiley KD, Gupta M. Vitamin B1 Thiamine Deficiency (Beriberi). StatPearls [Internet]. Published January 2, 2019. Accessed December 11, 2019.
- Costantini A, Pala MI. Thiamine and fatigue in inflammatory bowel diseases: an open-label pilot study. J Altern Complement Med. 2013 Aug;19(8):704-8. doi: 10.1089/acm.2011.0840. Epub 2013 Feb 4.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto