Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

CZY TERAPIA LASEROWA MOŻE POMÓC W LECZENIU HASHIMOTO?

9/1/2015

6 Comments

 
Picture











CZY TERAPIA LASEROWA MOŻE POMÓC W LECZENIU HASHIMOTO?

Ostatnio dużo się pisze na temat powiązań pomiędzy Hashimoto i glutenem, toksynami środowiskowymi, przepuszczalnym jelitem i innymi czynnikiami wyzwalającymi. Jednak mało się mówi na temat potencjalnych korzyści jakie przynosi terapia laserowa w Hashimoto.

Przeciwciała obecne w Hashimoto powodują destrukcję tkanki tarczycowej i prowadzą do niedoczynności tarczycy, zmian w usg i obecności specyficznych markerów we krwi.

Tradycyjne podejście do Hashimoto koncentruje się na kontrolowaniu objawów i osiągnięciu prawidłowych poziomów TSH i T4, a źródłowa przyczyna jest często ignorowana.

Ostatnio pojawiają się bardzo ciekawe informacje na temat wpływu terapii zimnym laserem w Hashimoto. Zastosowanie lasera nie tylko wpływa korzystnie na regenerację tkanki tarczycowej, ale także normalizuje jej funkcję i zmniejsza zapotrzebowanie na leki, nie powodując żadnych objawów ubocznych.

Ostatnio przeprowadzone badania, których wyniki zostały opublikowane w 2015 roku, w czerwcowym wydaniu Photochemistry and Photobiology.  

W badaniach tych gruczoł tarczowy u szczurów był zniszczony przez promieniowanie gamma, a następnie zastosowano terapię laserem miękkim, zwanym też zimnym laserem (Low-level laser therapy - LLLT) o długości fali λ 632.8 nm. Terapię stosowano przez dwa tygodnie na okolicę tarczycy. W sumie wykonano 6 zabiegów. Badania wykazały, że terapia laserowa poprawiła funkcję tarczycy, funkcję wątroby, zwiększyła poziom antyoksydantów, a także poprawiły się wyniki badań laboratoryjnych. Nie zanotowano żadnych objawów ubocznych. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25975382

Artykuł pochodzący z pisma Photomedicine and Laser Surgery z sierpnia 2014 roku opisuje również badania kliniczne, w których wykazano, że zastosowanie biostymulacji zimnym laserem u pacjentów z chorobą autoimmunologiczną tarczycy zwiększyło poziom transformującego czynnika wzrostu (TGF-β1) w surowicy krwi. (www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25101534

Dlaczego jest to takie istotne? W sierpniowym wydaniu z 1991 roku Journal of Autoimmunity wykazano, że TGF-β1 może wyciszyć układ immunologiczny, zahamować atak autoimmunologiczny i powodować remisję choroby Gravesa-Basedova.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1777015

Osoby z chorobami autoimmunologicznymi mają zmieniony przepływ krwi w tarczycy. W wydaniu ISRN Endocrinology z 2012 roku podano, że dziesięciokrotne zastosowanie biostymulacji laserowej poprawiło przepływ krwi w tarczycy, co zostało potwierdzone w badaniu ultrasonograficznym.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23316383)

Jednak najciekawsze badania pojawiły się w sierpniu 2010 roku w żurnalu Lasers in Surgery and Medicine.

U pacjentów zastosowano 10 zabiegów biostymulacji laserem przez 5 tygodni. Poprawę zauważono u wszystkich osób, w tym 47% nie wymagało już żadnego leczenia, a u pozostałych osób funkcja tarczycy się poprawiła i wymagali oni zmniejszonej dawki leku. Efekty lecznicze utrzymywały się 9 miesięcy (przez taki okres przeprowadzano badania kontrolne).

Ponadto wykazano, że obniżył się również poziom przeciwciał TPOAb i wystąpiła poprawa wyników usg (zwiększyła się echogenność). Oznacza to, bio-stymulacja laserowa przyczyniła się do regeneracji tkanki tarczycowej. Znowu, nie zanotowano żadnych efektów ubocznych.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20662037)

To tylko kilka przykladów z obiecujacych badań, które potwierdzają skuteczność stosowania biostymulacji laserowej w Hashimoto. Ponadto badania kliniczne pochodzące z grudnia 1993, przeprowadzone w Japonii i opisane przez Jeio Journal of Medicine, wykazały, że zastosowanie stymulacji laserowej na komórki rakowe hamuje wzrost i zwiększa destrukcję specyficznych komórek”, a także “ inne choroby typu autoimmunologicznego, jak atopowe zapalenie skóry, ekzema i astma, bardzo dobrze reagowały na terapię laserem.” Znalzłam także wiele innych badań klinicznych, które także sugerowały korzystne działanie stymulacji zimnym laserem w leczenie raka tarczycy. 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8126975

Podsumowanie korzystnego działania stymulacji laserowej w Hashimoto:

 ·      Redukcja przeciwciał anty-TPO.

·      Stymulacja laserowa wykazała pozytywne działanie u wszystkich pacjentów ( 47% nie potrzebowało więcej leków, a reszta wymagała leczenia zredudowaną dawką leku).

·      Zwiększenie ilości komórkowych antyoksydantów, takich jak glutation.

·      Poprawa wyglądu tkanki tarczycowej i jej ukrwienia.

·      Zwiększenie poziomu transformującego czynnika wzrostu (TGF-β1), który ma wpływ na wyciszenie układu immunologicznego i może przyczynić się do remisji w chorobie Gravesa-Basedowa.

·      Zmniejszenie aktywności czynników odpowiedzialnych za proces zapalny, takich jak czynnik komórkowy kappa beta i interleukina- 6.

·      Regeneracja uszkodzonej tkanki tarczycowej spowodowanej atoimmunologicznym atakiem.

·      Brak objawów ubocznych.

 
Informacje podane w powyższym artykule służą jedynie dla celów informacyjnych i nie powinny zastąpić diagnostyki i profesjonalengo leczenia. Nie zachęcam też do zastosowania terapii laserowej na własną ręke, bez uprzedniego rozpoznania i profesjonalnego nadzoru.

W artykule wykorzystano obszerne fragmenty artykułu dr Kirk Gair, zamieszczonego na stronie facebook: Hashimoto’s Thyroiditis Support Group

 Mam nadzieję, ze artykuł okaże się pomocny

 Po więcej najnowszych informacji zapraszam do odwiedzenia Tarczyca Hashimoto

 


6 Comments
Malgorzata
10/9/2015 12:27:32 am

Interesuje mnie skorzystanie za zabiegu leczenia tarczycy laserem miekkim ale nigdzie nie moge znalezc informacji gdzie w Polsce taki zabieg mozna wykonac. Bede wdzieczna za kazda informacje na ten temat.

Reply
Dagny
10/18/2015 03:05:58 am

Czy terapia zimnym laserem w leczeniu tarczycy jest dostępna gdzieś w Polsce? Mimo wielu starań nie udało mi się znaleźć miejsca gdzie takie zabiegi wykonują. Będę wdzięczna za wszelkie informacje na ten temat.

Reply
Mari
1/9/2017 01:59:25 am

Zaczęłam terapię laserem na własne ryzyko. Mam taką możliwość, więc korzystam. Napiszę o wynikach badań po, jeśli doprowadzę kurację do końca, w polowie lutego. Mam hashi jeszcze bez dawek hormonów.

Reply
Magda
7/14/2017 09:50:32 pm

Czy terapia zimnym laserem LLLT w leczeniu tarczycy / Hashimoto jest dostępna gdzieś w Polsce? Będę wdzięczna za wszelkie informacje na ten temat.

Reply
Julka link
2/23/2022 01:05:00 pm

tak, taka terapia jest już dostępna w Poznaniu:
https://centrum-kore.pl/choroba-hashimoto-laseroterapia-lllt/

Wiesława Bochinska link
2/11/2023 11:21:19 am

Bardzo mnie interesuje czy ta laseroterapia pomogła Pani?
Chciałabym pomóc córce.

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobór żelaza
    Niepokój
    Omega-3
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne Jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna Niedoczynności
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Włosów
    Witamina D
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz