CZY NADNERCZA SABOTUJĄ TWOJĄ TARCZYCĘ?
Osoby z Hashimoto często uważają, że wszystkie objawy, które u nich występują są uzależnione od tarczycy. Utrata włosów? Tarczyca! Nadwaga? Tarczyca? Zmęczenie? Też tarczyca!
Leczenie niedoczynności tarczycy bez jednoczesnego uwzględnienia zaburzeń funkcji osi podwzgórze – przysadka - nadnercza prowadzi często do braku poprawy, pomimo stosowania hormonów tarczycy. Początkowo pacjenci mogą się nawet poczuć lepiej, ale stopniowo stan ich się pogarsza i w konsekwencji znajdują się tam, gdzie byli przed rozpoczęciem leczenia. Pacjenci ci zgłoszą się znowu do lekarza i po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych okaże się, że są one w normie.
Wiele objawów niedoczynności tarczycy jest zamaskowanych objawami mało reaktywnych nadnerczy, które najczęściej nie zostaje wykryte, ponieważ lekarze nie sprawdzają rutynowo czynności nadnerczy u chorych z Hashimoto.
Objawy świadczące o niedoczynności nadnerczy to: uczucie zmęczenia pomimo wystarczającej ilości snu, problemy z rannym wstawaniem, chęć na słone pokarmy (nazywane objawem „właśnie zjadłem całe opakowanie chipsów”), trudności w wykonywaniu codziennych czynności, obniżone ciśnienie krwi, mentalna mgła, biegunka naprzemiennie z zaparciem, obniżona chęć na seks, słaba odporność na stres, wolne gojenie ran, depresja, gorsze samopoczucie po niezjedzeniu posiłku na czas, zwiększona PMS, kłopoty z koncentracją, trudności w podejmowaniu decyzji, zmniejszona wydajność, zaburzenia pamięci… Czy któreś z tych objawów są Wam znane?
Stres nie jest Twoim przyjacielem!
Stres powoduje, że nadnercza "pompują" więcej hormonów i organizm zamiast relaksować się, trawić i uzdrawiać, koncentruje się na odpowiedzi “walcz albo uciekaj”. Energia zaoszczędzona kosztem porostu włosów, metabolizmu, trwawienia i uzdrawiania, wykorzystana jest do produkcji kortyzolu i adrenaliny, aby organizm mógł sobie poradzić ze stresem.
Mechanizm ten jest bardzo przydatny, kiedy np. goni nas niedźwiedź, ale jest on także aktywowany w sytuacjach codziennego życia np. korki na drodze czy codzienny pośpiech.
Przewlekły stres doprowadzi to do tego, że wyczerpią się zasoby niezbędne do prawidłowej funkcji nadnerczy i powstanie “zmęczenie nadnerczy”, a oznaczać to będzie, że nadnercza są wyczerpane i ich funkcja jest upośledzona.
Znane są 4 rodzaje stresu, które mogą zapoczątkować odpowiedź “walcz albo uciekaj”. Sa to: stres emocjonalny, zaburzenia snu, zaburzenia regulacji metabolicznej/ glikemicznej, a także przewlekłe stany zapalne.
Postępowanie w zespole “zmęczenia nadnerczy”
W postępowaniu uwzględnia się: uzupełnienie niedoborów i stosowanie adaptogenów, ważne jest także unormowanie poziomu cukru.
Aby określić funkcję nadnerczy badamy poziom hormonów w ślinie i w zależności od stopnia zaburzeń stosujemy suplementy. W mojej książce poświęciłam najdłuższy rozdział nadnerczom i omawiane są w nim: testy, interprtacja testów, suplementy, a także fizjologia nadnerczy.
Najważniejsze strategie pomocne w zwalczaniu zmęczenia nadnerczy nie są jednak uzależnione od leków, diety czy testów i uważa się, że są one najtrudniejsze do zrealizowania. Do tych strategii należy…zredukowanie stresu. Była to także dla mnie najtrudniejsza zmiana stylu życia do przeprowadzenia.
Opracowane przeze mnie strategie walki ze stresem mają na celu przywrócenie równowagi i spowodowanie aby mój organizm skoncentrował się relaksowaniu, trawieniu i uzdrawianiu. Mam nadzieję, że strategie te będą pomocne dla innych, a także zachęcam każdego do stworzenia własnej listy. Wiele z tych zaleceń będzie trudno wprowadzić w życie, szczególnie dla osób, które mają wiele obowiązków związanych z pracą, wychowaniem dzieci, opieką nad starszymi. Bez względu na to, każdy MUSI znaleźć czas dla siebie. Wielu z nas oczekuje, że lekarz nas uzdrowi, ale siła uzdrowienia często tkwi w nas samych.
Strategie pomocne w zwalczaniu stresu:
1. Czytaj książki relaksujące, o tym jak pokonać stres, np. “Jak przestać się bać i zacząć żyć”(„How to stop worrying and start living”), autor Dale Carnegie.
2. Codziennie znajdź jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny.
3. Słuchaj ulubionych książek na CD, kiedy stoisz w korku albo robisz rzeczy, których nie lubisz.
4. Słuchaj relaksującej muzyki.
5. Polecane aktywności relaksujące: medytacja, joga, tai-chai.
6. Unikaj ludzi, których nie lubisz.
7. Dobrze sobie zorganizuj i upraszczaj życie.
8. Mniej konsumpcji: wyłącz telewizor, unikaj Internetu, sklepów.
9. Poświęć czas dla siebie …Codziennie, co tydzień, co miesiąc, co rok
-codziennie- ćwicz jogę, zażywaj gorących kąpieli, medytuj 15 minut dziennie;
-co tydzień – raz w tygodniu, w dniu wolnym od pracy, staraj się zrobić coś dla siebie, nie narzucaj sobie żadnych obowiązków. Masz ochotę czytać książkę cały dzień? – zrób to, masz ochotę spać cały dzień? Zrób to. Chcesz zrobić manicure? Zrób. To jest Twój czas, Twoje zdrowie, Twoje ciało;
-co miesiąc uczęszczaj na masaż czy spa;
-co roku spędź wakacje na plaży.
10. Nie staraj się wszystkiego kontrolować, nie bierz na barki problemów całego świata. Nie staraj się poprawić całego wszechświata, poczujesz się lepiej, a świat nadal będzie istniał.
11. Staraj się być dobrym obserwatorem i wyciągaj wnioski, co jest dla Ciebie dobre, a co Ci nie służy.
12. Unikaj nadmiernego przemęczenia i podekscytowania.
13. Śmiej się kilka razy dziennie.
14. Ciesz się z życia. Zwierzęta domowe dadzą Ci dużo radości i pomogą zwalczyć stres.
15. Zawsze stosuj zasadę „upraszczać, a nie komplikować.”
16. Staraj się być bardziej elastycznym, Bruce Lee powiedział” …Zauważ, że najłatwiej złamać sztywne drzewo, a bambus czy wierzba przetrwa chociaż targa nią wiatr”.
17. Staraj się robić to co lubisz.
18. Organizacja i przewidywalność są Twoimi przyjaciółmi. Staraj się trzymać porządek i czystość naokoło siebie.
19. Nie zapalaj świeczki na obu końcach.
20. Masaż i akupunktura pomogą Ci się zrelaksować.
21. Unikaj robienia wielu rzeczy naraz. Zrób jedną rzecz z pełną koncentracją, a następnie przejdź do drugiej, wskazane są też częste przerwy.
22. Zrób listę rzeczy, które powodują, że czujesz się lepiej albo gorzej.
Życzę powodzenia w walce ze stresem. Po więcej informacji odwiedzajTarczyca Hashimoto