CZY MOŻNA PIĆ KAWĘ W HASHIMOTO. PRAWDA I MITY.
Pewnego dnia spotkałam znajomą, której nie widziałam od jakiegoś czasu.
Jest piękną, inteligentną i asertywną kobietą. Pomimo tego, że była pod opieką najlepszych lekarzy i przyjmowała leki od tarczycy, utrzymywały się u niej objawy, w tym suchość skóry, przyrost masy ciała, zaburzenia równowagi hormonalnej, wypadanie włosów i nietolerancja zimna.
Objawy te utrzymywały się chociaż osoba ta przyjmowała leki zawierające T3 ( Nature-Thyroid, który jest połączonym lekiem T4 / T3!). Okazuje się, że nieświadomie upośledzała wchłanianie leków poprzez to, że popijała je kawą..
Kiedy ją uświadomiłam jaki popełnia błąd zdziwiła się "Dlaczego nikt mi nie powiedział, że nie powinnam przyjmować moich leków na tarczycę z kawą?"
Czasami nie wiemy, czego nie wiemy, i mam nadzieję, że artykuł ten poinformuje czytelników na temat wpływu kawy na tarczycę.
Artykuł ten odpowie na pytania często zadawane przez moich czytelników:
- Czy można przyjmować leki na tarczycę z kawą?
- Czy kawa jest szkodliwa dla tarczycy?
- Czy kawa reaguje krzyżowo z glutenem?
- Czy mogę pić kawę jeżeli występuje u mnie zmęczenie nadnerczy?
- Czy można stosować kawę w diecie autoimmunologicznej?
- Czy dr Izabella pije kawę / kofeinę?
Absorpcja kawy i hormonów tarczycy
Jedną z rzeczy, o której nie wie wiele osób, jest to, że kawa może upośledzać wchłanianie leków i dlatego nie powinna być przyjmowana z lekami od tarczycy!
Oprócz kawy inne pokarmy mogą także zaburzać wchłanianie hormonów tarczycy i dlatego zaleca się aby przyjmować je na pusty żołądek i popić szklanką wody.
Osoba z prawidłową funkcją przewodu pokarmowego może przyjmować leki od tarczycy 15-30 minut przed śniadaniem, ale niektóre osoby mogą potrzebować do 60 min aby leki wchłonęły się prawidłowo. Jedno z badań wykazało, że niektóre osoby potrzebowały przerwy aż 5 godzin pomiędzy lekami tarczycy a jedzeniem, ponieważ wcześniejsze spożycie posiłku zaburzało wchłanianie leków!
Rekomenduję aby leki od tarczycy trzymać przy łóżku, tak aby można było je przyjąć zaraz po przebudzeniu. Należy też pamiętać aby były one poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych - zapach naturalnie wysuszonej tarczycy jest szczególnie atrakcyjny dla tych ostatnich!
W przeprowadzonych badaniach włoscy naukowcy odkryli, że kawa zaburza prawidłowe wchłanianie leków.
Dzieje się tak dlatego, że kawa obniża wchłanianie jelitowe zarówno związków nieorganicznych, jak i organicznych, i dotyczy to również leków od tarczycy. Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że osoba, która piła kawę espresso 10 minut po przyjęciu leków od tarczycy miała konsekwentnie podwyższone stężenie TSH między 13 μIU / ml a 18 μIU / ml. Kiedy ta sama osoba wstrzymała się od picia kawy przez 1 godzinę, to przy przyjęciu tej samej dawki leków (popitej szklanką wody), TSH zmniejszyło się i wynosiło od 0,03 do 0,1 μl / ml, za każdym razem kiedy wykonano test. (Naukowcy obserwowali ją przez kolejne 15 miesięcy!)
Co ciekawe, naukowcy odkryli, że kawa nie będzie wpływała na wchłanianie leku Tirosint, który jest preparatem lewotyroksyny w postaci kapsułek żelowych. Lewotyroksyna w postaci płynnej ma również lepszy profil wchłaniania i dlatego może być przyjmowana z kawą, jakkolwiek należy zaznaczyć, że preparat ten nie jest powszechnie dostępny.
Podczas gdy większość badań dotyczących wchłaniania leków po wypiciu kawy przeprowadzono z Lewotyroksyną, anegdotycznie, osoby przyjmujące T3 i naturalne preparaty tarczycą mogą również mieć problem z ich wchłanianiem, jeśli przyjmują je z kawą. Inne pokarmy, które mogą zakłócać wchłanianie leków, to soja, sok grejpfrutowy, orzechy włoskie i błonnik pokarmowy.
Podsumowanie: Większość osób przyjmujących hormony tarczycy musi odczekać 30-60 minut zanim wypije poranną kawę. Jedynie Tirosint, unikalny preparat lewotyroksyny w postaci kapsułek żelowych, jest lekiem wykazującym adekwatne klinicznie wchłanianie kiedy spożywamy go z kawą.
Lekarstwa jeśli są odpowiednio stosowane, mogą ratować życie i sprawiać, że ludzie czują się lepiej; jednak niewłaściwe stosowanie leków może mieć tragiczne konsekwencje. Instytut Medycyny szacuje, że każdego roku występuje ponad 1,5 miliona możliwych do uniknięcia działań niepożądanych leków. Raportowane są setki tysięcy powikłań - nawet zgonów - w wyniku niewłaściwego stosowania leków.
Kiedy jeszcze pracowałam jako technik farmacji, pamiętam, że sprzedawaliśmy Lewotyroksynę i Syntroid w dużych ilościach. Leki te były umieszczone w sekcji szybkiego ruchu w aptece, gdzie wszystkie pigułki były odliczane przez automaty. Dlatego też nie byłam zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że Synthroid był lekiem numer 1 przepisywanym w latach 2012, 2013 i 2014! Armor znajdował się na odległej, czasami zakurzonej półce w tylnej części apteki. Spośród 15-20 tys. recept realizowanych przez aptekę, w której pracowałam, recepty na Armour były realizowane tylko kilka razy w miesiącu! Oczywiście, głębiej wchodząc w fizjologię tarczycy, wiemy, że w wielu przypadkach pacjenci mogą mieć dodatkowe benefity z przyjmowania leków zawierających T3!
Co w takim razie powinien zrobić pacjent?
- Zdobywać wiedzę
- Zostać ekspertem na temat swojego zdrowia
- Zostać ekspertem na temat swoich leków
Czy osoby z Hashimoto powinny unikać kawy?
Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Badania przeprowadzone w 1989 roku stwierdziły, że spożywanie kawy chroni przed chorobami tarczycy (chorobą autoimmunologiczną i rakiem tarczycy). Jakkolwiek inne badanie kliniczne z 2017 roku, w którym uczestniczyło ponad 1000 pacjentów z rakiem tarczycy wykazało, że kawa nie ma wpływu na raka tarczycy. Brak wpływu picia kawy na tarczycę potwierdziły również badania przeprowadzone na ludziach w 1984 roku. Inne badania z 1983 roku, w których nowonarodzonym szczurom podawano duże dawki kofeiny wykazały, że wpływa ona stymulująco na TSH i T4 i zaburza komunikację pomiędzy tarczycą a przysadką.
Warto zauważyć, że dawka kofeiny niezbędna do wywołania skutków endokrynologicznych u ludzi musiałaby wynosić co najmniej 500 mg, odpowiada to ilości wypicia 5 filiżanek kawy na raz! (Uwaga: Osoby pijące kawę naprawdopodobniej nie spożyją takiej ilości kofeiny, ale nie dotyczy to innych, którzy mogą przyjąć większe jej ilości w postaci tabletek odchudzających czy napojów energetycznych).
Dlatego uważa się, że w przeciwieństwie do glutenu i nabiału wiele osób z chorobami tarczycy nie musi unikać kawy do końca życia. Z drugiej jednak strony, niektóre osoby, z różnych powodów, mogą mieć korzyści z unikania krótko lub długoterminowego picia kawy. Kofeina w kawie ma wpływ na nasze tętno, metabolizm, nadnercza i koncentrację moczu.
Jeśli masz nadczynność tarczycy, lęki, bezsenność, bóle głowy, częste oddawanie moczu lub kołatanie serca, możesz odnieść korzyści z redukcji lub nawet wyeliminowania kofeiny. Nadczynność tarczycy ogólnie zwiększa nasze tętno i wpływa "stymulująco" na organizm dlatego też wskazane jest aby unikać naturalnych środków pobudzających, do których należy kofeina, a także unikać preparatów farmakologicznych, takich jak, między innymi, pseudoefedryna i amfetamina.
Czasami objawy, które u nas występują mogą ulec pogorszeniu lub nawet są indukowane nadmiarem kofeiny. Jedna z moich pacjentek skarżyła się na migreny, bezsenność, lęki i częste oddawanie moczu. Po zapoznaniu się z jej dietą dowiedziałam się, że piła 8 filiżanek espresso dziennie, w tym piła kawę bezpośrednio przed snem! Kawa była dla niej zbyt pobudzająca i sprawiała, że była niespokojna i niezdolna do snu. Ponadto wypłukiwała magnez z organizmu, co prowadziło do objawów migreny.
W takich przypadkach rekomendowane jest aby odstawić stopniowo kawę i przyjmować suplementy magnezu, ale nigdy nie należy odstawiać kofeiny gwałtownie. W wyżej opisanym przypadku moją rekomendacją było odstawienia czy też znaczne ograniczenie picia kawy i suplementacja magnezem (jeden z moich cudownych leków na migrenę). Po wyeliminowaniu kawy w ciągu kilku tygodni u tej osoby problemy z migreną, bezsennością, pęcherzem i lękiem ustąpiły.
Ale to nie tylko kawa - kofeina zawarta w zielonej herbacie, herbacie matcha, czarnej herbacie i innych napojach zawierających kofeinę może wywoływać te same objawy. Co ciekawe, może się okazać, że masz inną tolerancję na różne substancje zawierające kofeinę. Oprócz różnej zawartości kofeiny także inne związki znajdujące się w tych substancjach mają wpływ na to, jak dana osoba na nie reaguje. Znam osoby, które dostają ataku paniki po wypiciu zielonej herbaty, kawy i matchy, ale tolerują czarną herbatę i Yerba Mate. Inni mogą pić kawę, ale nie tolerują czarnej herbaty.
Jeśli kochasz kawę, ale wystąpiła u Ciebie niepożądana reakcja na kofeinę, możesz spróbować kawy bezkofeinowej. Inną opcją jest spowolnienie wchłaniania kofeiny w organizmie, ponieważ niepokój i objawy wywołane przez kofeinę są często spowodowane nagłym wzrostem jej poziomu we krwi. Picie kawy z dodatkiem tłuszczu jest jednym ze sposobów aby spowolnić wchłaniani kofeiny.
Jeśli nie jesteś wrażliwy na produkty mleczne, możesz dodawać masło do kawy. Należy pamiętać, że masło też zawiera białka mleka, a niektóre osoby mogą reagować nawet na niewielkie ich ilości (dotyczy to nie tylko masła ale również masła ghee, jakkolwiek masło ghee jest najmniej prawdopodobną przyczyną nadreaktywności). Około 80% osób z Hashimoto nie toleruje nabiału, ale dla nich też istnieje sposób aby wydłużyć okres wchłaniania kofeiny.
Można do tego użyć mleka kokosowego, oleju kokosowego lub oleju produkowanego przez Bulletproof MCT oil, MCT. Wszystkie wymienione powyżej produkty mogą być również stosowane do herbaty. Uwaga: Zacznij od niewielkiej ilości tłuszczu i zwiększaj dawkę stopniowo - zbyt dużo tłuszczu, zbyt szybko, może u niektórych spowodować objawy ze strony przewodu pokarmowego. Four Sigmatic oferuje jeszcze jedną opcję kawy z dodatkiem pieczarek. Ich pieczarkowe kawy łączą 100% kawy organicznej Arabica z różnymi grzybami wspomagającymi odporność.
Podsumowanie: Jeżeli chorujesz na Hashimoto nie ma takiej potrzeby aby odstawić kawę na długi okres czy też całkowicie z niej zrezygnować; jednak u niektórych ograniczenie, wyeliminowanie czy też dodanie tłuszczu do kawy może być korzystne. Dotyczy to szczególnie osób, u których występują lęki, bezsenność, częste oddawania moczu lub migrena. U osób z nadczynnością tarczycy wskazane jest aby unikać wszystkich używek, w tym kofeiny. Jeśli lubisz smak kawy to odpowiednią opcją jest picie kawy bezkofeinowej.
Czy kawa reaguje krzyżowo z glutenem?
Istnieje taka możliwość, że kawa reaguje krzyżowo z glutenem, ale nie jest to prawdopodobnie spowodowane kawą, a raczej zanieczyszczeniem kawy glutenem. W przełomowym badaniu klinicznym, które przeprowadzono z 2013 r. "Reakcja krzyżowa między gliadyną a różnymi antygenami pokarmowymi i tkankowymi", Aristo Vojdani i Igor Tarash odkryli, że kawa rozpuszczalna w 23% reaguje krzyżowo z glutenem, podczas gdy picie instant coffee latte daje 82% prawdopodobieństwa takiej reakcji.
Reakcja z glutenem. (Im wyższy% reaktywności, tym silniejsza reakcja krzyżowa). Naukowcy ustalili, że niektóre "reaktywności" w instant cafe latte zawdzięczamy obecności białek mleka. Białko mleczne jest znanym, wysoce reaktywnym pokarmem dla glutenu, a 80% osób z Hashimoto czuje się lepiej także bez produktów mlecznych. Natomiast świeże espresso wytworzone z ziaren kawy nie powodowało żadnych reakcji krzyżowych z glutenem. Dodatkowo, kawa sproszkowana, czyste kakao i ciemna czekolada bez mleka też nie wywoływały reakcji krzyżowej z glutenem.
Istnieją pewne dowody na to, że niektóre marki kawy mogą zawierać pleśń, co może stanowić dodatkowy problem w chorobach autoimmunologicznych, w tym w chorobach tarczycy.
Podsumowanie: Jeśli masz Hashimoto, celiakię i / lub jesteś wrażliwy na gluten, powinieneś unikać kawy rozpuszczalnej, która może być zanieczyszczona śladami glutenu, jakkolwiek picie czystej kawy jest prawdopodobnie bezpieczne dla osób z nadwrażliwością na gluten i celiakią, o ile nie występują inne rodzaje reakcji na nią.
Czy osoby ze zmęczeniem nadnerczy mogą pić kawę?
Jednym z najszybszych sposobów na uzyskanie zmęczenia nadnerczy jest brak snu a jedną z najbardziej pomocnych interwencji jest odpoczynek! Kofeina w kawie i herbacie może nam to utrudniać i spowoduje, że zamiast "odpoczywać i trawić" przestwimy się na opcję niekorzystną dla nadnerczy "walcz i uciekaj".
Jeśli nie możesz funkcjonować bez kofeiny i pijesz wiele filiżanek kawy dziennie, aby nie zasnąć, może to być oznaką, że twoje nadnercza są zagrożone i że możesz odnieść korzyść z jej wyeliminowania. Ponadto wysokie spożycie kofeiny może wpływać na poziom kortyzolu. Jedną z szybkich rzeczy, które możesz wdrożyć w porannej rutynie, jest opóźnienie pierwszej filiżanki kofeiny 1-2 godziny po przebudzeniu. To pozwoli twoim nadnerczom odpocząć. Czasami też będzie wskazane całkowicie wyeliminowanie kofeiny.
Osoby, które piją kawę od jakiegoś czasu i myślą o jej odstawieniu muszą pamiętać aby robić to stopniowo, ponieważ kofeina jest substancją uzależniającą. Obniżenie spożycia o 50% każdego dnia może być pomocne. Na przykład, jeśli zwykle pijesz dwie filiżanki kawy dziennie to najpierw zmniejsz spożycie do 1 filiżanki, a następnie ½ filiżanki i kolejno do ¼ filiżanki i dopiero wtedy można przerwać picie kawy. Pozwoli to na łagodne wyeliminowanie kawy i zmniejszonego ryzyka powstania objawów odstawienia.
Nawet przy takim stopniowym odstawianiu mogą występować bóle głowy związane z reakcja odstawienia. Suplementy magnezu, kąpiele w soli Epsom, gorąca woda z cytryną i ziołowe substytuty kawy, takie jak Dandy Blend, mogą pomóc w okresie przejściowym. Zamiast kofeiny można pić gorącą wodę z cytryną rano i w ciagu dnia. Dodatkowo, oprócz działania ożywiającego, picie wody z cytryną pomoże utrzymać właściwy poziom kwasu żołądkowego i wspomoże detoksykację wątroby.
Zalecane są również zielone soki, które dostarczą wielu składników odżywczych i energii, a także czysta woda z dodatkiem pokrojonych owoców. Inną opcją są herbaty ziołowe i kawa bezkofeinowa. Dandy Blend jest bezglutenową mieszanką ziołową o smaku podobnym do kawy. Polecane są także Mushroom Hot Cacaos, które są bezglutenowymi mieszankami grzybów i surowej czekolady o dużej zawartości antyutleniaczy,
Jednak samo wykluczenie kofeiny nie uleczy naszych nadnerczy - oprócz odpoczynku, polecam relaksujące zajęcia, takie jak joga, kąpiele, głębokie oddychanie i / lub medytacja, zrównoważenie poziomu cukru we krwi, suplementacja magnezem i ABC wspomagania nadnerczy! ABC wspomagania nadnerczy to: adaptogeny, takie jak maca, ashwagandha, witaminy z grupy B, w tym kwas pantotenowy i tiamina, witamina C.
Podsumowanie: W przypadku zmęczenia nadnerczy, unikanie kawy przez krótki okres może być korzystne.
Czy kofeina jest dozwolona w diecie autoimmunologicznej Paleo?
Kawa z technicznego punktu widzenia jest nasieniem, więc nawet w postaci bezkofeinowej powinna być wyłączona z diety autoimmunologicznej. Zastosowanie diety autoimmunologicznej ma na celu zidentyfikowanie reaktywnych pokarmów, pozwala organizmowi na przerwę od zbyt wielu trudnych do strawienia białek podczas gdy pracujemy nad kompleksowym planem leczenia ciała.
Należy pamiętać, że dieta autoimmunologiczna nie jest dietą do końca życia i zaleca się aby ją stosować przez 4-12 tygodni. Nasiona są jednymi z najmniej reaktywnych pokarmów dla osób z Hashimoto, więc większość osób z chorobami tarczycy może z powodzeniem ponownie wprowadzić kawę. Z mojego doświadczenia wynika, że dla większości osób interwencje dietetyczne mogą przynieść ogromną poprawę, ale nie pomogą wszystkim. Wiele osób musi poza dietą wyleczyć infekcje i pozbyć się toksyn i wyeliminować inne czynniki wyzwalające chorobę!
Podsumowanie: Ziarna kawy jako nasiona powinny być wykluczona z diety autoimmunologicznej, ale należy pamiętać, że dietę AIP stosujemy krótkoterminowo!
Czy piję kawę? Moi czytelnicy często zastanawiają się, jak wygląda dziś moje życie, wiedząc, że próbowałam i zalecałam wiele interwencji, że żyję bez objawów z remisją Hashimoto, i że przez większość dni czuję się zdrowa i szczęśliwa. Pamiętam, że w Polsce już małym dzieciom podawało się herbatę do picia! Dorastałam pijąc kofeinę. Piłam też dużo napojów kofeinowych podczas studiów a poźniej kiedy zaczęłam pracować piłam duże ilości kawy - co doprowadziło do niepokoju, kołatania serca i zaburzenia snu.
Kiedy zaczęłam się leczyć z powodu Hashimoto przestałam pić kawę. Wpłynęło to bardzo korzystnie na moje zdrowie i wyeliminowało lęki i bezsenność! Były też takie okresy kiedy z powodu goniących terminów i nadmiaru pracy znowu sięgałam po duże ilości kofeiny. Połączenie stresu, braku snu i nadmiar kofeiny spowodowały, że moje nadnercza były przeciążone i znowu musiałam odstawiać kofeinę.
Od tego czasu moje nadnercza uległy zmianie na lepsze, ale zdarzało się, że musiałam odwołać i odmówić wiele zobowiązań, by właściwie je leczyć! Teraz piję codziennie 1-2 filiżanki herbaty lub kawy, a ta ilość pozwala mi zachować równowagę i nie przeszkadza mi w zdrowiu.
Podsumowanie: Piję kofeinę bez negatywnego wpływu na moje zdrowie, ale staram się nie pić za dużo aby to nie odbiło się negatywnie na moich nadnerczach.
Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny!
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
Friedrich N, Pietzner M, Cannet C, et al. Urinary metabolomics reveals glycemic and coffee associated signatures of thyroid function in two population-based cohorts. Motta A, ed. PLoS ONE. 2017;12(3):1-17. doi:10.1371/journal.pone.0173078.
Spindel E, Wurtman R, McCall A, et al. Neuroendocrine effects of caffeine in normal subjects. Clinical pharmacology and therapeutics. 1984;36(3):402-407. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6467801. Accessed November 9, 2017.
Linos A, Linos D, Vgotza N, Souvatzoglou A, Koutras D. Does coffee consumption protect against thyroid disease? Acta chirurgica Scandinavica. 1989;155(6-7):317-320. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2816215. Accessed November 9, 2017.
Han M, Kim J. Coffee Consumption and the Risk of Thyroid Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2017;14(2):129. doi:10.3390/ijerph14020129.
Marko S, Lucijanić T, Klarić D, et al. Factors Affecting Gastrointestinal Absorption of Levothyroxine: A Review. Clinical Therapeutics. 2017;39(2):378-403. doi:10.1016/j.clinthera.2017.01.005.
Fallahi P, Ferrari S, Ruffilli I, et al. Advancements in the treatment of hypothyroidism with L-T4 liquid formulation or soft gel capsule: an update. Expert Opinion Drug Delivery . 2017;14(5):647-655. doi:10.1080/17425247.2016.1227782.
Bernareggi A, Grata E, Pinorini M, Conti A. Oral liquid formulation of levothyroxine is stable in breakfast beverages and may improve thyroid patient compliance. Pharmaceutics.2013;5(4):621-633. doi:10.3390/pharmaceutics5040621.
Vita R, Fallahi P, Antonelli A, Benvenga S. The administration of L-thyroxine as soft gel capsule or liquid solution. Expert Opinion Drug Delivery. 2014;11(7):1103-1111. doi:10.1517/17425247.2014.918101.
Vita R, Saraceno G, Trimarchi F, Benvenga S. A novel formulation of L-thyroxine (L-T4) reduces the problem of L-T4 malabsorption by coffee observed with traditional tablet formulations. Endocrine. 2013;43(1):154-160. doi:10.1007/s12020-012-9772-2.
Benvenga S, Bartolone L, Pappalardo M, et al. Altered intestinal absorption of L-thyroxine caused by coffee. Thyroid. 2008;18(3):293-301. doi:10.1089/thy.2007.0222.
Vojdani A, Tarash I. Cross-Reaction between Gliadin and Different Food and Tissue Antigens. Food and Nutrition Sciences. 2013;4:20-32. doi:10.4236/fns.2013.41005
Spindel E. Action of the methylxanthines on the pituitary and pituitary-dependent hormones. Progress in clinical and biological research. 1984;158:355-363. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6396647. Accessed November 9, 2017.
Clozel M, Branchaud C, Tannenbaum G, Dussault J, Aranda J. Effect of caffeine on thyroid and pituitary function in newborn rats. Pediatric research. 1983;17(7):592-595. doi:10.1203/00006450-198307000-00015