Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

CZY MASZ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY CZY HASHIMOTO A MOŻE JEDNO I DRUGIE?

12/2/2019

0 Comments

 
Picture
















​CZY MASZ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY CZY HASHIMOTO, A MOŻE JEDNO I DRUGIE?

Wiele osób pisze do mnie, że mają niedoczynność tarczycy, ale nie jest to Hashimoto. Niestety często się zdarza, że jest to i jedno i drugie.

Więc jaka jest różnica pomiędzy niedoczynnością tarczycy a Hashimoto?

Według definicji Hypothyroidism (niedoczynność tarczycy) jest to stan kliniczny, w którym występuje obniżony poziom hormonów tarczycy.

Przyczyny niskiego poziomu hormonów tarczycy są różnorodne i należą do nich między innymi: niedobór jodu, chirurgiczne usunięcie tarczycy, stosowanie leków hamujących pracę tarczycy, supresja ze strony przysadki czy uszkodzenie tarczycy spowodowane chorobą i innymi czynnikami.

W większości przypadków w takich krajach jak USA, Kanada i w większości krajów Europy, w których jod dodawany jest do soli, niedoczynność tarczycy spowodowana jest przez chorobę autoimmunologiczną Hashimoto. W zależności od źródła, uważa się, że w 90-95% przypadków niedoczynności tarczycy w USA, występuje Hashimoto.

Niefortunnie, wiele osób uważa, że jeżeliby mieli Hashimoto to przecież lekarz by im o tym powiedział.

 Ale w wielu przypadkach tak nie jest!

Większość lekarzy nie przeprowadza testów w kierunku zdiagnozowania Hashimoto, ponieważ medycyna konwencjonalna traktuje choroby autoimmunologiczne tak jak choroby tarczycy spowodowane niedoborami pokarmowymi, defekty wrodzone tarczycy, osoby urodzone bez tarczycy czy osoby, u których usunięto tarczycę chirurgicznie czy zniszczono poprzez zastosowanie radioaktywnego jodu.

Ostatnio natknęłam się na Google, na stronę zwaną Google Trends, która pozwala widzieć jakie jest zainteresowanie poszczególnymi tematami.

Poniżej przedstawiam wykres, w którym na czerwono zaznaczone jest odwiedzanie stron na temat Hypothyroidism a na niebiesko na temat Hashimoto. Jak widać z podanego wykresu, o wiele więcej osób prowadzi poszukiwania na temat Hypothyroidism niż Hashimoto.
 




Picture














​Patrząc na ten wykres nasuwa się pytanie czy osoby poszukujące informacji na temat Hypothyroidism kiedykolwiek zostały przebadane w kierunku Hashimoto.

Osoby z niedoczynnością tarczycy zostały poinformowane przez lekarzy, że ich tarczyca jest powolna i że to jest to związane ze starzeniem się organizmu. Zalecono im aby przyjmowali leki a wszystko będzie dobrze. 

Osobom tym jednak nie powiedziano, że mają chorobę autoimmunologiczną.

Osoby te nigdy nie zadają sobie pytania “Dlaczego mój układ immunologiczny atakuje tarczycę?” Nigdy nie zainteresują się problemem braku równowagi immunologicznej i nie wykorzystają szansy aby ten proces zahamować i powstrzymać rozwój choroby.

Jeżeli zostałaś zdiagnozowana na niedoczynność tarczycy, powinnaś też przeprowadzić badania w kierunku Hashimoto.

Często się zdarza, że u danej osoby zdiagnozowano Hashimoto, po tym jak wykryto wcześniej hypothyroidism i u osób tych występuje zarówno Hashimoto jak i niedoczynność tarczycy.

Jest także możliwe, że chociaż już rozpoznano Hashimoto, ale jeszcze nie ma niedoczynności tarczycy.


Otrzymuje pocztę od osób, u których występują objawy Hashimoto i chociaż byli oni badani wielokrotnie w kierunku potwierdzenia Hashimoto, badania są prawidłowe. 

Dzieje się tak dlatego, że nie wykonano u nich właściwych badań.

Jak pokazały badania, przeciwciała przeciwko tarczycy, świadczące o obecności choroby autoimmunologicznej, mogą być już obecne dekadę przed pojawieniem się pierwszych objawów. 

Podwyższony poziom przeciwciał może być też odpowiedzialny za występowanie takich objawów, jak niepokoj, depresja i złe samopoczucie.

Uważa się też, że im wyższy poziom przeciwciał tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów hyperthyroidismu, kiedy to komórki tarczycy zostają niszczone przez przeciwciała i uwolnione hormony przedostają się do krwiobiegu, a także hypothyroidismu, kiedy nie ma już wystarczającej ilości hormonów. Samo badanie TSH może być w normie, dlatego, że we wczesnym stadium Hashimoto tarczyca jeszcze jest zdolna produkować wystarczającą ilość hormonów.

Im wyższa ilość przeciwciał tym większe ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy i większe prawdopodobieństwo powstania innych chorób autoimmunologicznych.


Atak immunologiczny na tarczycę rozpoczyna się na wiele lat przed wystąpieniem objawów niedoczynności tarczycy. Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli zapobiec jej rozwojowi i niepotrzebnemu cierpieniu. Osoba może chorować na Hashimoto już wiele lat przed rozpoznaniem choroby i zastosowaniem leczenia.

W Hashimoto oprócz leków stosowanych w  celu uzupełnienia  hormonów, należy także zbalansować układ immunologiczny i powstrzymać niszczenie tarczycy.

Idealnie byłoby zdiagnozować Hashimoto jeszcze przed wystąpieniem objawów hypothroidismu i wiedza ta pozwoliłaby zidentyfikować i wyeliminować czynniki wyzwalające atak immunologiczny na tarczycę.

Więc jak zdiagnozować Hashimoto?

Badania pomocne to usg tarczycy i badanie krwi.

W większości przypadków badania krwi wykryją dwa rodzaje przeciwciał skierowanych przeciwko tarczycy.


Najczęściej wykrywane będą przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPOAb) i są one obecne w 95% przypadków chorych na Hashimoto, a także przeciwciała (TGAb) obecne w 80% przypadków.

Ryzyko dla populacji: Hashimoto często występuje u wielu członków tej samej rodziny i 5-8 razy częściej u kobiet. Dlatego jeżeli chorujecie na Hashimoto, zachęcajcie wasze siostry, córki, matki, ciocie i babcie do wykowania testów, szczególnie jeżeli są one w okresie dojrzewania, ciąży i przekwitania. Są to okresy, w których najczęściej dochodzi do ujawania choroby i jest to związane ze zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie zachodzą.  Chociaż jest to choroba najczęściej dotycząca kobiet to wcale nie oznacza, że nie wystąpi u mężczyzn. Dlatego też zachęcam też mężczyzn do wykonania testów w kierunku Hashimoto.

6 najważniejszych testów w Hashimoto
  • TSH - hormon tyreotropowy
  • Przeciwciała any-TPO czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej

  • Przeciwciała anty-Tg czyli przeciwciała skierwane przeciwko tyreoglobulinie
  • 
Badanie ultrasonograficzne tarczycy
  • 
Wolne T3
  • 
Wolne T4

Objaśnienia

TSH  hormon tyreotropowy) jest hormonem przysadki i jego poziom jest uzależniony od ilości krążących hormonów tarczycy (przy obniżonym poziomie hormonów tarczycy, poziom TSH wzrasta i stymuluje produkcję hormonów, przy dużej ilości hormonów tarczycy TSH obniża się i produkcja hormonów zostaje zahamowana.

W zaawansowanych przypadkach Hashimoto, a także w pierwotnej niedoczynności tarczycy spowodowanej innymi przyczynami poziom TSH będzie podwyższony 

W chorobie Gravesa- Basedowa wynik TSH będzie niski. Zdarza się też, że u osób z Hashimoto, a także z niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego, TSH będzie w normie.


Przeciwciała anty-TPO (Thyroid peroxidase antibodies) i przeciwciała anty-Tg (Thyroglobulin antibodies)

U większości chorych na Hashimoto będzie występował jeden albo obydwa rodzaje przeciwciał. Przeciwciała te często są wykrywalne na dziesiątki lat przed zmianami w poziome TSH. Osoby z chorobą Gravesa- Basedowa, rakiem tarczycy mogą też mieć podwyższone przeciwciała anty- TPO, anty-TG czy też przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi TSH.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy- niekiedy u osób z Hashimoto nie ma wykrywalnych przeciwciał i wtedy wykonanie badania ultrasonograficznego pomoże lekarzom ustalić diagnozę.

Wolne T3 i wolne T4 mierzą poziom aktywnych hormonów w organizmie. Kiedy ich poziom jest niski przy jednocześnie normalnym poziomie TSH może to oznaczać, że występuje rzadka postać niedoczynności tarczycy, zwana niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego.

Po więcej informacji odwiedzaj 
Tarczyca Hashimoto
​


0 Comments



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobór żelaza
    Niepokój
    Omega-3
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne Jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna Niedoczynności
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Włosów
    Witamina D
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz