Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

CZY CHIRURGICZNE USUNIĘCIE TARCZYCY POMOŻE WYLECZYĆ HASHIMOTO ?

2/27/2016

5 Comments

 
Picture




​


​











​CZY HASHIMOTO WYMAGA CHIRURGICZNEGO USUNIĘCIA TARCZYCY?
 
Dowiedziałam sie ostatnio, że dr Ivan Guldvog, chirug z Norwegii, prowadzi badania kliniczne na temat skuteczności tyreoidektomii w leczeniu Hashimoto. Tyreoidektomia polega na całkowitym usunięciu tarczycy. Operację taką tradycyjnie wykonuje się u osób z chorobą Gravesa-Basedowa, przy obecności dużego wola tarczycy, a także w przypadkach raka tarczycy. Przeprowadzenie operacji wiąże się  koniecznością stosowania hormonów tarczycy do końca życia. (1,2).

Zabieg operacyjny, jakim jest usunięcie tarczycy, wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwawienia, infekcji, permanentnej chrypki, zwężenia dróg oddechowych, a także uszkodzenia przytarczyc, które może prowadzić do ich niedoczynności (ang. hypoparathyroidism), objawiającego się obniżeniem poziomu wapnia (ang. hypocalcemia). Poniżej podaję link do artykułu, w którym lekarka z UK relacjonuje przebieg hypocalcemii, która u niej wystąpiła po zabiegu chirurgicznym:
her life-threatening post-surgical experience with hypocalcemia. (2, 3)

Dr Guldvog przeprowadził już 97 operacji usunięcia tarczycy u osób z Hashimoto i zaobserwował pozytywne efekty leczenia chirurgicznego tej choroby. Oto najważniejsze z nich:
  • Procent osób, u których występowało uporczywe zmęczenie zmniejszył się z 84% do 34%, w ciągu 18 miesięcy.
  • Poziom przeciwciał anty- TPO (przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej) obniżył się z 2500 units/L do < niż 500 units/L u osób leczonych chirurgicznie. Dla porównania osoby leczone hormonami tarczycy uzyskały spadek przeciwciał z 3200 do 2500 units/L.
 
Mam mieszane uczucia na temat tych badań klinicznych. Cieszy mnie to, że istnieje większe zainteresowanie tą chorobą i więcej osób zaczyna rozumieć przez co przechodzą osoby z Hashimoto.

Dr Gulbog powiedział
“Zmęczenie występujące u osób z Hashimoto jest bardzo uciążliwe. Osoby te często nie są zdolne do pracy i jakość ich życia jest niska. Leczenie, które się obecnie proponuje zawiodło, ale chirurgiczne usunięcie tarczycy wydaje się być skuteczne w większości przypadków. Hashimoto nie jest chorobą, od której się umiera, ale może znacznie utrudnić prawidłowe funkcjonowanie.”
 

Ucieszyło mnie również to, że doktor nie skoncentrował się wyłącznie na syntetycznych lekarstwach od tarczycy, ale także podkreślił rolę przeciwciał, kiedy powiedział ”Tyroksyna nie wpływa na ustąpienie objawów, ani na poziom przeciwciał” w czasie swojej prezentacji na International Thyroid Congress w 2015 roku.
 
Jako młoda farmaceutka pracowałam w zespole złożonym z różnych profesjonalistów: lekarzy, pielęgniarek, psychiatrów, psychologów, pracowników socjalnych, higienistów dentystycznych, terapistów i innych. Było to przed tym kiedy dowiedziałam się, że mam Hashimoto. W tym czasie miałam chroniczny kaszel (jeden z moich tajemniczych objawów). Kaszel był uporczywy, niekontrolowany i czasami doprowadzał do wymiotów. Kaszel bardzo mnie niepokoił. Pojawiał się w różnych porach, w nocy budziłam sie z duszącym kaszlem, albo w środku dnia kiedy byłam na ważnym spotkaniu w pracy. Musiałam wtedy wychodzić z pokoju i chować się do łazienki.

 
Odwiedziłam wielu lekarzy, miałam wykonanych wiele testów, a także stosowałam lekarstwa, które mi przypisali (antyhistaminowe, przeciwlękowe i zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego), po tym jak już wcześniej wypróbowałam wszystkie leki bez recepty. Kaszel nie ustępował, ale pojawiły się skutki uboczne stosowania leków. Jedynym lekiem, który mi pomagał był Phenergan, który zawierał narkotyk kodeinę, ale nie chciałam popaść w nałóg i stosowałam go tylko w ostateczności.
 
Byłam gotowa zrobić wszystko aby tylko pozbyć się kaszlu. Podejrzewałam, że winne są moje migdałki. Zauważyłam, że są zaczerwienione i powiększone i słyszałam, że mogą się one przyczynić do powstania kaszlu.  Chirurg, z którym się skonsultowałam, potwierdził moje obawy i zaproponował usunięcie migdałków. Kiedy się jednak dowiedziałam, że młoda pracownica socjalna umarła po usunięciu migdałków z powodu niekontrolowanego krwotoku, byłam w rozterce i nie wiedziałam co mam robić. Moja znajoma lekarka, którą poprosiłam o poradę powiedziała mi  “Jeżeli idziesz na konsultację z chirurgiem to jest duże prawdopodobieństwo, że zaproponuje zabieg chirurgiczny. Nie decyduj się za szybko na usunięcie jakiegoś organu swojego ciała. Masz swoje migdałki i one czemuś służą.” Jestem jej bardzo wdzięczna za poradę. Na operację oczywiście się nie zdecydowałam a mój przewlekły kaszel dawno ustąpił (5 lat temu), i ciągle mam swoje migdałki. Wystarczyło wyeliminowanie glutenu i produktów mlecznych aby kaszel ustąpił w ciągu trzech dni. Chociaż cierpiałam z tego powodu przez trzy lata i wydawało mi się, że już wszystkiego próbowałam!

 
Niektóre interwencje zredukowały też zmęczenie i obniżyły poziom przeciwciał.
 

W ciągu ostatnich 7 lat, od kiedy się zaczęłam zajmować się Hasimoto, zidentyfikowałam 28 unikalnych sposobów na zredukowanie przeciwciał przeciwko tarczycy i ponad 12 sposobów na pokonanie zmęczenia w Hashimoto!
Dla wielu osób pozbycie się glutenu i produktów mlecznych pomoże osiągnąć remisję w Hashimoto. Dla innych potrzebne będzie wprowadzenie wielu interwencji, takich jak dieta autoimmunologiczna, wyleczneie infekcji, wspomaganie nadnerczy, wyleczenie nieszczelnego jelita, niedobory pokarmowe i pozbycie się toksyn. Istnieją również pomocne suplementy i lekarstwa, które zastopują proces autoimmunologiczny i zredukują przeciwciała. Moje ulubione suplementy służące do zredukowania przeciwciał to Wobenzym, a także enzymy systemowe, a także zaobserwowałam pozytywne rezultaty po zastosowaniu niskiej dawki Naltrexone.
 
Czasami aby pokonać zmęczenie wystarczy wziąć właściwy suplement w odpowiedniej dawce. Otrzymałam wiele podziękowań od osób, którzy uzyskali poprawę po przeczytaniu mojego artykułu "Tiamina a zmęczenie w Hashimoto."
 
Dr Guldvog prowadził obserwację swoich pacjentów przez 18 miesięcy po operacji i według raportów większość z nich nie ma żadnych objawów. Osobiście nie znam żadnych osób, które miały usuniętą tarczyę z powodu Hashimoto. Jakkolwiek znam osoby, u których tarczyca została usunięta z powodu choroby Gravesa- Basedowa albo raka tarczycy. U osób tych często powstały inne choroby autoimmunologiczne w ciągu kilku lat i dalej miały wiele objawów. Dzieje się tak dlatego, że usunięcie tarczycy zlikwiduje cel dla niezbalansowanego układu immunologicznego, ale nie doprowadzi do jego równowagi. Usunięcie tarczycy nie uzdrowi rozregulowanego układu immunologicznego.

 
Dlatego też dla mnie usunięcie tarczycy u osób z Hashimoto jest jak wylanie dziecka z kąpielą, ponieważ w autoimmunologicznej chorobie tarczycy problemem nie jest tarczyca. Problemem jest niezbalanasowany układ immunologiczny.
 
Jestem pewna, że doktor, jak wiele innych osób pracujących w służbie zdrowia, ma dobre intencje i chce pomóc swoim pacjentom. Nie jestem przeciwna zabiegom chirurgicznym, w tym przeciwko usunięciu tarczycy. W niektórych przypadkach tyroidektomia jest jedyną opcją i ratuje życie. Dla niektórych pacjentów, szczególnie tych z zaawansowaną chorobą, którym nie pomagają zmiany stylu życia, usunięcie tarczycy może być najlepszym sposobem na uzyskanie poprawy. Dodatkowo wiele osób może nie wiedzieć o alternatywnych metodach, nie chcą wprowadzać zmian stylu życia, albo też uszkodzenie tarczycy jest bardzo duże, że regeneracja nie jest już możliwa.
 
Jeżeli Twoje objawy choroby są bardzo nasilone i uważasz, że już nie ma innych sposobów na poprawę i decydujesz się na chirurgiczne usunięcie tarczycy, to zanim podejmiesz decyzję, spróbuj najpierw wprowadzić zmiany stylu życia.
 
Jeżeli już tarczyca już została usunięta, pamiętaj żeby przyjmowana dawka leków była właściwa (leki trzeba będzie przyjmować do końca życia). Zachęcam też aby osoby te wprowadziły również zmiany stylu życia aby czynniki wyzwalajace, które spowodowały Hashimoto, nie doprowadziły do powstania innej choroby autoimmunologicznej.
 
Po więcej informacji odwiedzaj
Tarczyca Hashimoto

Referencje:

  1. Surgery for Hashimoto’s: http://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/ATA/54177  
  2. Thyroidectomy basics: http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/thyroidectomy/basics/risks/prc-20019864
  3. UK doctor’s complications post thyroidectomy http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/11442018/Pay-out-for-doctor-still-alive-only-because-she-diagnosed-herself.html
  4. Hashimoto’s Encephalopathy and Thyroidectomy http://www.omicsgroup.org/journals/mixed-clinical-response-after-total-thyroidectomy-in-two-patients-with-hashimotos-encephalopathy-2167-7948-131.pdf

5 Comments
Olga
2/28/2016 11:18:44 am

Ciekawe ile dostaje ten chirurg za taka operacje, pozniej powstanie Klinika i na tasmie beda takie skomplikowane operacje przeprowadzane tak jak w niemczech usuwaja macice prawie wszystkim kobietom albo wstawiaja nowe piekne biodro szok! Nie tedy droga

Reply
Michał link
3/14/2017 09:01:00 am

Ja miałem usuniętą tarczycę z Hashimoto, potem mikroraka. Moja endokrynolog powiedziała że takiej tarczycy nie szkoda. Niestety mineły już 4 miesiące a ja tęsknię za tym jak czułem się przed operacją.

Reply
Iwona
3/21/2017 11:32:07 am

Ja mam tez usuniętą tarczycę i to stosunkowo niedawno i też mam hashi miałam wole i miało być usunięcie jej ale potem lekarz powiedział że dla mnie bedzie lepiej jak usune od razu całą tarczyce.

Reply
michal
4/9/2017 09:45:15 am

Iwona i jak po tym usunięciu tarczycy się czujesz, opłacało się?

Reply
Ania
6/29/2017 03:49:41 am

Trzy lata temu zdjagnozowano u mnie Hashimoto. Było to możliwe tylko i wyłączenie dzięki temu, że się nie poddałam i sama przez prawie pół roku szukałam przyczyny bardzo złego samopoczucia. Po roku od diagnozy potwierdzono, że guzek na mojej tarczycy, to mikrorak brodawkowaty. Dziś nie mam tarczycy, ani przytarczyc. Mam za to ogrom kilogramów na plusie i insulinooporność. Przed operacją udało mi się nawet ładnie zbić wagę, a po niej to kilogramy poleciały w górę w tempie ekspresowym. Staram się sama wyleczyć dietą. Zastanawiam się zatem, czy należę do osób, u których tyreoidektomia nie wpłynęła na zahamowanie Hashimoto. Czytałam na innym blogu, że insulinooporność jest chorobą dość często towarzyszącą Hashimoto i właśnie należy przede wszystkim wyleczyć chorobę autoimmunologiczną. Czy zatem nadal jestem też chora na Hashi? Już sama nie wiem na czym się skupić... Może istnieje jakaś dieta pośrodku? Po oczyszczaniu postem warzywno-owocowym planowałam przejść na dietę Paleo właśnie ze wzgledu na IO. Teraz sama już nie wiem, co dalej robić...

Reply



Leave a Reply.

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobór żelaza
    Niepokój
    Omega-3
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne Jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna Niedoczynności
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Włosów
    Witamina D
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz