CZY DIETA KETO JEST DOBRA DLA OSÓB Z HASHIMOTO?
Diety ketogeniczne, które są dietami wysokotłuszczowymi / niskowęglowodanowymi / o umiarkowanej zawartości białka, są gorącym tematem w społeczności zajmującej się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Moi czytelnicy mają wiele pytań, w tym czy dieta ketogeniczna jest zbyt bogata w tłuszcz i zawiera niewystarczającą ilość węglowodanów, aby była zdrowa, i jak wpływa na osoby z Hashimoto?
W oparciu o rosnącą popularność tej diety, dokładnie przeanalizowałam zalety i wady diety ketogenicznej, aby odpowiedzieć na pytanie, czy dieta ta może być opcją dla osób z zapaleniem tarczycy Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi.
W tym artykule omówię:
- Czym jest dieta ketogeniczna i jak działa
- Potencjalne korzyści diety ketogenicznej
- Potencjalne wady diety ketogenicznej
- Strategie optymalizacji diety ketogenicznej u osób z Hashimoto
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna, która jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową, stała się ostatnio popularnym wyborem dla osób, które chcą schudnąć. Dawniej dieta ta była stosowana w łagodzeniu objawów padaczki dziecięcej. Dieta ketogeniczna wprowadza nasz organizm w stan ketozy - gdzie spalany jest tłuszcz, pochodzący z pożywienia lub z własnych komórek tłuszczowych. W diecie tej tłuszcz staje się głównym źródłem paliwa, w przeciwieństwie do glukozy pochodzącej z węglowodanów i cukru.
Diety niskowęglowodanowe, takie jak dieta ketogeniczna, stosowane są w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Część tej utraty wagi wynika z ograniczenia kalorii w wyniku wyeliminowania znacznej ilości węglowodanów. Tradycyjne diety ketogeniczne na ogół ograniczają spożycie węglowodanów z owoców, ziaren i skrobi do mniej niż 15 gramów dziennie; jednak różne osoby mają różne progi, dotyczące ilości węglowodanów, które mogą spożyć bez „wyrzucenia” ze stanu ketozy.
Osoby na diecie ketogenicznej spożywają obfite ilości tłuszczu, umiarkowane ilości białka i warzyw nieskrobiowych i wykluczają pokarmy o dużej zawartości węglowodanów. To sprawia, że dieta jest bardzo sycąca i przeważnie łatwiejsza do przestrzegania niż inne diety ze względu na obfitość tłuszczów, które pomagają nam czuć się sytymi.
Istnieją zalety diety ketogenicznej, które omówię dalej w trakcie czytania, ale w skrócie, może ona mieć korzystny wpływ na poziom energii, równowagę poziomu cukru we krwi, ból, stany zapalne, migreny i stres oksydacyjny. Może również przyczynić się do lepszego funkcjonowania mózgu i regulacji nastroju. Badania wykazały, że dieta ketogeniczna może być pomocna w różnych schorzeniach, od problemów neurologicznych, w tym stwardnieniu rozsianym i epilepsji, po reaktywną hipoglikemię. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne środki ostrożności.
Jak działa dieta ketogeniczna?
Aby zrozumieć, jak działają diety ketogeniczne, musimy najpierw przyjrzeć się, jak organizm przekształca przyjmowane przez siebie pożywienie w paliwo, które zasila nasze komórki.
Organizm zazwyczaj wykorzystuje glukozę jako główne źródło paliwa. Kiedy nie otrzymujemy glukozy ze źródeł dietetycznych, organizm szuka jednostek magazynujących energię, zwanych glikogenem. Komórki mięśniowe zawierają glikogen, ale większość glikogenu wykorzystywanego przez nasz organizm pochodzi z wątroby. Jednak wątroba może przechowywać tylko około 100 gramów (lub 400 kalorii) glikogenu, który może się szybko wyczerpać.
Kiedy nie mamy już wystarczającego poziomu glukozy (z pożywienia lub z glikogenu, zapasowej glukozy organizmu), organizm potrafi się przestawić i wykorzystać paliwo zwane ciałami ketonowymi lub ketonami.
Ketony to rozpuszczalne w wodzie cząsteczki, produkowane w wątrobie z kwasów tłuszczowych. Istnieją trzy rodzaje ketonów - β-hydroksymaślan (BHB), acetooctan i aceton. W okresie kiedy glukoza nie jest dostępna ketony mogą stać się głównym źródłem energii dla mózgu i reszty ciała.
Ograniczenie spożycia węglowodanów może zmienić źródło paliwa organizmu z glukozy na ketony. To oznacza, że organizm przestawia się z wykorzystywania glukozy do wykorzystywania tłuszczu, który zostaje przepakowany w ketony. Ten stan metaboliczny, w którym część zaopatrzenia organizmu w energię pochodzi z ciał ketonowych we krwi, nazywany jest ketozą. Post lub głód może wprowadzić metabolizm organizmu w stan ketozy, podobnie jak dieta ketogeniczna o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i dużej zawartości tłuszczu.
Chociaż teoretycznie można pozostawać w stanie ketozy w nieskończoność bez szkodliwych skutków, eksperci są podzieleni co do tego, czy i jak długo należy stosować dietę ketogenną, przy czym niektórzy reklamują ją jako zdrowy styl życia, a inni zalecają jako krótkoterminowe rozwiązanie, które nam pomoże utracić wagę.
Jak wygląda dieta ketogeniczna?
Klasyczna dieta ketogeniczna zawiera 4:1 tłuszczu w stosunku wagowym do połączonych białek i węglowodanów. Ketoza zwykle występuje w ciągu dwóch do czterech dni po spożyciu mniej niż 20-50 gramów węglowodanów dziennie, chociaż każdy ma inny metabolizm i dlatego indywidualne wyniki będą się różniły.
Jakkolwiek spożywana ilość tłuszczu w diecie ketogenicznej jest znacznie większa niż ilość, którą większość ludzi spożywa, dieta ta niekoniecznie musi być niezdrowa. Chociaż tłuszcz w diecie miał kiedyś złą reputację, dziś widzimy, że jakość tłuszczu jest ważniejsza niż jego ilość, a niektóre tłuszcze, takie jak mleko kokosowe i awokado, mogą nawet przynosić korzyści zdrowotne.
W tradycyjnej diecie ketogenicznej podstawę stanowią pokarmy wysokotłuszczowe, w tym różne mięsa, jajka, ser, ryby, orzechy i nasiona, awokado, masło i oleje. Dozwolonych jest również kilka innych pokarmów, takich jak warzywa nieskrobiowe i niewielkie ilości jagód, cytryn i limonek.
Dieta ketogeniczna i Hashimoto
Ustalenie czy dieta ketogenna pomaga w leczeniu Hashimoto, może być trudne, ponieważ większość badań koncentruje się na wpływie tej diety na apetyt i utratę wagi, a także na określone schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, a nie na tym jak ta dieta wpływa na czynność tarczycy.
Jedną z ważnych rzeczy, o których należy wspomnieć, jest to, że tradycyjne diety ketogeniczne wykorzystują duże ilości nabiału jako składnika tłuszczowego (zwłaszcza sery!), i wiemy też, że nabiał może być wyzwalaczem dla Hashimoto. Stosowanie MCT lub oleju kokosowego jako źródła tłuszczu może być podejściem bardziej przyjaznym dla tarczycy.
Pod warunkiem, że będzie się ją uważnie stosować, usuwając typowe reaktywne pokarmy, w tym gluten, nabiał, soję i zboża, dieta ketogeniczna może dawać dobre rezultaty w Hashimoto.
Niekiedy jednak osoby z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy będą musieli wyeliminować inne powszechnie reaktywne pokarmy, w tym orzechy, rośliny psiankowate i jajka.
Niektóre badania dotyczące wpływu diety niskowęglowodanowej na hormony tarczycy T3 i T4, a także na przeciwciała tarczycy pokazują mieszane wyniki.
Na przykład w badaniu z 2016 roku, w którym oceniano skuteczność terapii dietą niskowęglowodanową u osób z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy wzięło udział 180 osób z Hashimoto, a grupa kontrolna stosowała dietę niskokaloryczną, niskowęglowodanową, z pewnymi restrykcjami. Ich dieta zawierała 12-15% węglowodanów, 50-60% białka i 25-30% tłuszczów. Oprócz jedzenia tylko chudego czerwonego i białego mięsa oraz ryb z posiłkami bogatymi w warzywa, osoby te również wyeliminowały jajka, rośliny strączkowe, produkty mleczne, chleb, makaron, owoce, ryż i goitrogeny.
Już po 21 dniach wszyscy pacjenci w badanej grupie wykazali znaczny spadek poziomu przeciwciał tarczycowych. Jednak na podstawie sposobu, w jaki przeprowadzono to badanie, trudno jest stwierdzić, czy ograniczenie węglowodanów, usunięcie wysoce reaktywnej żywności (gluten, nabiał, soja, jaja), czy wszystkie powyższe interwencje, odegrały rolę w poprawie wyników leczenia.
W innym badaniu przez rok monitorowano wpływ diety ketogennej na tarczycę u 120 dzieci z padaczką. Poziomy wolnego T3, T4 i TSH mierzono w odstępach 1, 3, 6 i 12 miesięcy. Wskaźnik niedoczynności tarczycy wśród dzieci w wieku przed dojrzewaniem wynosi mniej więcej 1 na 1250; jednak w ramach tego badania 1 na 6 dzieci miało niedoczynność tarczycy i wymagało terapii zastępczej hormonami tarczycy. Ostatecznie stwierdzono, że dzieci poddawane diecie ketogenicznej w leczeniu padaczki powinny być ściśle monitorowane pod kątem zaburzeń czynności tarczycy.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że może to być spowodowane powiązaniem między padaczką a hormonami tarczycy. Badania wykazały, że nieprawidłowości hormonów tarczycy mogą być częstsze u osób z padaczką, a samo stosowanie leków przeciwpadaczkowych może również wpływać niekorzystnie na czynność tarczycy. Jedno z badań wykazało następujące wskaźniki subklinicznej niedoczynności tarczycy po 12 miesiącach stosowania różnych leków przeciwpadaczkowych: „28% w grupie walproinianu, 21,4% w grupie przyjmującej okskarbazepinie, 18,2% w przypadku fenobarbitalu, 13,9% w grupie karbamazepiny i 0% w grupie lewetyracetamu”.
Inne badanie, opublikowane w Diabetes, Obesity and Metabolism, wykazało, że dieta ketogeniczna skutkowała obniżeniem poziomu T3 i podniesieniem odwrotnego poziomu T3 u zdrowych osób. Odnotowano, że są to te same zmiany, które można zaobserwować w przypadku głodzenia, kiedy organizm wchodzi w tryb przetrwania i spowalnia tempo metabolizmu.
Osobiście spotkałam się z pozytywnymi wynikami zastosowania diety ketogenicznej, zarówno u moich czytelników jak i u siebie i słyszałam, że inni również zaobserwowali poprawę zdrowia tarczycy podczas stosowania tej diety. Z drugiej jednak strony spotkałam się też z negatywnymi skutkami diety ketogenicznej. Ważne jest aby pamiętać, że dieta nie jest uniwersalnym podejściem do leczenia, i że powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.
Mogą istnieć również inne czynniki, którymi należy się zająć, aby uzyskać najlepsze wyniki przy stosowaniu tego typu diety. Niektóre z nich omówię w dalszej części tego artykułu, ale najpierw przyjrzyjmy się niektórym potencjalnym korzyściom diety ketogenicznej.
Zmniejszenie stresu oksydacyjnego i zwiększenie energii
Prawidłowy metabolizm komórkowy i czynniki środowiskowe wytwarzają reaktywne formy tlenu (ROS). Są to wysoce reaktywne cząsteczki, które mogą uszkadzać struktury komórkowe. Zdrowe ciało jest dobrze przygotowane do radzenia sobie z określoną ilością ROS za pomocą przeciwutleniaczy.
Jednak stany autoimmunologiczne, w tym choroba Hashimoto, mogą zmienić tę równowagę i prowadzić do oksydacyjnego stresu. Naukowcy odkryli, że stres oksydacyjny przyczynia się do wielu chorób zapalnych i immunologicznych, w tym zapalenia tarczycy Hashimoto.
Jedno z badań, które dotyczyło patogenezy i progresji Hashimoto, wykazało, że stres oksydacyjny może być czynnikiem ryzyka w rozwoju jawnej niedoczynności tarczycy w Hashimoto. Zwiększony stres oksydacyjny może również zmniejszać poziom glutationu, ważnego przeciwutleniacza. Diety ketogeniczne mogą zmniejszać wytwarzanie tych ROS poprzez rozprzęganie białek i zwiększanie poziomu przeciwutleniaczy, w tym glutationu.
Co ciekawe, badanie dotyczące urazowego uszkodzenia mózgu u myszy wykazało, że dieta ketogeniczna może zmniejszyć stres oksydacyjny, a także zwiększyć poziom energii. Myszy na diecie ketogenicznej wykazywały lepszą funkcję mózgu, pomimo pourazowego uszkodzenia mózgu niż myszy, które były na standardowej diecie. Wyniki sugerują, że dieta ketogeniczna może poprawić funkcję mitochondriów, małych elektrowni w naszych komórkach, które wytwarzają energię.
Ponieważ sama niedoczynność tarczycy jest stanem zwiększonego stresu oksydacyjnego, zmniejszenie tego stresu poprzez zastosowanie diety ketogennej może pomóc w normalizacji funkcji tarczycy i zwiększeniu poziomu energii.
Zmniejszenie stanu zapalnego
Przewlekłe zapalenie idzie w parze z Hashimoto i może być spowodowane dietą, urazami, niezrównoważoną florą jelit i infekcjami. Dlatego też wydaje się logiczne, że dobrze opracowana dieta ketogeniczna, która zawiera dużo produktów przeciwzapalnych, może pomóc zmniejszyć stan zapalny.
Jedno z badań, które skupiało się na reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie autoimmunologicznej często obserwowanej u osób z Hashimoto, wykazało, że dieta ketogenna może odgrywać rolę przeciwzapalną, ponieważ β-hydroksymaślan ketonu (BHB) hamuje inflammasomy, które są odpowiedzialne za aktywację odpowiedzi zapalnych .
Dlatego możliwe jest, że zmniejszenie stanu zapalnego po zastosowaniu diety ketogennej może pomóc złagodzić objawy związane z autoimmunologiczną chorobą tarczycy.
Poprawa poziomu cukru we krwi
Naukowcy w Polsce odkryli, że nawet 50 procent osób z Hashimoto ma upośledzoną tolerancję węglowodanów. Oznacza to, że po spożyciu pokarmów bogatych w węglowodany poziom cukru we krwi wzrasta zbyt wysoko i gwałtownie. Prowadzi to do szybkiego, czasem nadmiernego wydzielania insuliny (hormonu, który umożliwia organizmowi wykorzystanie glukozy z pożywienia).
Te wyrzuty insuliny mogą powodować niski poziom cukru we krwi, manifestujące się nieprzyjemnymi objawami, jak nerwowość, zawroty głowy, niepokój i zmęczenie.
Dobrze zaprojektowana dieta ketogeniczna ma naturalnie niską zawartość cukru i rafinowanych węglowodanów, może więc pomóc zrównoważyć poziom cukru we krwi. Wpływ, jaki dieta ketogeniczna może mieć na poziom cukru we krwi, został podkreślony w niedawnym badaniu, w którym 28 osób z nadwagą i cukrzycą typu 2 stosowało dietę zawierającą mniej niż 20 gramów węglowodanów dziennie przez okres 16 tygodni. Pod koniec badania okazało się, że zastosowanie tej diety poprawiło kontrolę glikemii u pacjentów do tego stopnia, że u większości uczestników przerwano lub zmniejszono leki przeciwcukrzycowe!
Biorąc to pod uwagę uważa się, że diety ketogeniczne mogą zrównoważyć poziom cukru we krwi u osób z Hashimoto.
Wpływ na mgłę mózgową i inne objawy związane z nastrojem
Diety ketogenne równoważące poziom cukru we krwi mogą również mieć pozytywny wpływ na pracę mózgu. Wiele osób z Hashimoto zauważyło, że regularne spożywanie cukru powoduje u nich objawy związane z mózgiem, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, mgła mózgowa, lęk, depresja, zmęczenie i bezsenność.
Ponieważ diety ketogeniczne mają bardzo niską zawartość cukru, wiele z tych osób zauważyło, że gdy organizm przystosuje się do nowej diety, odczuwają oni łagodną euforię, która eliminuje mgłę mózgową, wahania nastroju i inne objawy związane z Hashimoto. Ta jasność umysłu prawdopodobnie pochodzi z równowagi cukru we krwi i mózgu wykorzystującego ketony jako paliwo.
Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że ketony mogą łatwo przekraczać barierę krew-mózg. Mózg efektywnie wykorzystuje ketony, przekształcając je w źródło energii zwane cząsteczkami trifosforanu adenozyny. W rzeczywistości badania pokazują, że mózg może pozyskiwać 75 procent swojej energii z ketonów. Dlatego dieta ketonowa może pomóc złagodzić objawy psychiczne u niektórych osób.
Środki ostrożności przy diecie ketogenicznej i Hashimoto
Chociaż dieta ketogeniczna może potencjalnie wpłynąć korzystnie na niektóre objawy związane z Hashimoto, przed zastosowaniem tego rodzaju diety u osób z autoimmunologiczną chorobą tarczycy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Żywność reaktywna w diecie ketonowej
Podczas gdy dieta ketogeniczna ogranicza lub eliminuje niektóre reaktywne pokarmy, takie jak gluten, to z drugiej strony zezwala na inne, takie jak soja i nabiał. Te pokarmy są na ogół bogate w tłuszcz (i dlatego są włączone do diety keto). Jednak są to dwa najbardziej problematyczne pokarmy dla większości osób z Hashimoto.
Chociaż można stworzyć dietę keto przyjazną dla tarczycy, bez nabiału i soi, łatwo jest przejść na mniej niż zdrową żywność. Czasami widzę osoby jedzące prozapalne potrawy, takie jak cheeseburgery typu fast-food (bez bułki), orzechy i nasiona prażone w olejach roślinnych oraz desery „przyjazne dla diety keto”, które zawierają sztuczne słodziki i inne reaktywne składniki.
Chociaż mieszczą się one pod szerokim parasolem produktów ketogenicznych, nie są one zdrowe. Podobnie jak w przypadku każdej diety, oprócz usuwania pokarmów, które mogą zaostrzyć objawy ze strony tarczycy, ważne jest, aby włączyć wysokiej jakości produkty. Kluczowe znaczenie ma włączenie do diety odpowiednich pokarmów niskowęglowodanowych, które pomagają leczyć organizm - takich jak organiczne pokarmy roślinne, mięso karmione trawą, owoce morza bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i zdrowe oleje, takie jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej MCT i olej kokosowy.
Dieta keto i problemy z Candida
Diety ketogeniczne mogą również nasilać przerost Candida, która jest potencjalną współwystępującą infekcją i przyczyną pierwotną, obserwowaną u wielu osób z Hashimoto. Podczas gdy dieta ketonowa eliminuje proste węglowodany, które pomogą zagłodzić chorobotwórcze grzyby, zwykle pozwala też na orzechy, nasiona, grzyby, owoce, nabiał i nie wyklucza alkoholu, a pokarmy te mogą nadal karmić Candida. Przyjmowanie probiotyku S. Boulardii to jeden z moich ulubionych sposobów wspierania organizmu w radzeniu sobie z drożdżakami Candida.
Wątroba a dieta ketogeniczna
Zdrowie wątroby to kolejny problem związany z dietami ketogenicznymi. Przeciążona wątroba jest jednym z wielu powodów, dla których organizm nie wykorzystuje skutecznie leków na tarczycę i nieprawidłowo przekształca T4 w aktywny hormon T3. Może również prowadzić do większego nagromadzenia toksyn, problemu, który może wywołać nowe objawy lub pogorszyć istniejące w Hashimoto.
Moje doświadczenie nauczyło mnie, że wspomaganie wątroby jest ważną częścią przywracania zdrowej funkcji tarczycy i eliminowania wielu objawów związanych z Hashimoto.
Istnieje kilka potencjalnych problemów z dietą ketogenną i wątrobą. Ponieważ mitochondria w komórkach wątroby wytwarzają głównie ciała ketonowe, wykorzystanie ketonów jako głównego źródła paliwa oznacza dodatkową pracę dla i tak już ciężko pracującego i przeciążonego narządu.
Toksyny gromadzą się również w tkance tłuszczowej. Kiedy ktoś spożywa konwencjonalne mięso zwierząt karmionych kukurydzą, zbożem i innymi prozapalnymi pokarmami, substancje te mogą dostać się do organizmu. Ponieważ dieta ketogeniczna jest bardzo bogata w tłuszcz zwierzęcy, zwiększenie spożycia mięsa może spowodować, że wątroba będzie ciężej pracować nad detoksykacją organizmu.
Optymalizacja szlaków detoksykacji wątroby jest ważna dla ketozy i zdrowia tarczycy, dlatego warto skupić się na wspieraniu wątroby przed rozważeniem diety ketogenicznej.
Diety ketonowe i ich wpływ na zdrowie tarczycy
Chociaż dieta ketogeniczna może przynosić korzyści osobom z Hashimoto, niektórzy z moich czytelników i zauważyli zaburzenia równowagi panelu tarczycy podczas stosowania tej diety.
Jedną z potencjalnych przyczyn może być to, że niewystarczająca ilość węglowodanów może wyzwalać uwalnianie odwrotnego T3, co prowadzi do objawów niedoczynności tarczycy. (Być może odwrócenie T3 wywołuje stan „hibernacji”, który kiedyś pomógł nam przetrwać długie zimy w epoce jaskiniowej, kiedy nie mogliśmy pojechać do sklepu aby kupić pożywienie i mieliśmy ograniczone jego ilości).
Te obawy należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego przypadku, zwracając uwagę na to, czy markery krwi dotyczące Hashimoto i objawy ulegają poprawie na diecie ketogenicznej. Niektóre osoby czują się świetnie i widzą optymalne wyniki badań laboratoryjnych podczas stosowania diety wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej. U innych wyniki badań i objawy Hashimoto pogarszają się, gdy zmniejszą spożycie węglowodanów.
Często można to rozwiązać, dodając do diety więcej węglowodanów bogatych w składniki odżywcze (takich jak te znajdujące się w owocach i warzywach), aż do znalezienia idealnego progu.
Grypa ketogeniczna- Keto Flu
Przejście na dietę ketogenną jest potencjalną przyczyną nagłego wystąpienia objawów, które określa się „grypą ketogeniczną”. Gdy organizm przechodzi z glukozy na ketony jako dominujące paliwo, niektóre osoby doświadczają objawów, takich jak nudności, bóle głowy, skurcze, mgła mózgowa, trudności w zasypianiu i głód cukru.
Wiele objawów grypy ketonowej może pokrywać się z objawami Hashimoto, więc może być niejasność co do ich przyczyny. Objawy grypy ketonowej zwykle ustępują, gdy organizm przyzwyczai się do używania ketonów jako źródła energii; Jednak dla niektórych osób ten proces może być uciążliwy i trwać przez wiele dni, a nawet tygodni!
Utrzymanie nawodnienia poprzez spożywanie wystarczającej ilości przefiltrowanej wody i elektrolitów może pomóc w przypadku wystąpienia objawów grypy ketonowej, ponieważ diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów mogą nie zawierać wystarczającej ilości płynów. Brak równowagi elektrolitowej jest powszechny w przypadku diet ketogennych i może prowadzić do skurczów i innych objawów. (Wielu moich czytelników uważa, że przyjmowanie suplementów, takich jak mieszanka elektrolitów Electrolyte Blend by Rootcology, a także popijanie bulionu kostnego może pomóc uzupełnić brakujące elektrolity.)
Poziom energii
Większość osób po rozpoczęciu diety kektogenicznej zgłasza przypływ energii, stan ten może trwać od kilku dni do miesięcy, a dla niektórych nawet utrzymuje się przez lata. Jakkolwiek inni - zwłaszcza sportowcy i osoby aktywne - mogą odczuwać większe zmęczenie.
Może to oznaczać, że organizm potrzebuje więcej węglowodanów i można to rozwiązać poprzez stopniowe zwiększanie spożycia całych nieprzetworzonych warzyw, owoców o niskiej zawartości cukru, orzechów i nasion. Dostosowanie diety ketogenicznej do własnych potrzeb będzie polegało na obniżaniu spożycia tłuszczów i zwiększaniu podaży zdrowych węglowodanów, aż do osiągnięcia zamierzonego celu.
W tych przypadkach korzystne może okazać się spożywanie jagód. Są one pełne fitoskładników i przeciwutleniaczy i rzadziej zwiększają poziom cukru we krwi w porównaniu z innymi owocami. Ponadto jagody są bogatym źródłem mio-inozytolu, składnika odżywczego, który, jak wykazano, poprawia czynność tarczycy i reguluje poziom cukru we krwi. Jeśli to możliwe, staraj się kupować organiczne owoce z ograniczoną ekspozycją na pestycydy.
Niektóre osoby na diecie ketogenicznej stosują również średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT), kwas tłuszczowy znajdujący się w oleju kokosowym, który może zapewnić ważne źródło energii, jednocześnie utrzymując organizm w stanie ketozy.
Wsparcie enzymów trawiennych
Inną potencjalną przyczyną niskiego poziomu energii na diecie ketogenicznej są niedobory enzymów trawiennych. Niski poziom energii może wynikać z braku kwasu żołądkowego, a nie z ograniczenia węglowodanów. Wiele osób, które nie radzą sobie dobrze na diecie wysokotłuszczowej o umiarkowanej zawartości białka, zauważy niedobory enzymów trawiennych, szczególnie tych, które trawią białka i tłuszcze. Ponieważ te tłuszcze i białka stają się głównym źródłem paliwa na diecie niskowęglowodanowej, niedobór enzymów trawiących może prowadzić do złego wchłaniania, zapalenia i niedoborów składników odżywczych.
W takich przypadkach organizm jest zasadniczo pozbawiony niezbędnych składników odżywczych (w wyniku nieefektywnej ekstrakcji) i przeładowany toksycznymi produktami ubocznymi pochodzącymi ze źle strawionej żywności, co z kolei prowadzi do niskiej energii.
Zalecam wypróbowanie betainy z pepsyną przed ustaleniem, czy dieta ketogeniczna jest dla Ciebie właściwym wyborem. Betaina HCl i pepsyna to naturalnie występujące składniki soku żołądkowego, które sprawiają, że pokarmy zawierające białko są bardziej biodostępne. Poprawia to wchłanianie nie tylko białka, ale też wapnia, witaminy B12 i żelaza.
Nie ma zbyt wielu charakterystycznych oznak niskiego poziomu kwasu żołądkowego, poza być może uczuciem sytości i zmęczenia po posiłkach, a także doświadczaniem objawów podobnych do refluksu żołądkowego. Niemniej jednak niski poziom kwasu żołądkowego jest bardzo powszechny w chorobie Hashimoto.
Oznaki i objawy, które prowadziłyby mnie do przekonania, że osoba z Hashimoto miała niski poziom kwasu żołądkowego, obejmują: refluks żołądkowy (ten stan, który jest konwencjonalnie leczony środkami zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego, może w rzeczywistości być spowodowany niskim poziomem kwasu żołądkowego), niski poziom witaminy B12, ferrytyny lub żelaza zmęczenie pomimo leków tarczycowych i zaparcia / biegunka.
Odkryłam, że trudności z trawieniem tłuszczów (zaburzenia wchłaniania tłuszczu) często dotyczą 40 do 50 procent osób z Hashimoto. W rzeczywistości badania wykazały powiązania między chorobami tarczycy, złym wchłanianiem tłuszczu i problemami z woreczkiem żółciowym. Zdrowa wątroba, woreczek żółciowy i trzustka są potrzebne do produkcji i przechowywania żółci, a także enzymów trzustkowych, których organizm używa do rozkładania tłuszczów. Zaburzenia na którymś z tych etapów prowadzi do tego, że organizm nie może prawidłowo wchłaniać tłuszczów - co skutkuje długą listą objawów, takich jak problemy trawienne, choroby skóry i zaburzenia równowagi hormonalnej.
Przyjmowanie enzymów trzustkowych z posiłkami zawierającymi tłuszcze i uzupełnianie wsparcia wątroby i woreczka żółciowego może pomóc organizmowi w rozkładaniu tłuszczów i wchłanianiu składników odżywczych.
Podsumowanie
Niektórzy uważają, że dieta ketogeniczna im służy i wspiera zdolność ich organizmu do leczenia, podczas gdy inni czują się gorzej.
Każdy jest wyjątkowy i będzie miał inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a proporcje mogą wymagać odpowiedniego dostosowania.
Dieta ketonowa może przynieść niektórym wspaniałe rezultaty, ale przed przejściem na dietę ketonową ważne jest, aby zająć się potencjalnymi czynnikami hamującymi, takimi jak niedobory enzymów trawiennych i przeciążona wątroba, oprócz rozważenia wszystkich zalet i wad wspomnianych wcześniej w tym artykule.
Jeśli uważasz, że dieta ketogeniczna może Ci pomóc, gorąco zachęcam do rozważenia możliwości dostosowania diety do wersji, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, że musisz dostosować dietę do swoich potrzeb, a Twoje potrzeby mogą się różnić od innych i mogą się też zmienić z czasem!
Aby pomóc Ci w Twojej uzdrawiającej podróży, polecam moją książkę "Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto"! Oprócz 125 pysznych przepisów - z których wiele jest niskowęglowodanowych i przyjaznych dla ketonów - książka ta zawiera również informacje o tym, jak dostosować dietę do swoich potrzeb i jak radzić sobie z określonymi objawami za pomocą odżywiania, a także informacje na temat uzupełniających składników odżywczych i enzymów trawiennych!
Znalezienie odpowiedniego stylu życia i interwencji dietetycznych, które są unikalne dla CIEBIE, jest częścią leczenia, które doprowadzi do wyeliminowania objawów, a ostatecznie do remisji Hashimoto! Jak zawsze życzę sukcesów na drodze do optymalnego zdrowia!
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- Iacovides S, Meiring RM. The Effect of a Ketogenic diet versus a High-Carbohydrate, Low-Fat diet on Sleep, Cognition, Thyroid Function, and Cardiovascular Health Independent of Weight Loss: Study Protocol for a Randomized Controlled Trial. Trials. 2018 Jan 23;19(1):62.
- Birben E, Sahiner UM, Sackesen C, Erzurum S, Kalayci O. Oxidative Stress and Antioxidant Defense. World Allergy Organ J. 2012 Jan; 5(1):9-19.
- Rostami R, Aghasi MR, Mohammadi A, Nourooz-Zadeh J. Enhanced Oxidative Stress in Hashimoto’s Thyroiditis: Inter-relationships to Biomarkers of Thyroid Function. Clin Biochem. 2013 Mar;46(4-5):308-12.
- Ates I, Arikan MF, Altay M, Yilmaz FM, Yilmaz N, Berker D, et al The Effect of Oxidative Stress on the Progression of Hashimoto’s Thyroiditis. Arch Physiol Biochem. 2017 Nov;29:1-6.
- Storoni M, Plant GT. The Therapeutic Potential of the Ketogenic Diet in Treating Progressive Multiple Sclerosis. Mult Scler Int. 2015; 2015:681289.
- Greco T, Glenn TC, Hovda DA, Prins ML. Ketogenic Diet Decreases Oxidative Stress and Improves Mitochondrial Respiratory Complex Activity. J Cereb Blood Flow Metab. 2016 Sep;36(9):1603-13.
- Youm YH, Nguyen KY, Grant RW, Goldberg EL, Bodogai M, Kim D, et al. The Ketone Metabolite β-hydroxybutyrate Blocks NLRP3 Inflammasome-Mediated Inflammatory Disease. Nat Med. 2015 Mar;21(3):263-9.
- Gierach M, Gierach J, Skowrońska A, Rutkowska E, Spychalska M, Pujanek M, et al. Hashimoto’s Thyroiditis and Carbohydrate Metabolism Disorders in Patients Hospitalised in the Department of Endocrinology and Diabetology of Ludwik Rydygier Collegium Medicum in Bydgoszcz Between 2001 and 2010. Endokrynol Pol. 2012;63(1):14-7.
- Kose E, Guzel O, Demir K, Arslan N. Changes of thyroid hormonal status in patients receiving ketogenic diet due to intractable epilepsy. J Pediatr Endocrinol Metab. 2017 Apr 1;30(4):411-416. doi: 10.1515/jpem-2016-0281.
- Yancy WS, Foy M, Chalecki AM, Vernon MC, Westman EC. A low-carbohydrate, ketogenic diet to treat type 2 diabetes. Nutr Metab (Lond). 2005; 2:34. doi:10.1186/1743-7075-2-34.
- Stafstrom CE, Rho. The Ketogenic Diet as a Treatment Paradigm for Diverse Neurological Disorders. Front Pharmacol. 2012;3:59. doi: 10.3389/fphar.2012.00059.
- Fery F, Bourdoux P, Christophe J, Balasse EO. Hormonal and metabolic changes induced by an isocaloric isoproteinic ketogenic diet in healthy subjects. Diabete Metab. 1982 Dec;8(4):299-305.
- Esposito T, Lobaccaro JM, Esposito MG, et al. Effects of low-carbohydrate diet therapy in overweight subjects with autoimmune thyroiditis: possible synergism with ChREBP. Drug Design, Development and Therapy. 2016;10:2939-2946. doi:10.2147/DDDT.S106440.
- Tamijani S, Karimib B, Aminib E, Golpich M, Raymond L, Ali A, et al. Thyroid hormones: Possible roles in epilepsy pathology. Seizure. 2015 Sep;31:155-64. doi: 10.1016/j.seizure.2015.07.021.
- Shih FY, Chuang YC, Chuang MJ, Lu YT, Tsai WC, Fu TY, el al. Effects of antiepileptic drugs on thyroid hormone function in epilepsy patients. Seizure. 2017 May;48:7-10. doi: 10.1016/j.seizure.2017.03.011.
- Yılmaz U, Yılmaz TS, Akıncı G, Korkmaz HA, Tekgül H. The effect of antiepileptic drugs on thyroid function in children. Seizure. 2014 Jan;23(1):29-35. doi: 10.1016/j.seizure.2013.09.006.