CZY TWOJA DAWKA LEKÓW OD TARCZYCY JEST KLUCZEM DO INDENTYFIKACJI ŹRÓDŁOWEJ PRZYCZYNY CHOROBY?
Już sam fakt, że nie przyswajamy naszych lekarstw od tarczycy prawidłowo, może nam pomóc w odkryciu źródłowej przyczyny choroby.
Ostatnio opublikowane badania przez Journal of Clinical Endocrinology and Metabolizm mówią, że osoby z nietolerancją laktozy aby uzyskać optymalny poziom TSH, potrzebują wyższych dawek leków hormonalnych.
Nietolerancja produktów mlecznych jest dużym problemem w Hashimoto.
Krowie mleko zawiera cukier (laktozę), proteiny (białko serwatki i kazeinę), a także tłuszcz pod nazwą ghee. Nietolerancje mogą występować na wszystkie wymienione składniki mleka, jakkolwiek najczęstsze są reakcje na laktozę i kazeinę.
Dlatego też niektóre osoby z Hashimoto mogą tolerować masło, czy też masło klarowane (ghee). Masło, w przeciwieństwie do pełnego mleka, zawiera niewielką ilość protein mleka, ale czasami jednak szkodzą i te małe jego ilości. Tak właśnie było w moim przypadku; na początku mojej choroby nie tolerowałam nawet najmniejszych ilości masła.
W obecnej chwili reakcje nietolerancji nie są już u mnie tak bardzo nasilone, ale w dalszym ciągu unikam mleka i zastępuję go mlekiem kokosowym, masło olejem kokosowym, a zamiast sproszkowanego białka serwatki używam hydrolizowanej proteiny wołowej.
O nietolerancji protein zawartych w mleku pisałam już w moich artykułach poprzednio. Kazeina i w mniejszym stopniu białko serwatki były dla mnie dużym problemem, a zrezygnowanie z produktów mlecznych spowodowało, że trwające 3 lata objawy refluksu ustąpiły w ciągu trzech dni. Czytaj TUTAJ
http://www.tarczycahashimoto.pl/blog/czy-masz-chorob-refluksow
Wspominałam też o nietolerancji laktozy w Hashimoto. Najgorsze jest jednak to, że laktoza zawarta w lekarstwach od tarczycy może zaburzać własną absorpcję leku.
Badania, które zostały opublikowane w sierpniu 2014 roku w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism przez Celliniego i jego zespół, wykazały, że nietolerancja laktozy zwiększa zapotrzebowanie na leki hormonalne tarczycy.
Badania te wykazały, że aby utrzymać poziom TSH około 1mU/L. średnia dawka Lewotyroksyny dla przeciętnej osoby z Hashimoto wynosi 1.31mcg/kg/dobę. Odpowiada to dawce 90 mcg Lewotyroksyny dla osoby o wadze 150 funtów. Natomiast osoby z nietolerancją laktozy, które kontynuują jej spożywanie, dla uzyskania tego samego efektu, potrzebują dawki 1.72 mcg/kg/dobę. Odpowiednio w przeliczeniu na dawkę Lewotyroksyny dla osoby o wadze 150 funtów będzie to 116 mcg tego leku na dzień.
Ale to jeszcze nie koniec. Jeżeli występują dodatkowy problem z przewodem pokarmowym, dawka ta będzie jeszcze większa i wynosić będzie około 2.04 mcg /kg/dobę, a w przeliczeniu na dobową dawkę dla osoby o wadze 150 funtów, będzie wynosiła około 140mcg/dobę i jest to 1.5 razy więcej od przeciętnej dawki.
Badania przeprowadzone przez Asika i jego zespół w 2014 roku wykazały, że wyeliminowanie produktów mlecznych obniżyło skuteczną dawkę Lewotyroksyny.
Kiedy napotykam osoby, u których poziom TSH fluktuuje i które mają kłopoty z dobraniem odpowiedniej dawki zawsze podejrzewam nietolerancję laktozy, chyba że już są na diecie bez laktozy. Podejrzewam też, że poziom TSH oscyluje w zależności od ilości spożywanej laktozy.
Jak często nietolerancja laktozy występuje w Hashimoto?
Nietolerancję laktozy u rasy białej wykazano u 7% do 20%, natomiast u rasy azjatyckiej i afrykańskiej procent ten jest jeszcze wyższy. Nietolerancja laktozy może być uwarunkowana genetycznie i w takich przypadkach jest permanentna. W odróżnieniu, wtórna nietolerancja może być odwracalna. Osoby, które mają SIBO albo celiakię często są diagnozowane na nietolerancje laktozy. Jeżeli wyleczymy jelito to w okresie 3-6 miesięcy tolerancja laktozy powraca.
W 2006 roku w gazecie “Thyroid” opisano przypadek kobiety z Hashimoto, u której wystąpiły zaburzenia w przyswajaniu hormonów tarczycy spowodowane nietolerancją laktozy. Wtedy to uważano, że to jest rzadki przypadek, jakkolwiek badania przeprowadzone przez Asika i jego zespół, wykazały, że u 75.9 %, z przebadanych 83 pacjentów z Hashimoto nie toleruje laktozy!
Kiedy 38% tych pacjentów poinstruowano aby przeszli na dietę bezlaktozową na 8 tygodni to okazało się, że wystąpił u nich spadek TSH, co oznaczało, że lepiej przyswajali przyjmowane hormony tarczycy.
Żeby było jeszcze ciekawiej…
Jak się okazuje, u niektórych nawet śladowe ilości laktozy upośledzają absorpcję hormonów tarczycy. Preparaty hormonów tarczycy mogą sabotować własną absorpcję, a odpowiedzialna jest za to obecna w nich domieszka laktozy.
Dlatego też osoby, które pomimo eskalującej dawki leków nie potrafią obniżyć swojego TSH, powinny wziąć pod uwagę nietolerancję laktozy, zarówno spożywanej w produktach pokarmowych jak i tych zawartych w suplementach hormonalnych (optymalny TSH dla osób z Hashimoto wynosi 0.2-2).
Enzymy pomocne w rozbiciu laktozy.
Jestem pewna, że ktoś z moich czytelników zada takie pytanie. Czy można przyjmować Lactaid, suplement zawierający enzym laktazę, która rozbija laktozę na cukry proste?
Czy to pomoże w absorpcji leków?
To jest naprawdę interesujące pytanie. Teoretycznie byłoby to dobre rozwiązanie, ale autorzy badań klinicznych nie wypowiadają się na ten temat. Uważam jednak, że szczególne na początku należy wprowadzić dietę bezlaktozową, a poza tym sprawę może komplikować fakt, że w tym samym czasie może występować nietolerancja innych składników mleka. Jeżeli uzyskam informacje na ten temat to postaram się je uaktualnić.
Po zastosowaniu diety bez laktozy, zauważyłam u siebie dużą poprawę, co zostało też potwierdzone przez wielu moich czytelników, i dlatego też dietę bezlaktozową rekomenduję dla wszystkich pacjentów z Hashimoto.
LEKARSTWA ZAWIERAJĄCE LAKTOZĘ
Synthroid
Euthyrox
WP Tyroid
Nature- Thyroid
Większość generycznych postaci Levothyroxine
Jeżeli nie jesteś pewny zapytaj farmaceuty
LEKARSTWA, KTÓRE NIE ZAWIERAJĄ LAKTOZY
Tirosint
Armour Thyroid
Cytomel
Levoxyl
Ze wszystkich polecanych lekarstw zawierających T4 hormon, Tirosint ma najmniej wypełniaczy, które wpływają niekorzystnie na absorpcję leku. Wiele osób na mojej stronie face book preferuje Tirosint zamiast Lewotyroksyny.
Z leków mieszanych, najmniej wypełniaczy ma kombinacje T4/T3 pod nazwą: WP Thyroid.
Armour nie zawiera laktozy, ale ma w swoim składzie kukurydzę, która może też być przez niektórych nietolerowana.
Inne czynniki wpływające na absorpcję leków
Badania wykonane w 2012 roku w Polsce przez Ruchałę i jego zespół wykazały, że pacjenci z Hashimoto, którzy wymagają dawkę Tyroksyny przekraczającą 2 mcg /kg/ dobę, i u których utrzymuje się podwyższone TSH, mogą mieć problem z absorpcją.
Przyczyny odpowiedzialne za upośledzoną absorpcję to: nietolerancja laktozy, celiakia, atrofia żołądka, infekcja H. Pylori, zapalenie jelit i pasożyty.
Wiele z tych czynników wymieniam w swojej książce jako odpowiedzialne za wyzwolenie chorób autoimmunologicznych.
Dostępne są testy na nietolerancję laktozy, celiakię, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka czy zapalenie jelit, a wyeliminowanie tych czynników może się przyczynić do remisji.
Jak pokazują badania u 54% osób z niedoczynnością tarczycy jest rozpoznawane SIBO i jednym z jego objawów jest nietolerancja laktozy. Chociaż badania pokazały, że wyleczenie SIBO pomogło w wyleczeniu wielu objawów związanych z trawieniem to nie wpłynęło na poprawę absorpcji leków.
Być może spowodowane to było tym, że po wyleczeniu infekcji SIBO nie zastosowano diety bez laktozy, ponieważ potrzeba kilku miesięcy aby jelito się zagoiło.
Bardzo ważna jest przeprowadzenie badań w kierunku SIBO, bo może to być źródłowa przyczyna choroby i wyleczenie SIBO pomoże nie tylko w powrocie do tolerancji laktozy, ale także doprowadzi do remisji w Hashimoto.
Czasami za złe przyswajanie leków odpowiedzialne jest niski poziom kwasu żołądkowego. Niektórym osobom pomaga kiedy lekarstwa od tarczycy popijają szklanką wody z cytryną, albo wodą z jedną łyżeczką octu jabłkowego. W moim przypadku bardzo pomocne okazało się zastosowanie Betainy z pepsyną.
Uwagi:
1. Sprawdź jaką dawkę Lewotyroksyny przyjmujesz na dobę na kilogram wagi. Jak to zrobić- dawkę leku, którą aktualnie przyjmujesz podziel przez wagę w kilogramach.
Aby przeliczyć funty na kilogramy trzeba wagę w funtach podzielić przez 2.2.
Wytłumaczenie:
Jeżeli Twoje TSH jest około 1 i dawka leku wynosi 1.31mcg/kg albo jest mniejsza: Twoje czynniki wyzwalające nie są związane z przewodem pokarmowym.
Jeżeli dawka Lewotyroksyny wynosi 2 mcg/kg/dobę albo więcej: Weź pod uwagę nietolerancję laktozy i inne problemy związane z przewodem pokarmowym. Czynniki te najprawdopodobniej zaburzają wchłanianie leków hormonalnych i mają bezpośredni związek ze źródłową przyczyną choroby.
2. Zrób testy na nietolerancję laktozy albo też wyeliminuj laktozę z diety bez wykonywania testów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli masz Hashimoto, występuje u Ciebie jednocześnie nietolerancja laktozy.
Testy pomocne w diagnostyce nietolerancji laktozy to: wodorowy test oddechowy, a także badanie krwi w kierunku nietolerancji laktozy.
3. W miarę możliwości wykonaj testy na SIBO (bacterial overgrowth breath test)- Genova KIT(testy dostępne w USA), a także testy na pasożyty, inne testy to: badanie w kierunku H.Pylori i na inne infekcje w przewodzie pokarmowym.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
Levoxyl Package Insert.
Euthyrox Package Insert
Lauritano, AC, et. al. Association between hypothyroidism and small intestinal bacterial overgrowth. J Clin Endocrinol Metab. 2007 Nov;92(11):4180-4. Epub 2007 Aug 14.
Ruchala M, et. al. The influence of lactose intolerance and other gastro-intestinal tract disorders on L-thyroxine absorption. Endokrynol Pol. 2012;63(4):318-23.
Asik M, Gunes F, Binnetoglu E, Eroglu M, Bozkurt N, Sen H, Akbal E, Bakar C, Beyazit Y, Ukinc K. Decrease in TSH levels after lactose restriction in Hashimoto's thyroiditis patients with lactose intolerance. Endocrine. 2014 Jun;46(2):279-84.
Cellini M1, Santaguida MG, Gatto I, Virili C, Del Duca SC, Brusca N, Capriello S, Gargano L, Centanni M.Systematic appraisal of lactose intolerance as cause of increased need for oral thyroxine. J Clin Endocrinol Metab. 2014 Aug;99(8):E1454-8. doi: 10.1210/jc.2014-1217. Epub 2014 May 5. PMID: 24796930
Muñoz-Torres M1, Varsavsky M, Alonso G. Lactose intolerance revealed by severe resistance to treatment with levothyroxine. Thyroid. 2006 Nov;16(11):1171-3.