CHOROBY TARCZYCY U MĘŻCZYZN
Może nie być dla Ciebie zaskoczeniem, że choroby tarczycy częściej występują u kobiet niż mężczyzn. W końcu statystyki podają, że na każdego zdiagnozowanego mężczyznę zdiagnozowano zapalenie tarczycy Hashimoto u pięciu do ośmiu kobiet.
Uważa się, że hormony odgrywają rolę w rozwoju Hashimoto, ale sądzę również, że istnieje wiele innych powodów, dla których kobiety mogą być częściej dotknięte.
Nic dziwnego, że często myślimy o niedoczynności tarczycy jako o kobiecym schorzeniu, ale prawda jest taka, że w tej chwili jest wielu mężczyzn, którzy będą czytać ten artykuł i na codzień muszą sobie radzić z wieloma objawami choroby tarczycy. W tym artykule chciałbym rzucić nieco światła na mniej komentowany problem Hashimoto i choroby tarczycy u mężczyzn, w tym:
- Przyczyny dysfunkcji tarczycy
- Objawy charakterystyczne dla mężczyzn
- Objawy powszechne w niedoczynności tarczycy
- Badanie tarczycy
- Interwencje, aby poczuć się lepiej
Objawy tarczycy specyficzne dla mężczyzn
Istnieją dwa rodzaje schorzeń tarczycy, oba wynikające z procesu autoimmunologicznego w organizmie, kiedy układ odpornościowy zaczyna rozpoznawać różne części tarczycy jako obcych najeźdźców.
Choroba Gravesa-Basedowa to stan, który powoduje nadczynność tarczycy lub nadmiar hormonów tarczycy.
Klasyczne objawy to utrata masy ciała, kołatanie serca, lęk, wytrzeszcz gałek ocznych, drżenie, drażliwość, zaburzenia hormonalne, zmęczenie, nietolerancja ciepła, biegunka i zwiększony apetyt. Osoby te często doświadczają wypadania włosów. Mężczyźni z tym schorzeniem często zgłaszają szybką niechcianą utratę wagi/utratę mięśni, bóle mięśni, drażliwość i zmiany nastroju.
Choroba Hashimoto jest stanem, który powoduje niedoczynność tarczycy.
Klasyczne objawy mogą obejmować spowolniony metabolizm, przyrost masy ciała, zapominanie, uczucie zimna lub nietolerancji zimna, depresję, zmęczenie, suchość skóry, zaparcia, utratę ambicji, wypadanie włosów, skurcze mięśni, sztywność, ból stawów, utratę zewnętrznej trzeciej części brwi, nieprawidłowości hormonalne, niepłodność i osłabienie.
W przypadku niedoczynności tarczycy istnieje kilka objawów, które będą najbardziej widoczne u mężczyzn:
Spowolniony metabolizm: Niedoczynność tarczycy spowalnia tempo przemiany materii i zaburza uwalnianie enzymów, co prowadzi do tego, że organizm gromadzi więcej kalorii niż zużywa. Mężczyźni często są sfrustrowani, widząc przyrost masy ciała pomimo ich zwykłych nawyków żywieniowych i wysiłku fizycznego, i często mają trudności z utratą wagi poprzez zastosowanie diety i zwiększenie aktywności fizycznej.
Nietolerancja zimna: Tarczyca działa jak termostat, utrzymując temperaturę ciała. Spowolniony metabolizm (jak wspomniano powyżej) może skutkować mniejszą produkcją ciepła i ogólnie nieco niższą temperaturą ciała.
Innym skutkiem ubocznym wygaszenia ognia metabolicznego jest to, że osoba staje się nietolerancyjna na niskie temperatury. Wiele lat temu lekarze diagnozowali niedoczynność tarczycy na podstawie temperatury ciała, zanim dostępne stały się bardziej zaawansowane i dokładne badania przesiewowe.
Spowolnienie funkcji poznawczych: Niedoczynność tarczycy powoduje uogólnione spowolnienie procesów metabolicznych i może wpływać na funkcje poznawcze. Chociaż mechanizm nie jest jasno poznany, niektóre osoby mają zmniejszony przepływ krwi i tlenu do mózgu, a badania sugerują, że choroby tarczycy mogą również wpływać na szlaki nerwowe. Objawy mogą obejmować upośledzenie uwagi i koncentracji, utratę pamięci, spowolnienie funkcji percepcyjnych i wzrokowo-przestrzennych oraz upośledzenie funkcji językowych i wykonawczych (zdolności wielozadaniowe).
Sucha skóra: Jak wspomniałam w artykule poświęconym chorobie tarczycy w Men's Health, szorstka, chłodna i blada skóra to cechy niedoczynności tarczycy. Wynika to częściowo ze zmniejszonego przepływu krwi i wolniejszego metabolizmu komórek skóry. Często też obserwuje się zmniejszone pocenie, ponieważ metaboliczne spalanie tłuszczu w organizmie jest wyłączone. Czasami można też zaobserwować żółtawy odcień skóry, z powodu upośledzonej konwersji witaminy A.
Zaparcia: Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie i zmniejszenie ruchliwości jelit, co często objawia się zaparciami. Z powodu opóźnionego opróżniania żołądka i motoryki około 50 procent osób z niedoczynnością tarczycy może rozwinąć przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO), który może przyczyniać się do zaparć, wzdęć i zespołu jelita drażliwego.
Wypadanie włosów: Niektórzy mężczyźni z niedoczynnością tarczycy mogą doświadczać utraty włosów, w tym utraty włosów w zewnętrznej trzeciej części brwi i trudności z zarostem na twarzy. Włosy mogą stać się bardziej szorstkie, a paznokcie bardziej kruche, ze względu na wolniejszy metabolizm komórek, zmniejszony przepływ krwi i zmniejszony dostęp do składników odżywczych.
Zaburzenia nastroju: Niektóre osoby zgłaszają, że zaburzenia tarczycy mogą powodować zmiany nastroju, takie jak depresja, drażliwość, agresja, a nawet mania. Może to być spowodowane fluktuacją hormonów tarczycy lub obecnością przeciwciał tarczycy.
Ból mięśni i stawów: Niedoczynność tarczycy może prowadzić do wielu objawów, takich jak ból stawów, osłabienie, bóle, sztywność i skurcze mięśni, zespół cieśni nadgarstka, a także częstsze występowanie dny moczanowej, prawdopodobnie spowodowanej zmniejszoną czynnością nerek. Do 79 procent osób z niedoczynnością tarczycy może zgłaszać dolegliwości mięśniowe. Może to być spowodowane nieprawidłową akumulacją glikogenu i zmianami w aktywności enzymów mięśniowych z powodu efektów hipometabolicznych. Czasami bóle mięśni mogą być zaostrzone przez ćwiczenia.
Zaburzenia hormonalne i seksualne: Niedoczynność tarczycy może mieć bezpośredni wpływ na podwzgórze lub przysadkę mózgową, zakłócając produkcję testosteronu. Może to prowadzić do takich objawów, jak:
- Niskie libido
- Bezpłodność
- Niski poziom testosteronu
- Zaburzenie erekcji
- Zmniejszona częstotliwość porannych erekcji
- Zmniejszona masa mięśniowa
NAJCZĘSTSZE OBJAWY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY U MĘŻCZYZN
- Zwolniony metabolizm
- Nietolerancja zimna
- Spowolnione myślenie
- Sucha skóra
- Zaparcia
- Słaby porost włosów
- Utrata włosów
- Zmiany nastroju
- Bóle mięśni i stawów
- Zaburzenia hormonalne i dysfunkcje seksualne
- Podwyższony cholesterol
Problemy z tarczycą mogą nasilać spadek produkcji hormonów płciowych. Zarówno nasze hormony płciowe, jak i tarczycy są częścią ogólnej sieci komunikacji hormonalnej w naszym ciele, określanej jako oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza). Powolna tarczyca może zmniejszyć produkcję hormonów płciowych niezbędnych do optymalnego funkcjonowania seksualnego i zdrowego libido.
Wiele typowych objawów choroby tarczycy, takich jak wypadanie włosów i przyrost masy ciała, może obniżyć poczucie własnej wartości, stwarzać problemy z niską energią i sprawnością seksualną, często obserwowane również przy niskim libido.
Badania wykazały, że 64 procent mężczyzn z niedoczynnością tarczycy miało niskie libido, zaburzenia erekcji, zaburzenia w produkcji nasienia i opóźniony wytrysk. U mężczyzn poziom wolnego testosteronu osiąga szczyt w wieku 20 lat i spada o około jeden procent rocznie w wieku 30 lat. Objawy związane z niskim testosteronem obejmują niskie libido, a także szereg objawów obserwowanych również w okresie menopauzy (takich jak wahania nastroju, lęk i depresja).
Mężczyźni również mogą cierpieć na zaburzenia erekcji (ED). Dobrą wiadomością jest to, że u większości mężczyzn poziom testosteronu i morfologia plemników mogą się normalizować przy odpowiednim leczeniu hormonami tarczycy.
Wysoki cholesterol: Wysoki poziom cholesterolu występuje u 56% osób z niedoczynnością tarczycy. Za wydalanie z organizmu trójglicerydów i cholesterolu odpowiada metabolizm — proces ten jest spowolniony w przypadku niedoczynności tarczycy.
Może to spowodować podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Leczenie hormonami tarczycy może pomóc w normalizacji tych poziomów, czasami bez konieczności stosowania dodatkowych leków obniżających poziom cholesterolu lub lipidów.
Przyczyny zaburzeń tarczycy u mężczyzn
Istnieje wiele czynników wywołujących zaburzenia pracy tarczycy, które są powszechne we wszystkich populacjach, w tym infekcje leżące u podstaw, stresujące wydarzenie, przepuszczalne jelito i toksyny. Zachęcam do zapoznania się z moją książką "Zapalenie Tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby", aby uzyskać więcej informacji.
Istnieje jednak kilka podstawowych przyczyn, które mogą być specyficzne dla mężczyzn i nie należy ich ignorować.
Poziom testosteronu
Niski poziom testosteronu może być wyzwalaczem, czynnikiem zaostrzającym, a nawet konsekwencją choroby tarczycy.
Niektóre objawy niskiego poziomu testosteronu mogą obejmować zmęczenie, przyrost masy ciała, drażliwość, przytłoczenie, wypadanie włosów, niskie libido, depresję, utratę funkcji wykonawczych, zmniejszoną częstotliwość porannych erekcji, trudności z zarostem na twarzy, zaburzenia erekcji, problemy z płodnością, bóle mięśnie, a także utrata masy mięśniowej.
Pojawienie się zmian nastroju lub pogorszenie nastroju może również być oznaką, że poziom testosteronu jest obniżony. „Zespół drażliwego mężczyzny” to niedawno powstały termin opisujący zmiany nastroju, które występują u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu.
U niektórych mężczyzn z niskim poziomem testosteronu normalizacja hormonów tarczycy może w rzeczywistości unormować jego poziom. W niektórych przypadkach testosteron na receptę i/lub DHEA mogą być również korzystną terapią zmniejszającą ogólne objawy.
Uważa się, że męskie hormony odgrywają ochronną rolę w rozwoju Hashimoto, a mężczyźni z niskim poziomem testosteronu częściej mają zdiagnozowane Hashimoto, podczas gdy mężczyźni z nadczynnością tarczycy częściej mają podwyższony poziom testosteronu.
Historia rodzinna
Choroby tarczycy mają aspekt genetyczny, a posiadanie męskiego rodzica z chorobą tarczycy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby tarczycy u potomstwa, nawet bardziej niż posiadanie krewnej płci żeńskiej z chorobą tarczycy.
Podsumowując, jeżeli Hashimoto wystąpi u męskiego członka rodziny, istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na Hashimoto u potomstwa, więc jeśli tata ma Hashimoto, narażone będą także dzieci!
Poporodowe problemy z tarczycą
Młode mamy są grupą wysokiego ryzyka rozwoju problemów z tarczycą. Jest to znane jako poporodowe zapalenie tarczycy.
Co dziwne (i znacznie rzadziej), nowi ojcowie również mogą mieć problemy z tarczycą po porodzie. U mężczyzn mogą wystąpić poporodowe problemy z tarczycą! A dokładnie, mogą rozwinąć "sympatyzujące" zapalenie tarczycy po urodzeniu dziecka przez żonę.
Raport z przypadków z 2015 r. udokumentował w badaniach laboratoryjnych nawracające epizody tyreotoksykozy, które pojawiły się u męża po 3 kolejnych ciążach żony! (żona chorowała na Hashimoto). Naukowcy stwierdzili, że "udokumentowane zmiany hormonalne u mężczyzn, w okresie poporodowym, czy to związane ze stresem czy też mające podłoże ewolucyjne, sugerują diagnozę sympatyzującego zapalenia tarczycy po porodzie."
Niedobór selenu
Stwierdzono, że niedobór selenu jest wyzwalaczem Hashimoto. Przeprowadzono wiele badań wspierających stosowanie selenu w Hashimoto, ale istnieją sprzeczne dane na temat związku między selenem a rakiem prostaty. Niektóre badania wykazały, że wysoki poziom selenu zmniejsza ryzyko raka prostaty i że suplementy selenu mogą pomóc w raku prostaty; podczas gdy inni stwierdzili, że przyjmowanie suplementu selenu może zwiększać ryzyko śmierci u mężczyzn z rakiem prostaty.
Forma przyjmowanego w postaci suplementu selenu może mieć znaczenie, podobnie jak rodzaj raka. Polecam coroczne badania PSA i badania prostaty dla wszystkich mężczyzn, począwszy od 40 roku życia.
Dr Geo Espinosa, lekarz zajmujący się rakiem prostaty, znany jako „lekarz urologii naturalnej”, zaleca stosowanie selenu w postaci drożdży o wysokiej zawartości selenu u mężczyzn.
Testy tarczycy
Ponieważ problemy z tarczycą występują rzadziej u mężczyzn, często są one pomijane przez lekarzy. W rzeczywistości większość mężczyzn nigdy nie wykonuje testów diagnozujących choroby tarczycy, chyba że specjalnie o to poproszą. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę tarczycy, pierwszym krokiem jest wykonanie odpowiednich testów.
Istnieje wiele badań krwi, które można wykonać, aby ocenić czynność tarczycy, a najbardziej przydatne są dla mnie następujące testy: TSH, wolna T3, wolna T4 i przeciwciała tarczycy wraz z USG tarczycy.
Interwencje
Po zidentyfikowaniu choroby tarczycy dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele interwencji, które mogą wyleczyć lub doprowadzić do remisji choroby.
Optymalizacja leków na tarczycę
Hormony tarczycy mogą normalizować poziom testosteronu u wielu mężczyzn. W niektórych przypadkach testosteron na receptę i/lub DHEA może być również korzystną terapią zmniejszającą objawy i/lub przeciwciała tarczycy. Stwierdzono, że DHEA zmniejsza przeciwciała przeciw tarczycy u kobiet z PCOS, a inne badanie wykazało, że DHEA może normalizować nieprawidłowe komórki odpornościowe obecne w Hashimoto i chorobie Gravesa.
Rozwiązywanie problemów związanych z żywnością
Pokarmy reaktywne wywołują reakcję zapalną w przewodzie pokarmowym, prowadząc do złego wchłaniania składników odżywczych (w szczególności wrażliwość na gluten jest powiązana z niedoborem selenu, dobrze znanym czynnikiem ryzyka Hashimoto), a także może powodować przepuszczalność jelit.
Większość osób zauważy radykalne zmniejszenie objawów jelitowych, mózgowych, wyprysków skórnych i bólu poprzez wyeliminowanie pokarmów, na które są wrażliwe.
Niektórzy zauważą również znaczne zmniejszenie przeciwciał tarczycowych. Ponadto niektórzy będą w stanie doprowadzić Hashimoto do całkowitej remisji poprzez odstawienie pokarmów, na które reagują. Są też tacy, u których funkcja tarczycy powróci do normy!
Uzupełnianie niedoborów składników odżywczych
Niedobór składników odżywczych zawsze towarzyszy Hashimoto. W rzeczywistości twierdzę, że ze względu na nasze obecne praktyki rolnicze i zachodnią dietę niedobór składników odżywczych jest powszechny!
Spożywanie konwencjonalnie uprawianej żywności, przyjmowanie leków i nadwrażliwość pokarmowa, zapalenie jelit, zmieniona flora jelitowa, słabe trawienie, problemy z wchłanianiem, infekcje jelit, a nawet sama niedoczynność tarczycy, może prowadzić do niedoboru składników odżywczych.
Nawet osoby stosujące organiczne, bogate w składniki odżywcze diety są narażone na niedobory składników odżywczych, ponieważ czynniki takie jak niski poziom kwasu żołądkowego, złe wchłanianie tłuszczów i niedobór enzymów trawiennych spowodują, że wielu z nas nie będzie w stanie ich prawidłowo przyswajać.
Najczęstsze niedobory składników odżywczych w Hashimoto to selen, witamina D, B12, ferrytyna (białko magazynujące żelazo), tiamina i magnez.
Polecam wszystkim, którzy mają Hashimoto, aby zbadali poziom witaminy D, B12 i ferrytyny i odpowiednio zajęli się wszelkimi niedoborami.
Należy pamiętać, że niedobory ferrytyny i żelaza są częstsze u kobiet w wieku rozrodczym niż u mężczyzn (kobiety tracą żelazo wraz z miesiączką, ciążą i porodem), zalecam, aby mężczyźni również badali ferrytynę.
Mężczyźni również mogą mieć niedobór ferrytyny i są też bardziej narażeni na podwyższony poziom ferrytyny lub przeładowanie żelazem, co może powodować stan zapalny.
Niedobory selenu, tiaminy i magnezu NIE są wiarygodnie wykrywane w badaniach krwi i nie zalecam testowania przed suplementacją.
Jak wspomniano powyżej, w szczególności niedobór selenu może często występować u mężczyzn z niedoczynnością tarczycy.
Selen odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu tarczycy, m.in. działając jako katalizator przekształcania nieaktywnej T4 w biologicznie czynną T3 oraz zapobiegając uszkodzeniom oksydacyjnym komórek tarczycy spowodowanym przez nadtlenek wodoru, poprzez tworzenie selenoprotein.
Istnieją jednak pewne środki ostrożności, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem suplementacji selenem, a ogólnie zaleca się badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty. Selenizowana forma selenu drożdży jest zalecana dla mężczyzn zagrożonych rakiem prostaty.
Łagodzenie reakcji na stres
Kiedy doświadczasz stresu, twoje ciało przechodzi w tryb „walki lub ucieczki”, odwracając jego uwagę od leczenia i trawienia oraz pompując twoje ciało adrenaliną, aby przygotować je do przetrwania tego, co twoje ciało postrzega jako zagrażające życiu. Wiele osób podaje traumatyczny incydent w swoim życiu jako prekursor, kiedy zaczęły się objawy Hashimoto.
Istnieją trzy potencjalne etapy dysfunkcji nadnerczy:
Etap I – Na Etapie I generalnie będzie zbyt duża produkcja kortyzolu. Twój całkowity poziom kortyzolu będzie podwyższony w ciągu dnia.
Etap II – Na tym etapie całkowity poziom kortyzolu będzie normalny, ale będą pewne nieprawidłowości, w których może być wysoki rano, potem zbyt niski po południu, a następnie ponownie wysoki wieczorem. Może to powodować irytujące objawy, takie jak wahania poziomu cukru we krwi, drażliwość lub popołudniowy krach.
Etap III – Jest to zaawansowany etap, w którym nadnercza ulegają wyczerpaniu i nie wytwarzają wystarczającej ilości kortyzolu, co prowadzi do chronicznego zmęczenia.
Możesz zresetować swoje nadnercza, odpoczywając, ograniczając spożycie kofeiny i przyjmując codzienną dawkę ABC: adaptogeny nadnerczy, witaminy z grupy B i witaminę C.
Suplement Adrenal Support by Rootcology zawiera wszystkie te trzy toniki nadnerczy, które mogą zrównoważyć nadnercza, niezależnie od tego, czy są nadaktywne, czy niedoczynne.
Oto kilka dodatkowych sposobów na złagodzenie stresu:
- Staraj się eliminować, upraszczać, delegować i automatyzować.
- Bądź bardziej odporny, będąc bardziej elastycznym. Bruce Lee powiedział kiedyś: „Zauważ, że najsztywniejsze drzewo jest najłatwiejsze do złamania, podczas gdy bambus lub wierzba przetrwają, wyginając się z wiatrem”.
- Rób to, co lubisz.
- Porządek i przewidywalność to Twoi przyjaciele.
- Nadrabiaj zaległości w długich listach rzeczy do zrobienia. Zaplanuj również przestoje.
- Unikaj palenia świecy na obu końcach.
- Masaż, akupunktura, medytacja lub tai chi mogą pomóc Ci się zrelaksować.
- Unikaj wielozadaniowości. Rób jedną rzecz na raz i skup się na tym, zanim przejdziesz do następnego zadania. Zrób małą przerwę między zadaniami.
- Załóż dziennik i pamiętaj o tym, co sprawia, że czujesz się lepiej, a co gorzej.
Identyfikacja przewlekłych infekcji
Przewlekłe infekcje są wyzwalaczami Hashimoto, na które zwraca się najmniej uwagi, ale ich identyfikacja i leczenie może spowodować całkowitą remisję Hashimoto. Niestety, niektóre infekcje mogą postępować progresywnie, prowadząc do coraz większej liczby objawów, jeśli nie zostaną odpowiednio zidentyfikowane i leczone.
Mimikra molekularna jest jedną z wiodących teorii chorób autoimmunologicznych. Mówiąc bardzo prosto, teoria ta oznacza, że nasz układ odpornościowy zaczyna atakować naszą tarczycę, ponieważ jesteśmy zakażeni patogennym organizmem (takim jak bakteria, pasożyt lub wirus), który jest podobny do tarczycy.
Układ odpornościowy zapamiętuje wyizolowane sekwencje białek patogenu (a nie całą sekwencję DNA patogenu), a następnie szuka podobnie wyglądających białek jako celów ataku. Jeśli białka tarczycy pasują do białek zapamiętanych przez układ odpornościowy, tarczyca również będzie celem ataku. Dlatego układ odpornościowy atakuje nasze gruczoły tarczycy z powodu błędnej tożsamości, gdy próbuje zaatakować infekcję.
Usuwanie toksyn
Niestety, wydostawanie się toksyn z naszego środowiska może być trudne — są one wszędzie! W rzeczywistości w 2006 roku Centers for Disease Control poinformowało, że przeciętny Amerykanin ma w swoim ciele 116 ze 148 powszechnie testowanych syntetycznych związków.
Cokolwiek wdychamy, połykamy i wchłaniamy w skórę, ostatecznie krąży w naszym ciele. Od naszych kosmetyków i produktów do skóry po pestycydy i spaliny, każdego dnia jesteśmy narażeni na tysiące chemikaliów — z których wiele jest szczególnie szkodliwych dla zdrowia tarczycy.
Na przykład ksenoestrogeny, takie jak BPA, soja, ftalany i parabeny, to substancje chemiczne naśladujące działanie estrogenu. Te chemikalia mogą zwiększać TSH i utrwalać autoimmunologiczny atak na tarczycę. BPA, znajdujący się w plastikowych pojemnikach, a nawet paragonach sklepowych, antagonizuje receptory T3 w tarczycy. Ksenoestrogeny można znaleźć w produktach higieny osobistej, tworzywach sztucznych i żywności.
Triclosan, występujący w antybakteryjnych mydłach, pastach do zębów, dezodorantach i lakierach do włosów, ma strukturę przypominającą hormony tarczycy i został niedawno zakazany przez FDA w niektórych produktach, ze względu na brak możliwości udowodnienia jego bezpieczeństwa.
Ponadto halogeny, takie jak bromek i chlorek, mogą zajmować miejsca receptorowe w tarczycy, odkładać się w tkance tarczycy i prowadzić do zapalenia i śmierci komórek tarczycy, ponieważ są strukturalnie podobne do jodu. Może to prowadzić do rozwoju autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Badania wykazały, że u osób narażonych na wysokie poziomy substancji zawierających halogeny częściej występują przeciwciała przeciw tarczycy. Halogeny te można znaleźć w basenach, wypiekach, a nawet w naszych materacach. (Są wszędzie!)
Fluor to kolejny halogen, który może siać spustoszenie w tarczycy. Częstymi źródłami fluoru są suplementy, napoje butelkowane, pasta do zębów, czarna i czerwona herbata, żywność w puszkach, tytoń do żucia, czarna/czerwona sól kamienna i niektóre leki.
Fluor został dodany do większości źródeł wody w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i niektórych częściach Wielkiej Brytanii, aby zapobiec próchnicy zębów.
Osoby z chorobą autoimmunologiczną, w szczególności Hashimoto, są szczególnie podatne na przeciążenie wątroby. Ryzyko to może wzrosnąć, gdy jelita są uszkodzone, co pozwala na „przeciekanie” drażniących cząsteczek i substancji do krwiobiegu. Przepuszczalność jelitowa (znana również jako nieszczelne jelito) może powodować wchłanianie potencjalnie problematycznych substancji i prowadzić do upośledzenia zdolności detoksykacyjnych.
Dodatkowo, zmniejszona zdolność pozbywania się toksyn z potem z powodu niskiej potliwości (powszechna w przypadku Hashimoto), zmniejszone wchłanianie składników odżywczych i wrażliwość na pokarmy, wszystko to prowadzi do dodatkowego obciążenia wątroby i powoduje, że osoby z zaburzeniami tarczycy są szczególnie podatne na zaleganie toksyn.
Jak więc zabrać się za detoksykację przeciążonej wątroby?
Pierwszym krokiem jest usunięcie jak największej ilości toksyn z twojego życia. Potencjalne rozwiązania obejmują instalację filtra wody, wymianę artykułów higieny osobistej na mniej toksyczne wersje, testowanie wrażliwości na żywność oraz instalację filtra powietrza.
Zalecam wspieranie wątroby poprzez przestrzeganie dwutygodniowego Protokołu Wspomagania Wątroby z mojej książki, "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie."
Protokół wsparcia wątroby składa się z czterech kroków:
- Usuń potencjalnie wyzwalające pokarmy.
- Dodaj pokarmy wspomagające.
- Zmniejsz ekspozycję na toksyny.
- Wspieraj obie ścieżki detoksykacji.
Wiele osób, po zastosowaniu tego dwutygodniowego protokołu zgłosiło, że czują się znacznie lepiej i że wiele ich objawów drastycznie się poprawiło!
Chociaż zaburzenia tarczycy są z pewnością częstsze u kobiet niż u mężczyzn, ważne jest, aby mężczyźni zrozumieli oznaki potencjalnej choroby tarczycy i opowiedzieli się za testowaniem i odpowiednimi interwencjami.
Podsumowując, chciałam omówić osiem najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w odniesieniu do zdrowia mężczyzn i zaburzeń tarczycy:
- Zwróć uwagę na swoje objawy – spowolniony metabolizm, nietolerancja zimna, spowolnienie umysłowe i sucha skóra to tylko niektóre z typowych objawów chorób tarczycy. Zwrócenie uwagi na objawy to pierwsza linia diagnozy.
- Spójrz na swoją historię rodzinną – Jeśli masz rodzinną historię chorób tarczycy, pamiętaj, że zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby tarczycy u Ciebie.
- Bądź świadomy okresu poporodowego – mężczyźni mogą również rozwinąć problemy z tarczycą po porodzie żony, znane jako ("sympatyzujące" zapalenie tarczycy).
- Sprawdź niedobór selenu – Stwierdzono, że niedobór tego ważnego minerału jest wyzwalaczem Hashimoto.
- Zidentyfikuj nadwrażliwość pokarmową – Jeśli jesteś wrażliwy na pokarmy (takie jak gluten), może to spowodować reakcję zapalną w przewodzie pokarmowym, prowadzącą do złego wchłaniania składników odżywczych (takich jak selen) i prowadzić do powstania Hashimoto.
- Zajmij się zmęczeniem nadnerczy – reakcja "walcz lub uciekaj" jest aktywowana, gdy jesteśmy w stanie zmęczenia naszych nadnerczy. Może to prowadzić do tego, że nasze ciało stale znajduje się w „trybie awaryjnym” i stwarza poczucie braku bezpieczeństwa. Wiele osób zauważyło początek Hashimoto po traumatycznym wydarzeniu w ich życiu.
- Zrób test na przewlekłe infekcje – Identyfikacja i leczenie przewlekłych infekcji może skutkować całkowitą remisją Hashimoto.
- Eliminuj toksyny – w szczególności halogeny (występujące w postaci fluorków, bromków i chlorków) mogą zajmować miejsca receptorowe w tarczycy, co z kolei może powodować stan zapalny i powodować śmierć komórek tarczycy oraz prowadzić do rozwoju autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Aby uzyskać więcej informacji na temat interwencji mających na celu powrót do zdrowia, zachęcam do zapoznania się z moją książką, "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów o odzyskać zdrowie" Znajdziesz w nim przewodnik krok po kroku, jak radzić sobie z objawami chorób tarczycy zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci zatroszczyć się o swoje zdrowie — i zachęcą też mężczyzn, aby zatroszczyli się również o swoje zdrowie!
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- Caturegli P, De Remigis, A, Rose NR. Hashimoto thyroiditis: clinical and diagnostic criteria. Autoimmunity Reviews. 2014;13(4-5), 391-397.
- Gupta V, Lee M. Central hypothyroidism. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism. 2011;15(Suppl2):S99.
- Kostoglou-Athanassiou I, Ntalles K. Hypothyroidism-new aspects of an old disease. Hippokratia. 2010;14(2):82.
- Kramer CK, von Mühlen D, Kritz-Silverstein D, Barrett-Connor E. Treated hypothyroidism, cognitive function, and depressed mood in old age: the Rancho Bernardo Study. European Journal of Endocrinology. 2009;(161):917-921.
- Safer JD. Thyroid hormone action on skin. Dermato-endocrinology. 2011;3(3): 211-215.
- Patil AD. Link between hypothyroidism and small intestinal bacterial overgrowth. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism. 2014;18(3):307.
- Gaitonde DY, Rowley KD, Sweeney LB. Hypothyroidism: an update. South African Family Practice. 2012;54(5):384-390.
- Duyff RF, Van den Bosch J, Laman DM, van Loon BJP, Linssen WH. Neuromuscular findings in thyroid dysfunction: a prospective clinical and electrodiagnostic study. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. 2000;68(6):750-755.
- Chen Y, Chen Y, Xia F et al. A Higher Ratio of Estradiol to Testosterone is associated with Autoimmune Thyroid Disease in Males. Thyroid. 2017. doi:10.1089/thy.2016.0661.
- Olivo J, Southren AL, Gordon GG, Tochimoto S. Studies of the protein binding of testosterone in plasma in disorders of thyroid function: effect of therapy. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 1970;31(5):539-545.
- Krysiak R, Szkróbka W, Okopień B. The effect of l -thyroxine treatment on sexual function and depressive symptoms in men with autoimmune hypothyroidism. Pharmacological Reports. 2017;69(3):432-437. doi:10.1016/j.pharep.2017.01.005.
- Kellman, Raphael. Low Thyroid in Men: Not Just A Women’s Issue. US News & World Report website. https://health.usnews.com/health-news/patient-advice/articles/2015/07/21/low-thyroid-in-men-not-just-a-womans-issue. Accessed 16 June 2017.
- Panicker V. Genetics of thyroid function and disease. The Clinical Biochemist Reviews. 2011;32(4):165.
- Belokovskaya R, Levine AC. Recurrent Episodes of Thyrotoxicosis in a Man following Pregnancies of his Spouse with Hashimoto’s Thyroiditis. Case Rep Endocrinol. 2015;2015:940241. doi:10.1155/2015/940241
- Solerte S, Precerutti S, Gazzaruso C et al. Defect of a subpopulation of natural killer immune cells in Graves’ disease and Hashimoto’s thyroiditis: normalizing effect of dehydroepiandrosterone sulfate. European Journal of Endocrinology. 2005;152(5):703-712. doi:10.1530/eje.1.01906.
- Ott J, Pecnik P, Promberger R et al. Dehydroepiandrosterone in women with premature ovarian failure and Hashimoto’s thyroiditis. Climacteric. 2013;17(1):92-96. doi:10.3109/13697137.2013.800040.
- Wortsman J, Moses H, Dufau M. Increased incidence of thyroid disease among men with hypergonadotropic hypogonadism. The American Journal of Medicine. 1986;80(6):1055-1059. doi:10.1016/0002-9343(86)90665-0.
- Wortsman J, Rosner W, Dufau M. Abnormal testicular function in men with primary hypothyroidism. The American Journal of Medicine. 1987;82(2):207-212. doi:10.1016/0002-9343(87)90057-x.
- Gärtner R, Gasnier BC, Dietrich JW, Krebs B, Angstwurm MW. Selenium supplementation in patients with autoimmune thyroiditis decreases thyroid peroxidase antibodies concentrations. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2002;87(4):1687-1691.
- Harrison, Pam. More Evidence Of Harm From Selenium In Prostate Cancer. Medscape Medical News. January 8, 2015.
- Cui Z, Liu D, Liu C, Liu G. Serum selenium levels and prostate cancer risk. Medicine. 2017;96(5):e5944. doi:10.1097/md.0000000000005944.
- Outzen M, Tjønneland A, Larsen E et al. Selenium status and risk of prostate cancer in a Danish population. British Journal of Nutrition. 2016;115(09):1669-1677. doi:10.1017/s0007114516000726.
- Hurst R, Hooper L, Norat T et al. Selenium and prostate cancer: systematic review and meta-analysis. American Journal of Clinical Nutrition. 2012;96(1):111-122. doi:10.3945/ajcn.111.033373.
- Goswami R, Marwaha RK, Gupta N, Tandon N, Sreenivas V, Tomar N, et al. Prevalence of vitamin D deficiency and its relationship with thyroid autoimmunity in Asian Indians: a community-based survey. British Journal of Nutrition. 2009;102(3): 382-386.
- Zimmermann MB, Köhrle J. The impact of iron and selenium deficiencies on iodine and thyroid metabolism: biochemistry and relevance to public health. Thyroid. 12(10): 867-878.
- Costantini A, Pala MI. Thiamine and Hashimoto’s thyroiditis: a report of three cases. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2014;20(3):208-211.
- Paur I, Lilleby W, Bøhn S et al. Tomato-based randomized controlled trial in prostate cancer patients: Effect on PSA. Clinical Nutrition. 2017;36(3):672-679. doi:10.1016/j.clnu.2016.06.014.
- Belokovskaya R, Levine A. Recurrent Episodes of Thyrotoxicosis in a Man following Pregnancies of his Spouse with Hashimoto’s Thyroiditis. Case Reports in Endocrinology. 2015;2015:1-4. doi:10.1155/2015/940241.
- Saied NM, Hassan WA. Long-term exposure to xenoestrogens alters some brain monoamines and both serum thyroid hormones and cortisol levels in adult male rats. The Journal of Basic & Applied Zoology. 2014;67(5):205-211.
- Irritability in Men and Mood Swings in Men. BodyLogicMD website. https://www.bodylogicmd.com/for-men/irritable-men-syndrome. Accessed March 28, 2018.