ANATABINA – NOWY SUPLEMENT POCHODZĄCY Z TYTONIU, KTÓRY REDUKUJE ILOŚĆ PRZECIWCIAŁ W HASHIMOTO
W czasie kiedy prowadziłam poszukiwania na temat niedoczynności tarczycy Hashimoto dowiedziałam się, że palenie papierosów zmniejsza ryzyko powstania i łagodzi objawy, ale z drugiej strony pogarsza przebieg choroby Gravesa-Basedowa. Słyszałam też od wielu byłych palaczy, że pierwsze objawy choroby zaobserwowali u siebie w czasie, kiedy rzucili palenie papierosów.
Informacja ta bardzo mnie zaciekawiła i prawdę mówiąc trochę zaniepokoiła. Kiedy zdecydowałam, że napiszę książkę to nie chciałam aby poprzez podanie tej informacji ktokolwiek podjął niewłaściwą decyzję. Palenie papierosów jest bardzo szkodliwe i moją intencją nie jest zachęcanie do palenia papierosów czy też odradzanie pozbycia się nałogu.
Zależność pomiędzy powstaniem Hashimoto a paleniem papierosów zrozumiałam dopiero wtedy gdy natknęlam się na nowy suplement.
ANATABINA
Badania przeprowadzone przez Johna Hopkinsa (Caturegli, et.al, July 2012) wykazały, że stosowanie Anatabiny u myszy zmniejszyło zachorowalność i złagodziło objawy Hashimoto. Badania wpływu różnych substancji na przebieg Hashimoto często przeprowadzane są na myszach i uważa się, że wszystkie benefity działania suplementu u myszy można odnieść również do człowieka.
Jak się dowiedziałam, Anatabina jest naturalnym alkaloidem, obecnym w roślinach psiankowatych (tytoń, pomidory, papryka) i obecnie jest dostępna w postaci suplementu. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne poprzez redukcję ekpresji cytokim (IL -18, IL 1R2), których obecność wiąże się z powstaniem Th-1 odpowiedzi immunologicznej. Tłumaczy to dlatego Anatabina jest pomocna w Hashimoto, a pogarsza chorobę Gravesa- Basedova, uzależnioną od przewagi Th-2 limfocytów.
Najnowsze badania kliniczne, metodą podwójnie ślepej próby z użyciem Placebo, na temat Anatabiny zostały udostępniono 31 października ubiegłego roku i tym razem zostały przeprowadzone na ludziach. W badaniach tych uczestniczyło 146 chorych na Hashimoto i trwały 3 miesiące. Dla siedemdziesięciu pacjentów podawano Anatabinę w dawce 9-34 mg na dzień, a grupa kontrolna otrzymywała Placebo.
Rezulaty pokazały znaczącą redukcję przeciwciał TgAb w 4, 8 i 12 tygodniu. Przeciwciała TgAb spadły średnio o 46 punktów u osób przyjmujących Anatabinę, a o 4 punkty u osób biorących placebo. U 50% uczestników badania redukcja przeciwciał wynosiła co najmniej 25 punktów, a u 25% co najmniej 100 punktów.
Wszyscy pacjenci w czasie badania byli w stanie eutyreozy. Oznacza to, że TSH, T4 i T3 były w normie, ponieważ w tym czasie byli leczeni Levotyroksyną albo też byli we wczesnym stadium Hashimoto. Anatabina nie wpływa na poziom TSH, T4 czy T3, ale pacjenci, którzy jednocześnie stosowali Levotyroksynę wykazali większą redukcję przeciwciał w porównaniu z pacjentami, którym nie podawano leków.
Do częstych objawow uboczych należały nudności, zawroty i bóle głowy.
Dyskusja
Autorzy badań klinicznych sugerują, że Anatabina wpływa na sekrecję tyreoglobuliny i dlatego spada ilość przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie.
Ciekawostką jest też, że badania nie wykazały znaczącego spadku przeciwciał anty-TPO. Autorzy badań klinicznych zaobserwowali też, że przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie obniżają się zwykle jako pierwsze i być może więcej czasu było potrzeba aby nastąpił również zauważalny spadek przeciwciał anty-TPO.
Prawidłowość tę zaobserwowałam też u siebie. Po wprowadzeniu zmian stylu życia moje przeciwciała anty-Tg podziały się dosyć szybko, natomiat o wiele więcej czasu potrzebowałam aby obniżyć przeciwciała anty-TPO.
Chociaż nie było o tym wzmianki w raporcie z badań klinicznych, producent w styczniu, na stronie internetowej dla profesjonalistów, podzielił się informacją na temat wpływu Anatabiny na przeciwciała anty-TPO. Według tej informacji u jednego z pacjentów zaobserwowano znaczący spadek przeciwciał anty- TPO z 3655 IU do 300 IU po zastosowaniu Antabiny w dawce 0.12 mg/kg przez 16 dni.
Osobiście stosowałam Anatabinę rok temu przez okres 3 miesięcy i moje przeciwciała anty- TPO obniżyły się o 50%. W tym czasie nie miałam już obecnych przeciwciał anty-Tg.
Szczególnie interesujące jest to, że nie wszyscy tak samo reagują na zastosowanie Anatabiny, a oznacza to nie u wszystkich spadek przeciwciał anty-Tb był zadowalający. Oczywiście że ma to sens, ponieważ nie każdy ma taką samą źródłową przyczynę choroby.
Jak stosować Anatabinę
Jak pokazały badania efektywna i bezpieczna dawka do obniżenia przeciwciał wynosi od 0.12 mg/kg na dzień do 0.267mg/kg. Jeżeli przeliczymy to na dawkę dzienną będzie ona wynosiła 5-12 mg/ dzień dla kobiety o wadze 100 funtów. Okres półtrwania Anatabiny wynosi około 8 godzin i oznacza to, że aby zapewnić stały poziom leku w organizmie należy go stosować co 8 godzin.
Stosowanie Anatabiny rozpoczynamy od dawki 1-2 mg na dzień i stopniowo ją zwiększamy aby w ciągu tygodnia osiągnąć dawkę docelową.
Rozpoczęcie działania leku wystąpi po kilku dniach do kilku tygodni. Aby utrzymać działalność leczniczą Anatabiny potrzebna jest kontynuacja jej przyjmowania.
Do objawów ubocznych zaliczamy: bóle głowy, wymioty, a zmiany funkcji wątroby zaobserwowano kiedy początkowa dawka był za wysoka. Osoby, które nie tolerują roślin psiankowatych mogą równiez nie tolerować Anatabiny, jako że jest ona alkaloidem pochodzącym z tytoniu.
Polecam tabletki do ssania dostępne są pod nazwą Anatabloc i produkowane są przez kompanię Rock Creek Pharmaceutical. Dla osób, które nie tolerują tabletek o smaku miętowym polecam tabletki bez zawartości środkow barwiących. Ostatnio kompania ta pracuje nad produktami hipoalergicznymi.
Kiedy stosować Anatabinę?
Anatabina ma właściwości przeciwzapalne i wpływa na detoksykację endotoksym, a także innych toksyn produkowanych przez chorobotwórcze bakterie. Według mojej opinii Anatabina może być pomocna dla osób z dysbiozą, a także u tych z niskim poziomem fosfatazy alkalicznej. Fosfataza alkaliczna jest enzymem, który pomaga nam w detoksykacji toksyn bakteryjnych, które są produkowane są przez oportunistyczne bakterie i często jej poziom jest obniżony u osób z Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Wykazano też, że palenie papierosów podwyższa poziom fosfatazy alkalicznej, ale jak do tej pory nie znalazłam żadnych badan klinicznych na temat wpływu Anatabiny na poziom fostatazy alkalicznej.
Anatabina może być pomocna w redukcji przeciwciał i stanu zapalnego w czasie kiedy pracujemy nad zbalansowaniem układu immunologicznego. Polecam ten suplement dla osób, które już zastosowały dietę eliminacyjną i zidentyfikowały swoje nietolerowane pokarmy, jako że Anatabina może blokować reakcje na nietolerowane pokarmy.
Anatabina może się okazać szczególnie przydatna dla byłych palaczy, u których wystąpiło pogorszenie po zaprzestaniu palenia czy też dla osób z wysokim poziomem przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie. Może też być przydatna dla osób, które obawiają się, że zaprzestanie palenia papierosów wpłynie na zaostrzenie procesu autoimmunologicznego.
Pamiętać należy też, że Anatabina, podobnie jak inne suplementy, nie wyleczy Hashimoto. Może natomiast być przydatna na drodze do wyzdrowienia, w czasie kiedy poszukujemy źródłowej przyczyny choroby.
Życzę wszystkim powodzenia na ich drodze do uzyskania remisji.
Po więcej informacji odwiedzaj
Tarczyca Hashimoto