7 MITÓW NA TEMAT ŻYWIENIA W HASHIMOTO
W trakcie mojej podróży z Hashimoto zdałam sobie sprawę, że moje własne zdrowie znacznie się poprawiło dzięki zmianom w odżywianiu. Miałam przeczucie, że nie jestem jedyną osobą, która zauważyła poprawę po zmianie diety, chociaż nie byłam w pełni przekonana, że jedna konkretna dieta jest odpowiedzią dla każdej osoby. Kiedy zaczęłam tym się bardziej interesować, zauważyłam, że większość osób, u których nastąpiła poprawa, wdrożyła podejście dietetyczne, które było bardzo podobne do mojego.
Odpowiedź na pytanie „Jaka jest właściwa dieta w Hashimoto?” nie jest prosta, ponieważ wszyscy jesteśmy różni i chociaż możemy mieć tę samą chorobę i podobne objawy, każdy z nas może potrzebować różnych interwencji, aby poczuć się lepiej. Jako pracownik służby zdrowia i osoba, która śledzi badania naukowe, uważam się za agnostyka dietetycznego. Staram się nie przywiązywać do jakichkolwiek dogmatów, czy to diet, ziół, leków czy innych metod leczenia. Moim celem jest próba znalezienia najlepszych protokołów i pokazanie moim klientom i czytelnikom, jak to działa! Istnieją pewne popularne mity i pytania, które słyszę na temat jedzenia, tarczycy i Hashimoto. Jak to się często dzieje w przypadku mitów czy “miejskiej legendy” wiele z nich jest oparte na faktach, które zostały albo źle zrozumiane albo też przekręcone Chociaż może nie istnieć dieta „jeden rozmiar dla wszystkich”, która będzie odpowiednia dla wszystkich, istnieją pewne wskazówki dietetyczne, które należy wyjaśnić każdemu, kto szuka optymalnej diety dla swojej indywidualnej sytuacji. Oto kilka pytań, które omówię:
- Czy muszę unikać brokułów, jeśli mam Hashimoto?
- Czy nabiał surowy jest lepszy niż nabiał pasteryzowany?
- Czy migdały są dobrym substytutem ziaren?
- Jeśli nie mam celiakii, czy mogę jeść gluten?
- Czy powinienem jeść orzechy brazylijskie, aby uzyskać więcej selenu?
- Czy dieta niskowęglowodanowa jest zła dla mojej tarczycy?
Mit 1: Pokarmy wolotwórcze powinny być wyeliminowane w Hashimoto. Oznacza to, że nie mogę jeść brokułów.
Nieszczęsne warzywa krzyżowe! Smaczne i zdrowe, takie jak kapusta, brukselka, jarmuż i kalafior mają złą reputację ze względu na starą i nieaktualną nomenklaturę chorób tarczycy. Słowo goitrogen (czynnik wolotwórczy) powstało w 1950 roku i oznaczało substancję, które powodują wole (goiter), czyli powiększenie tarczycy. Jest to pojęcie o szerokim znaczeniu, bo za nim kryje się wiele substancji, które na drodze różnorodnych mechanizmów, zaburzają funkcję tarczycy. Do tych mechanizmów należą: zahamowanie wydzielania hormonów, zaburzenia na etapie ich produkcji, a także blokowanie absorpcji jodu.
Warzywa wolotwórcze należą do substancji blokujących wchłanianie jodu i można je spożywać w Hashimoto.
Zalecam unikanie niektórych goitrogenów, które hamują enzym peroksydazę tarczycową lub hamują uwalnianie hormonów tarczycy, a także soi i nadmiaru jodu. Polecam również przyjrzenie się naukowym i klinicznym dowodom pod kątem szkodliwości dla tarczycy. Na przykład badania naukowe dowiodły, że olej rzepakowy (wytwarzany z rzepaku) i azotany znajdujące się w przetworzonej żywności mają bezpośredni toksyczny wpływ na tarczycę.
Brakuje jednak dowodów na temat szkodliwości innych goitrogenów, takich jak warzywa kapustne (brokuły, kapusta, rzepa itp.). Kategoryzacja goitrogenów w roślinach krzyżowych wynika z obecności substancji znanych jako glukozynolany. Glukozynolany spożywane w dużych ilościach mogą zapobiegać wchłanianiu jodu do tarczycy.
Warzywa kapustne były dużym problemem w latach 50. kiedy to przeważała niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem jodu i wszystkie czynniki obniżające wchłanianie jodu pogarszały przebieg choroby. Jakkolwiek po tym jak zaczęto dodawać jod do soli, w większości krajów, Hashimoto zostało najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy i jest odpowiedzialne za 90-97% jej przypadków w USA i krajach Europy.
Niedobór jodu nie jest powszechny u osób z Hashimoto, a większość warzyw krzyżowych nie ma wystarczającej ilości glukozynolanów, aby wywołać niedobór jodu. Dlatego jedzenie warzyw krzyżowych (chyba że dana osoba jest na nie wrażliwa) jest całkowicie bezpieczne dla większości osób z Hashimoto i nie powinno wpływać na czynność tarczycy.
Z mojego doświadczenia wynika, że większość warzyw krzyżowych jest dobrze tolerowana i zapewnia korzyści zdrowotne u większości osób z Hashimoto. Pomagają w detoksykacji organizmu, zwłaszcza po ugotowaniu. Nawet w stanie surowym są dobrze tolerowane przez większość osób, z wyjątkiem tych z SIBO lub przerostem bakterii jelita cienkiego (ponieważ rośliny krzyżowe są bogate w FODMAP, które pogarszają SIBO) oraz u tych z tych z mutacją genu CBS lub nadwrażliwością na siarkę (ze względu na wysoką zawartość siarki w roślinach krzyżowych).
Osobom, które mają obawy związane z niedoborem jodu, polecam gotowanie na parze, gotowanie lub fermentowanie warzyw. Już samo to wystarczy do rozbicia niewielkiej ilości glukozynolanów zawartych w tych warzywach.
Mit 2: Czy należy wyeliminować gluten jeżeli testy nie wykazały uczulenia?
Gluten jest białkiem i występuje w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Zboża te są podstawą żywienia w diecie Zachodniej, stosowanej w Ameryce, w Europie, Australii. Gluten można znaleźć w chlebie, ciastach i w większości pokarmów procesowanych. W porównaniu ze zdrową populacją, osoby z Hashimoto, częściej chorują na celiakię i wyeliminowanie glutenu pomogło wielu z nich obniżyć przeciwciała i uzyskać remisję.
Jednak celiakia to nie jedyny problem związany z glutenem. Moje osobiste i kliniczne doświadczenie pokazało, że nadwrażliwość na gluten, bez celiakii, jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy Hashimoto.
Badania laboratoryjne mogą być bardzo pomocne, ale niestety testy nie są perfekcyjne. Często się zdarza, że w przypadku nietolerancji glutenu, produktów mlecznych i soi, wyniki będą fałszywie negatywne. Najlepszym sposobem na potwierdzenie nietolerancji glutenu jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na tym, że eliminujemy dany pokarm na 2-3 tygodnie i wprowadzamy go ponownie, jednocześnie obserwując reakcję organizmu.
Badania wykazały, że gluten indukuje przepuszczalność jelit u wszystkich osób, niezależnie od tego, czy mają celiakię, czy nie. Wiemy, że przepuszczalność jelit lub nieszczelne jelita są prawie zawsze obecne w osób z Hashimoto. Wyeliminowanie gluten z diety u wielu osób z Hashimoto doprowadzi do poprawy zdrowia jelit i ogólnego samopoczucia.
Przeprowadzając ankietę wśród moich klientów, 90% z nich poczuło się lepiej na diecie bezglutenowej, a tylko u 10% zdiagnozowano celiakię. Przejście na dietę bezglutenową może pomóc złagodzić wiele objawów związanych z Hashimoto, takich jak zmęczenie, wypadanie włosów, wzdęcia, zaparcia, biegunka, ból, refluks żołądkowy, przyrost masy ciała i wiele innych. Może również zmniejszyć atak autoimmunologiczny na tarczycę.
Przejście na dietę bezglutenową jest jedną z pierwszych rzeczy, które zalecam, gdy masz chorobę tarczycy, czy to Hashimoto, niedoczynność tarczycy, czy chorobę Gravesa-Basedowa. Moje badania wykazały, że 88 procent osób, które to robią, poczuje się znacznie lepiej. Jeśli masz chorobę tarczycy, proponuję aby na początek wyeliminować gluten na dwa tygodnie, aby sprawdzić, czy poczujesz się lepiej. (Pamiętaj, najlepszy test na skuteczność jakiejkolwiek interwencji jest to czy uzyskasz poprawę).
Mit 3: Migdały należą do bardzo zdrowych pokarmów i powinno się je spożywać codziennie.
Wiele osób stara się zastąpić ziarna innym, zdrowym pokarmem i do tego celu używają migdałów. Są one bardzo smaczne. Można je spożywać na surowo albo prażone jako przekąski, a także z mąki migdałowej wypiekać chleb i inne przysmaki.
Okazuje się jednak, że migdały są pokarmem bardzo uczulającym! Po glutenie, produktach mlecznych i soi są na czwartym miejscu najbardziej uczulających produktów pokarmowych. Często spotykam osoby, u których pojawiają się nowe alergie, a dzieje się tak dlatego, że nie zostało wyleczone przepuszczalne jelito (zobacz mit 7). Istnieje większe ryzyko alergii na migdały jeżeli spożywamy je codzienne. Dlatego też osoby, które nie wykazują jeszcze alergii na migdały, powinny spożywać je metodą rotacyjną, czyli co 3-4 dni.
Mit 4: Najlepszym źródłem selenu są orzeszki brazylijskie.
Selen jest minerałem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu tarczycy, a jego niedobór został powszechnie uznany za czynnik środowiskowy wywołujący chorobę Hashimoto. Selen działa jako katalizator przekształcający nieaktywny T4 w biologicznie aktywny T3 i pomaga chronić komórki tarczycy przed szkodliwym działaniem nadtlenku wodoru, który jest wytwarzany podczas syntezy hormonów tarczycy.
Chociaż selen jest składnikiem odżywczym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jego działanie zależy od dawki i jest uważany za suplement o wąskim indeksie terapeutycznym. Przeprowadzono badania nad określoną dawką selenu potrzebną do redukcji przeciwciał tarczycowych. Dawki poniżej 200 mcg nie były pomocne w redukcji przeciwciał tarczycowych, a dawki większe niż 900 mcg dziennie okazały się toksyczne.
Wiele osób uważa, że jedzenie orzechów brazylijskich pomoże podnieść poziom selenu. Należy jednak pamiętać, że zawartość selenu w orzechach brazylijskich może się znacznie różnić, w zależności od miejsca ich uprawy. Oznacza to, że orzech brazylijski może zawierać od 55 mcg do 550 mcg selenu. Jeśli orzechy brazylijskie nie zostały przetestowane pod kątem zawartości selenu, możesz nieświadomie przedawkować lub spożywać zbyt małą dawkę. Ponadto wiele osób z Hashimoto może być wrażliwych na orzechy, więc spożywanie orzechów brazylijskich przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.
Z tego powodu przyjmowanie selenu z suplementu może być dla Ciebie lepszą opcją. Selen metionina w formie suplementu, w dziennej dawce 200 mcg, został przebadany klinicznie w celu wykazania 50-procentowego zmniejszenia przeciwciał tarczycowych w ciągu trzech miesięcy. Niektórzy klinicyści mogą nawet zalecić dawkę nawet 400 mcg dziennie.
Mit 5: Surowe mleko można pić w Hashimoto, a tylko mleko pasteryzowane wywołuje nietolerancję.
Według tego mitu w procesie pasteryzowania mleka dochodzi do zmiany struktury białka i dlatego wywołuje ono alergię. Okazuje się jednak, że jeżeli osoba została zdiagnozowana z nietolerancją białek mleka (kazeiny czy białka serwatki), niezależnie od tego, czy pije mleko surowe, organiczne, bez laktozy czy mleko kozie, problem nietolerancji pozostanie.
Czasami się zdarza, że jeżeli pijemy mleko surowe cały czas może być dobra tolerancja, ale przeważnie większość dorosłych osób z Hashimoto nie toleruje dobrze mleka krowiego. Podobnie jest z mlekiem kozim. Jakkolwiek mleko wielbłąda zawiera proteinę różniącą się znacznie od proteiny mleka krowiego i nie prowadzi do reakcji krzyżowej. Dlatego też uważa się, że mleko wielbłąda jest dobrze tolerowane przez osoby z Hashimoto.
Do najczęstszych reakcji na nabiał należą objawy jelitowe (takie jak wzdęcia, biegunka i refluks żołądkowy), a także reakcje ze strony układu oddechowego (kaszel, astma, zapalenie zatok, wyciek z nosa, śluz) i choroby skóry (egzema, wysypka, trądzik) ).
W przypadku nietolerancji nabiału, podobnie jak to się dzieje w przypadku wszystkich opóźnionych reakcji pokarmowych, prawie niemożliwe jest ustalenie, czy produkty mleczne są dla ciebie wyzwalaczem, chyba że wyeliminujesz wszystkie produkty mleczne na co najmniej 2-3 tygodnie i zobaczysz, czy niektóre z objawów, których doświadczasz, zostały złagodzone. Następnie możesz powoli wprowadzić nabiał z powrotem do swojej diety i obserwować czy objawy powracają. Nabiał był dla mnie ogromnym wyzwalaczem, a 60 procent moich klientów zgłosiło, że czują się lepiej na diecie bezmlecznej!
Mit 6: Dieta z niską zawartością węglowodanów nie jest wskazana w Hashimoto
Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale węglowodany nie są koniecznym elementem naszej diety. Nawet 50 procent osób z Hashimoto może mieć problemy z metabolizmem węglowodanów, a zastosowanie diety niskowęglowodanowej jest dla nich korzystne. Ograniczenie spożycia węglowodanów podczas leczenia Hashimoto pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi i prawdopodobnie doprowadzi do znacznie większej jasności umysłu, energii i mniej niepokoju. Ponadto wykazano, że przeciwciała tarczycy mają tendencję spadkową przy tego rodzaju planie żywieniowym.
W badaniu z 2016 roku 108 osób z Hashimoto zostało losowo przydzielonych do badanej diety niskowęglowodanowej przez 3 tygodnie, a następnie porównano je z grupą kontrolną 72 pacjentów, którym podawano standardową dietę niskokaloryczną bez ograniczeń żywieniowych.
Już po 21 dniach wszyscy pacjenci w badanej grupie, którzy byli na diecie niskowęglowodanowej, wykazali znaczny spadek poziomu przeciwciał tarczycowych, o których wiadomo, że wskazują, jak agresywny jest atak na tarczycę.
Niektóre osoby z Hashimoto (choć nie wszystkie) mogą nawet odnieść korzyści z diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, takiej jak dieta ketogeniczna, w której spożywane są duże ilości tłuszczu, a węglowodany są ograniczone do mniej niż 20 gramów dziennie.
Niektóre osoby zaobserwowały, że czują się bardziej zmęczone po przejściu na dietę opartą na dużej ilości białka/ tłuszczu, do których należy dieta Paleo, ale najczęściej nie ma to nic wspólnego z brakiem węglowodanów. W rzeczywistości wiele osób z chorobami autoimmunologicznymi czuje się bardzo dobrze po zastosowaniu diety ketogennej (diecie o niskiej zawartości węglowodanów, w której jako paliwo używane jest tłuszcz, a nie węglowodany). Jeżeli czujesz się zmęczona po zastosowaniu diety opartej w większości na białkach i tłuszczach, może to oznaczać, że występuje niedobór kwasu żołądkowego, prowadzący do problemów z trawieniem białka. U wielu osób z Hashimoto występuje brak albo obniżony poziom kwasu żołądkowego i dlatego występuje u nich upośledzone trawienie białek.
Zwiększenie ilości białka w diecie połączone z niewielką ilością węglowodanów może dawać uczucie zmęczenia, ponieważ proteiny stanowią większe obciążenie dla organizmu i trudniej jest z nich uzyskać składniki pokarmowe na potrzeby energetyczne. Postaraj się zacząć dzień z zielonym koktajlem aby pomóc w trawieniu, a także zwiększ ilość warzyw w diecie. Pomocne może się też okazać przyjmowanie enzymu betainy z pepsyną z pokarmami białkowymi.
Inne sposoby aby zwiększyć ilość kwasu żołądkowego to picie ciepłej wody z cytryną, albo jednej łyżeczki octu jabłkowego ze szklanką wody w czasie spożywania pokarmów białkowych.
Mit 7: Dieta może uzdrowić wszystko. Im więcej pokarmów wyeliminuję, tym będzie lepiej.
W czasie kiedy wiele osób, poprzez zmianę diety, osiąga świetne rezultaty, a nawet uzyskuje remisję w Hashimoto, dla innych taka dieta nie przynosi poprawy. Proszę mnie nie zrozumieć źle, spożywanie diety bogatej w substancje pokarmowe i pozbawione substancji reaktywnych jest zawsze korzystne i przeze mnie polecane, ale kiedy po zastosowaniu diety przez 3 miesiące nie ma żadnej poprawy, może to świadczyć o stanie zapalnym w przewodzie pokarmowym.
Infekcja przewodu pokarmowego może prowadzić do przepuszczalnego jelita, które jest odpowiedzialne za powstanie Hashimoto. Większość infekcji wymaga ukierunkowanego leczenia, do których należy leczenie ziołami, antybiotykami, lekami przeciwgrzybiczymi i przeciwpasożytniczymi.
Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
- Skodje G, Sarna V, Minelle I, et al. Fructan, Rather Than Gluten, Induces Symptoms in Patients With Self-reported Non-celiac Gluten Sensitivity. Gastroenterology. 2017;S0016-5085(17):36302-36303. doi:10.1053/j.gastro.2017.10.040.
- Schnedi W, Lackner S, Enko D, Schenk M, Mangge H, Holasek S. Non-celiac gluten sensitivity: people without celiac disease avoiding gluten-is it due to histamine intolerance? Inflammation Research. 2017. doi:10.1007/s00011-017-1117-4.
- Leccioli V, Oliveri M, Romeo M, Berretta M, Rossi P. A New Proposal for the Pathogenic Mechanism of Non-Coeliac/Non-Allergic Gluten/Wheat Sensitivity: Piecing Together the Puzzle of Recent Scientific Evidence. Nutrients. 2017;9(11):1203. doi:10.3390/nu9111203.
- Hollon J, Puppa EL, Greenwald B, et al. Effect of Gliadin on Permeability of Intestinal Biopsy Explants from Celiac Disease Patients and Patients with Non-Celiac Gluten Sensitivity. Nutrients. 2015;7(3):1565–1576. doi:10.3390/nu7031565.
- Shabo Y, Barzel R, Margoulis M, Yagil R. Camel Milk for Food Allergies in Children. Immunology and Allergies. IMAJ 2005;7(12):796-798.
- Fasano A. Leaky gut and autoimmune disease. Clin Rev Allergy Immunol. 2012;42(1):71-78.
- Esposito T, Lobaccaro JM, Esposito MG, et al. Effects of low-carbohydrate diet therapy in overweight subjects with autoimmune thyroiditis: possible synergism with ChREBP. Drug Design, Development and Therapy. 2016;10:2939-2946. doi:10.2147/DDDT.S106440.