Jeżeli chorujesz na Hashimoto i masz podwyższone TSH, najprawdopodobniej musisz przedyskutować ze swoim lekarzem opcję, jaką jest przyjmowania leków. Zastosowanie właściwego leku, właściwej dawki we właściwym czasie będzie miało bardzo duży wpływ na objawy, a szczególnie poziom energii, wagę i włosy. Jeżeli przyjmujesz lekarstwa od tarczycy i ciągle nie czujesz się dobrze przeczytaj ten artykuł.
11 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ NA TEMAT LEKARSTW OD TARCZYCY
1. Lekarstwa od tarczycy: Synthroid był najczęściej przepisywanym lekiem w USA w 2013 roku, chociaż nie jest on jedynym lekiem od tarczycy (informacje na temat 2014 roku będą podane wkrótce, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to znowu Synthroid). Rozróżniamy 3 rodzaje leków, które mogą być użyte w leczeniu niedoczynności tarczycy: lekarstwa zawierające T4 (do nich należy Synthroid, Levoxyl, Lewotyroksyna i Tirosint), lekarstwa zawierające T3 (Cytomel i lekarstwa złożone (compounded), a także kombinacje T3/T4 (Armour, Nature- Thyroid, WP Thyroid, compounded T4/T3). Niektóre osoby z Hashimoto nie są zdolne do konwersji T4 (Lewotyroksyny), aktywnego składnika Synthroidu, do Liothyroniny (T3), która jest właściwym hormonem tarczycy. Prowadzi to do utrzymujących się objawów, takich jak zmęczenie, depresja, nadwaga i utrata włosów, pomimo przyjmowania leków.
2. Monitorowanie przyjmowania leków: Hormony tarczycy należą do leków o niskim indeksie terapeutycznym. Oznacza to, że granica pomiędzy dawką leczniczą a toksyczną jest bardzo mała. Hormony tarczycy dozowane są w mikrogramach. Jest to 1/1000 miligrama i bardzo małe zmiany w dawce mogą prowadzić do niedoboru albo też przedawkowania. Najczęstszy objaw uboczny, przed którym przestrzegają ulotki dołączone do leku, spowodowany jest zbyt wysoką dawką (gwałtowne bicie serca, nerwowość, rozdrażnienie, utrata wagi, biegunka, obfite poty albo też występują objawy niedoboru, takie jak utrata włosów, brak energii. Oprócz obserwacji w kierunku wychwycenia objawów nadmiaru czy niedoboru leków ważna jest kontrola TSH, wolnego T3 i wolnego T4. Chociaż normy mogą się różnić w zależności od laboratorium, to większość pacjentów czuje się najlepiej jeżeli ich TSH jest pomiędzy 0.5-2, a T3 i T4 mieści się w górnej połówce normy.
3. Zamiana leków: zamiana, nawet pomiędzy lekami pochodzącymi od tej samej firmy, czasami konieczna, może wymagać zmiany dawki. Zrób ponownie testy 4-8 tygodni jeżeli zmieniasz lek albo dawkę.
4. Interakcja z innymi lekarstwami: Reakcja z innymi lekami występuje często. Oznacza to, że niektóre lekarstwa brane wspólnie z lekami od tarczycy mogą wpływać na poziom leku i powodować objawy uboczne, albo też odwrotnie -lekarstwa od tarczycy mogą zaburzać efektywność i zwiększać toksyczność innych leków. Jeżeli zaczynasz brać nowy lek przypisany na receptę czy też kupiony bez recepty, zawsze zapytaj lekarza albo farmaceuty czy jest on dla Ciebie bezpieczny. Najlepiej jeżeli zaopatrujesz się w leki w tej samej aptece i farmaceuta od razu może sprawdzić interakcje leków.
5. Choroba Addisona i tarczyca: Ważne jest także aby przed rozpoczęciem leczenia hormonami tarczycy zrobić testy na obecność choroby Addisona. Jest to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy nadnerczy. Przyjmowanie leków od tarczycy przez osoby, które mają nieleczoną chorobę Addisona zwiększy clearance glikokortykoidów, hormonów, które są i tak już niskie w chorobie Addisona i może to doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Aby wykryć chorobę Addisona wykonujemy testy na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko 21-hydroksylazie.
6. Ciąża a tarczyca: Lekarstwa od tarczycy należą do kategorii A, co oznacza, że są one bezpieczne w ciąży. Właściwe dobranie dawki leków od tarczycy pomoże kobietom z Hashimoto zajść w ciążę i zapobiegnie poronieniom. Jeżeli jesteś w ciąży to jak najszybciej sprawdź poziom hormonów tarczycy. Jest też bardzo prawdopodobne, że w ciąży wystąpi potrzeba zwiększenia dawki.
7. Wypełniacze i lekarstwa od tarczycy: Niektóre osoby z Hashimoto mogą reagować na substancje wypełniające, obecne w leku Synthroid (skrobia kukurydziana, cukier puder, laktoza, stearynian magnezu, powidon, talk i środki barwiące). Osoby te mają problem z absorpcją leków od tarczycy, jeżeli zawierają one laktozę. Tirosint jest nowym lekiem, który nie zawiera laktozy i dlatego jest zalecony u osób z nietolerancją laktozy.
8. Absorpcja (czynniki zewnętrzne): przyswajanie leków od tarczycy może być upośledzone przez wiele czynników. Należą do nich niektóre pokarmy, leki i suplementy. Lekarstwa od tarczycy powinny być przyjmowane na pusty żołądek, 30 minut do jednej godziny przed posiłkami i innymi lekarstwami i kawą. Ważne jest także aby preparaty wapnia, żelaza i lek od nadkwaśności Tums, przyjmować w odstępie 4 godzin od chwili przyjęcia hormonów tarczycy.
9. Absorpcja (czynniki wewnętrzne): hormony tarczy są przyswajane w jelicie cienkim. Choroby takie jak celiakia, nietolerancja laktozy, zaburzenia wchłaniania, infekcje w jelicie cienkim zaburzają prawidłowe przyswajanie leków od tarczycy. Osoby, które słabo reagują na przypisaną dawkę leku powinny być badane i leczone, a po wyleczeniu czasami zachodzi potrzeba redukcji dawki.
10. Prognoza: Powszechnie uważa się, że lekarstwa od tarczycy należy przyjmować do końca życia, jednak spontaniczna remisje jest możliwa i występuje w około 20% przypadków… jakkolwiek wyeliminowanie czynnika wyzwalającego może zwiększyć szansę remisji. Jeżeli nie wyeliminujesz przyczyny wyzwalającej, produkcja hormonów przez Twoją tarczycę może spadać i oznacza to, że zapotrzebowanie na leki będzie się zwiększać w miarę upływu czasu. Czasami objawy świadczące o pogorszeniu mogą być bardzo subtelne, takie jak nieznaczne przybycie na wadze, albo nasilone zmęczenie. Wskazana jest aby badania kontrolne przeprowadzać co 6-12 miesięcy.
11. Inne czynniki: Aby wyleczyć Hashimoto nie wystarczy samo przyjmowanie leków. Hashimoto, a także choroba Gravesa- Basedowa) należą do chorób autoimmunologicznych i obie dotyczą tarczycy. Tarczyca jest niszczona ponieważ nasz układ immunologiczny jest niezbalansowany. Samo usunięcie tarczycy czy zastosowanie jodu radioaktywnego nie zlikwiduje procesu autoimmunologicznego, ponieważ brak równowagi immunologicznej będzie się utrzymywał i może dojść do powstania innych chorób z autoagresji, takich jak Lupus czy reumatoidalne zapalenie stawów itp. W większości przypadków do powstania choroby autoimmunologicznej prowadzi kombinacja dysfunkcji nadnerczy, nietolerancji pokarmowych, niedoborów pokarmowych, upośledzonej funkcji jelit, infekcji i nadmiaru toksyn. W mojej książce piszę o lekarstwach stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy, ale w większości koncentruje się ona na odzyskaniu równowagi immunologicznej.
Po więcej najnowszych informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto