Zapalenie Tarczycy Hashimoto
Zapraszamy na Facebook ->
  • Home
  • Autorki
  • Książka
  • Blog
  • Wywiady
  • PRZEPISY

MTHFR, HASHIMOTO I SKŁADNIKI ODŻYWCZE

8/3/2020

0 Comments

 
Picture












 MTHFR, HASHIMOTO I SKŁADNIKI ODŻYWCZE 

Być może słyszeliście określenie „mutacja genu MTHFR” i zastanawiacie się, co to jest. Na początek chciałbym powiedzieć, że preferuję termin zmienność genu MTHFR a nie mutacja. Słowo wariancja lub zmienność genetyczna daje większe możliwości interpretacji i moim zdaniem jest bardziej adekwatna w tym przypadku. Jakkolwiek słowo mutacja sugeruje zdarzenie, które jest rzadkie, nienaturalne lub wadliwe, zmienność genu MTHFR jest powszechna. W rzeczywistości występuje u nawet 55 procent populacji Europy i często nie ma negatywnych konsekwencji zdrowotnych. 

Zdecydowałam się użyć tej terminologii po tym, jak dowiedziałam się, że jestem nosicielką tej wariancji i dotyczy ona dwóch kopii genu MTHFR. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam wyniki moich testów, pomyślałam, że mam złe geny, mam wadę i jest coś jest ze mną źle. Podążanie tą ścieżką jest dość łatwe i nie chcę, żebyście kiedykolwiek poczuli się ofiarą, kiedy dowiecie się czegoś o sobie.

Powodem, dla którego wykonujemy testy i dowiadujemy się o naszych genach, jest wzbogacenie naszej wiedzy. Chociaż nie możemy zmienić naszych genów, to zdecydowanie mogę powiedzieć, że możemy zmienić ich ekspresję! Więc jeśli masz wariancję genu MTHFR lub myślisz o zrobieniu testów aby rozszerzyć wiedzę na ten temat, to  mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny. Z poniższego artykułu dowiesz się:
  • Jakie objawy i choroby są związane ze zmiennością genu MTHFR
  • Wpływ wariancji genetycznej na ekstrakcję składników odżywczych i powszechne niedobory składników odżywczych
  • Jak przetestować zmienność genu MTHFR i jak sprawdzić poziom homocysteiny
  • Jak wspierać szlaki metylacji za pomocą żywności i suplementów 

Zrozumienie zmienności genu MTHFR

Ważne jest, aby zrozumieć, co to znaczy mieć wariancję genu MTHFR, aby ustalić jakie to ma implikacje zdrowotne i czy może to przyczyniać się do niektórych objawów, których doświadczasz. 

Konkretnie chodzi o gen MTHFR methylenetetrahydrofolate reductase (NAD(P)H) i obecność mutacji tego genu można potwierdzić poprzez wykonanie badań genetycznych.
MTHFR gen koduje enzym MTHFR (odpowiada za jego powstanie). Enzym ten jest potrzebny do przemiany aminokwasu homocysteiny do metioniny, też aminokwasu, który jest niezbędny do budowy białek.
 Najbardziej znane warianty genu MTHFR (zwyczajowo nazywane C677T oraz A1298C) mogą prowadzić do  obniżenia aktywności enzymu MTHFR.

W rezultacie osoby ze zmiennością genetyczną i niską aktywnością enzymu MTHFR mogą wykazywać podwyższone poziomy homocysteiny, której obecność wiąże się ze stanami zapalnymi, chorobami serca, powikłaniami ciąży, a nawet poronieniami. Niska aktywność tego enzymu wiąże się również z wyższymi wskaźnikami występowania zespołu Downa i wad wrodzonych u potomstwa, a także z innymi późniejszymi problemami, takimi jak depresja, zwiększone ryzyko zakrzepów krwi i wyższe ryzyko niektórych nowotworów. 

Należy też zwrócić uwagę, że zmienność genetyczna zapobiega również prawidłowej metylacji, która jest jednym z kluczowych procesów detoksykacji organizmu. Upośledzenie metylacji może wpływać na zdolność usuwania niektórych toksyn z organizmu, takich jak rtęć i arsen, i może prowadzić do dominacji estrogenu. Objawy, takie jak mgła mózgowa, wrażliwość na chemikalia, depresja, drażliwość i niepokój, są związane z upośledzoną metylacją. Ponieważ objawy te często towarzyszą chorobie Hashimoto, opracowałam protokół wsparcia wątroby (w mojej książce: Hashimoto Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie), służący do wspomagania szlaków metylacji.

Badania wykazały, że inną możliwą konsekwencją tej zmienności genetycznej jest wrażliwość na niektóre środki znieczulające, takie jak podtlenek azotu, który jest powszechnie stosowany w gabinetach stomatologicznych. Jeśli planowana jest operacja i masz zmienność genu MTHFR, możesz kliknąć i wydrukować następujące artykuły dla swojego chirurga i anestezjologa, aby podzielić się z nimi tymi informacjami i poszukać alternatywnych opcji znieczulenia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3919550/

Nie wszystkie informacje dla posiadaczy wariancji genu MTHFR są niekorzystne - dr Ben Lynch (autor książki Dirty Genes) donosi, że osoby urodzone z odmianą genu MTHFR mogą mieć pewne zalety, takie jak bycie bardziej czujnymi, produktywnym i skupionymi. Jako posiadacz dwóch odmian genów MTHFR z pewnością mogę to potwierdzić!

Efekty wariancji genetycznej genu MTHFR na ekstrakcję składników odżywczych

Zmienność genetyczna może również odgrywać rolę w niedoborach witamin. W szczególności podwyższony poziom homocysteiny, często spowodowany zmiennością genu MTHFR, wiąże się z niedoborami składników odżywczych, takich jak witamina B9 (kwas foliowy), B6 ​​i B12. Może wydawać się rozsądne przyjmowanie suplementu w celu rozwiązania problemu niedoboru kwasu foliowego, ale nie wszystkie źródła witaminy B9 są sobie równe. Osoby posiadające wariancję genu MTHFR mają trudności z wykorzystaniem kwasu foliowego, który występuje w wielu tanich suplementach, i który jest dodawany do pokarmów procesowanych. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ten rodzaj syntetycznego kwasu foliowego może nawet gromadzić się w organizmie, i prowadzić do toksyczności. Przeprowadzono badania, które wykazały, że suplementy kwasu foliowego zwiększają ryzyko raka - to kolejny powód, aby porzucić przetworzoną żywność i multiwitaminę. (Jeśli szukasz lepszej multiwitaminy, polecam Nutrient 950 firmy Pure Encapsulations, który zawiera aktywną wersję kwasu foliowego.) Suplement dostępny wyłącznie u USA.

Powiązania między zmiennością genetyczną genu MTFHR a Hashimoto

Możesz się zastanawiać: „Czy wszyscy z Hashimoto mają tę zmienność i czy to pogarsza przebieg choroby?” Na szczęście odpowiedź brzmi: nie! W rzeczywistości, niedawne badanie przeprowadzone przez Arakawa i współpracowników u pacjentów z Hashimoto i chorobą Gravesa wykazało, że polimorfizmy - to znaczy zmiany genów, które mogą prowadzić do nieprawidłowej ekspresji - były tak samo częste w autoimmunologicznej chorobie tarczycy, jak w normalnej populacji. Ponadto autorzy doszli do wniosku, że ciężkość autoimmunologicznej choroby tarczycy (AITD) nie koreluje z tym, czy ktoś miał tę zmienność genów, czy nie. Oto fragment badania: Częstości genotypów i alleli polimorfizmów MTHFR + 677C / T i + 1298A / C nie wykazały istotnych różnic między zdrowymi osobami z grupy kontrolnej a pacjentami z AITD; te częstotliwości genotypu i alleli nie wpływały na rokowanie w AITD.

Innymi słowy, prawdopodobieństwo wystąpienia jednego lub obu polimorfizmów MTHFR, a także częstość wariantów (alleli) genu MTHFR nie okazały się bardziej rozpowszechnione u osób z autoimmunologiczną chorobą tarczycy w porównaniu z osobami, które jej nie mają.

Niemniej jednak zmienność genu MTHFR pojawia się często u osób z niedoczynnością tarczycy.

​
Testy na obecność genu MTHFR i poziom homocysteiny

Aby potwierdzić obecność wariancji genu MTHFR należy wykonać badanie genetyczne, a poziom homocysteiny poprzez badanie krwi. Ważne jest, aby zbadać zarówno poziom homocysteiny, jak i zmienność genu MTHFR, ponieważ chociaż możesz nie mieć wariancji genetycznej, która wpływa na szlaki metylacji, możesz nadal mieć podwyższony poziom homocysteiny, który świadczy o stanie zapalnym w naszym organizmie. Podwyższony poziom homocysteiny może również wskazywać na niedobór witamin z grupy B.

Badanie poziomu homocysteiny jest obecnie dostępne w wielu laboratoriach. Należy pamiętać, że optymalne zakresy referencyjne dla homocysteiny są w pewnym stopniu rozwijającą się nauką. Podczas gdy wyższy poziom homocysteiny wiąże się z licznymi komplikacjami zdrowotnymi, zbyt niski poziom homocysteiny może być również problematyczny i wiązany jest z neuropatią obwodową (często odczuwaną jako mrowienie dłoni i ramion) oraz upośledzoną zdolnością do wytwarzania glutationu, ważnego przeciwutleniacza, który zmniejsza stany zapalne w organizmie.


Niskie poziomy glutationu zostały skorelowane z toksycznością Hashimoto i metali ciężkich. W zależności od laboratorium, niektóre zakresy referencyjne mogą określać nadmiar homocysteiny jako> 10 lub 11 µmol / L, podczas gdy poziomy poniżej 6 µmol / L mogą być uważane za zbyt niskie.

Inne zakresy referencyjne, takie jak podany przez Medscape,, rozkładają poziomy homocysteiny w zależności od wieku i płci. (Poziomy homocysteiny zwykle wzrastają wraz z wiekiem).
  • Wiek 0-30 lat: 4,6-8,1 µmol / l
  • Wiek 30-59 lat: 6,3-11,2 µmol / l (mężczyźni); 4-5-7,9 µmol / l (kobiety)
  • Wiek> 59 lat: 5,8-11,9 µmol / l

Optymalny zakres poziomów homocysteiny wydaje się być gdzieś pomiędzy 5-7 µmol / l. Wyobrażam sobie, że podobnie jak w większości laboratoriów, poziomy homocysteiny to po prostu liczby, które należy wziąć pod uwagę, patrząc na ogólny obraz stanu zdrowia, a indywidualne odchylenia mogą się zdarzyć.

Jeśli chodzi o testowanie zmienności genetycznej MTHFR, wiele laboratoriów oferuje również testy na ten gen. Na przykład, możesz zamówić zestaw do badania śliny na 23andme.com,, a wiele osób może otrzymać te testy od swoich lekarzy. Jednak niektórzy mogą być zaniepokojeni tym, że te informacje genetyczne są zgłaszane do ubezpieczenia lub pracodawców i to potencjalnie może wpłynąć na koszt ubezpieczenia. Na szczęście można zamówić poufne testy, które nie zostaną zgłoszone do ubezpieczenia, korzystając z usług laboratoryjnych online, takich jak Ulta Labs for Homocysteine or Ulta Labs MTHFR gene variation test. ( Testy dostępne w USA).

Istnieją dwie możliwe wariancje genu MTHFR, które możesz mieć (gen C677T, jak i gen A11298C).

Oto różne typy potencjalnych zmian:
  • Odmiana homozygotyczna - możesz mieć dwie kopie tej samej odmiany MTHFR.
  • Odmiana heterozygotyczna - Możesz mieć jedną kopię odmiany MTHFR.
  • Złożona odmiana heterozygotyczna - możesz mieć po jednej kopii z każdej wariancji genetycznej

Podwyższony poziom homocysteiny, niezależnie od tego, czy masz wariancję genu MTHFR, czy nie, może wskazywać na stan zapalny w organizmie. Podczas gdy osoby z podwyższonym poziomem homocysteiny mogą odnieść korzyści z diety i suplementacji (szczególnie jeśli wzrost był spowodowany przez prozapalną żywność i niedobory składników odżywczych), inne przyczyny zapalenia powinny być również brane pod uwagę i należy je diagnozować w porozumieniu z lekarzem leczącym.

Pokarm jako lekarstwo

​Jeśli masz tę odmianę genów, pamiętaj: geny NIE są twoim przeznaczeniem! Osobiście jestem nosicielką obydwu kopii genu MTHFR, ale żyję i mam się dobrze. Innymi słowy, obecność genu nie zawsze oznacza ekspresję genów. Wszystko zależy od twojego unikalnego składu genetycznego, wyborów stylu życia i interwencji. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wspierać i optymalizować ścieżki metylacji.

Po pierwsze, zalecam dietę, która obniży ogólne stan zapalny w organizmie, taką jak dieta Root Cause Paleo. (Plan, który polecam, nie tylko eliminuje przetworzoną żywność, ale koncentruje się również na wysokim spożyciu warzyw). Jeśli chodzi o wysoki poziom homocysteiny istnieją dwie główne ścieżki rozkładu homocysteiny przy udziale składników odżywczych. Jedna z tych ścieżek obejmuje użycie witamin z grupy B, podczas gdy druga wykorzystuje trimetyloglicynę (betainę), aby pomóc w metabolizowaniu homocysteiny.

Następujące składniki odżywcze mogą wspierać proces metylacji i zmniejszyć poziom homocysteiny:
  • kwas foliowy (B9) - kwas foliowy obecny w jego aktywowanej postaci można znaleźć w prawdziwych produktach spożywczych, takich jak zielone warzywa liściaste (np. szpinak, kapusta włoska i rzymska), szparagi, papaja, fasola (zwłaszcza soczewica), awokado, brukselka, orzechy, nasiona i buraki.
  • Witamina B6 - bogate źródła obejmują mięso, fasolę, awokado oraz orzechy i nasiona.
  • Witamina B12 - występuje głównie w mięsie i może jej brakować w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
  • Ryboflawina (B2) - bogate źródła obejmują jagnięcinę, jajka, wątrobę, łososia i grzyby.
  • Betaina AKA trimetyloglicyna - betainę można znaleźć w buraczkach, pełnych ziarnach, takich jak komosa ryżowa i szpinaku.

Suplementy wspierające metylację
​
Oczywiście możemy nie być w stanie uzyskać wystarczającej ilości potrzebnych składników odżywczych z samego pożywienia. Osoby ze zmiennością genu MTHFR i wysokim poziomem homocysteiny mogą również odnieść korzyści z aktywowanych wersji kwasu foliowego, B6 i B12, takich jak metylowany folian (znany również jako folian L-5-MTHF, metylofolan, 5-formylotetrahydrofolian lub NatureFolate), pirydoksylo- Odpowiednio 5-fosforan (P5P) i metylokobalamina.

W mojej ankiecie obejmującej 2232 osób z Hashimoto, 45 procent uczestników stwierdziło, że poczuli się lepiej po dodaniu suplementów wspomagających metylację, takich jak metylowany kwas foliowy, B12 i B6. Kolejne 59 procent zgłosiło, że czuje się lepiej po dodaniu enzymu trawiennego betainy z pepsyną i podejrzewam, że poprawa wynikała na skutek lepszej metylacji. Najważniejsze zmiany, które wystąpiły to: wzrost energii, zmniejszenie bólu i poprawa nastroju. Tak więc, jeśli zdarza się, że masz również niski poziom kwasu żołądkowego (jak wiele osób z Hashimoto), zażywanie enzymu trawiennego Betaina z pepsyną to kolejny świetny sposób na uzyskanie dodatkowej trimetyloglicyny. Betaina HCl i pepsyna są niezbędne do odpowiedniego wchłaniania witaminy B12, a także białka, wapnia i żelaza.

Suplement
MTHFR Pathways, zawierający synergiczne składniki odżywcze, które wspierają szlaki homocysteiny, w tym aktywowane formy folianu, B2, B6 i B12 oraz trimetyloglicynę (betainę). Uwaga: Suplementy Rootcology są dostępne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Ta kombinacja może pomóc w usprawnieniu wydajnego metabolizmu homocysteiny i utrzymaniu zdrowego szlaku homocysteiny, umożliwiając normalną produkcję niezbędnych i ważnych produktów końcowych, w tym zawierających siarkę aminokwasów tauryny i cysteiny oraz neuroprzekaźników norepinefryny i dopaminy.


Optymalnie funkcjonujący szlak homocysteiny dostarcza grup metylowych i siarkowych niezbędnych do reakcji biochemicznych, takich jak detoksykacja, odporność, idealna struktura stawów i chrząstek oraz zdrowie mózgu i układu krążenia - dlatego ważne jest, aby skutecznie metabolizować homocysteinę.

Polecam suplementację w następujący sposób, w oparciu o wyniki testu poziomu homocysteiny:

Wyniki testu homocysteiny                        Liczba kapsułek dziennie
<6 µmol / L                                                   1
6-9 µmol / L                                                  2
9-15 µmol / l                                                 3
> 15 µmol / L                                                5

​Ponadto wiele interwencji związanych ze stylem życia, które są pomocne w przypadku Hashimoto, jest również korzystnych dla osób ze zmiennością MTHFR. Omawiam te interwencje bardziej szczegółowo w mojej pierwszej książce, Hashimoto’s: "Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby" oraz w drugiej książce "
Hashimoto Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie".


Co się stanie, jeśli poczujesz się gorzej po zażyciu MTHFR Pathways lub Betaine?

Podczas gdy większość osób z Hashimoto czuje się lepiej, około 8 procent osób może poczuć się  gorzej z MTHFR Pathways. Niektóre osoby, które czują się nieco gorzej (mogą odczuwać większy niepokój i drażliwość), mogą skorzystać na zmniejszeniu dawki. Jeśli jednak „gorsze samopoczucie” trwa dłużej niż kilka dni, może to być spowodowane wzmożoną metylacją, innymi zmianami genów lub wrażliwością na suplementy, dlatego suplementy należy odstawić. Jak zawsze, słuchaj swojego ciała i rady  doświadczonych praktyków.


Podsumowanie

Niektórzy ludzie mają zmienność genetyczną, która może upośledzać ich zdolności odtruwające, wpływać na sposób wchłaniania niektórych witamin z grupy B.

Jakkolwiek nie możemy zmienić naszych genów, możemy całkowicie zmienić ich ekspresję! Możesz wspierać swoje szlaki metylacji interwencjami dietetycznymi i suplementami. Na początek należy przetestować swój poziom homocysteiny i zrobić badanie na obecność wariancji genu MTHFR. Jeśli okaże się, że badania są pozytywne wspieranie szlaków metylacji suplementami może złagodzić niektóre objawy, których doświadczasz.

Stworzyłam pomocną grafikę, która pomoże zapamiętać, jak wspierać szlaki metylacji:(poniżej)
​
  • Wykonaj test na poziom homocysteiny i na obecność wariancji genu MTHFR
  • Wyeliminuj suplementy, które zawierają kwas foliowy
  • Spożywaj więcej pokarmów zawierających aktywny kwas foliowy a znajdujący się w szparagach, szpinaku i wątrobie wołowej
  • Zwiększ spożycie witaminy B6 i B12 (występują w mięsie)
  • Spożywaj suplementy zawierające aktywowaną wersję kwasu foliowego, B6, B12, takie jak folian metylu (folian L-5-MTHF) pirydoksy-5-fosforan (P5P) i metylokobolamina
  • Aby wspomóc metabolizowanie homocysteiny zwiększ spożywanie pokarmów zawierających betainę- znajduje się ona w buraczkach, szpinaku, roślinach pełnoziarnistych, takich jak komosa ryżowa
  • Włącz suplementy, takie jak betaina z pepsyną i MTHFR Pathways
Picture




​

Picture




























References
  1. Dell’edera D, Tinelli A, Milazzo G, et al. Effect of multivitamins on plasma homocysteine in patients with the 5,10 methylenetetrahydrofolate reductase C677T homozygous state. Molecular Medicine Reports. 2013;8(2): 609-612. doi:10.3892/mmr.2013.1563.
  2. McNulty H, Pentieva K, Hoey L, Strain J, Ward M. Nutrition throughout life: folate. International journal for vitamin and nutrition research. 2012;82(5):348-354. doi: 10.1024/0300-9831/a000130.
  3. Zappacosta B, Mastroiacovo P, Persichilli S, et. al. Homocysteine lowering by folate-rich diet or pharmacological supplementations in subjects with moderate hyperhomocysteinemia. Nutrients. 2013;5(5):1531-1543. doi:10.3390/nu5051531.
  4. Prinz-Langenohl R, Brämswig S, Tobolski O, et al. [6S]-5-methyltetrahydrofolate increases plasma folate more effectively than folic acid in women with the homozygous or wildtype 677C→T polymorphism of methylenetetrahydrofolate reductase. British Journal of Pharmacology. 2009;158(8):2014–2021. doi: 10.1111/j.1476-5381.2009.00492.x.
  5. Dietary Supplement Fact Sheet: Folate. National Institutes of Health. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/. Updated April 20, 2016. Accessed January 2, 2018.
  6. Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin B6. National Institutes of Health. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/. Updated February 11, 2016. Accessed January 2, 2018.
  7. Online Lab Testing & Blood Tests for Functional Medicine. My Labs for Life. www.mylabsforlife.com. Accessed June 3, 2013.
  8. ZRT Laboratory – Innovative lab testing made simple. ZRT Laboratory. www.zrtlabs.com. Accessed June 3, 2013.
  9. Walsh N. Folic acid cancer debate continues. MedPage Today. 2013. http://www.medpagetoday.com/HematologyOncology/ColonCancer/37008. Accessed June 3, 2013.
  10. Lynch B. What is MTHR?. MTHFR.net. http://mthfr.net. Accessed June 3, 2013.
  11. Arakawa Y, Watanabe M, Inoue N, et al. Association of polymorphisms in DNMT1, DNMT3A, DNMT3B, MTHFR and MTRR genes with global DNA methylation levels and prognosis of autoimmune thyroid disease. Clinical and Experimental Immunology. 2012;170(2):194–201. doi:10.1111/j.1365-2249.2012.04646.
  12. Nagele P, Zeugswetter B, Wiener C, et al. Influence of Methylenetetrahydrofolate Reductase Gene Polymorphisms on Homocysteine Concentrations after Nitrous Oxide Anesthesia. Anesthesiology. 2008;109:36-43. doi:10.1097/ALN.0b013e318178820
  13. Pollak A, Mueller-Malesinska M, Lechowicz U, et al. MTHFR 677T is a strong determinant of the degree of hearing loss among Polish males with postlingual sensorineural hearing impairment. DNA Cell Biol. 2012;31(7):1267-1273. doi: 10.1089/dna.2012.1607.
  14. Lynch B. Dirty Genes: A Breakthrough Program to Treat the Root Cause of Illness and Optimize Your Health. New York, Harper One: 2018.
  15. Elhomsy G. Homocysteine: Reference Ranges. Medscape. https://emedicine.medscape.com/article/2085682-overview. Published January 18, 2013. Updated November 21, 2014. Accessed January 31, 2018.
  16. Pizzorno J. Homocysteine: Friend or Foe? Integrative Medicine: A Clinician’s Journal. 2014;13(4):8-14.

Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto

0 Comments

WIELE TWARZY HASHIMOTO

7/27/2020

2 Comments

 
Picture







​WIELE TWARZY HASHIMOTO

Osoby, u których niedawno zdiagnozowano Hashimoto, są często zdezorientowane co do objawów, których doświadczają. Osobiście byłam w szoku, że zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy, a nie nadczynność. Byłam szczupła, niespokojna, rozdrażniona i oprócz uczucia zimna, zapominania i zmęczenia miałam kołatanie serca - wszystkie objawy typowe dla nadczynności tarczycy. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że 90-95% przypadków niedoczynności tarczycy jest spowodowanych przez Hashimoto, atak autoimmunologiczny na tarczycę - a Hashimoto ma unikalny zestaw objawów w porównaniu z niedoczynnością tarczycy nieautoimmunologiczną. Zrozumiałam, że Hashimoto może wyglądać bardzo różnie w zależności od osoby.  Kiedy porównamy dwie osoby z Hashimoto, to okaże się, że będą miały zupełnie inne objawy i o różnym stopniu nasilenia od łagodnego, do ciężkiego przebiegu. Jedni pomimo Hashimoto potrafią pracować 80 godzin tygodniowo i biegać maratony, podczas gdy inni ledwo potrafią z rana wstać z łóżka. Objawy Hashimoto obejmują szerokie spektrum - w tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na to, jak różne mogą być objawy u poszczególnych osób. W tym artykule omówimy:
  • Różnice między niedoczynnością a nadczynnością tarczycy
  • Objawy związane z Hashimoto
  • Typowe przyczyny
  • Kroki, które możesz podjąć dzisiaj, aby wyeliminować swoje główne przyczyny

Czy występują u ciebie naprzemiennie objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy?

Tarczyca jest ważnym narządem hormonalnym, który produkuje hormony regulujące nasz metabolizm. Gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, może wystąpić nadmiar lub brak produkcji hormonów tarczycy, co może prowadzić odpowiednio do objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy charakteryzuje się nieprawidłową pracą tarczycy, która wytwarza i uwalnia nadmiar hormonów do organizmu. Często jest to spowodowane nadczynnymi guzkami tarczycy, atakiem na układ odpornościowy (jak ma to miejsce w przypadku choroby autoimmunologicznej Gravesa-Basedowa), infekcją wirusową lub spożywaniem pokarmów lub leków zawierających duże ilości jodu.

Z kolei niedoczynność tarczycy jest związana z brakiem hormonów tarczycy, który może wystąpić w wyniku działania wielu różnych czynników (w tym niedoboru jodu, chirurgicznego usunięcia tarczycy lub uszkodzenia tarczycy).


Objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy lub nadmiar hormonów tarczycy ma działanie pobudzające. Klasyczne objawy obejmują:
  • Utrata masy ciała
  • Kołatanie serca
  • Niepokój
  • Wytrzeszcz gałek ocznych 
  • Drżenie
  • Drażliwość
  • Skąpe miesiączki
  • Zmęczenie
  • Nietolerancja ciepła
  • Zwiększony apetyt
  • Wypadanie włosów
  • Powiększona tarczyca
  • Nadmierne pocenie 
  • Częste wypróżnienia
  • Bezpłodność
  • Miękkie paznokcie
  • Ciepłe, wilgotne dłonie
  • Drżenie palców
  • Bezsenność
  • Osłabienie mięśni
  • Nerwowość

Objawy niedoczynności tarczycy

  • Wolniejszy metabolizm prowadzący do przyrostu masy ciała 
  • Zapominanie 
  • Uczucie zimna lub nietolerancji na zimno
  • Depresja
  • Zmęczenie
  • Sucha skóra
  • Zaparcia
  • Utrata ambicji
  • Włosy suche, szorstkie
  • Skurcze mięśni
  • Sztywność
  • Ból stawów 
  • Utrata zewnętrznej trzeciej części brwi
  • Obfite miesiączki
  • Bezpłodność
  • Bóle mięśni
  • Opuchnięta twarz
  • Wolne bicie serca
  • Kruche paznokcie
  • Artretyzm

Objawy te mogą występować w dowolnej kombinacji u osób z chorobami tarczycy, ale stopień, w jakim wpływają na osobę, może się również znacznie różnić. Na przykład jedna osoba z niedoczynnością tarczycy może przybierać na wadze, pomimo zdrowej diety i regularnych ćwiczeń, podczas gdy u innych waga może być normalna lub nawet może wystąpić niedowaga. Ponadto objawy, których doświadcza dana osoba, mogą się zmieniać, znikać i pojawiać się z czasem.

Picture









​





























​Objawy Hashimoto
Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie szukasz informacji na temat Hashimoto? Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której układ odpornościowy uszkadza tarczycę, co prowadzi do braku hormonów tarczycy. Większość przypadków niedoczynności tarczycy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, które dodają jod do soli, jest spowodowana przez Hashimoto. Chociaż Hashimoto jest główną przyczyną niedoczynności tarczycy, istnieje różnica pomiędzy Hashimoto a niedoczynnością tarczycy. Jedna osoba może mieć jedno, a drugie nie. Większość przypadków czystej niedoczynności tarczycy można wyleczyć, przyjmując hormony tarczycy. Jednak, ponieważ 97 procent przypadków niedoczynności tarczycy jest spowodowanych Hashimoto, Hashimoto i atak autoimmunologiczny pozostaną, nawet jeśli odpowiedni poziom hormonów tarczycy zostanie przywrócony (chyba że znajdziemy i wyleczymy pierwotną przyczynę).


Osoby z Hashimoto mogą doświadczać ZARÓWNO objawów niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy, ponieważ w miarę niszczenia komórek tarczycy do krążenia uwalniane są zmagazynowane hormony, powodując toksyczny poziom hormonów tarczycy w organizmie. Jest to znane jako tyreotoksykoza lub haszytoksykoza. Ostatecznie zmagazynowane hormony tarczycy mogą się wyczerpać, a z powodu uszkodzenia komórek tarczycy organizm może nie być już w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów i wtedy rozwija się niedoczynność tarczycy.

Picture







​Wyjaśnia to, dlaczego u osób z Hashimoto widzimy zarówno objawy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy, dodatkowo do innych objawów typowych dla Hashimoto - szczególnie tych związanych z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS), refluks żołądkowy (GERD), biegunka, zaparcia i wzdęcia. Oprócz wielu objawów, które często obserwujemy, związanych z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, w Hashimoto często występuje:
  • Niepokój
  • Depresja
  • Przybranie na wadze
  • Wahania nastroju
  • Zmęczenie
  • Mgła mózgowa
  • Zimne dłonie i stopy
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Wrażliwość pokarmowa

Osobiście doświadczyłam zespołu jelita drażliwego (IBS), lęku i zaawansowanego zespołu nadgarstka w obu dłoniach, co wymagało noszenia specjalnego aparatu. Jednak pomimo moich objawów wyglądałam dobrze (z wyjątkiem wzdęć). Ciągle miałam włosy na głowie (pomimo ich dużej utraty) i nie potrzebowałam kul (chociaż odczuwałem ból nóg i mięśni). Kiedy wracałam z pracy do domu, mogłam tylko jeść, oglądać telewizję i zasypiać na kanapie. Byłam dowodem na to, że objawy tarczycy mogą być dokuczliwe, mimo że na zewnątrz tego nie widać. Niektóre z tych objawów mogły być bezpośrednio związane z niedoborem hormonów tarczycy. Inne mogły być spowodowane innymi problemami (np. infekcjami jelit), które obserwuje się u wielu osób z Hashimoto. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować pierwotne przyczyny TWOJEGO Hashimoto, abyś mógł podjąć pierwsze kroki w kierunku wyleczenia!

Identyfikowanie i eliminowanie podstawowych przyczyn
 

Niektórzy lekarze odrzucają choroby autoimmunologiczne jako rezultat pewnych genów i uważają, że raz obecne, nie można ich cofnąć. Jednak wiodący badacz w tej dziedzinie, dr Fasano, udowodnił, że jest inaczej. Odkrył trójnożny stół autoimmunizacji. Według jego badań istnieją trzy czynniki, które muszą być obecne, aby choroba autoimmunologiczna mogła się rozwinąć:
  • Predyspozycja genetyczna
  • Zewnętrzny wyzwalacz
  • Przepuszczalność jelit, znana również jako nieszczelne jelito (stan, w którym uszkodzona bariera jelitowa umożliwia toksynom i cząstkom pokarmu przedostanie się do krwiobiegu i dalsze uszkadzanie naszych jelit)
Dr Fasano odkrył, że po usunięciu przepuszczalności jelit i / lub wyzwalacza stan autoimmunologiczny przejdzie do remisji.  (Tak, remisja jest możliwa w przypadku Hashimoto!) Osoby z Hashimoto często mają podobne wyzwalacze i przyczyny. Chociaż lista potencjalnych wyzwalaczy jest długa, najczęściej są to:    

1.Nietolerancje pokarmowa: Najczęstsze nadwrażliwości pokarmowe występujące u osób z Hashimoto to gluten, nabiał, soja, zboża, psiankowate (ziemniaki, pomidory i papryka), orzechy i nasiona. Dlatego też zmianę diety należy rozpocząć od wyeliminowania glutenu, nabiału i soi.

Przeprowadzając ankietę wśród moich czytelników, odkryłam, że około 93 procent czuje się lepiej na diecie bezglutenowej. Kolejne 75 procent stwierdziło, że czuje się lepiej na diecie bez nabiału, 73 procent czuło się lepiej bez zbóż, a kolejne 60 procent stwierdziło, że czuje się lepiej bez soi. Diety wolne od jajek i psiankowatych były pomocne odpowiednio w 40% i 35% przypadków. Jednym z najłatwiejszych sposobów na rozpoznanie własnej wrażliwości pokarmowej jest dieta eliminacyjna.


2.Wyczerpanie się składników odżywczych: Niedobory mikroelementów są powszechne u osób z Hashimoto. Może to być spowodowane brakiem wystarczającej ilości hormonów tarczycy, ponieważ ich niedobór sprawia, że ​​ekstrakcja składników odżywczych z pożywienia jest trudniejsza i mniej wydajna. Niedobory składników odżywczych mogą również wystąpić w wyniku spożywania pokarmów ubogich w składniki odżywcze, stosowania diety ograniczającej kalorie, zapalenia spowodowanego infekcjami lub nadwrażliwością pokarmową, przyjmowania niektórych leków lub braku równowagi bakterii jelitowych.  

Przywrócenie odpowiedniego poziomu składników odżywczych poprzez spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, suplementację i optymalizację trawienia to jedne z najszybszych sposobów na lepsze samopoczucie z Hashimoto!  


3.Osłabiona reakcja na stres: Stres wpływa na wiele różnych funkcji organizmu, w tym metabolizm, produkcję hormonów, regulację układu odpornościowego i reakcję emocjonalną. Może również osłabiać czynność tarczycy, ponieważ organizm stara się zachować energię, aby poradzić sobie z każdym problemem - niezależnie od tego, czy jesteś ścigany przez niedźwiedzia, czy utkniesz w korku. Nadnercza nie są w stanie rozszyfrować tego, co się dzieje w odpowiedzi „walcz lub uciekaj”, więc reagują w ten sam sposób.

Odpowiedź „walcz lub uciekaj” może uchronić nas przed niebezpieczeństwem i pomóc w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.
Jednak problemy pojawiają się, gdy ten rodzaj stresu trwa, a organizm stale hamuje czynność tarczycy, aby uporać się ze stresem.

Ponadto wysoki lub niski poziom kortyzolu, spowodowany przewlekłym stresem, może powodować hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi) i hiperglikemię (wysoki poziom cukru we krwi). Jeśli nie są kontrolowane, to zaburzenia równowagi cukru we krwi mogą prowadzić do objawów niedoczynności tarczycy. Wzrost kortyzolu zakłóci również równowagę osi HPT (podwzgórze-przysadka-tarczyca), na której organizm opiera się, aby utrzymać stały poziom hormonów tarczycy.

Możesz zacząć wprowadzać kilka prostych kroków, aby zmniejszyć obciążenie stresem, takich jak poświęcenie czasu dla siebie (masaż jest moją ulubioną opcją!), zajęcia jogi lub medytacja.


4.Toksyny: Uniknięcie toksyn może być prawie niemożliwe, ponieważ są one wszędzie - kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry, pestycydy, spaliny - cokolwiek wdychamy, połykamy i wchłaniamy w skórę, ostatecznie krąży w naszym ciele. W rzeczywistości, w 2006 roku Centers for Disease Control poinformowało, że przeciętny Amerykanin ma w organizmie 116 ze 148 powszechnie stosowanych syntetycznych związków chemicznych!

Często jesteśmy narażeni na działanie ksenoestrogenów (znajdujących się w BPA, soi, ftalanach, parabenach itp.), które mogą zwiększać TSH i utrwalać autoimmunologiczny atak na tarczycę.

Inne toksyny, takie jak triklosan (niedawno zakazany przez FDA i znajdowany w mydle antybakteryjnym, paście do zębów, dezodorancie, lakierze do włosów i wielu innych produktach do pielęgnacji ciała) również działają toksycznie na tarczycę.

Istnieją również toksyny zwane halogenami (tj. bromki, chlorki i fluorki), które mogą konkurować z miejscami receptorów w tarczycy i odkładać się w naszej tkance tarczycowej, prowadząc do zapalenia i śmierci komórek tarczycy. W szczególności fluor może siać spustoszenie w tarczycy. Znajduje się w szeregu produktów - butelkach, pastach do zębów, czarnej i czerwonej herbacie, konserwach, niektórych lekarstwach, a nawet wodzie pitnej (z kranu)!

Możemy zmniejszyć narażenie na toksyny, zastępując produkty do higieny osobistej bezpieczniejszymi produktami i instalując system filtracji wody w domu, aby wyeliminować szkodliwe chemikalia z wody pitnej.   


5.Infekcje bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze: wszystkie przewlekłe infekcje (takie jak przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO), Blastocystis hominis, przerost Candida i H. pylori) zostały zidentyfikowane jako wyzwalacze Hashimoto, a ich identyfikacja i wyleczenie może dawać całkowitą remisją .        

6.Nieszczelne jelito: Jak wspomniałam wcześniej, przepuszczalność jelit (nieszczelne jelito) jest jednym z czynników, które muszą być obecne, aby wystąpiła choroba autoimmunologiczna. W obecności nieszczelnego jelita bakterie, wirusy i cząsteczki jedzenia, przedostają się do  krwiobiegu poprzez barierę ściany jelita i mogą powodować nadwrażliwość pokarmową i wiele innych objawów.

To podrażnienie może zakłócić zdolność układu odpornościowego do samoregulacji i wprowadzić ciało w ciągły „tryb ataku”, który przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Nawet ci, którzy nie mają widocznych objawów żołądkowo-jelitowych, mogą mieć nieszczelne jelito. Jeśli potrafimy wyleczyć nieszczelne jelito, możemy całkowicie zapobiec lub odwrócić proces autoimmunologiczny.

Chociaż istnieje wiele możliwych pierwotnych przyczyn choroby Hashimoto, dla każdego mogą one być inne. Niektórzy mogą mieć tylko jedną lub dwie przyczyny, podczas gdy inni mogą mieć kombinację wrażliwości pokarmowej, infekcji, niedoborów składników odżywczych i innych. 

​
​Podsumowanie
​

Podczas mojej własnej podróży z Hashimoto nauczyłam się, że Hashimoto ma wiele różnych twarzy i dlatego postępowanie będzie się różnić u indywidualnych osób. W moim przypadku objawy refluksu, wzdęcia i IBS, których doświadczyłam, były pierwszymi wskazówkami na temat związku między zdrowiem jelit a autoimmunizacją - co skierowało mnie na ścieżkę leczenia jelit poprzez zmianę diety i inne interwencje dotyczące stylu życia. Będziesz musiał znaleźć własne przyczyny, ale identyfikacja wrażliwości pokarmowej, radzenie sobie z niedoborami składników odżywczych, usuwanie toksyn, wspieranie zdrowia nadnerczy, testowanie w kierunku infekcji i leczenie nieszczelnego jelita to najczęstsze obszary, które należy wziąć pod uwagę. 

A jak sobie radzicie w Hashimoto? Chętnie poznam Wasze historie sukcesu - podzielcie się nami w komentarzach poniżej! 


Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto




2 Comments

CZY NADNERCZA SABOTUJĄ TWOJĄ TARCZYCĘ?

7/17/2020

0 Comments

 
Picture
CZY NADNERCZA SABOTUJĄ TWOJĄ TARCZYCĘ? 

Osoby z Hashimoto często uważają, że wszystkie objawy, które u nich występują są uzależnione od tarczycy. Utrata włosów? Tarczyca! Nadwaga? TARCZYCA? Zmęczenie? Też tarczyca!

Leczenie niedoczynności tarczycy bez jednoczesnego uwzględnienia zaburzeń funkcji osi podwzgórze – przysadka - nadnercza prowadzi często do braku poprawy, pomimo stosowania hormonów tarczycy. Początkowo pacjenci mogą się nawet poczuć lepiej, ale stopniowo stan ich się pogarsza i w konsekwencji znajdują się tam, gdzie byli przed rozpoczęciem leczenia. Pacjenci ci zgłoszą się znowu do lekarza i po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych okaże się, że są one w normie.

Wiele objawów niedoczynności tarczycy jest zamaskowanych objawami mało reaktywnych nadnerczy, które najczęściej nie zostaje wykryte, ponieważ lekarze nie sprawdzają rutynowo czynności nadnerczy u chorych z Hashimoto.


W tym artykule dowiesz się
  • Co to są nadnercza?
  • Co powoduje zaburzenia czynności nadnerczy?
  • Objawy zaburzeń czynności nadnerczy
  • Jak przetestować czynność nadnerczy?
  • Podejście Root Cause do regeneracji nadnerczy

Co to są nadnercza?

Nadnercza to dwa małe gruczoły, znajdujące się w górnej części każdej nerki, które uwalniają hormony, takie jak kortyzol i adrenalina. Są to „hormony stresu”, które wpływają na wiele ważnych funkcji w całym ciele. Pomagają  w tolerancji stresu, łagodzą stany zapalne, regulują poziom cukru we krwi, wpływają na tkankę tłuszczową  kontrolują poziom potasu i sodu (wpływając na poziom cukru we krwi), a także wpływają między innymi na popęd seksualny i przeciwdziałają starzeniu się organizmu.

Być może słyszałeś, że hormon stresu, kortyzol, jest „zły”. Jest to określenie mylące - podczas gdy wysoki poziom kortyzolu jest problematyczny, tym, co może być równie lub bardziej problematyczne, jest niski poziom kortyzolu, szczególnie jeśli chodzi o chorobę autoimmunologiczną i zmęczenie.

Kortyzol jest hormonem niezbędnym do życia - bez niego nie moglibyśmy żyć. Jest także ważnym hormonem przeciwzapalnym.

Co powoduje zmęczenie nadnerczy?

W większości przypadków zmęczenia nadnerczy problemy zwykle wynikają z zaburzeń komunikacji w obrębie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zwanej inaczej osią HPA. Oś HPA opisuje interaktywną pętlę sprzężenia zwrotnego, która zachodzi między tymi trzema gruczołami dokrewnymi.

Podwzgórze jest jak CEO produkcji hormonów w naszym ciele. Skanuje wiadomości z naszego środowiska i innych gruczołów dokrewnych, a także sprawdza ogólny stan hormonalny organizmu, zanim przekaże zamówienie większej ilości hormonów przysadce mózgowej. Przysadka mózgowa działa następnie jako kierownik projektu i zrzesza poszczególnych pracowników (takich jak tarczyca, nadnercza i gonady), aby wykonywać swoje zadania. Przysadka zapewni również pracownikom odpowiednie zasoby do wykonywania swoich zadań, zarządzając wzrostem (i naprawą) oraz równowagą (elektrolity / woda).

Oś HPA działa w odpowiedzi na dwa rodzaje stresu: stres natychmiastowy i stres przewlekły.

Zobaczmy, jak różnią się odpowiedzi na każdy z tych rodzajów stresu. W przypadkach bezpośredniego stresu podwzgórze wyczuwa stres i uruchamia kaskadę hormonów, która prowadzi do aktywacji naszej reakcji walki lub ucieczki. W ramach tej odpowiedzi nadnercza wypompowują dodatkowe hormony, a nasze ciała przechodzą ze stanu odprężenia, trawienia i leczenia do stanu przetrwania.

Energia naszego ciała jest przenoszona z czynności, które nie są niezbędne do przetrwania, takich jak porost pięknych włosów, metabolizowanie składników odżywczych w energię, wytwarzanie hormonów oraz trawienie i regeneracja, a zamiast tego skupianie zasobów na zaspokojeniu ogromnego, wywołanego stresem zapotrzebowania na kortyzol i adrenalinę.

Następnie, gdy uciekniemy od groźnego niedźwiedzia lub zejdziemy z drogi nadjeżdżającemu samochodowi, zapotrzebowanie na hormony w stanach nagłych zmniejsza się, a uwaga ponownie skupia się na reakcji przywspółczulnej, skupionej na uzdrawianiu i regeneracji.

W przypadkach chronicznego stresu, niekończąca się obecność stresujących, ale nie zagrażających życiu sytuacji, może prowadzić do ciągłej aktywacji reakcji na stres. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na kortyzol, twoje ciało zmniejszy produkcję innych hormonów normalnie wytwarzanych przez nadnercza, takich jak progesteron, DHEA i testosteron.

W końcu, przy utrzymującym się chronicznym stresie, oś HPA zostaje przytłoczona i odczulona na zwykłą pętlę sprzężenia zwrotnego i przestaje wysyłać wiadomości do nadnerczy, aby produkować więcej lub mniej hormonów, bez względu na to, co się dzieje.

Ponadto u osoby może zabraknąć składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nadnerczy. Jedną z najczęstszych przyczyn zmęczenia nadnerczy jest stres, który powoduje intensywne zapotrzebowanie na hormony stresu, takie jak kortyzol i adrenalina. Należy wziąć pod uwagę cztery główne rodzaje stresu:
  • Zaburzenia snu
  • Stres psychiczny / emocjonalny
  • Zaburzenia regulacji metabolizmu / glikemii
  • Przewlekłe zapalenie
  1. Zaburzenia snu: Jednym z najszybszych sposobów wywołania zaburzeń czynności nadnerczy jest pozbawienie snu. W rzeczywistości deprywację snu stosuje się u zwierząt laboratoryjnych w celu stłumienia osi podwzgórze-przysadka i nadnercza (HPA). Niedobór snu może być spowodowany bezsennością, bezdechem sennym i pracą zmianową.
  2. ​ Stres psychiczny: Uczucia takie jak smutek, poczucie winy, strach, niepokój, podniecenie i zażenowanie można zaklasyfikować jako stres. Stres ten opiera się na naszym postrzeganiu, a nie na naturze indywidualnego stresu. Na przykład wystąpienie publiczne może powodować stres psychiczny u osoby z lękiem społecznym, ale inna osoba, która lubi występować publicznie, może postrzegać to jako przyjemność. Sytuacje, które są nowe, nieprzewidywalne i zagrażają ego, lub które wiążą się z utratą kontroli, są postrzegane jako stresujące.
  3. Zaburzenia regulacji cukru: Naukowcy w Polsce stwierdzili, że nawet 50 procent osób z Hashimoto ma upośledzoną tolerancję na węglowodany. Oznacza to, że po spożyciu pokarmów bogatych w węglowodany ich poziom cukru we krwi gwałtownie wzrośnie, powodując znaczne wydzielanie insuliny. Rolą insuliny jest usuwanie cukru z krwi, więc po dużym uwalnianiu insuliny następuje gwałtowny spadek cukru (hipoglikemia). Objawy hipoglikemii są bardzo nieprzyjemne i mogą obejmować drażliwość, omdlenia, zawroty głowy lub drżenie. Hipoglikemia wymaga uwalniania kortyzolu, aby zapewnić podaż glukozy dla mózgu i przeciwdziałać insulinie, co prowadzi do oporności na insulinę. (Mechanizm ten występuje również w cukrzycy typu 2).
  4. Zapalenie: Przewlekłe stany zapalne mogą być spowodowane chorobami stawów, otyłością, toksynami, chorobami przewodu pokarmowego, jak zespół drażliwego jelita, patogenami lub alerganami pokarmowymi. Choroby te sygnalizują wydzielanie kortyzolu o działaniu przeciwzapalnym.
Typowe objawy zaburzeń czynności nadnerczy

Wiele osób z Hashimoto początkowo twierdzi, że czuje się lepiej po zastosowaniu hormonów tarczycy, ale zwykle następuje pogorszenie i powrócą tam, gdzie byli, zanim zaczęli stosowanie leków. W tym momencie prawdopodobnie wrócą do swoich lekarzy i po przeprowadzeniu badań krwi zostaną poinformowani, że wszystko jest normalne. Wiele objawów niedoczynności tarczycy pokrywa się z objawami niedoczynności nadnerczy. Jednak lekarze nie rutynowo sprawdzają czynności nadnerczy u osób z Hashimoto. Objawy nieprawidłowej czynności nadnerczy mogą obejmować:
  • Czucie się "zaszczutym"
  • Uczucie zmęczenia pomimo wystarczającej ilości snu
  • Kłopoty z zasypianiem lub spaniem
  • Problemy z rannym wstawaniem
  • Zależność od kofeiny
  • Chęć na słone pokarmy (nazywane objawem „właśnie zjadłem/am całe opakowanie chipsów”)
  • Chęć na słodycze
  • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności
  • Nietolerancja ćwiczeń fizycznych
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Uczucie omdlenia / zawrotów głowy podczas szybkiego wstawania
  • Mgła psychiczna lub problemy z koncentracją
  • Naprzemienna biegunka / zaparcie
  • Niski poziom cukru we krwi
  • Zmniejszony popęd płciowy
  • Zmniejszona zdolność radzenia sobie ze stresem
  • Dłuższy czas gojenia ran
  • Lekka depresja
  • Mniej radości z życia
  • Gorsze samopoczucie po niezjedzeniu posiłku na czas
  • Zwiększony PMS
  • Zmniejszona zdolność do podejmowania decyzji
  • Zmniejszona produktywność
  • Zaburzenia pamięci … Czy któreś z tych objawów są Wam znane?

Testowanie pod kątem nadnerczy

Oprócz objawów (powyżej), możesz określić, czy masz zaburzenia czynności nadnerczy, korzystając z poniższych ocen.

Test na drażliwość

Drażliwość i poczucie przytłoczenia są dwoma głównymi objawami zaburzeń czynności nadnerczy. Moim najlepszym testem do określenia problemów nadnerczy jest bycie porywczym lub nerwowym, czucie się przytłoczonym lub kiedy inni ludzie mnie denerwują.

​Test ciśnienia krwi

Osoby ze zmęczeniem nadnerczy często mają niskie ciśnienie krwi i / lub spadek ciśnienia krwi po wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej (niedociśnienie ortostatyczne). Jeśli twoje ciśnienie krwi jest niższe niż 120/80 mmHg, może to oznaczać, że masz zmęczenie nadnerczy lub jesteś odwodniony.


Test na zwężenie źrenic 

Osoby z upośledzoną funkcją nadnerczy mają często trudności z kurczeniem się źrenic. Zwykle nasze źrenice rozszerzają się (powiększają) w ciemności i kurczą się (stają się mniejsze) pod wpływem światła.  

Objawami zaburzeń czynności nadnerczy mogą być też nadwrażliwość na światło, trudności widzenia w jasnym świetle, konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych przez większość dni lub, jak to nazywam, czuć się jak  wampir w świetle dziennym!

Niestabilna temperatura ciała

Niskie i niestabilne poranne temperatury mogą sugerować niewydolność nadnerczy, jakkolwiek czysta niedoczynność tarczycy zwykle powoduje, że temperatura ciała jest niska, ale stabilna.


Test zjedzenia całego opakowania chipsów 

Czy kiedykolwiek zjadłeś/aś (lub chciałeś/aś zjeść) całe opakowanie chipsów za jednym razem? Nie jesteś sam! Głód soli jest kardynalnym objawem problemów z nadnerczami. W przypadku problemów z nadnerczami możemy odczuwać silny apetyt na słone potrawy, takie jak krakersy, chipsy, precle i oliwki.

Testowanie hormonów

Dostępne badania poziomu hormonów nadnerczy w ślinie są przeprowadzane głownie przez profesjonalistów medycyny funkcjonalnej i integracyjnej. Testy śliny nadnerczy pozwalają określić naszą aktualną funkcję nadnerczy.

Przy normalnie funkcjonujących nadnerczach najwięcej kortyzolu powinno być wydzielane z rana i następnie jego poziom spada w ciągu dnia i osiąga najniższą wartość bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Takie cykliczne wydzielanie kortyzolu, z największym jego poziomem z rana, daje nam poranny zastrzyk kortyzolu, który pomaga wstać z łóżka, i być gotowym aby podołać trudnościom całego dnia. Z kolei niskie wydzielanie kortyzolu przed snem pomaga nam zrelaksować się i zasnąć.


Niektóre osoby z dysfunkcją nadnerczy mają odwrotny cykl wydzielania kortyzolu - nie mogą wstać rano i przetrwać do wczesnego popołudnia, czują się trochę lepiej przez kilka godzin między 14:00 a 20:00, a następnie łapią "drugi oddech" przed snem. Osoby te często mają odwrócony rytm wydzielania kortyzolu, w którym nadnercza wytwarzają bardzo mało kortyzolu rano i zbyt dużo wieczorem, co powoduje, że są czujni i śpiący w niewłaściwym czasie. 

Inne osoby mogą mieć nienormalnie niskie odczyty kortyzolu przez cały dzień. Powoduje to, że budzą się zmęczone i zmęczenie to trwa cały dzień - byłam tam i nie jest to zabawne. Ten niski poziom kortyzolu powoduje, że stany zapalne w organizmie nie są kontrolowane, nie sprzyja to gojeniu się ran i powoduje uczucie zmęczenia i senności przez większą część dnia.

Aby określić funkcję nadnerczy, polecam test 
Adrenal Stress Profile test by ZRT.
(Dostępny wyłącznie w USA).

Konwencjonalne podejście do zmęczenia nadnerczy

Temat nadnerczy jest źródłem niezgody pomiędzy konwencjonalnymi lekarzami a lekarzami praktykującymi medycynę naturalną. Lekarze zajmujący się medycyną konwencjonalną rozpoznają tylko chorobę Addisona jako niewydolność nadnerczy, natomiast nie uznają "zmęczenia nadnerczy" jako diagnozy medycznej.

Kiedy mój niekonwencjonalny lekarz po raz pierwszy zasugerował, żebym poddała się testom na zmęczenie nadnerczy, „googowałam” ten termin i znalazłam „renomowane źródło”, które podawało, że zmęczenie nadnerczy jest zaburzeniem wymyślonym i taka diagnoza nie istnieje.

Jako sceptyczny farmaceuta zrezygnowałam z testowania nadnerczy - właśnie weszłam w świat medycyny alternatywnej i odezwały się obawy, że osoby zajmujące się medycyną niekonwencjonalną będą chciały mnie wykorzystać i odebrać pieniądze, nie zdając sobie sprawy, że po prostu próbują pomóc. Ale potem doszłam do punktu, że byłam wyczerpana i rozdrażniona, pomimo przyjmowania leków na tarczycę i stosowania diety bezglutenowej.

Zaczęłam rozmawiać z moim farmaceutą, o objawach, których doświadczałam, i to on zasugerował, żebym zbadała moje nadnercza. Dr Black od wielu lat specjalizował się w hormonach i powiedział mi, że interwencje związane ze zmęczeniem nadnerczy rzeczywiście działały dobrze u wielu jego pacjentów.

W końcu do mnie to dotarło: może dlatego, że usłyszałam to od innego farmaceuty, a może dlatego, że nie miał żadnych zestawów testów nadnerczy, które mógłby sprzedać, więc postanowiłam spróbować.

Rzeczywiście, miałam zaawansowany stan zmęczenia nadnerczy, a zalecane leczenie zmęczenia nadnerczy pomogło mi poczuć się znacznie lepiej! Teraz polecam test śliny nadnerczy wszystkim osobom z Hashimoto i stwierdziłam, że 90 procent moich klientów (którzy wykonują test) ma pewien stopień zmęczenia nadnerczy.

Więc zaufaj mi, zmęczenie nadnerczy istnieje!


Podejście root cause do zmęczenia nadnerczy

​Istnieje sześć głównych filarów mojego protokołu do uzdrowienia nadnerczy:

  • Odpoczynek
  • Zrównoważenie poziomu cukru we krwi
  • Walka ze stresem  
  • Zmniejszenie stanu zapalnego
  • Uzupełnienie składników odżywczych 
  • Budowanie odporności dzięki suplementom 


1. Odpoczynek  

Sen działa jak przycisk do resetowania nadnerczy. Najszybszym sposobem na uzyskanie zmęczenia nadnerczy jest pozbawienie osoby snu, natomiast najlepszym sposobem aby pozbyć się zmęczenia nadnerczy jest sen. Uważa się, że w czasie snu, przy udziale hormonu wzrostu dochodzi do regeneracji, a także samoregulacji osi podwzgórze- przysadka- nadnercza.

Ważne jest aby co noc spać conajmniej siedem godzin i kłaść się do łóżka przed 10 wieczorem. Jeśli jest to możliwe to zalecam spanie 10-12 godzin na dobę przez jeden miesiąc (jak podaję w moich protokołach regeneracji skoncentrowanych na nadnerczach).

Jednak w prawdziwym świecie wiem, że nie każdy z nas jest w stanie dobrze spać każdej nocy, nie mówiąc już o spaniu przez 10-12 godzin. Niezależnie od tego, czy nasze dzieci budzą nas co dwie godziny, czy też pracujemy w nietypowych godzinach, uzyskanie 8 godzin spokojnego snu każdej nocy może wydawać się poza zasięgiem wielu z nas. W takich przypadkach zalecam aby skupić się w tych 10–12 godzinach na połączeniu snu z relaksem (np. ciepłą relaksującą kąpiel z solą Epsom), no i  starać się uzyskać jak najwięcej snu. 


2. Stabilizacja poziomu cukru we krwi

Stabilizacja poziomu cukru we krwi poprzez właściwą dietę jest kluczowym krokiem w przezwyciężaniu zmęczenia nadnerczy i chorób tarczycy. Równoważenie poziomu cukru we krwi może spowodować zauważalną poprawę każdego dnia. Staraj się przede wszystkim jeść więcej tłuszczów i białek oraz mniej słodkich i skrobiowych węglowodanów. Podczas spożywania pokarmów bogatych w węglowodany poziom cukru we krwi rośnie zbyt szybko i szybko spada, powodując objawy takie jak nerwowość, zawroty głowy, lęk i zmęczenie. Te wahania poziomu cukru we krwi mogą osłabić nadnercza i spowodować wzrost przeciwciał tarczycowych. 

3. Zmniejszenie stresu

Najważniejsza strategia walki ze zmęczeniem nadnerczy chociaż nie obejmuje diety, suplementów, leków ani testów, jest najtrudniejsza do wdrożenia. Ta strategia to… redukcja stresu. Zmniejszenie stresu było wezwaniem jakie musiałam podjąć. Miałam tylko dwa ustawienia: „GO” i „SLEEP”. Nie wiedziałam, jak się zrelaksować i wyłączyć, i poczuć zapach róż.

Tak więc wymyśliłam listę strategii, które pomogą mi przenieść moje ciało w stan relaksu, trawienia i gojenia. Mam nadzieję, że wiele osób może  znaleźć je jako skuteczne lub też będzie chciało wprowadzić własną listę. Wiele z tych elementów może być naprawdę trudnych do wdrożenia, szczególnie dla tych z nas, którzy mają obowiązki, takie jak praca, dzieci lub opieka nad starszymi.

Jednak w jakiś sposób MUSISZ zaplanować czas dla siebie. Często oczekujemy, że nasi lekarze nas uleczą, ale uzdrowienie pochodzi z nas samych. Nikt inny nie zrobi tego za nas.

Strategie zmniejszające stres:

Postaraj się wyeliminować, uprościć, przekazać, zautomatyzować. Mając mniej zobowiązań, szczególnie wieczorami, możesz pójść spać wcześniej… i nie czuj się z tego powodu winnym.

Jeśli czujesz się przytłoczony, zastanów się nad obszarami swojego życia, nad którymi możesz popracować. Na przykład, czy jesteś bombardowany przez dodatkowe obowiązki w domu? Jeśli tak, wypowiedz się i sprawdź, czy możesz przekazać niektóre swoje zadania innym.

Zmień sposób myślenia. Pozytywne myślenie i praktykowanie medytacji może wprowadzić twoje ciało w tryb „odpoczynku, trawienia i leczenia”. Zasadniczo pozytywne myśli i relaksacja mogą wysyłać wiadomości do twojego ciała, aby promować uzdrowienie. Nawet krótka przerwa na wykonanie ćwiczeń oddechowych może prowadzić do zwiększenia poczucia spokoju. Jedną z moich ulubionych technik jogicznego oddychania jest ćwiczenie 4-7-8, w którym wdychasz licząc do 4, wstrzymujesz oddech licząc do 7, a następnie wydychasz licząc do 8.


Pozytywne myśli mogą również przybierać formę afirmacji, które można powtarzać przez cały dzień. Niektóre stwierdzenia, które uważam za najbardziej pomocne, to:
  • "Kocham siebie."
  • „Jestem potężna”.
  • „Uzdrawiam”.
  • „Jestem kochana”
  • „Świat jest bezpiecznym i pięknym miejscem.”
  • "Jestem piękna."

Polecam także praktykowanie mindfulness jako sposobu na zmniejszenie stresu. Oznacza to pauzowanie i bycie naprawdę obecnym w danej chwili; poświęcenie czasu na zauważenie piękna, życzliwości i dobrych rzeczy, które nas otaczają. A jeśli na początku tego nie widzisz, spróbuj spojrzeć nieco uważniej - możesz być zaskoczony, gdy nagle uświadomisz sobie piękno drzew lub uprzejmość obcych. 🙂

Uważaj na to, czego słuchasz. We współczesnym świecie jesteśmy ciągle bombardowani toksynami… i nie chodzi mi tylko o pestycydy i zanieczyszczenia. Kanały informacyjne wyzwalają naszą reakcję "walcz lub uciekaj", uwalniając adrenalinę, aby trzymać nas przyklejonymi do telewizora, czekając na najnowsze aktualizacje, algorytmy mediów społecznościowych są skonfigurowane, abyśmy nie przerywali oglądania i prowadzili poszukiwania na kanałach. Musimy pozostawać w kontakcie, abyśmy mogli być informowani na bieżąco.

Zalecam eliminowanie negatywnych wiadomości, programów, mediów społecznościowych itp, i skupianie się tylko na potrzebnych informacjach.

Sugeruję również włączenie w zamian więcej dźwięków leczących. Wybierz słuchanie uzdrawiającej muzyki na co dzień, czy to będzie muzyka klasyczna, instrumentalna, gospel, cokolwiek wolisz.
Oto kilka moich ulubionych. (Lubię słuchać muzyki na YouTube, Pandora lub Spotify!): Medycyna dla ludzi Enya Kołysanki (działają zarówno dla niemowląt, jak i dla dorosłych! :-)) Muzyka „Flow state”

Niedawno odkryłam także formę uzdrawiającej muzyki o nazwie
Wholetones.. Ta uzdrawiająca muzyka wykorzystuje określone częstotliwości, aby ułatwić regenerujący sen i stworzyć poczucie spokoju. Mój synek często płakał jadąc w samochodzie. Podczas gry kołysanki trochę pomogły, to natychmiast się uspokajał  i zaczął spać z muzyką Wholetones! Nie wiem, czy to przypadek, ale od tamtej pory przechowuję tę płytę CD w moim odtwarzaczu samochodowym!

Porządek i przewidywalność to twoi przyjaciele. Zaplanuj swoje życie najlepiej jak możesz. Zorganizuj się i utrzymuj porządek w swojej przestrzeni. Zaplanuj czas na sprzątanie domu i nadrobienie zaległości w życiu.

Recepta na śmiech. Wiadomo, że śmiech zwiększa poziom oksytocyny. Porozmawiaj z partnerem lub zadzwoń do przyjaciela - ale tylko wtedy, gdy daje ci to energię. Czy jesteś ekstrawertykiem czy introwertą? Czy kontakty towarzyskie dają ci energię, czy odbierają energię? W niektórych przypadkach odpowiedź zależy od osoby i sytuacji. Jeśli czerpiesz energię z kontaktów towarzyskich, wiedz, że więzi z przyjaciółmi i dzielenie się śmiechem mogą zwiększyć oksytocynę i pomóc przeciwdziałać negatywnym skutkom naszego hormonu stresu, kortyzolu! Nawet jeśli jesteś introwertykiem, istnieją inne sposoby na śmiech, na przykład oglądanie śmiesznego filmu, serialu lub komedii stand-up, czytanie lub słuchanie śmiesznej książki. Pamiętaj śmiech jest dobry dla zdrowia! 

Zacznij pisać dziennik. Zrób listę tego, co sprawia, że ​​czujesz się lepiej, a co gorzej, i pamiętaj o tych rzeczach. Skoncentruj się na robieniu rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze, a mniej rzeczy, które sprawiają, że czujesz się gorzej. Możesz także użyć swojego dziennika, aby rozpocząć codzienne zapisywanie za co jesteś wdzięczny. Często w okresach wzmożonego stresu, zwłaszcza gdy nie czujemy się dobrze lub czujemy, że nie mamy nad sobą kontroli, może być trudno zapamiętać dobre rzeczy z naszego życia. Rozpoczynanie każdego ranka od zapisania trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczny, może pomóc zmienić cały dzień! 

​
4. Zmniejszyć stan zapalny.

Wrażliwość na pokarmy jest częstym źródłem stanu zapalnego w organizmie. Gluten, nabiał i soja to najczęściej reaktywne pokarmy w Hashimoto, a ich wyeliminowanie pomoże zlikwidować stany zapalne w organizmie. Diety eliminacyjne i testy na wrażliwość pokarmową mogą pomóc w określeniu dodatkowych pokarmów, które należy wyeliminować z diety. Przewlekłe infekcje są również częstym źródłem stanów zapalnych w organizmie. Typowe infekcje obejmują H. pylori, Blastocystis hominis i Candida, ale istnieje wiele innych potencjalnych infekcji, które mogą być również przyczyną pierwotną.


5. Uzupełnij składniki odżywcze

​Łaknienie soli i uczucie odwodnienia, które pojawia się przy zmęczeniu nadnerczy, to sposób, w jaki nasz organizm daje nam znać, że potrzebujemy więcej soli. Zamiast sięgać po przetworzoną żywność lub toksyczną dla tarczycy sól jodowaną diecie, używanie soli morskiej może pomóc jeżeli masz zawroty głowy kiedy wstajesz rano z łóżka lub po gorącej kąpieli lub masz inne objawy zmęczenia nadnerczy.

Polecam używanie różowej lub szarej soli morskiej i robienie sobie codziennie rano słonego napoju z dodatkiem soli, i popijanie go przez cały dzień. Domowe buliony kostne z dużą ilością soli morskiej to również świetny i smaczny sposób na nawodnienie.


6. Buduj odporność dzięki suplementom

Chociaż suplementy często muszą być dostosowywane indywidualnie dla ludzi w zależności od ich poziomu dysfunkcji nadnerczy (co należy określić za pomocą testów), odkryłam, że większość osób z Hashimoto czuje się lepiej, gdy stosują ABC suplementów nadnerczy.

ABC to: adaptogeny nadnerczy, witaminy z grupy B i witamina C.


Adaptogenic herbs Zioła adaptogenne to wszelkie naturalne produkty ziołowe, które wspomagają zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresorami. Aby być uznanym za adaptogen, zioło musi posiadać kilka cech. Po pierwsze, zioło musi być nietoksyczne dla pacjenta w normalnych dawkach. Po drugie, zioło powinno pomóc całemu organizmowi radzić sobie ze stresem. Wreszcie, zioło powinno pomóc organizmowi wrócić do „normalności”, niezależnie od tego, jak stres wpływa obecnie na funkcjonowanie osoby. Innymi słowy, zioło adaptogenne musi być w stanie zarówno złagodzić nadaktywne systemy, jak i wzmocnić niedoczynne układy w ciele. Uważa się, że adaptogeny normalizują oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA).

Zioła adaptogenne obejmują: Ashwagandha, astragalus, grzyb reishi, dang shen, eleuthero, żeń-szeń, jiaogulan, lukrecja, maca, schizandra, spikenard i suma. Oto przykłady ziół, które mogą zwiększać odporność organizmu na stres i były pomocne w łagodzeniu dysfunkcji nadnerczy, gdy są stosowane w połączeniu z witaminami i minerałami. Osobiście uwielbiam używać adaptogenów. Zawsze żartuję, że adaptogeny znacznie ułatwiają tolerowanie innych ludzi w moim życiu. 🙂

Od 2012 roku biorę i wyłączam adaptogeny nadnerczy. Lubię używać ich więcej podczas wakacji i okresów stresu i naprawdę pomagają mi zachować równowagę. Powstrzymałam je od ich brania podczas ciąży, a powrót do nich jest jedną z rzeczy, na które nie mogłam się doczekać, z wyjątkiem oczywiście przybycia mojego maleństwa.
🙂


Witamina C i Witaminy z grupy B wyczerpują się podczas zwiększonej produkcji kortyzolu.

Szczególnie niedobór kwasu pantotenowego i biotyny (witamin z rodziny „B”) wiąże się ze zmniejszeniem czynności nadnerczy u zwierząt i ludzi. Witamina C jest ważnym przeciwutleniaczem, który pomaga wspierać nadnercza, mitochondria, produkcję kolagenu i zwalczać infekcje wirusowe Epstein-Barr, a także wiele innych potencjalnych wirusów. Chociaż niektórzy mogą chcieć otrzymywać te suplementy z pożywienia, to z powodu problemów jelitowych osoby z Hashimoto mają zwykle upośledzoną zdolność do ekstrakcji witamin i minerałów z pożywienia.


Suplement wspomagający leczenie nadnerczy

Stworzyłam suplement
 Rootcology Adrenal Support, aby użyć kombinacji ABC, którą polecam do równoważenia nadnerczy: Adaptogenów, Witamin z B i Witaminy C. Dodałam Ashwagandha do mieszanki, ponieważ ashwagandha ma poparte badaniami korzyści dla zdrowia tarczycy. Pamiętaj, że ashwagandha jest rośliną psiankowatą, więc jeśli masz wrażliwość na psiankowate, możesz być wrażliwy na ashwagandha. (Jednak niektórzy ludzie mogą być wrażliwi tylko na niektóre psiankowate).

Do tej mieszanki dodałam również lukrecję. Lukrecja była jednym z ziół, które najbardziej pomogły mi w przezwyciężeniu zmęczenia. Wyciąg z korzenia lukrecji zapobiega rozpadowi kortyzolu na nieaktywny kortyzon. Może być pomocny dla osób z niskim kortyzolem i niskim ciśnieniem krwi. Należy pamiętać, że nie powinien być używany przez osoby z zatrzymaniem wody lub wysokim ciśnieniem krwi.

​Generalnie zalecam używanie ABC przez długi czas, ponieważ życie jest nieuchronnie pełne stresu. Jeśli nie możesz kupić suplementów marki Rootcology w swoim kraju lub masz wysokie ciśnienie krwi, poniższa formuła jest porównywalna do Rootcology Adrenal Support, ale zawiera trochę inne składniki.


 Alternatywna mieszanka ABC


Daily Stress Formula–  Daily Stress Formula– Ta mieszanka adaptogennych ziół, witamin, minerałów i aminokwasów została stworzona, aby wspierać nadnercza. Formuła synergistycznie wspomaga odprężenie psychiczne, jednocześnie przeciwdziałając metabolicznym efektom okazjonalnego stresu.

Dodatkowe składniki odżywcze  o działaniu wspomagającym.

W niektórych przypadkach możesz skorzystać z dodatkowych witamin z grupy B i witaminy C, a także magnezu, aby wesprzeć nadnercza.


B Complex Plus–  Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w metabolizmie komórek, czynności tarczycy i nadnerczy. Wyczerpują się w stresujących sytuacjach, które często poprzedzają rozwój choroby autoimmunologicznej. Cztery szczególnie ważne witaminy z grupy B to: kwas pantotenowy (B5), tiamina lub benfotiamina (B1), biotyna (B7) i kobalamina (B12). To wyjątkowe połączenie witamin z grupy B, w tym witamin B1, B2, B3, B5, B6, B12, biotyny i kwasu foliowego (jak Metafolin L-5-MTHF) powinno być pomocne dla większości osób o niskim poziomie energii. Witaminy z grupy B są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie i nie odkładają się w organizmie, więc ryzyko toksyczności prawie nie istnieje.

BenfoMax– BenfoMax– Tiamina to jedna z witamin z grupy B, znana jako B1. Wspomaga funkcje kontroli cukru we krwi, nadnercza i może zwiększyć nasz poziom energii. Odgrywa również ważną rolę w przekształcaniu węglowodanów w energię i wspomaga w trawienia białek i tłuszczów. Tiamina jest niezbędna do prawidłowego uwalniania kwasu solnego w żołądku, który jest potrzebny do prawidłowego trawienia białek. (Większość osób z Hashimoto ma mało kwasu żołądkowego lub nie ma go wcale). Najnowsze badania sugerują, że u osób z chorobami autoimmunologicznymi i związanymi z nimi problemami złego wchłaniania może występować łagodny niedobór. Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem, niskim poziomem kwasu żołądkowego, nietolerancją węglowodanów, niskim ciśnieniem krwi i zmęczeniem nadnerczy możesz skorzystać nawet z 600 mg tiaminy dziennie.

Vitamin C–- Witamina C jest niezbędna do wspomagania funkcji nadnerczy. Zalecam dawki od 500 mg do 3000 mg dziennie, w zależności od tolerancji. Moim ulubionym sposobem na uzyskanie witaminy C jest stosowanie mieszanki elektrolitów firmy Rootcology, Rootcology’s Electrolyte Blend, ponieważ dla funkcji nadnerczy ważne jest, aby zachować nawodnienie i równowagę elektrolitów. (Pomaga to również wzmocnić odpowiedź immunologiczną organizmu).

Magnesium Citrate– Rootcology_Magnesium_Citrate Cytrynian Magnezu - ponieważ magnez jest wyczerpany w wyniku stresu i często trudno go uzyskać z pożywienia. Większość ludzi odniesie korzyści z długotrwałej suplementacji. Doskonale nadaje się również do promowania relaksu.


Zaawansowane strategie

Podczas gdy wiele przypadków dysfunkcji nadnerczy jest spowodowanych obecnym stresem, a usunięcie lub zmodyfikowanie sposobu, w jaki reagujemy na te stresory, może pomóc w przezwyciężeniu dysfunkcji nadnerczy, w niektórych przypadkach mogą być potrzebne dodatkowe interwencje, aby poradzić sobie z przeszłym traumatycznym stresem, a także chronicznie zmienionym uwalnianiem hormony nadnerczy.

Traumatyczny stres

Stres pourazowy może prowadzić do przewlekłej dysfunkcji nadnerczy. Różne rodzaje urazów i nadużyć są powiązane z chorobami autoimmunologicznymi i nieprawidłowościami hormonów tarczycy. Wielu moich klientów doświadczyło poważnych traum, takich jak utrata ukochanej osoby i / lub bycie w związku, w którym istniała przemoc, przed zachorowaniem na Hashimoto. Niektórzy z nas doświadczyli również traumy z dzieciństwa, która może nadać ton zmienionym wzorcom hormonalnym w wieku dorosłym. Rozwiązanie stresu traumatycznego wymaga zwykle terapii celowanej (preferuję neurofeedback i EMDR) i jest nieco poza zakresem tego artykułu, więc dopóki nie będę miała okazji napisać artykułu na ten temat, poświęciłam temu tematowi cały rozdział w moja książka: "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie"

Uzupełnianie hormonów nadnerczy 

W zależności od wyników badań laboratoryjnych i stopnia niewydolności kory nadnerczy można stosować różne hormony i substancje wspomagające nadnercza. Chociaż większość tych hormonów jest dostępna bez recepty w sklepach ze zdrową żywnością, z pewnością nie są one obojętne i należy je stosować pod nadzorem wyszkolonego profesjonalisty z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nie każdy będzie potrzebował wszystkich tych suplementów. Twój lekarz może stosować pregnenolon, DHEA, 7-Keto, gruczoły nadnerczy, a w niektórych przypadkach hydrokortyzon, aby przywrócić równowagę nadnerczom.


Podsumowanie

Nadnercza to dwa małe gruczoły, które uwalniają bardzo ważne „hormony stresu”, które mają wpływ na wiele funkcji organizmu, w tym na tolerancję stresu, stany zapalne, poziom cukru we krwi i tkankę tłuszczową. Kiedy organizm jest pod ciągłym stresem, nadnercza w końcu zostają przeciążone i odczulone, co powoduje dysfunkcję nadnerczy. Wspomaganie nadnerczy jest jedną z pierwszych rzeczy, które polecam wszystkim moim pacjentom, ponieważ dysfunkcja nadnerczy prawie zawsze towarzyszy Hashimoto. Może powodować wiele objawów, które często postrzegamy jako wynik choroby tarczycy, takich jak zmęczenie, uczucie przytłoczenia, problemy z koncentracją i zmniejszoną zdolność radzenia sobie ze stresem.

Poprzez zastosowanie naszych zaleceń, takich jak więcej odpoczynku, zrównoważenie poziomu cukru we krwi, zmniejszanie stresu i stanów zapalnych, uzupełnianie składników odżywczych i budowanie odporności za pomocą suplementów (takich jak ABC w Rootcology's Adrenal Support), możemy pomóc zmniejszyć wpływ stresu na nadnercza… i zmniejszyć lub wyeliminować wiele z tych objawów!


 Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
References
  1. Cadegiani F, Kater C. Adrenal fatigue does not exist: a systematic review. BMC Endocr Disord. 2016;16(1). doi:10.1186/s12902-016-0128-4.
  2. Cook SB. Current Controversy: Does Adrenal Fatigue Exist?. Natural Medicine Journal. 2017;9(10).
  3. Cortisol Imbalance Can Cause Different Issues – DUTCH Test. Dutchtest.com. 2018. https://dutchtest.com/2016/08/23/cortisol-imbalance-can-cause-different-issues/. Accessed February 25, 2018.
  4. Kauw D, Repping-Wuts H, Noordzij A, Stikkelbroeck N, Hermus A, Faber M. The Contribution of Online Peer-to-Peer Communication Among Patients With Adrenal Disease to Patient-Centered Care. Journal of Medical Internet Research. 2015;17(3):e54. doi:10.2196/jmir.3869.
  5. Harvard Health Publishing. Understanding the stress response. Harvard Health Publishing. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-the-stress-response. Published March 2011. Updated March 18, 2016. Accessed February 25, 2018.
  6. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Adrenal Insufficiency & Addison’s Disease | NIDDK. NIH. https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/adrenal-insufficiency-addisons-disease. Published May 2014. Accessed February 25, 2018.
  7. Wang X, Ping F, Qi C, Xiao X. Delayed diagnosis with autoimmune polyglandular syndrome type 2 causing acute adrenal crisis. Medicine (Baltimore). 2016; 95(42):e5062. doi:10.1097/md.0000000000005062.
  8. Blahd W. Adrenal Fatigue: Is It Real?. WebMD Reference. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/adrenal-fatigue-is-it-real#1. Published January 23, 2017. Accessed February 25, 2018.
  9. Endocrine Society. The Myth of Adrenal Fatigue. Hormone Health Network. https://www.hormone.org/hormones-and-health/myth-vs-fact/adrenal-fatigue. Accessed February 25, 2018.
  10. Wilson J. Clinical perspective on stress, cortisol and adrenal fatigue. Adv Integr Med. 2014;1(2):93-96. doi:10.1016/j.aimed.2014.05.002.
Note: Originally published in September 2013, this article has been revised and updated for accuracy and thoroughness.




0 Comments

HISTORIA SUKCESU STEPHANIE: REMISJA HASHIMOTO ZAKOŃCZONA ODSTAWIENIEM LEKÓW

6/25/2020

0 Comments

 
Picture









HISTORIA SUKCESU STEPHANIE. REMISJA HASHIMOTO ZAKOŃCZONA ODSTAWIENIEM LEKÓW

Z prawdziwą przyjemnością dzielę się historią Stephanie, “wojowniczką” o swoje zdrowie i wspaniałą kobietę, która zawdzięcza głównie sobie, że obecnie jej trzy choroby autoimmunologiczne są w remisji: Hashimoto, łuszczyca i choroba Sjogrena. W porozumieniu z endokrynologiem odstawiła lekarstwa od tarczycy. Mam nadzieję, że historia Stephanie zainspiruje innych do osiągnięcia własnego sukcesu!

 Coś musiało się zmienić

Stephanie, z zawodu terapeutka zawodowa, jest energiczną młodą kobietą. Na Hashimoto została zdiagnozowana w 2007 roku, dwa lata po tym jak pojawiło się  u niej szereg objawów, które nie mogła przypisać konkretnej chorobie.

Rok po urodzeniu syna czuła się ciągle zmęczona, miała zmienne nastroje i nie mogła się zmieścić w przedciążowe ubrania. Następnie zaczęły wypadać jej włosy i chociaż zwykle optymistyczna i pogodna, czuła, że traci kontrolę. Podobnie jak wielu z nas, starała się przekonać siebie, że wszystkie jej objawy są wynikiem nowych obowiązków i przepracowania. W końcu doszło do tego, że jednego dnia nie mogła się podnieść z łóżka z powodu silnych bólów stóp i kostek!

Diagnoza

Był to czas kiedy sobie uświadomiła, że musi coś zrobić ze swoją chorobą. Badania pokazały, że TSH było w granicach 5.2 i lekarz przepisał jej Lewotyroksynę, a także otrzymała skierowanie do specjalisty. Endokrynolog zdiagnozował u niej Hashimoto i poinformował ją, że nic nie można zrobić aby zahamować autoimmunologiczny atak na tarczycę… a jej organizm będzie atakował tarczycę do czasu aż nic z niej nie pozostanie… i że będzie musiała brać hormony tarczycy do końca życia.

Progresja do nowych chorób autoimmunologicznych…

Jako zdyscyplinowana pacjenta, Stephanie podążała za radą lekarza i po zastosowaniu leków zaczęła czuć się lepiej, ale jej zdrowie nie powróciło do stanu przed chorobą.

Kiedy jednego razu spożywała w pracy lunch, poczuła suchość w jamie ustnej, połykanie pokarmu sprawiało trudności i myślała, że się udławi. Dwa tygodnie później pojawiły się zapalenie spojówek i jęczmień w jednym oku. Bóle w stawach jeszcze się nasiliły i miała też obrzęki stawów.

Wiedziała, że coś jest nie tak i kiedy zrobiła więcej badań, okazało się, że oprócz Hashimoto ma jeszcze dodatkowo łuszczycę i zespół Sjogrena.

Była zdewastowana. Nie mogła zrozumieć tego, że nagle zdrowa kobieta, jaką była, została w krótkim okresie 2 lat, zdiagnozowana z trzema chorobami autoimmunologicznymi. Ponadto żadne choroby autoimmunologiczne nie występowały wśród jej członków rodziny. Nie mogła zrozumieć dlaczego właśnie jej się to przytrafiło.

Poszukiwania źródłowej przyczyny

Kiedy dowiedziała się o nowych chorobach umówiła się na wizytę w klinice zajmującej się zespołem Sjogrena i znalazła się w grupie wspomagania tej choroby. Na jednym ze spotkań z innymi osobami z chorobami autoimmunologicznymi, natknęła się na artykuł, który zmienił jej życie. Artykuł był napisany przez znanego eksperta chorób autoimmunologicznych, dr Alessio Fasano, na temat powiązań chorób autoimmunologicznych i funkcji przewodu pokarmowego!

Była zdeterminowana odzyskać zdrowie i zdecydowała się na zmiany. Była już zmęczona uzyskiwaniem  nowych diagnoz i tym, że ciągle była chora!!! W lipcu 2010 zdecydowała, że przejdzie na dietę bezglutenową. Po zmianie diety bóle stawów powoli zaczęły ustępować, a także ustąpiła suchość w jamie ustnej i w oczach.

Trzy miesiące po usunięciu glutenu z diety Stephanie czuła się znacznie lepiej, ale zdecydowała się pójść na wcześniej umówioną konsultację ze specjalistą z kliniki zajmującej się zespołem Sjogrena. Po wykonaniu szczegółowych badań (oprócz wykonanie innych testów, pobrano też 25 fiolek krwi do analizy). Szczegółowe badania nie potwierdziły u niej ani Hashimoto ani zespołu Sjogrena!

Powiedziano jej także, że nie musi kontynuować diety bezglutenowei, ponieważ badania nie wykryły u niej celiakii. Stephanie jednak zdawała sobie sprawę, że lepiej zna swój organizm od leczących ją lekarzy! A dowodem tego są ostatnie wyniki testów.

Stephanie kontynuowała przyjmowanie lekarstw od tarczycy i dietę bezglutenową. Z powodu chwilowego braku Levoxylu w aptekach była zmuszona przyjmować Synthroid. Jeden miesiąc po zmianie leków, zdiagnozowano u niej zapalenie dróg moczowych (a także powróciły niektóre objawy zespołu Sjogrena) i obrzęki stawów. Podejrzewała, że najprawdopodobniej w trakcie produkcji Synthroidu doszło do kontaminacji glutenem. Zmieniła lek na Tirosint. Jest to też lek zawierający hormon T4, ale nie zawiera glutenu ani laktozy. Zmiana ta spowodowała, że pojawiające się objawy ustąpiły.

Synthroid, który jest lekiem najczęściej przypisywanym w Hashimoto w Stanach Zjednoczonych, może być  wyzwalaczem i u niektórych pogarszać przebieg choroby. Należy pamiętać, że czasami lek, który przyjmujemy w celu wyleczenia niedoczynności tarczycy, może zawierać w sobie czynnik wyzwalający!

Następne kroki

Chociaż Hashimoto u Stephanie było w remisji to ciągle przyjmowała leki aby utrzymywać TSH w normie. Zastanawiała się jednak co może jeszcze zrobić aby poczuć się lepiej.

Kiedy znalazła moją książkę (Jak Znaleźć i Wyeliminować Żródłową Przyczynę Choroby),  a także blog i książkę Daneille Walker, w jesieni 2014 roku, wiedza w nich zawarta pomogła jej wyznaczyć drogę do dalszego postępowania. Daniele Walker jest autorką i fotografem. Napisała też książkę Against all Grain.

Przeczytanie mojej książki dało jej do zrozumienia, że występuje u niej zmęczenie nadnerczy, które często towarzyszy Hashimioto. Zauważyła też, że intensywne ćwiczenia fizyczne powodowały, że czuła się gorzej (ponieważ przyczyniały się jeszcze do większego wyczerpania nadnerczy). Dlatego też zmieniła swoje ćwiczenia na mniej intensywne.

Zdała sobie też sprawę, że musi też wziąć pod uwagę inne pokarmowe czynniki wyzwalające, które blokują progres choroby. W grudniu 2014 roku postanowiła, że wyeliminuje z diety również soję, produkty mleczne, kofeinę, alkohol i w 95% inne zboża. Ograniczyła również cukier, w szczególności fruktozę.

Wyeliminowanie produktów mlecznych było dużym faktorem w zdrowieniu. Chociaż nie mogła schudnąć przez 9 lat, to po wyeliminowaniu produktów mlecznych udało się jej stracić 20 funtów w krótkim czasie i waga utrzymuje się w normie. 

Stephanie przyznaje, że bardzo pomogła jej moja książka, a najbardziej rozdział na temat produktów do pielęgnacji ciała. “ Myślałam, że wszystko robię dobrze. Jadłam produkty organiczne, ale nie zdawałam sobie sprawy, że poprzez skórę dostarczałam toksyny.” Do końca stycznia zamieniła  produkty do pielęgnacji ciała i produkty czyszczące na bardziej bezpieczne.
 
Znalazła także nowego endokrynologa, który okazał dużo zrozumienia i starał się być partnerem w leczeniu. Stephanie nawet pożyczyła mu moją książkę!

Odstawienie leków…

Interwencje, które zastosowała pozwoliły jej zmniejszyć znacznie dawkę leków. Nawet się nie spodziewała, że interwencje te będą miały taki szybki efekt. Spowodowało to, że nawet kilka razy znalazła się na pogotowiu z powodu palpitacji serca. Przyczyną palpitacji było to, że jej własna tarczyca rozpoczęła produkcję hormonów i pojawiły się objawy nadczynności.

Historia Stephanie podkreśla konieczność monitorowania czynności tarczycy w czasie kiedy wprowadzamy zmiany stylu życia. Czasami poprawa następuje powoli i stopniowo, ale w niektórych przypadkach może być gwałtowna. Dlatego też należy monitorować poziom hormonów i TSH aby zapobiec wystąpieniu objawów nadczynności, tak jak to wystąpiło w przypadku Stephanie.

W 2007 roku, zaraz po zdiagnozowaniu Hashimoto Stephanie przyjmowała preparat T4 w dawce 50 mcg dziennie. Kiedy rozmawiałyśmy w kwietniu 2015 obniżyła dawkę do 13 mcg dziennie i pod okiem endokrynologa przygotowywała się do całkowitego odstawienia leków. Pod koniec kwietnia przysłała mi wiadomość, że leki hormonalne już odstawiła.

 Porady Stephanie dla innych osób z Hashimoto

“Nigdy nie przestawaj wierzyć w swoją siłę woli i swoje możliwości. Hashimoto nie ustąpi w ciągu jednego dnia. Aby nastąpiły zmiany potrzeba czasu. Twój organizm musi dostosować się do zmian jakie wprowadzisz i powoli unormować. Jeżeli włożysz w to swoją wolę i masz poparcie (rodziny, przyjaciół, a także stron internetowych, takich jak dr Wentz blog i jej książki); niemożliwe staje się możliwe”.

“Uwierz w siebie. Na początek wyznacz sobie małe cele. Pojawią się przeszkody, a także złe dni kiedy będziesz zniechęcona i będziesz miała ochotę zejść z obranej drogi. Wtedy zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, co jest ważniejsze. Krótkie chwile przyjemności czy zdrowie na długie lata?”

“Decyzja należy do Ciebie. To ty kontrolujesz co włożysz do buzi i co zastosujesz na Twoje ciało. Pamiętaj, że to może być klucz, który otworzy drzwi do wyleczenia.”

“Kontynuuj poszukiwania. Osoby, które przyjmują lekarstwa, i u których utrzymują się uporczywe objawy niedoczynności tarczycy czy inne objawy dysfunkcji układu immunologicznego, powinny przyjrzeć się bliżej temu co przyjmują, począwszy od lekarstw, które stosują, kosmetyków, które nakładają na skórę i pokarmów, które jedzą. W końcu znajdziesz to czego szukasz, tylko nie zaprzestawaj poszukiwań.”

“Poznaj siebie. Jeżeli nie czujesz się dobrze to nie dowierzaj lekarzowi jeżeli powie, że badania są w normie i nic ci nie dolega. Sama wiesz kiedy czujesz się dobrze. Liczby wyników badań laboratoryjnych, które powodują, że czujesz się dobrze, mogę być inne dla Ciebie niż innych.”

“Uwierz w rezultaty. Nawet teraz, niektórzy lekarze kwestionują moją dietę. Uważają, że nie jest to dieta dla mnie dobra, chociaż ja wiem, co jej zawdzięczam. Najtrudniej jest pozostać przy tym co robisz, szczególnie jeżeli eksperci to kwestionują. Ale rezultaty mówią same za siebie. Moje bóle stawów ustąpiły, czuję, że mam kontrolę nad swoim zdrowiem, czuję, że żyję. Unormowałam wagę. Świetnie się czuję. Dla mnie jest to wystarczający dowód, niezależnie od tego co myślą lekarze.

“ Zrób plan działania dla siebie i dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości nawet jeżeli nawet Twoi znajomi trenują do maratonu. Może się okazać, że dla Ciebie będzie korzystny spacer, zamiast biegów. Poczujemy się lepiej jeżeli będziemy koncentrowali się na sobie, a nie porównywali się do innych.”

 "Wspomagajmy siebie nawzajem właśnie poprzez dzielenie się swoją historią, a także słuchanie innych".

Izabella Wentz, PharmD: Jestem bardzo wdzięczna Stephanie, że podzieliła się swoją historią. Jestem też z niej dumna, że wzięła kontrolę nad swoim zdrowiem i kontynuowała poszukiwania dotąd, aż poczuła się lepiej. Bardzo się też cieszę, że moja książka pomogła jej na drodze do osiągnięcia celu.

Mam nadzieję, że jej historia pomoże również Wam. 

Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto

​

0 Comments

ZASTOSOWANIE S. BOULARDII W HASHIMOTO

6/8/2020

3 Comments

 
Picture











ZASTOSOWANIE S. BOULARDII W HASHIMOTO

S. boulardii należy do pożytecznych drożdży (znanych też jako drożdże probiotyczne), które są często zalecane osobom przyjmującym antybiotyki. Zastosowanie antybiotyków prowadzi nie tylko do pozbycia się bakterii chorobotwórczych, ale giną również nasze "dobre" bakterie. Uważa się, że ten konkretny probiotyk jest najbardziej skuteczny w przywracaniu równowago bakteryjnej po kuracji antybiotykami, ponieważ w przeciwieństwie do większości probiotyków, które są pochodzenia bakteryjnego, S. boulardii należy do drożdży i jest odporny na większość antybiotyków. Oznacza to, że antybiotyk zniszczy chorobotwórcze bakterie, ale nie S. boulardii.

S. boulardii jest również znanym lekiem, który jest stosowany w biegunkach podróżnika. Jako ktoś, kto miał w przeszłości zespół jelita drażliwego i poważnie podchodzi do zdrowia jelit, zaczęłam używać S. boulardii profilaktycznie, za każdym razem, gdy podróżuję. Zaczęłam też podawać je mężowi po tym jak zatrucie pokarmowe, jednego roku, zrujnowało nasze wakacje na Dominikanie. Podczas gdy oboje spożywaliśmy te same posiłki, mój mąż zachorował, a ja nie, i uważam, że to S. boulardii mnie ochronił.


To także wspaniały sposób aby zwiększyć odporność. Zeszłej jesieni zauważyłam, że mój syn "łapie"różne infekcje, ilekroć zabierałem go do miejsc publicznych, takich jak plac z dyniami, sklepy zoologiczne i tym podobne. Kiedy wykonałam testy jelitowe dla obojga z nas, odkryłam, że mamy niski poziom wydzielniczego IgA. (To właściwie jedna z najczęstszych nieprawidłowości, jakie widzę u osób z Hashimoto). Testowanie przeze mnie około 300 osób przy użyciu testu GI-MAP w latach 2017-2019, wykazało, że 49 procent z nich miało niski poziom wydzielniczego IgA.) Wydzielnicze IgA jest znane jako pierwsza linia obrony układu oddechowego i przewodu pokarmowego i może zapobiegać przyleganiu pasożytów, bakterii, wirusów i innych patogenów do błony śluzowej dróg oddechowych i jelit.

Wykazano, że S. boulardii zwiększa wydzielanie IgA, więc zaczęłam ponownie stosować S. Boulardii, a także włączyłam ten probiotyk dla mojego syna (S. boulardii jest bardzo bezpieczny, nawet dla niemowląt w wieku 2 miesięcy - kapsułki można otworzyć i zawartość dodać do mleka lub purée). W krótkim czasie zauważyłam, że oboje wydajemy się bardziej odporni na choroby. Biorąc pod uwagę powyższe fakty S. boulardii stał się jednym z moich ulubionych suplementów. W szczególności uważam, że jest pomocny we wspieraniu organizmu w zwalczaniu różnorodnych infekcji - i w przeciwieństwie do wielu probiotyków, ogólnie uważa się, że jest bezpieczny w SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego), infekcji która może być obecna u nawet 50 procent osób z niedoczynnością tarczycy.


W tym artykule dowiesz się:
  • Co to jest S. boulardii
  • Jakie są korzyści ze stosowania S. boulardii
  • Jak S. boulardii może pomóc w Hashimoto
  • Wskazówki dotyczące suplementacji S. boulardii

Co to jest S. boulardii?

Saccharomyces boulardii, lub S. boulardii, często nazywany probiotykiem, ale w rzeczywistości są to przyjazne drożdże, które przyjmuje się w postaci suplementów. Suplement ten jest już stosowany od ponad 50 lat, początkowo w profilaktyce i leczeniu biegunki zakaźnej (1, 2). Co ciekawe, S. boulardii był tradycyjnie stosowany jako składnik mieszanki ziołowej przez setki, jeśli nie tysiące lat, na długo zanim naukowcy byli w stanie zidentyfikować i sklasyfikować bakterie lub drożdże.

Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego mikrobiologa, który jako pierwszy odkrył S. boulardii. Historia przedstawia się mniej więcej tak: W latach dwudziestych Henri Boulard był w Indonezji, gdzie zauważyl, że w leczeniu biegunki związanej z cholerą stosowano herbatę ziołową. Boulard odkrył, że herbata, która zawierała skórę mangostanu i liczi, zawdzięcza swoje lecznicze właściwości obecności S. boulardii. Po powrocie do Francji Boulard opatentował swoje odkrycie. Oficjalne badania i publikacje dotyczące tego szczepu drożdży rozpoczęły się w latach 40. i 50. XX wieku.

Obecnie wiemy, że S. boulardii przemieszczając się w układzie trawiennym pomaga oczyścić jelita i poprawia równowagę mikrobiologiczną, ale nie osiedla, ani namnaża się w jelitach. Jego działalność polega na usunięciu z organizmu bakterii chorobotwórczych i oportunistycznych, drożdży i pasożytów. Innymi słowy, S. boulardii pomaga stworzyć środowisko lecznicze w jelitach poprzez to, że opuszczając nasz organizm zabiera ze sobą patogeny. Pomaga to zapobiegać nowym infekcjom i ponownym zakażeniom.

Wykazano, że S. boulardii podnosi poziom (secretory IgA (3), immunoglobulinę (przeciwciało), które odgrywa kluczową rolę w funkcji immunologicznej błon śluzowych organizmu i pomaga zapewnić barierę ochronną. Jak wspomniano wcześniej, wydzielnicze IgA lub SIgA jest znane jako pierwsza linia obrony układu oddechowego i przewodu pokarmowego i ma za zadanie zapobiegać przyleganiu wirusów, bakterii, pasożytów i innych patogenów do błony śluzowej dróg oddechowych i jelit. Liczne badania wykazały korzystne działanie S. boulardii w różnych infekcjach, a także w nowotworach i problemach z jelitami.

Odkryłam, że około 50 procent osób z Hashimoto ma zwykle niski poziom secretory IgA (SIgA). Może to być częściowo spowodowane czynnikami genetycznymi, infekcjami, lub stylem życia (stres i brak snu).

Zastosowanie S. boulardii

Większość badań nad S. boulardii, na przestrzeni lat, dotyczyła korzystnych efektów w leczeniu biegunki. Probiotyk ten jest skuteczny w leczeniu biegunki wywołanej przez czynniki chorobotwórcze (bakterie, wirusy, grzyby), biegunki podróżnika, biegunki związanej z HIV, biegunki związaną ze stosowaniem antybiotyków, a także w leczeniu zakażeń Clostridium difficile i innych infekcjach.

Powodem, dla którego S. boulardii działa tak dobrze na biegunkę, jest to, że stymuluje uwalnianie immunoglobulin (przeciwciał) i przekaźników (takich jak cytokiny), a także przyśpiesza dojrzewanie komórek odpornościowych. Ponieważ S. boulardii wiąże się z bakteriami chorobotwórczymi, może neutralizować toksyny i eliminować czynniki chorobotwórcze, które przylegają do ścian układu trawiennego. Zasadniczo uspokaja nadreaktywną odpowiedź immunologiczną w układzie trawiennym.


W badaniach przeprowadzonych przez Heike i Bischoffa, które to przeanalizowały dostępne materiały dotyczące skuteczności stosowania S. boulardii w leczeniu biegunki zakaźnej, autorzy zauważyli, że S. boulardii nie tylko wiąże bakterie chorobotwórcze, ale także zmniejsza nadmierną odpowiedź układu immunologicznego poprzez zakłócanie sygnałów odpowiedzialnych za kaskadę, prowadzącą do rozwoju infekcji.

Powoduje to zmniejszony potencjał patogenów do przylegania do jelit, chroni jelitową warstwę nabłonka i zmniejsza utratę płynów, wywołaną biegunką. Literatura naukowa pokazuje, że zastosowanie S. boulardii, w przypadkach ostrej biegunki, jest korzystne, i może być stosowane nawet u dzieci. S. boulardii zalecane jest 
wraz z antybiotykami w celu zapobiegania dysbiozie i zaburzeniom równowagi bakteryjnej, które tak często wynikają ze stosowania antybiotyków.

Ponadto S. boulardii działa korzystnie na jelita, zmniejszając stany zapalne w układzie trawiennym i pomagając w wyleczeniu nieszczelnego jelita.

Ze względu na immunologiczne i ochronne właściwości S. boulardii, w nowszych badaniach, analizowano ten suplement pod kątem skuteczności w innych schorzeniach, takich jak:
  • Pasożyty, takie jak Blastocystis hominis
  • Zespół jelita drażliwego (IBS)
  • Choroba zapalna jelit (IBD)
  • SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego)
  • Borelioza
  • Zakażenia Candida (drożdże)
  • Infekcje dróg moczowych
  • H. pylori 

​Interesujące w tej liście jest to, że wymienione powyżej choroby są częstymi wyzwalaczami czy też występują jako współistniejące diagnozy u osób z Hashimoto.

W jaki sposób S. boulardii pomaga w Hashimoto?


Chociaż nie ma żadnych aktualnych badań poświęconych wpływowi S. boulardii na zdrowie osób z Hashimoto lub na zdrowie tarczycy, to jeżeli przyjrzymy się czynnikom wyzwalającym Hashimoto, to okaże się, że S. boulardii może pomóc w wyeliminowaniu niektórych czynników, leżących u podstaw autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Zdrowie jelit

Poprawa zdrowia jelit i zwalczanie infekcji są kluczowymi elementami postępowania, umożliwiającymi remisję Hashimoto - i jak wspomniano powyżej, S. boulardii może pomóc w obu tych przypadkach. Hipokratesowi przypisuje się pogląd, że „wszystkie choroby zaczynają się w jelitach”, co nie jest wyjątkiem w Hashimoto. Według dr. Fasano, Hashimoto i wszystkie stany autoimmunologiczne wymagają trzech czynników - predyspozycji genetycznej, wyzwalacza środowiskowego (takiego jak toksyczność metali ciężkich lub infekcja) i nieszczelnego jelita (przepuszczalność jelit) - aby zaistnieć. Nazywa się to trójnożnym stołkiem autoimmunizacji. Nieszczelne jelita występują, gdy połączenia między komórkami nabłonkowymi (komórkami wyściełającymi jelito cienkie) stają się nieszczelne. To powoduje, że cząsteczki białka mogą przenikać przez uszkodzoną barierę jelitową i prowadzić do reakcji immunologicznej. Wykazano, że S. boulardii przywraca i wzmacnia te połączenia, co pomaga wyleczyć nieszczelne jelita.

W jednym badaniu, w którym zbadano wpływ S. boulardii na komórki pobrane z okrężnicy osób z chorobą zapalną jelit (IBD), stwierdzono, że S. boulardii chroni komórki nabłonkowe (tkanka powierzchniowa) i poprawia adhezję komórek, co prowadzi do wzmocnienia bariery jelitowej. 

 
Infekcje

Ponieważ S. boulardii zwiększa ilość SIgA, może pomóc w obronie przed przewlekłymi infekcjami, w tym Blastocystis hominis, H. pylori, Candida, SIBO, Giardia i innymi infekcjami, które są częstą przyczyną pierwotną w Hashimoto.
  • Blastocystis hominis jest najczęstszym pasożytem, ​​z którym spotkałam się u osób z Hashimoto, i który można powiązać z objawami przewlekłej pokrzywki i IBS. Najnowsze badanie 20 osób z Hashimoto wykazały, że wyeliminowanie Blastocystis hominis może zmniejszyć przeciwciała TSH i TPO i spowodować remisję Hashimoto. Zaobserwowałam już tę zależność w 2013 roku i jestem podekscytowana, że w końcu przeprowadzono badania naukowe, które potwierdziły moje wyniki kliniczne! Naukowcy zastosowali lek Alinia, który również polecam. Jednak w ostatnich latach zaczęłam rozpoczynać leczenie od zastosowania S. boulardii. W jednym badaniu dotyczącym Blastocystis hominis u dzieci S. boulardii uzyskał wynik podobny do leku przeciwpasożytniczego, jakim jest metronidazol i odwrócił objawy u 94,4% osób z badanej grupy, w ciągu jednego miesiąca.
  • H. pylori to kolejna bakteryjna infekcja żołądka, która może wywołać zapalenie tarczycy Hashimoto. (Z mojego doświadczenia klinicznego, korzystając z wycofanego obecnie testu jelitowego 401H od BioHealth, dowiedziałam się, że ponad 80 procent moich klientów miało tę infekcję). Klinicznie często spotykałam się z tym, że wyleczenie H. Pylori prowadziło do zmniejszenia ilości przeciwciał przeciwko  tarczycy!) H Pylori może prowadzić do obniżenia poziomu kwasu żołądkowego, niedoboru składników odżywczych, stanów zapalnych i nieszczelności jelit. Wykazano, że S. boulardii, mimo że nie jest  antybiotykiem ukierunkowanym na patogen, poprawia skuteczność leczenia H. pylori, łagodzi objawy (takie jak biegunka i nudności) oraz zapobiega dysbiozie (8). 
  • Trzecim zakażeniem jelit, które może być czynnikiem wywołującym Hashimoto, jest przerost Candida, a S. boulardii może również wspomagać walkę z tą infekcją. Pamiętajmy, że S. boulardii należy do drożdży probiotycznych, więc ma sens, że mogą one pomagać w wyeliminowaniu patogennych szczepów drożdży, jakimi są Candida i w ten sposób utrzymywać równowagę w jelicie. Badania potwierdzają, że S. boulardii hamuje adhezję Candida w jelitach, a także zmniejsza tworzenie się biofilmu (9). (Biofilmy są rozumiane jako ochronne bariery otaczające patogeny, chroniące je przed uszkodzeniem). Zapobieganie tworzeniu się biofilmów przez patogeny lub postępowanie, które pomaga rozkładać biofilmy, jest ważnym elementem terapeutycznym stosowanym przez medycynę funkcjonalną.
  • SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego) jest chorobą jelit, która występuje u wielu osób z Hashimoto. W SIBO bakterie i drożdże z jelita grubego migrują do jelita cienkiego, które w normalnych warunkach zawiera minimalne ilości bakterii, w porównaniu do jelita grubego. Ten przerost bakterii powoduje fermentację pożywienia i prowadzi, między innymi, do wystąpienia gazu, wzdęć, zaparć lub biegunki i stanowi podstawową przyczyną IBS (zespół jelita drażliwego). W takim przypadku zastosowanie probiotyków może zwiększyć liczbę bakterii żyjących w niewłaściwym miejscu i pogorszyć sytuację. S. boulardii jest wyjątkiem od tej reguły, poza tym jest ogólnie dobrze tolerowany i pomocny w SIBO (prawdopodobnie dlatego, że S. boulardii nie przykleja się do jelit, a zamiast tego przechodzi przez jelita zabierając ze sobą patogeny). W badaniu oceniającym zastosowanie S. boulardii w połączeniu z antybiotykiem metronidazolem w leczeniu objawów żołądkowo-jelitowych pacjentów z SIBO, jednej grupie podawano tylko antybiotyk, inna grupa otrzymywała jedynie S. boulardii, podczas gdy trzeciej grupie podano kombinację obu. Po 2 miesiącach leczenia SIBO wyeliminowano u 55 procent osób w grupie stosującej metronidazol i S. boulardii, 33 procent z grupy stosującej tylko S. boulardii i 25 procent z grupy tylko metronidazolu. W grupie osób, które stosowały S. boulardii z metronidazolem i samo S. boulardii zmniejszyły się objawy, takie jak biegunka, ból brzucha i gazy /wzdęcia, ale objawy te w grupie metronidazolu pozostały niezmienione. Autorzy doszli do wniosku, że leczenie metronidazolem jest częściowo skuteczne w leczeniu SIBO, ale zastosowanie S. boulardii zarówno w monoterapii lub w skojarzeniu z metronidazolem poprawia wyniki żołądkowo-jelitowe, co jest spowodowane związaniem bakterii chorobotwórczych i oczyszczeniem jelita.
  • Toksyczne pleśnie są kolejnym potencjalnym czynnikiem wyzwalającym Hashimoto. Jeśli przebywasz w środowisku, które zawiera pleśń, jest całkiem możliwe, że pleśń zagościła w twoim ciele, w tym w jelitach i zatokach. Oprócz usunięcia źródła pleśni najprawdopodobniej będziesz potrzebować dodatkowych interwencji, aby usunąć je z organizmu. Obecność pleśni w zatokach i jelitach może prowadzić do przepuszczalności jelit (nieszczelne jelita) i stać się przyczyną chorób autoimmunologicznych. Nie spotkałam się z żadnymi badaniami na ten temat, ale doniesienia o poprawie po zastosowaniu S, boulardii mówią same za siebie. Po zastosowaniu S. boulardii dochodzi do ustąpienia objawów i zmniejszenia markerów pleśni.
  • Zakażenia układu moczowego (ang.UTI) są dość powszechne i dotyczą od 50 do 60 procent wszystkich kobiet. Osiemdziesiąt procent infekcji jest wywoływanych przez E. coli, choć inne szczepy mogą być również odpowiedzialne za infekcję. Wielu moich czytelników z Hashimoto zgłaszało częste infekcje dróg moczowych i jest możliwe, że brak równowagi flory jelitowej i przepuszczalność jelit (nieszczelne jelita), ułatwiają bakteriom przemieszczanie się poprzez barierę jelitową, co może być przyczyną UTI u osób z Hashimoto. Naukowcy w jednym badaniu z udziałem 24 dzieci starali się ocenić wpływ doustnego spożycia S. boulardii na liczbę kolonii E. coli w okrężnicy. Handlową kapsułkę lub proszek zawierający 5 miliardów jednostek tworzących kolonie (CFU) S. boulardii podawano raz dziennie, przez pięć dni. Liczba kolonii E. coli w próbkach kału zmniejszyła się o ponad 98 procent między początkiem a końcem leczenia, co doprowadziło naukowców do stwierdzenia, że ​​S. boulardii może być skutecznym lekiem w UTI.
  • Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, wiąże się z koinfekcją o nazwie Borrelia burgdorferi, może być czynnikiem wywołującym Hashimoto. Ponieważ infekcje te wpływają na zdrowie jelit i często są leczone dużymi dawkami antybiotyków, dodanie korzystnych probiotyków jest niezbędne, aby pomóc przywrócić przyjazną florę jelitową, zapobiec przerostowi Candida i usunąć infekcję z przewodu pokarmowego.
Zaburzenia czynności nadnerczy

Podczas szkolenia z medycyny funkcjonalnej dowiedziałam się o trzech ważnych organach, które są odpowiedzialne za powstanie chronicznych chorób: wątroba, nadnercza i jelito. Przeglądając wywiady zdrowotne moich klientów, stwierdziłam, że dla większości z nich rozwój chorób przewlekłych zwykle przebiega według dość przewidywalnego wzoru. Najpierw osoba przechodzi intensywny okres stresu… (utrata ukochanej osoby; duże zmiany w życiu, na przykład urodzenie dziecka, przeprowadzka lub ukończenie szkoły), po czym pojawiają się niespecyficzne objawy jelitowe (refluks, zaparcia, wzdęcia, zespół jelita drażliwego, biegunka), a następnie pojawienie się pierwszych objawów zalegania wątroby (trądzik, nasilenie alergii).

Moje badania doprowadziły mnie do przekonania, że stres wyczerpuje poziom wydzielniczego IgA, a także kwasu żołądkowego i różnych składników odżywczych, zwłaszcza witaminy C i magnezu). Niekorzystne zmiany jakie zachodzą, zwiększają naszą podatność na czynniki chorobotwórcze w jelitach, które normalnie byłyby uważane za „samoograniczające się” i po prostu by „przeszły” przez nasz system, ale w przypadku braku czynników ochronnych, znajdują sprzyjające warunki do rozmnażania się i wywołują infekcję jelit. Prowadzi to do tego, że jelito, jedna z głównych dróg eliminacji organizmu, nie radzi sobie i nadmiernie obciąża wątrobę. Dlatego tak ważna jest detoksykacja wątroby, o czym piszę obszernie w mojej książce; "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie".

Mój drugi protokół koncentruje się na przywróceniu zdrowia po reakcji na stres, tak aby można było unormować poziom wydzielniczego IgA i wspomóc organizm w zwalczaniu infekcji. Uważam, że odpowiedni poziom wydzielniczego IgA, nawet u osób z przewlekłymi infekcjami jelit, które często znajduję u osób z Hashimoto, kończą się przechodzeniem infekcji, tak jak w przypadku „zdrowej” osoby. Zaburzenia snu, stres, brak równowagi cukru we krwi i przewlekłe stan zapalny w organizmie przyczyniają się do zmęczenia nadnerczy, które często występuje w Hashimoto. Czynnikami odpowiedzialnymi za przewlekły stan zapalny w przewodzie pokarmowym są; czynniki podrażniające jelito, infekcje, pasożyty i nietolerancje pokarmowe. Istnieją różne sposoby wspierania zdrowia nadnerczy: niektóre z nich obejmują stosowanie technik redukcji stresu, zdrowy sen, oddychanie, usuwanie zapalnych pokarmów, dodawanie hormonów i sterydów (takich jak DHEA, pregnenolon, progesteron i hydrokortyzon), stosowanie adaptogenów, uzupełnianie witamin / minerałów i inne. 

Doświadczeni praktycy medycyny funkcjonalnej stwierdzili, że protokół nadnerczy jest często potrzebny jako pierwszy krok aby wesprzeć zdrowie jelit i przywrócić poziom wydzielniczego IgA (SIgA). Pomoże to w zwalczaniu infekcji i zapobiegnie jej nawrotom.

Ponadto, odkryłam, że dodanie S. boulardii może prowadzić do lepszych wyników w przezwyciężaniu infekcji jelitowych, bez potrzeby stosowania sterydów nadnerczowych.

Jak uzupełnić S. Boulardii


Jako suplement doustny S. boulardii jest bardzo dobrze tolerowany, a potencjalne skutki uboczne ze strony układu pokarmowego są niezwykle rzadkie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie probiotyki są sobie równe. Wiele popularnych marek, które można znaleźć w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece, ma niskie stężenie bakterii probiotycznych. Takie stężenia nie wystarczą, aby przywrócić równowagę jelit w chorobach autoimmunologicznych. Inne wersje należy przechowywać w lodówce. Nie wiem jak u Was, ale ja często ZAPOMINAM brać suplementy, które trzymam w lodówce! Dlatego chciałam włączyć stabilną termicznie wersję S. boulardii do mojej linii suplementów Rootcology (link do kupienia dostępny wyłącznie w USA). Ten szczep nie wymaga przechowywania w lodówce i podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy, wytrzymuje wysoką kwasowość, działanie żółci i ciepła. Zawsze zalecam rozpoczęcie od małej dawki 1-2 kapsułek dziennie. Stare powiedzenie farmaceutów brzmi:“start low and go slow!”. „zacznij od niskiej dawki i powoli ją zwiększaj" . Jeśli wystąpią objawy "obumierania", takie jak bóle głowy, zmęczenie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ból mięśni lub objawy grypopodobne, możesz zmniejszyć dawkę do ½ kapsułki dziennie, a nawet do ½ kapsułki co drugi dzień.

Zalecam zwiększenie dawki o 1 kapsułkę co 3-7 dni.

Poniżej podaję sugerowane dawki S.Boulardii, które były stosowane w badaniach klinicznych, o których piszę w tym artykule:  Należy pamiętać, że siła probiotyku jest czasami wyrażana w aktywnej liczbie drobnoustrojów lub jednostek tworzących kolonie (CFU) w kapsułkach, a czasami w miligramach (mg). Często zalecam liczbę kapsułek, kiedy polecam określone produkty. W suplementach Rootcology jedna kapsułka zawiera 500 mg S. boulardii, co odpowiada około 10 miliardom CFU. 

  • Blastocystis hominis: 250 mg, dwa razy dziennie przez 15 dni, zastosowano w badaniu, w którym brały udział dzieci (co przekładałoby się na 5 miliardów CFU lub 1/2 kapsułki dwa razy dziennie, jeśli stosuje się kapsułkę Rootcology. Jednakże, moim dorosłym klientom, ogólnie polecam jedną kapsułkę Rootcology dwa razy dziennie przez 60 dni, aby zapewnić leczenie, pokrywające dwa cykle życia pasożyta.)
  • H. pylori: 100-1000 mg dziennie przez okres 1-4 tygodni (Jedna dawka to ⅕ kapsułki, do 2 kapsułek Rootcology.)
  • SIBO: 200 mg, 2 razy dziennie przez okres dwóch tygodni, a następnie dwa tygodnie przerwy, po czym wznawiamy kurację przez następne dwa tygodnie w dawce 200 mg, dwa razy dziennie (To byłoby około ⅖ kapsułki Rootkologia na dawkę).
  • Zakażenia układu moczowego: 5 miliardów CFU (jedna dawka odpowiadałaby połowie kapsułki Rootcology), przyjmowana raz dziennie przez 5 dni 
​
Osobiście stosuję do 8 kapsułek S. Boulardii Rootcology dziennie, a ta wyższa dawka może być wymagana do skutecznego usuwania patogenów i przywracania zdrowia jelit. S. boulardii można przyjmować przez 3 miesiące, do 2 lat.

​W ramach protokołu usuwania pleśni z organizmu używałam S. boulardii w dawce 5–15 miliardów CFU, 2-4 razy dziennie (do 8 kapsułek Rootcology dziennie), przez 60 dni. Przerwa pomiędzy zastosowaniem S. boulardii i leków od tarczycy powinna wynosić od 30-60 minut, te same zalecenia czasowe są rekomendowane przy stosowaniu S. boulardii i ziół o działaniu przeciwdrożdżowym, przeciwpasożytniczym lub przeciwbakteryjnym. Jak wspomniałam wcześniej, S boulardii można również przyjmować razem z innymi probiotykami (wyjątek stanowi SIBO). Lactobacillus i probiotyki na bazie zarodników mogą być szczególnie korzystne i tolerowane w przypadku Hashimoto kiedy są stosowane wraz ze spożywaniem fermentowanej żywności (kiszona  kapusta i inne kiszone warzywa).

Niektórzy z was mogą zastanawiać się nad używaniem S. boulardii u dzieci. Jak już wspominałam wcześniej, używałam ten probiotyk dla swojego dwuletniego synka. S. boulardii jest bardzo bezpieczny i może być stosowany u niemowląt w wieku zaledwie dwóch miesięcy. Rekomendowany jest również u dzieci przyjmujących antybiotyki. Zalecana dawka dla dzieci wynosi 250 mg, 1-2 razy dziennie (sprawdź rekomendowane dawkę na opakowaniu, w zależności do firmy produkującej). Jeśli używasz marki Rootcology, byłaby to połowa kapsułki, 1-2 razy dziennie, kapsułkę należy otworzyć i jej 1/2 zawartości wysypać do mleka, musu jabłkowego lub dodać do puree. Florastor Kids to marka, która jest specjalnie przeznaczona dla dzieci, ale należy wspomnieć, że zawiera dużo fruktozy i trochę laktozy.

Środki ostrożności

W przeciwieństwie do innych suplementów, jeśli przy stosowaniu S. boulardii wystąpi łagodny problem ze strony układu trawiennego, może to oznaczać, że probiotyk dobrze wykonuje swoją pracę! Częściowo dzieje się tak dlatego, że S. boulardii może powodować reakcję „wymierania”. Kiedy patogeny w układzie trawiennym giną lub są przemieszczane, mogą uwalniać toksyny, gdy są usuwane przez układ trawienny. Te „toksyny” mogą powodować objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ból mięśni lub objawy grypopodobne, które zwykle mogą trwać od trzech do siedmiu dni. Jeśli tak się stanie, być może będziesz musiał obniżyć, a następnie stopniowo powracać do zaleconej dawki.

Zwykle S. boulardii przechodzi przez jelita, jednocześnie zabierając ze sobą patogeny. Znam tylko jeden przypadek, w którym S. boulardii skolonizował jelito grube, ale wydaje się to rzadkim zjawiskiem. Ponadto w niektórych przypadkach choroby Crohna S. boulardii może reagować krzyżowo z przeciwciałami skierowanymi przeciwko Saccharomyces cerevisiae (inny rodzaj drożdży). Wreszcie stosowanie musi być ostrożne u osób z alergią na drożdże. Chociaż są to rzadkie przypadki, ale warto o nich pamiętać. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia S. boulardii skonsultować się z profesjonalistą w celu uzyskania spersonalizowanej opieki, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla Twoich potrzeb.


Podsumowanie

Nie bez powodu S. boulardii jest jednym z moich ulubionych suplementów: jest ogólnie bezpieczny i skuteczny w leczeniu wielu głównych przyczyn i objawów Hashimoto, takich jak dysbioza indukowana antybiotykami, zaburzenia czynności nadnerczy i niektóre infekcje jelit. Jeśli masz do czynienia z problemami trawiennymi, szukasz sposobów na poprawę zdrowia nadnerczy lub jeśli chcesz ogólnie wzmocnić swój układ immunologiczny, możesz skorzystać z dodania S. boulardii do swojej codziennej rutyny. Czy próbowałeś S. boulardii? Bardzo chciałbym usłyszeć twoje obserwacje!


Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto

References
  1. Stier H, Bischoff SC. Saccharomyces boulardii CNCM I-745 influences the gut-associated immune system. MMW Fortschr Med. 2017;159 (Suppl 5):1-6. doi: 10.1007/s15006-017-9802-3.
  2. Feizizadeh S, Salehi-Abargouei A, Akbari V. Efficacy and safety of Saccharomyces boulardii for acute diarrhea. Pediatrics. 2014;134(1):e176-91. doi: 10.1542/peds.2013-3950.
  3. Rodrigues AC, Cara DC, Fretez SH, Cunha FQ, Vieira EC, Nicoli JR, Vieira LQ. Saccharomyces boulardii stimulates sIgA production and the phagocytic system of gnotobiotic mice. J Appl Microbiol. 2000; 89(3):404-14.
  4. Terciolo C, Dobric A, Ouaissi M, Siret C, Breuzard G, Silvy F, Marchiori B, Germain S, Bonier R, Hama A, Owens R, Lombardo D, Rigot V, Andre F. Saccharomyces boulardii CNCM I-745 restores intestinal barrier integrity by regulation of Ecadherin recycling. J Crohns Colitis. 2017;11(8):999-1010. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjx030.
  5. Terciolo C, Dapoigny M, Andre F. Beneficial effects of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 on clinical disorders associated with intestinal barrier disruption. Clin Exp Gastroenterol. 2019;12:67-82. doi: 10.2147/CEG.S181590.
  6. Szajewska H, Kolodziej M. Systematic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhea. Aliment Pharmacol Ther. 2015;42(7):793-801. doi: 10.1111/apt.13344.
  7. Dinleyici EC, Eren M, Dogan N, Reyhanioglu S, Yargic ZA, Vandenplas Y. Clinical efficacy of Saccharomyces boulardii or metronidazole in symptomatic children with Blastocystis hominis infection. Parasitol Res. 2011;108(3):541-5. doi: 10.1007/s00436-010-2095-4.
  8. Szajewska H, Horvath A, Kolodziej M. Systematic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii supplementation and eradication of Helicobacter pylori infection. Ailment Pharmacol Ther. 2015;41(12):1237-45. doi: 10.1111/apt.13214.
  9. Krasowska A, Murzyn A, Dyjankiewicz A, Lukaszewicz M, Dziadkowic D. The antagonistic effect of Saccharomyces boulardii on Candida albicans filamentation, adhesion and biofilm formation. FEMS Yeast Res. 2009;9(8):1312-21. doi: 10.1111/j.1567-1364.
  10. Akil I, Yilmaz O, Kurutepe S, Degerli K, Kavukcu S. Influence of oral intake of Saccharomyces boulardii on Escherichia coli in enteric flora. Pediatr Nephrol. 2006 Jun;21(6):807-10.
  11. Kollaritsch H, Holst H, Grobara P, Wiedermann G. Prophylaxe der Reisediarrhöe mit Saccharomyces boulardii. Ergebnisse einer plazebokontrollierten Doppelblindstudie [Prevention of traveler’s diarrhea with Saccharomyces boulardii. Results of a placebo controlled double-blind study]. Fortschr Med. 1993;111(9):152‐156.
  12. García-Collinot G, Madrigal-Santillán EO, Martínez-Bencomo MA, et al. Effectiveness of Saccharomyces boulardii and Metronidazole for Small Intestinal Bacterial Overgrowth in Systemic Sclerosis. Dig Dis Sci. 2020;65(4):1134‐1143. doi:10.1007/s10620-019-05830-0.
  13. García-Collinot G, Madrigal-Santillán EO, Martínez-Bencomo MA, et al. Effectiveness of Saccharomyces boulardii and Metronidazole for Small Intestinal Bacterial Overgrowth in Systemic Sclerosis. Dig Dis Sci. 2020;65(4):1134‐1143. doi:10.1007/s10620-019-05830-0
  14. El-Zawawy HT, Farag, HF, Tolba MM, Abdalsamea HA. Improving Hashimoto’s thyroiditis by eradicating Blastocystis hominis: Relation to IL-17. SAGE Journals. doi.org/10.1177/2042018820907013






3 Comments

KARNITYNA A HASHIMOTO

6/2/2020

2 Comments

 
Picture














KARNITYNA A HASHIMOTO
 
Nie mogę uwierzyć, że minęło ponad dziesięć lat od kiedy zdiagnozowano u mnie Hashimoto! Od tego czasu wiele się nauczyłam i na co dzień dowiaduję się nowych rzeczy na temat Hashimoto, rozwoju człowieka, medycyny naturalnej, podstawowych przyczyn chorób i sposobów na odzyskanie zdrowia. Im więcej się uczę, tym bardziej jestem przekonana o tym jak ważny wpływ mają niedobory żywieniowe na powstanie chorób. Jednym z przykładów niedoborów, który odpowiedzialny jest za szeroki wachlarz objawów - w tym zmęczenie, mgłę mózgu, zaparcia, problemy trawienne oraz osłabienie mięśni i bóle - jest niedobór karnityny. Osoby z Hashimoto, kobiety w ciąży / kobiety po porodzie i dzieci (zwłaszcza wcześniaki) często mogą mieć niedobór tego ważnego aminokwasu.


Czytaj dalej, aby się dowiedzieć:
  • Dlaczego nasz organizm potrzebuje karnityny?
  • Jak dochodzi do niedoboru karnityny?
  • Jakie są powiązania pomiędzy karnityną a chorobami tarczycy?
  • Testy na niedobór karnityny
  • Jak zapewnić optymalny poziom karnityny?

Dlaczego nasz organizm potrzebuje karnityny?

Najprawdopodobniej jesteś jedną z wielu osób, które nigdy przedtem nie słyszały o karnitynie; ale ten ważny składnik odżywczy ma kluczowe znaczenie dla zdolności naszego organizmu do optymalnego spalania tłuszczu dla zapewnienia energii.

Karnityna jest aminokwasem występującym w kilku postaciach, w tym acetylo-L-karnityny, L-karnityny i propionylo-L-karnityny. Łacińskie słowo carnus w rzeczywistości oznacza „ciało”. Jedzenie mięsa jest podstawowym sposobem na dostarczenie karnityny. W naszym organizmie karnityna magazynowana jest w tkankach mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego.

Ogólnie rzecz biorąc, acetylo-L-karnityna (zwana również ALCAR) jest formą uważaną za najbardziej korzystną dla mózgu; przekracza barierę krew-mózg i w badaniach potwierdzono jej potencjalnie korzyści u osób z różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi. (1)

L-karnityna jest formą uważaną za najbardziej korzystną dla mięśni. W badaniach wykazano benefity jej stosowania w osłabieniu i bólach mięśni. (2) W tej postaci jest często stosowana w suplementach przeznaczonych do poprawy wyników sportowych, optymalnego spalania tłuszczu i regeneracji mięśni.

Propionylo-L-karnityna została zbadana pod kątem problemów związanych z krążeniem, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy choroby naczyń obwodowych. Badania wykazały, że suplementacja karnityną powoduje zmniejszenie zmęczenia u osób z niedoczynnością tarczycy (3), a także poprawia osłabienie mięśni u pacjentów z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy. (4) Karnityna zapewnia te korzyści zdrowotne poprzez wpływ na mitochondria (potężne fabryki energii, które znajdują się w większości naszych komórek), na kilka sposobów:
  • Karnityna transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie są one spalane w celu wytworzenia energii (w postaci adenozynotrifosforanu - ATP).
  • Karnityna transportuje toksyczne produkty uboczne z komórek naszego organizmu (są one wytwarzane podczas wspomnianego procesu produkcji energii), dzięki czemu toksyny nie kumulują się. Degradacja mitochondriów może wystąpić, jeśli zgromadzi się zbyt wiele toksyn (znanych również jako wolne rodniki); powoduje to spowolnienie produkcji energii. Może to również powodować zaburzenia metabolizmu mięśni i prowadzić do innych negatywnych skutków zdrowotnych.
  • Jako silny przeciwutleniacz karnityna przeciwdziała gromadzeniu się wolnych rodników (stres oksydacyjny). Chroniczny stres, toksyny środowiskowe (takie jak metale ciężkie) lub brak ochronnych przeciwutleniaczy (takich jak witamina C) mogą wpływać na zdrowie mitochondriów. Karnityna pomaga zminimalizować ich nagromadzenie, usuwając wolne rodniki oraz utrzymując i chroniąc poziomy ważnych enzymów przeciwutleniających, takich jak peroksydaza glutationowa. (5,6)

Czy wiedzieliście, że niedobór karnityny związany jest z zaburzeniami równowagi tarczycy? Niedobór karnityny stwierdzono zarówno u osób z nadczynnością jak i niedoczynnością tarczycy. (7) Ale skąd właściwie pochodzi karnityna? Porozmawiajmy o tym, skąd nasz organizm otrzymuje karnitynę i dlaczego osoby z Hashimoto często mogą mieć jej niedobór, co powoduje objawy zmęczenia, mgły mózgowej, osłabienia mięśni i inne objawy.

Jak dochodzi do niedoboru karnityny?

Nasz organizm zwykle utrzymują odpowiedni poziom karnityny na trzy sposoby:  
1. Dieta: Karnityna znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc weganie mogą mieć jej niedobór. Najlepszym źródłem karnityny jest mięso czerwone / ciemne (wołowina), a następnie wieprzowina; i znacznie mniejsze jej ilości można znaleźć w rybach, kurczakach i mleku. Szacuje się, że średnio dieta dla dorosłych zapewnia około 75 procent dziennego zapotrzebowania na karnitynę. (8) Diety wegetariańskie mają również niską zawartość lizyny i metioniny, dwóch niezbędnych aminokwasów niezbędnych do syntezy karnityny. (9) Oprócz niewystarczającego spożycia karnityny przez niejedzenie czerwonego mięsa, badania wykazały, że mikroflora jelitowa występująca u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej faktycznie nie jest w stanie odpowiednio metabolizować karnityny. (10) Karnityna jest jednym z powodów, dla których, jak uważam, osoby z Hashimoto „regenerują się” na diecie paleo, która zawiera duże ilości czerwonego mięsa. Wielu moich klientów, czytelników i kolegów raportowało, że spożywanie czerwonego mięsa (oczywiście organicznego, pochodzącego od zwierząt chowanych na pastwiskach) wydaje się być kluczową częścią powrotu do zdrowia w Hashimoto.


2. Endogenna biosynteza: Dodatkowo nasz organizm jest również zdolny do syntezy karnityny. Około 25 procent naszego zapotrzebowania na karnitynę jest zazwyczaj syntetyzowane w naszym ciele (z dwóch wspomnianych powyżej aminokwasów: lizyny i metioniny).

Osoby z Hashimoto mogą mieć upośledzoną zdolność do syntezy karnityny z wielu powodów:
  • Wiele niedoborów składników odżywczych (poza karnityną): U osób z Hashimoto może brakować również innych „kofaktorów” (dodatkowych składników odżywczych potrzebnych do wspierania naszego organizmu w wytwarzaniu karnityny), w tym odpowiedniej ilości żelaza (niedobór żelaza z niedokrwistością lub bez niej jest częstym problemem dla osób z Hashimoto. Uważa się, że niski poziom żelaza może przyczyniać się do niskiego poziomu karnityny, występującej u większości kobiet w ciąży) (11). Oprócz żelaza pod uwagę bierze się niedobór witamin: B3 (niacyna), B6 i witaminy C. (12) Wszystkie te kofaktory są potrzebne do syntezy karnityny. Braki tych składników występują u wielu osób z Hashimoto. Cynk jest kolejnym składnikiem odżywczym, który jest powiązany  ze zdrowiem tarczycy, karnityną i zdrowym poziomem energii. (13)
  • Niewystarczająca ilość kwasu żołądkowego: Niewystarczająca ilość kwasu żołądkowego (często występująca u  osób z Hashimoto) może zaburzać wchłanianie wymienionych powyżej niezbędnych kofaktorów, włącznie z karnityną.
  • Mutacja genu MTHFR: Nie wszyscy z Hashimoto będą mieli tę odmianę genu, ale dla tych u których ta mutacja występuje, uważam, że jest to wspólny winowajca, który odpowiada zarówno za niedobór składników odżywczych jak i słabą detoksykacją. MTHFR wspiera metylację, a metylacja jest kluczowa dla produkcji energii, w tym syntezy karnityny. Mutacja genu MTHFR może być również związana z niższym poziomem metioniny, jednego z aminokwasów potrzebnych do własnej syntezy karnityny w organizmie. (Ta mutacja genetyczna upośledza także zdolność organizmu do detoksykacji metali ciężkich, co dodatkowo wpływa na poziom hormonów tarczycy i metabolizm energetyczny).
  • Inne czynniki wyzwalające Hashimoto Przewlekły stres, zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia równowagi cukru we krwi negatywnie wpływają na zdrowie mitochondriów. Stwierdzono, że suplementacja karnityną ma pozytywny wpływ na poprawę tych problemów. (14, 15) 
  • Infekcje jelit, w tym SIBO: Naukowcy odkryli, że przerost niektórych bakterii może prowadzić do niedoboru karnityny. Co ciekawe, przerost ten można znaleźć w wielu chorobach, jak Hashimoto, zespół jelita drażliwego, zespół niespokojnych nóg, a nawet zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). Zakażenia jelit mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych, metabolizm, zdrowie mitochondriów i układ odpornościowy. Wiemy na przykład, że przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) często występuje w Hashimoto (badanie z 2007 r. wykazało, że około 50 procent osób z niedoczynnością tarczycy ma tę infekcję) i wiąże się to ze zwolnioną perystaltyką i przepuszczalnością jelit; to z kolei może powodować niedobory składników odżywczych, w tym żelaza (niezbędny kofaktor do syntezy karnityny). Kolejny przykład można znaleźć u osób z ASD z infekcją zwaną Clostridia. Ta infekcja wytwarza bakteryjny kwas propionowy w przewodzie pokarmowym. Kwas propionowy bezpośrednio zaburza metabolizm karnityny w organizmie, a także powoduje obniżenie poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 (co prowadzi do obniżonej zdolności przeciwutleniającej i innych negatywnych skutków wpływających na wychwyt zwrotny karnityny). W badaniach klinicznych u wielu pacjentów z ASD stwierdzono podwyższony poziom kwasu propionowego w kale, a także historię wcześniejszych infekcji; wielu z nich miało również niedobór karnityny. Zastosowanie suplementacji karnityną wykazało poprawę umiejętności społecznych i poznawczych, poprawę języka i zmniejszenie problemów behawioralnych.
  • Wirus Epsteina-Barra i inne wirusy z grupy Herpes (opryszczki): Wirus Epstein-Barra i inne wirusy Herpes, które często znajdowałam jako „prekursory” choroby Hashimoto i chorób autoimmunologicznych, mogą prowadzić do wyczerpania lizyny, jednego z kluczowych aminokwasów potrzebnego organizmowi do produkcji karnityny. Infekcje te wpływają na układ odpornościowy i mogą stać się wyzwalaczami chorób autoimmunologicznych; mogą również zakłócać trwające procesy metaboliczne. Badania wykazały, że niektóre osoby nie do końca wracają do zdrowia po infekcji EBV i nadal doświadczają ciągłego chronicznego zmęczenia. U tych osób stwierdzono zmiany w ekspresji genów związanych z metabolizmem kwasów tłuszczowych (w tym acetylotransferazy karnityny) i dysfunkcję mitochondriów.

3. Upośledzona reabsorpcja: Istnieje naturalny proces, w którym karnityna jest zatrzymywana i poddawana recyklingowi w organizmie. Karnityna jest ponownie wchłaniana przez nerki, a typowe wydalanie karnityny z moczem jest zwykle niskie. Wyjątek ten występuje jednak w wielu stanach chorobowych (w tym w stanach nadczynności i niedoczynności tarczycy), a także w stanach związanych z określonymi rodzajami diet (wysokotłuszczowe, wysokobiałkowe i niskowęglowodanowe). W niektórych stanach zdrowia, takich jak ciąża, nadmiar tkanki tłuszczowej i zespół przewlekłego zmęczenia, może również występować niski poziom wchłaniania zwrotnego przez nerki. Osoby z Hashimoto (a także z wieloma innymi chorobami) mogą nawet przy odpowiedniej diecie mieć problemy z syntezą i utrzymaniem prawidłowego poziomu karnityny. 

Jakie są powiązania pomiędzy karnityną a chorobami tarczycy?

Ze względu na znaczenie mitochondriów dla naszego zdrowia metabolicznego badacze od dawna przyglądają się poziomom karnityny u osób z różnorodnymi schorzeniami metabolicznymi, w tym chorobą tarczycy (zarówno chorobą Hashimoto, jak i Gravesa).

Choroba Gravesa

Większość badań (od 1959 r. do początku 2000 r.) dotyczących karnityny i chorób tarczycy koncentrowała się na chorobie Gravesa. Naukowcy badający wpływ L-karnityny na zdrowie tarczycy zasugerowali, że karnityna była obwodowym antagonistą aktywności hormonów tarczycy w niektórych tkankach (co oznacza, że ​​L-karnityna może zapobiegać przedostawaniu się T3 i T4 do komórek). W przypadku nadczynności tarczycy, z wysokim poziomem hormonu tarczycy, dochodzi do wyczerpania karnityny.


Naukowcy starali się zweryfikować wcześniejsze badania laboratoryjne dotyczące wpływu karnityny na poprawę poziomu hormonów tarczycy. W jednym 6-miesięcznym badaniu opublikowanym w 2001 r. pięćdziesięciu kobietom podano określoną dawkę L-T (4) o działaniu hamującym TSH. Kobiety zostały podzielone na pięć grup, przy czym każda grupa otrzymywała inną dawkę suplementów karnityny (2 lub 4 g / d doustnej L-karnityny) lub placebo. Naukowcy ocenili zmiany dotyczące dziewięciu parametrów i objawów ze strony tarczycy. Po podaniu dowolnej dawki L-karnityny objawy ze strony tarczycy u kobiet uległy poprawie, odwracając objawy nadczynności tarczycy. (16, 17) Biorąc to pod uwagę, możesz się zastanawiać, dlaczego karnityna byłaby dobra dla osób z problemami z niedoczynnością tarczycy, jeśli karnityna, tak naprawdę, jest antagonistą hormonów tarczycy. Nowsze badania wykazały, że karnityna może być korzystna zarówno w niedoczynności tarczycy, jak i nadczynności tarczycy, przy zmniejszonym stężeniu karnityny w mięśniach szkieletowych osób z oboma chorobami tarczycy. Wydaje się, że działanie karnityny działa inaczej w zależności od stanu metabolicznego danej osoby i poziomu hormonów tarczycy. (18, 19)

Niedoczynność tarczycy i zmęczenie

W badaniach opublikowanych w 2016 r. pacjenci z niedoczynnością tarczycy otrzymywali lewotyroksynę i chociaż hormon tarczycy promował syntezę karnityny, to nadal u tych osób występował jej niedobór. Badacze postawili hipotezę, że chociaż wzrost poziomu hormonu tarczycy zwiększa syntezę karnityny, przyspiesza także utlenianie mitochondrialnych kwasów tłuszczowych (podobnie jak w przypadku nadczynności tarczycy), co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia poziomu karnityny. Zasadniczo więc produkowano więcej karnityny, ale także zużywano więcej, co w rezultacie prowadziło do jej niedoboru. Reasumując, w wielu  przypadkach samo zastosowanie hormonów tarczycy nie zlikwiduje zmęczenia u osób z Hashimoto z powodu względnego niedoboru karnityny.

W badaniu z 2016 r. 60 pacjentom, którzy odczuwali zmęczenie, podawano L-karnitynę (990 mg L-karnityny dwa razy dziennie) lub placebo przez 12 tygodni. Po 12 tygodniach naukowcy zauważyli, że w grupie otrzymującej L-karnitynę wystąpiło zmniejszenie zmęczenia, przy czym najbardziej znaczącą poprawę zaobserwowano w „zmęczeniu mózgu”. Największa poprawa wystąpiła u osób poniżej 50. roku życia, osób powyżej 50. roku życia z wysokim poziomem wolnego T3 oraz u osób z niedoczynnością tarczycy w wyniku tyreoidektomi (osoby te przyjmowały stosunkowo duże dawki hormonu tarczycy). (21) Naukowcy doszli do wniosku, że osoby te były bardziej "aktywne" metabolicznie i dlatego miały względny niedobór karnityny. Inne badania kliniczne wykazały również korzyści ze stosowania L-karnityny w objawach niedoczynności tarczycy. (22) W moich obserwacji postrzegam zmęczenie jako jeden z bardziej uciążliwych objawów u osób z Hashimoto, które nie ustępuje po zastosowaniu hormonów tarczycy. Suplementacja karnityną odmieniła poziom energii, funkcję mózgu i siłę mięśni. 

Moje obserwacje, a także ostatnie badania są zgodne z badaniami Bazylejskimi w 2001 roku, które stwierdziły, że zmęczenie jest głównym objawem niedoczynności tarczycy i może nawet utrzymywać pomimo normalizacji poziomu hormonów tarczycy. (20)

Niedoczynność tarczycy i osłabienie mięśni

Osłabienie i ból mięśni występują częste zarówno w nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. (23) W jednym badaniu z 2000 r. naukowcy odkryli, że 79% pacjentów z niedoczynnością tarczycy miało dolegliwości mięśniowe, w tym 54% miało osłabienie mięśni, a 42% skurcze. (24) Dlaczego osłabienie mięśni jest tak powszechne? Częściowo odpowiedzialny jest za to metaboliczny efekt niewystarczającej ilości hormonu tarczycy. T3 jest regulatorem zdrowia mitochondriów. Zredukowana trijodotyronina (T3) może powodować obniżenie metabolizmu energetycznego mięśni, a także wpływać na efektywność funkcjonowania mięśni. Niedobór tyroksyny (T4) zmniejsza również zdolność organizmu do wytwarzania energii.

Badania wykazały również, że u pacjentów z niedoczynnością tarczycy rzeczywiście istniała tendencja do obniżonej zawartości karnityny w mięśniach, a poziom karnityny poprawiał się wraz z leczeniem hormonem tarczycy. (25) Inne badania dotyczące karnityny i osłabienia mięśni wydają się potwierdzać pozytywne działanie karnityny na integralność mięśni. Na przykład badania dotyczące raka i stosowania chemioterapii wykazały, że suplementacja karnityną była w stanie pomóc w odwróceniu uszkodzenia i osłabienia mięśni, które było spowodowane efektami ubocznymi toksycznych leków przeciwnowotworowych. (26)


Karnityna, wykorzystanie glukozy i oporność na insulinę

W poprzednich artykułach wiele pisałam na temat powszechnego braku równowagi cukru w Hashimoto. Nie wszyscy wiedzą, że u osób z cukrzycą występuje trzykrotnie większe ryzyko rozwoju choroby tarczycy. Wiąże się to z zaburzeniami metabolizmu w organizmie. Oporność na insulinę i brak równowagi cukru we krwi występujący w cukrzycy typu 2 może być związany z defektem metabolizmu kwasów tłuszczowych i akumulacją lipidów (tłuszczów) w mięśniach i tkankach. Stwierdzono, że niski poziom L-karnityny jest związany z powikłaniami cukrzycowymi. (27) Ponieważ L-karnityna odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów i ma również znaczące właściwości przeciwutleniające, suplementacja karnityną była badana jako opcja terapeutyczna w cukrzycy typu 2.


Badania przeprowadzone na zwierzętach i ludziach wykazały, że suplementacja L-karnityną ma korzystny wpływ na wykorzystanie glukozy w całym ciele. Wykazano również, że poprawia markery cukrzycy typu 2, takie jak kilka parametrów lipidowych, a także obniża stres oksydacyjny. Badania kliniczne wykazały, że niektóre formy karnityny, takie jak ALCAR, zmniejszają również ból i objawy naczyniowe u pacjentów z cukrzycą. (28)

Karnityna i zaparcia

Bardzo częstym objawem, który zgłasza wiele osób są zaparcia. Zaparcia są związane z perystaltyką jelit, a także niedoborami składników odżywczych (o osób z Hashimoto często występuje niedobór magnezu). Przy niedoczynności tarczycy wszystkie czynności organizmu zwalniają, w tym perystaltyka jelit. Badania wykazały, że niedobór karnityny może powodować dysmotywność mięśni gładkich (zmiany prędkości, siły lub koordynacji) przewodu pokarmowego, co może prowadzić do dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, zmian mikroflory (dysbioza jelit), a także zaparć.

Badania przeprowadzone wśród osób cierpiących na zaparcia wykazały, że u wielu z nich występuje niedobór karnityny. Niedobory te zostały powiązane z nieprawidłową dietą (z powodu stanu pacjenta), lekami i innymi problemami związanymi ze zdrowiem przewodu pokarmowego (problemy z motoryką jelit, odwodnienie). W kilku badaniach wykazano, że suplementacja karnityną pomaga z zaparciach. W jednym badaniu skoncentrowano się na 27 pacjentach z padaczką (u których stwierdzono niepełnosprawność ruchową i umysłową. Osoby te wymagały diety dojelitowej i karmione były przez zgłębnik, która to dieta zawierała mniej karnityny), a także przyjmowały walproinian sodu (lek przeciwpadaczkowy) i potwierdzono u nich zarówno ciężkie zaparcia, jak i niedobór karnityny. Naukowcy ustalili, że jest to prawdopodobnie spowodowane nieprawidłową dietą (w tym niskim poziomem karnityny), a także znanymi skutkami ubocznymi walproinianu sodu. W badaniu poziom karnityny każdego z pacjentów był skorelowany ze stopniem zaparcia, którego doświadczali. Suplementacja karnityną w dawce 10-50 mg / kg / dobę znacznie zmniejszyła objawy zaparcia.

W innym badaniu z udziałem 15 pacjentów poddawanych hemodializie, stwierdzono, że mają oni objawy żołądkowo-jelitowe, w tym zaparcia (prawdopodobnie z powodu ograniczeń w przyjmowaniu wody, wymaganej w ramach terapii ), a także niedobór karnityny. Suplementacja tabletkami L-karnityny (900 mg) przez trzy miesiące zwiększyła całkowite poziomy karnityny i wyeliminowała zaparcia, a także inne objawy żołądkowo-jelitowe. Jako pierwszą linię obrony w zapobieganiu zaparć zwykle zalecam dodanie większej ilości błonnika do diety i przyjmowanie suplementów magnezu. Ale jeśli zaparciom towarzyszą inne objawy takie jak zmęczenie, osłabienie mięśni i mgła mózgowa, lub objawy niskiego poziomu żelaza, takie jak wypadanie włosów (niski poziom żelaza jest związany z niedoborem karnityny), zalecam testy na poziom karnityny i sugeruję dietę bogatą w karnitynę lub jej suplementy. Badania potwierdziły, że suplementacja L-karnityną poprawia dyskomfort związany z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi i mikrobiomą, a także likwiduje zaparcia. (38, 39)

Karnityna i połączenia jelitowo-mózgowe

Ten rodzaj połączenia objawów ze strony jelit i mózgu występujący, na przykład, w infekcjach
Klebsielli, (kiedy to przerost bakteryjny w jelitach powoduje mgłę mózgu i zmęczenie) jest bardzo powszechny w stanach autoimmunologicznych. To, co dzieje się w jelitach, ma wpływ na ogólny metabolizm organizmu, zdrowie mitochondriów, układ odpornościowy, równowagę hormonalną, a nawet zdrowie mózgu. Badania kliniczne (i moje własne doświadczenia) pokazują, że chorobie Hashimoto zwykle towarzyszy przepuszczalność jelit („nieszczelne jelita”), a także u tych osób występują predyspozycje genetyczne i jeden lub więcej czynników wyzwalających. Typowe czynniki wyzwalające nieszczelność jelit obejmują stres, nietolerancje pokarmowe, niedobory składników odżywczych, toksyny, leki itp. Na równowagę bakteryjną jelit mogą mieć również wpływ infekcje jelit, takie jak H. pylori, Blastocystis hominis, przerost drożdży, reaktywowany wirus Epstein-Barra i przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO).

Coraz więcej naukowców uważa, że drobnoustroje kontrolujące nasz układ trawienny mogą również kontrolować naszą neurobiologię lub oś metaboliczną neuroendokrynną jelit i mózgu. Oznacza to, że zaburzenia występujące w jelitach (powiedzmy, że przyjmujemy antybiotyk, przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe, leki zmniejszające kwasowość żołądka lub jemy zapalne pokarmy, takie jak gluten), mogą zaburzać mikrobiom, powodować przepuszczalność jelit (nieszczelne jelita) i spowodować stan zapalny zarówno w jelitach jak i mózgu. Dodatkowo może to prowadzić do zaburzonego wchłaniania składników pokarmowych i zaburzać motorykę jelit i na drodze błędnego koła powodować objawy, takie jak zaparcia i osłabienie mięśni, a także problemy neurologiczne, takie jak wahania nastroju, zmęczenie, mgła mózgowa itp. (40, 41) 


Wpływ karnityny na kontrolę wagi i wyniki sportowe 

Karnityna od pewnego czasu stanowi przedmiot zainteresowania sportowców i bada się jej związek z utrzymaniem beztłuszczowej masy ciała, przyrostem mięśni szkieletowych, zwiększonym spalaniem tłuszczu oraz wpływem na zwiększoną wydajność ćwiczeń i regenerację mięśni. Może to szczególnie pomóc osobom stosującym dietę niskowęglowodanową. (34) Wiele osób z Hashimoto próbuje utracić wagę. Podobnie jak w przypadku braku równowagi cukru we krwi, zdolność do utraty wagi jest związana z naszym metabolizmem.

Karnityna i płodność 


Ponieważ metabolizm mitochondrialny zapewnia energię komórkom - w tym komórkom rozrodczym - wydaje się sensowne, że karnityna może okazać się korzystna jako potencjalny lek w niepłodności. Niepłodność jest częstym wyzwaniem w chorobach tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest powiązana z zaburzeniami owulacji, niepłodnością (niezdolnością do poczęcia), nieregularnymi miesiączkami i wyższym odsetkiem poronień. (32) U kobiet wykazano, że zarówno L-karnityna, jak i ALCAR poprawiają płodność u kobiet. Wykazano, że L-karnityna poprawia zaopatrzenie komórek w energię i zapewnia doskonałe wsparcie antyoksydacyjne wpływające na reprodukcję u kobiet; Wykazano również, że ALCAR zapewnia wsparcie antyoksydacyjne co wpływa korzystnie na płodność u kobiet. U mężczyzn L-karnityna wytwarza energię niezbędną do poprawy żywotności i ruchliwości plemników i może poprawić negatywne skutki stresu oksydacyjnego wywołanego przez wolne rodniki. (33)

Karnityna i ciąża 


Niski poziom żelaza, i co za tym idzie niski poziom karnityny mógł być odpowiedzialny u mnie za niepohamowaną chęć do jedzenia burgerów w ciąży. Był taki okres, że jadłam dwa burgery dziennie i nawet płakałam kiedy mój mąż nie dostarczył ich na czas. 🙂 Wiadomo, że kobiety w ciąży mają wiele niedoborów, co często objawia się intuicyjnym apetytem na niektóre pokarmy. U mnie występował niedobór żelaza (potwierdzony przez testy laboratoryjne) i, oczywiście, czerwone mięso jest bogatym źródłem żelaza… oprócz żelaza każdy burger zawiera około 500 mg karnityny. Przyjmowałam już wtedy 500-1000 mg karnityny dziennie (500 mg było dawką, którą stosowano w badaniach klinicznych u kobiet ciąży, z jakimi się spotkałam), ale być może 2000 mg byłoby dla mnie bardziej odpowiednią dawką ze względu na moją historię Hashimoto, a także dlatego, że musiałam zwiększyć dawkę hormonów tarczycy podczas ciąży.

Chociaż w tym czasie nie testowałam poziomu karnityny, czułam się o wiele lepiej po zjedzeniu burgerów… Po urodzeniu syna przestałam jeść dietę wzbogaconą o burgery. Skończyło się na osłabieniu, bólach mięśni i utraty masy mięśniowej, że nawet ćwiczenia jogi były nie do zniesienia. W końcu zaczęłam przyjmować karnitynę i w ciągu kilku dni ból i osłabienie mięśni ustąpiły, a moja siła mięśniowa zaczęła znowu rosnąć! Badania sugerują, że niski poziom żelaza może być podstawowym czynnikiem obniżającym poziom karnityny podczas ciąży (ponieważ żelazo jest niezbędnym kofaktorem w syntezie karnityny w organizmie). W jednym badaniu z 2009 r. z udziałem 26 kobiet w ciąży stwierdzono, że osoby przyjmujące 500 mg L-karnityny podczas ciąży, począwszy od 13 tygodnia ciąży do urodzenia, znormalizowały swoje poziomy karnityny. (Tymczasem grupa placebo wykazywała ciągłe obniżanie poziomu karnityny w osoczu). W badaniach wykazano również dodatnią korelację między poziomem żelaza a karnityną w osoczu. Naukowcy zasugerowali, że niski poziom żelaza zmniejsza tempo produkcji karnityny.

Jakkolwiek w innym badaniu z 2010 r. nie znaleziono wystarczających danych, aby potwierdzić, że niewystarczający poziom żelaza był główną przyczyną niskiego poziomu karnityny w osoczu kobiet ciężarnych, to badacze odkryli, że przyczyną była prawdopodobnie niska dostępność prekursorów biosyntezy karnityny (w szczególności trimetyllizyny i gamma-butyrobetainy, związanych z aminokwasem Lizyną i jej rolą w syntezie karnityny). Bez względu na przyczynę (może się okazać, że jest to wiele przyczyn), ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że podczas ciąży poziom karnityny w osoczu matki znacznie się zmniejsza. Oszacowano, że do czasu porodu stężenie karnityny w osoczu może zmniejszyć się do około połowy stężenia w porównaniu do kobiet, które nie są w ciąży. Zalecane jest spożywanie czerwonego mięsa i suplementacja karnityną. 

Karnityna i wcześniaki

​Podobnie jak badania łączące niedobory składników odżywczych (takich jak karnityna) z opóźnieniami rozwojowymi i niskim napięciem mięśniowym, prowadzone były badania nad wpływem suplementacji karnityną na wcześniaki. Karnityna przenosi się przez łożysko, głównie w trzecim trymestrze ciąży, dlatego u wcześniaków często występują niedobory karnityny. Mleko matki i preparaty dla niemowląt zawierają karnitynę, ale żywienie pozajelitowe, które często otrzymują wcześniaki (poprzez IV), nie zawiera rutynowo karnityny. W jednym badaniu z 2006 r. 29 wcześniaków podzielono na grupy kontrolne i placebo i badano przez okres do ośmiu tygodni. Grupie kontrolnej podano suplementację karnityną w dawce 20 mg / kg / dzień, co spowodowało zwiększenie stężenia całkowitej karnityny w osoczu. Jeszcze bardziej ekscytujące jest to, że suplementacja karnityną miała pozytywny wpływ na nadrabianie zaległości, ponieważ niemowlęta odzyskiwały swoją masę urodzeniową szybciej niż grupa placebo (bez suplementacji karnityną).

Karnityna i opóźnienia rozwojowe

Będąc mamą małego chłopca, fascynuje mnie to jak nasze ciało rozwija się, leczy, prosperuje i broni się przed szkodliwościami środowiska. Badając rozwój wczesnego dzieciństwa, aby upewnić się, że mój syn jest odpowiednio odżywiany, natknąłam się na badania łączące opóźnienia motoryczne i niskie napięcie mięśni u dzieci z niedoborem karnityny. Niski ton mięśni (hipotonia) może być oznaką wielu chorób, w tym niedoborów witamin (B1 i innych witamin z grupy B), niedoczynności tarczycy, niedoboru karnityny, niedoboru kreatyny i problemów metylacji, a także chorób genetycznych (których są setki) .

Niedobory składników odżywczych mogą być spowodowane zaburzeniami wchłaniania, przerostem bakteryjnym (SIBO, Candida), powolną perystaltyką jelit, dietą, ekspozycją na toksyny itp. Wiele z tych problemów można powiązać z innymi przyczynami; na przykład zła dieta może powodować powolną perystaltykę jelit, co może negatywnie wpływać na wchłanianie składników odżywczych i dodatkowo wpływać na napięcie mięśniowe i powodować błędne koło. W jednym z przeprowadzonych badań stwierdzono, że niemowlę z opóźnionym rozwojem miało powolną motorykę jelit wraz z innymi objawami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak rzadkie wypróżnienia; i stwierdzono, że ma niski poziom karnityny. Sprawcą okazała się oparta na soi płynna dieta z niedoborem karnityny. Po zastosowaniu karnityny objawy ustąpiły.
I tutaj uwaga dla mam aby nie pominęły objawów niskiego napięcia mięśniowego. Objawami mogą być: głowa lub ciało dziecka stają się bardziej wiotkie, utrzymujące się zmęczenie, słaby rozwój ruchowy, oraz trudności z karmieniem. Pediatrzy zwykle badają dzieci w kierunku niskiego napięcia mięśniowego, a naszą rolą byłoby zasugerowanie podejścia opartego na znalezieniu pierwotnej przyczyny, czyli ocena ewentualnych niedoborów składników odżywczych, w tym karnityny!

Karnityna i autyzm (możliwy link?)

Wcześniej wspomniałam o tym, że infekcje jelit i dysbioza bakteryjna mogą powodować niedobory karnityny u osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu (ASD). Stwierdzono także specyficzne powiązania genetyczne pomiędzy niedoborem karnityny i autyzmem. Zaburzenia metaboliczne są dziedziczne i naukowcy zidentyfikowali wariancje genetyczne związane z produkcją karnityny. Poziom L-karnityny może być niższy u niektórych pacjentów z ASD (w jednym badaniu oszacowano, że dotyczy to 10-20 procent) i wiąże się  z niemożnością wytworzenia lub transportu karnityny. W ograniczonych badaniach klinicznych suplementacja L-karnityną wydawała się poprawiać objawy autyzmu u niektórych pacjentów. (29) Jednym z przykładów specyficznej zmienności genetycznej łączącej niedobór karnityny i autyzm jest mutacja genu TMLHE. Ta odmiana genu negatywnie wpływa na transport karnityny przez barierę krew-mózg (u mężczyzn, ale nie u kobiet), uniemożliwiając syntezę prekursora karnityny zwanego trimetyllizyną. Szacuje się, że ta zmienność genetyczna dotyczy 1 na 350 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Z tych mężczyzn około 3 procent rozwija autyzm (zauważ, że mniej niż 1 procent wszystkich autystycznych mężczyzn z autyzmem ma mutację TMLHE, więc jest to oczywiście tylko jedno z wielu możliwych powiązań genetycznych).

Korelacja pomiędzy niedoborami a chorobą jest brana pod uwagę jako potencjalny czynnik ryzyka autyzmu,
który to czynnik można wyeliminować poprzez wczesną interwencję w żywieniu niemowląt. Czy dla tej konkretnej populacji chłopców realną strategią zapobiegawczą mogłoby być zapewnienie karnityny w diecie, w czasie gdy niemowlę przechodzi z mleka bogatego w karnitynę jako podstawowego pokarmu, do soków, owoców i innych produktów spożywczych zawierających zmniejszone ilości karnityny? W innym przypadku młodego mężczyzny z ASD z tą samą odmianą genetyczną stwierdzono, że suplementacja karnityny wyeliminowała jego regresję neurorozwojową. Przyjemnie jest myśleć, że takie proste interwencje żywieniowe mogą spowodować tak niesamowitą różnicę w życiu dziecka i rodziny. Potrzebne są dalsze badania aby tę zależność potwierdzić. Należy też zauważyć, że lek na receptę stosowany w leczeniu padaczki, Depakote (generyczny: kwas walproinowy), wiązany jest ze znacznie zwiększonym ryzykiem autyzmu u potomstwa, gdy jest stosowany przez matki w czasie ciąży. (30) Wykazano również, że lek ten powoduje niedobory karnityny w wielu badaniach, z udziałem dzieci. (31) Po raz pierwszy dowiedziałam się o tym związku pracując z osobami z zaburzeniami rozwoju, które stosowały różne leki przeciwpadaczkowe. Nasz zespół od czasu do czasu zalecał karnitynę osobom stosującym kwas walproinowy / Depakote, aby pomóc w złagodzeniu skutków ubocznych, takich jak osłabienie mięśni i zaparcia. Czasami mieliśmy pacjentów z ciężkimi zaparciami i zastanawiam się, czy przyczyną tego był niedobór karnityny.

Inne badania dotyczące chorób związane z karnityną

Suplementację karnityną stosowano u pacjentów z patologiami sercowo-naczyniowymi, w tym chorobą naczyń obwodowych, niedotlenieniem mięśni, dławicą piersiową, zastoinową niewydolnością serca i hemodializą. (35, 36) Ponadto karnityna wykazuje właściwości ochronne przed nadciśnieniem, hiperlipidemią, hiperglikemią, kwasicą ketonową cukrzycową, opornością na insulinę, cukrzycą insulinozależną, otyłością itp., które nasilają patologię sercowo-naczyniową. (37)


Badanie niedoboru karnityny

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak zmęczenie, mgła mózgowa i osłabienie mięśni, można wykonać proste badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu karnityny. Podczas sprawdzania poziomu karnityny można również sprawdzić inny wspólny marker wskazujący na niedobory karnityny, czyli poziom ferrytyny (zmagazynowanego żelaza). Może to być szczególnie pomocne, jeśli doświadczasz specyficznych (i irytujących!) objawów niskiej ferrytyny, takich jak wypadanie włosów. Pamiętaj, że żelazo jest kofaktorem, którego organizm potrzebuje do produkcji karnityny. Dwa testy, które lubię, to
Ulta Lab Carnitine test i test  Ulta Lab Ferritin test. Jeśli okaże się, że masz mało ferrytyny (z powodu niedoboru żelaza lub prawdopodobnie niedokrwistości żelaza), ważne jest, aby uzupełnić też żelazo.

Możesz także przetestować poziom kinazy kreatynowej (CK). Test kinazy kreatynowej Ulta Lab Creatine Kinase test jest niedrogim testem stosowanym przez lekarzy medycyny funkcjonalnej. Jeśli ten poziom enzymu jest podwyższony, wskazuje to zarówno na uszkodzenie mięśni jak i na stan tarczycy. (Powyższe linki na wykonanie testów dostępne wyłącznie w USA.)

Jak zapewnić optymalny poziom karnityny 

Jeśli już zdiagnozowano u ciebie niedoczynność tarczycy i stosujesz hormonalną terapię - a mimo to dokucza ci zmęczenie, osłabienie mięśni lub inne objawy - nadszedł czas, aby przyjrzeć się częstym wyzwalaczom objawów, w tym skupieniu się na niedoborach składników odżywczych, takich jak karnityna i jej kofaktory (jak wspomniano wcześniej w tym artykule).

Jak zapewnić optymalny poziom karnityny?
1. Włącz karnitynę do swojej diety. Najlepszym źródłem karnityny jest  wysokiej jakości, wolne od hormonów / antybiotyków, organiczne mięso. Myślę, że nasze ciała naprawdę pragną mięsa, kiedy potrzebują więcej składników odżywczych, takich jak karnityna. Kiedy byłam w ciąży, miałam ogromny apetyt na burgery! (Dr Ben Lynch zaleca suplementację karnityną podczas ciąży.)

2. Zwróć uwagę na niski poziom kwasu żołądkowego. Kwas żołądkowy jest niezbędny do zapewnienia optymalnego wchłaniania składników odżywczych.


Pamiętasz, kiedy rozmawialiśmy o przyczynach zmęczenia i osłabienia mięśni oraz o tym, jak na jedną z głównych przyczyn - niedobory składników odżywczych - wpływał niski poziom kwasu żołądkowego? Uważam, że jest to powszechny problem u osób z Hashimoto i może wpływać na wchłanianie wielu ważnych składników odżywczych. Wystarczająca ilość kwasu żołądkowego do wchłaniania składników odżywczych zapewni łatwe wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, takich jak karnityna, żelazo, cynk i witaminy B.

3. Rozwiązanie problemu niskiego poziomu żelaza. Jak wspomniałam wcześniej, żelazo jest kofaktorem biosyntezy karnityny w naszym ciele i uważam, że niski poziom żelaza (z niedokrwistością lub bez) może znacznie wpływać na zmęczenie i wiele innych objawów (takich jak wypadanie włosów, problem, który miałam przez wiele lat). Ważna jest tutaj dieta (mięso jest najlepszym źródłem). Wielu osób zauważyło, że ​​zwiększenie ilości witaminy C pomaga w absorpcji żelaza. 

4. Zoptymalizuj poziom karnityny! Stworzyłam ukierunkowany suplement, który uzupełnia niedobór karnityny (poprzez wspieranie mitochondriów, poprawę metabolizmu mózgu i mięśni, a także poprawę tolerancji glukozy). Poniższy link dostępny wyłącznie w USA: Rootcology’s Carnitine Blend jednoznacznie łączy L-karnitynę i acetylo-L-karnitynę w jedną kapsułkę 500 mg. (Zalecana dawka w niedoczynności tarczycy we wspomnianym wcześniej badaniu z 2016 r. wynosiła 1800 mg na dzień. Pamiętaj, że około 75 procent karnityny pochodzi z diety, a około 25 procent z własnej syntezy organizmu). Uważa się, że L-karnityna eliminuje zmęczenie związane z Hashimoto i działa na rzecz wspierania aktywności przeciwutleniającej w organizmie. Acetylo-L-karnityna ma wyjątkowe właściwości wspomagające mózg i może przyczynić się do zmniejszenia mgły mózgowej.

Kolejne kroki do lepszego samopoczucia  

Jeśli cierpisz na takie objawy, jak zmęczenie, mgła mózgowa, zaparcia, osłabienie mięśnie bóle oraz problemy trawienne- nawet po rozpoczęciu leczenia hormonami tarczycy- może to wynikach z niedoboru karnityny. Dobrą wiadomością jest to, że wyeliminowanie niedoboru karnityny może pomóc w rozwiązaniu wielu dokuczliwych, utrzymujących się objawów. 


Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto

References
  1. Marcon M, Mocelin R, de Oliveira DL, et al.. Acetyl-L-carnitine as a putative candidate for the treatment of stress-related psychiatric disorders: Novel evidence from a zebrafish model. Neuropharmacology. 2019 May 15;150:145-152.
  2. Sinclair C, Gilchrist J, Hennessey J, et al. Muscle carnitine in hypo- and hyperthyroidism. Muscle & Nerve. 2005. 32. 357-9. https://www.researchgate.net/publication/7933618_Muscle_carnitine_in_hypo-_and_hyperthyroidism
  3. An JH, Kim YJ, Kim KJ, et al. L-carnitine supplementation for the management of fatigue in patients with hypothyroidism on levothyroxine treatment: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Endocr J. 2016 Oct 29;63(10):885-895. Epub 2016 Jul 16.
  4. Sinclair C, Gilchrist J, Hennessey J, et al. Muscle carnitine in hypo- and hyperthyroidism. Muscle & Nerve. 2005. 32. 357-9. https://www.researchgate.net/publication/7933618_Muscle_carnitine_in_hypo-_and_hyperthyroidism
  5. El-Sherbini ES, El-Sayed G, El Shotory R, et al. Ameliorative effects of l-carnitine on rats raised on a diet supplemented with lead acetate. Saudi J Biol Sci. 2017 Sep;24(6):1410-1417.
  6. Lau T, Bigio B, Zelli D, McEwen BS, Nasca C. Stress-induced structural plasticity of medial amygdala stellate neurons and rapid prevention by a candidate antidepressant. Mol Psychiatry. 2017 Feb;22(2):227-234.
  7. Sinclair C, Gilchrist, J, Hennessey J, et al. Muscle carnitine in hypo- and hyperthyroidism. Muscle & Nerve. 2005. 32. 357-9. https://www.researchgate.net/publication/7933618_Muscle_carnitine_in_hypo-_and_hyperthyroidism
  8. Longo N, Frigeni M, Pasquali M. Carnitine transport and fatty acid oxidation. Biochim Biophys Acta. 2016 Oct;1863(10):2422-35
  9. Krajcovicová-Kudlácková M, Simoncic R, Béderová A, Babinská K, Béder I. Correlation of carnitine levels to methionine and lysine intake. Physiol Res. 2000;49(3):399-402.
  10. Karlsson F, Tremaroli V, Nielsen J, Bäckhed F. Assessing the human gut microbiota in metabolic diseases. Diabetes. 2013 Oct;62(10):3341-9.
  11. Keller U, van der Wal C, Seliger G, et al. Carnitine status of pregnant women: effect of carnitine supplementation and correlation between iron status and plasma carnitine concentration. Eur J Clin Nutr. 2009 Sep;63(9):1098-105.
  12. Covarrubias-Pinto A, Acuña AI, Beltrán FA, et al. Old things new view: ascorbic acid protects the brain in neurodegenerative disorders. Int J Mol Sci. 2015 Nov 27;16(12):28194-217.
  13. Silena Barton-Wechsler, David L Stachura, Emily Ho, et al. Effects of zinc supplementation on Carnitine and lactate concentrations in cultured liver cells The FASEB Journal 2017 31:1_supplement, 802.5-802.5
  14. Picard M, McEwen BS. Psychological stress and mitochondria: a conceptual framework. Psychosom Med. 2018 Feb/Mar;80(2):126-140.
  15. Marcon M, Mocelin R, de Oliveira DL, et al.. Acetyl-L-carnitine as a putative candidate for the treatment of stress-related psychiatric disorders: Novel evidence from a zebrafish model. Neuropharmacology. 2019 May 15;150:145-152.
  16. Benvenga S, Ruggeri RM, Russo A, Lapa D, Campenni A, Trimarchi F. Usefulness of L-carnitine, a naturally occurring peripheral antagonist of thyroid hormone action, in iatrogenic hyperthyroidism: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. J Clin Endocrinol Metab. 2001 Aug;86(8):3579-94.
  17. Benvenga S, Ruggeri RM, Russo A, Lapa D, Campenni A, Trimarchi F. Usefulness of L-carnitine, a naturally occurring peripheral antagonist of thyroid hormone action, in iatrogenic hyperthyroidism: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. J Clin Endocrinol Metab. 2001 Aug;86(8):3579-94.
  18. Benvenga S, Feldt-Rasmussen U, Bonofiglio D, et al. Nutraceutical supplements in the thyroid setting: health benefits beyond basic nutrition. Nutrients. 2019 Sep 13;11(9). pii: E2214.
  19. Sinclair C, Gilchrist, J, Hennessey J, et al. Muscle carnitine in hypo- and hyperthyroidism. Muscle & Nerve. 2005. 32. 357-9. https://www.researchgate.net/publication/7933618_Muscle_carnitine_in_hypo-_and_hyperthyroidism
  20. Moncayo R, Moncayo H. Applying a systems approach to thyroid physiology: Looking at the whole with a mitochondrial perspective instead of judging single TSH values or why we should know more about mitochondria to understand metabolism. BBA Clin. 2017 Apr 4;7:127-140.
  21. An JH, Kim YJ, Kim KJ, et al. L-carnitine supplementation for the management of fatigue in patients with hypothyroidism on levothyroxine treatment: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Endocr J. 2016 Oct 29;63(10):885-895. Epub 2016 Jul 16.
  22. Benvenga S, Feldt-Rasmussen U, Bonofiglio D, et al. Nutraceutical supplements in the thyroid setting: health benefits beyond basic nutrition. Nutrients. 2019 Sep 13;11(9). pii: E2214.
  23. Sinclair C, Gilchrist, J, Hennessey J, et al. Muscle carnitine in hypo- and hyperthyroidism. Muscle & Nerve. 2005. 32. 357-9. https://www.researchgate.net/publication/7933618_Muscle_carnitine_in_hypo-_and_hyperthyroidism
  24. Fariduddin MM, Bansal N. Hypothyroid Myopathy. [Updated 2019 May 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519513/
  25. Sinclair C, Gilchrist, J, Hennessey J, et al. Muscle carnitine in hypo- and hyperthyroidism. Muscle & Nerve. 2005. 32. 357-9.
  26. Sayed-Ahmed MM. Role of carnitine in cancer chemotherapy-induced multiple organ toxicity. Saudi Pharm J. 2010 Oct;18(4):195-206.
  27. National Institutes of Health. Carnitine: What Is It? https://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine-HealthProfessional/#en27. Updated October 10, 2017.
  28. Bene, Judit & Hadzsiev, Kinga & Melegh, Bela. (2018). Role of carnitine and its derivatives in the development and management of type 2 diabetes. Nutrition & diabetes. 8. 8. 10.1038/s41387-018-0017-1.
  29. Demarquoy C, Demarquoy J. Autism and carnitine: A possible link. World J Biol Chem. 2019;10(1):7–16.
  30. Christensen J, Grønborg TK, Sørensen MJ, et al. Prenatal valproate exposure and risk of autism spectrum disorders and childhood autism. JAMA. 2013 Apr 24;309(16):1696-703.
  31. Qiliang L, Wenqi S, Hong J. Carnitine deficiency in chinese children with epilepsy on valproate monotherapy. Indian Pediatr. 2018 Mar 15;55(3):222-224.
  32. Cho MK. Thyroid dysfunction and subfertility. Clin Exp Reprod Med. 2015;42(4):131–135.
  33. Agarwal A, Sengupta P, Durairajanayagam D. Role of L-carnitine in female infertility. Reprod Biol Endocrinol. 2018 Jan 26;16(1):5.
  34. Benvenga S, Feldt-Rasmussen U, Bonofiglio D, et al. Nutraceutical supplements in the thyroid setting: health benefits beyond basic nutrition. Nutrients. 2019 Sep 13;11(9). pii: E2214.
  35. An JH, Kim YJ, Kim KJ, et al. L-carnitine supplementation for the management of fatigue in patients with hypothyroidism on levothyroxine treatment: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Endocr J. 2016 Oct 29;63(10):885-895. Epub 2016 Jul 16.
  36. Sharma S, Black SM. Carnitine homeostasis, mitochondrial function and cardiovascular disease. Drug Discov Today Dis Mech. 2009;6(1-4):e31-e39.
  37. Agarwal A, Sengupta P, Durairajanayagam D. Role of L-carnitine in female infertility. Reprod Biol Endocrinol. 2018 Jan 26;16(1):5.
  38. Irie J, Kanno Y, Kikuchi R, et al. L-Carnitine improves gastrointestinal disorders and altered the intestinal microbiota in hemodialysis patients. Biosci Microbiota Food Health. 2017;36(1):11-16.
  39. Semba RD, Trehan I, Li X, et al. Environmental enteric dysfunction is associated with carnitine deficiency and altered fatty acid oxidation. EBioMedicine. 2017 Mar;17:57-66.
  40. Obrenovich MEM. Leaky gut, leaky brain? Microorganisms. 2018 Oct 18;6(4). pii:E107.
  41. Fröhlich E, Wahl R. Microbiota and thyroid interaction in health and disease. Trends Endocrinol Metab. 2019 Aug;30(8):479-490.
  42. Macfabe D. Autism: metabolism, mitochondria, and the microbiome. Glob Adv Health Med. 2013;2(6):52–66.
  43. http://treatautism.ca/2017/10/08/carnitine/
  44. Ziats MN, Comeaux MS, Yang Y, et al. Improvement of regressive autism symptoms in a child with TMLHE deficiency following carnitine supplementation. Am J Med Genet A. 2015 Sep;167A(9):2162-7.
  45. Vernon, S.D., Whistler, T., Cameron, B. et al. Preliminary evidence of mitochondrial dysfunction associated with post-infective fatigue after acute infection with Epstein Barr Virus. BMC Infect Dis6, 15 (2006) doi:10.1186/1471-2334-6-15
  46. Murata S, Inoue K, Aomatsu T, Yoden A, Tamai H. Supplementation with carnitine reduces the severity of constipation: a retrospective study of patients with severe motor and intellectual disabilities. J Clin Biochem Nutr. 2017;60(2):121–124
  47. Irie J, Kanno Y, Kikuchi R, et al. L-Carnitine improves gastrointestinal disorders and altered the intestinal microbiota in hemodialysis patients. Biosci Microbiota Food Health. 2017;36(1):11–16.
  48. Keller U, van der Wal C, Seliger G, et al.. Carnitine status of pregnant women: effect of carnitine supplementation and correlation between iron status and plasma carnitine concentration. Eur J Clin Nutr. 2009 Sep;63(9):1098-105.
  49. Ringseis R, Hanisch N, Seliger G, et al. Low availability of carnitine precursors as a possible reason for the diminished plasma carnitine concentrations in pregnant women. BMC Pregnancy Childbirth. 2010 Apr 25;10:17.
  50. Crill CM, Storm MC, Christensen ML, et al. Carnitine supplementation in premature neonates: effect on plasma and red blood cell total carnitine concentrations, nutrition parameters and morbidity. Clin Nutr. 2006 Dec;25(6):886-96. Epub 2006 Jun 30.
  51. Ghatak T, Azim A, Mahindra S, Ahmed A. Can Klebsiella sepsis lead to hyperammonemic encephalopathy with normal liver function?. J Anaesthesiol Clin Pharmacol. 2013;29(3):415–416. doi:10.4103/0970-9185.117079





2 Comments

POKARMY WOLOTWÓRCZE A HASHIMOTO

5/29/2020

0 Comments

 
Picture






​





POKARMY WOLOTWÓRCZE A HASHIMOTO

Wiele osób z Hashimoto często otrzymuje porady żywieniowe od życzliwych osób, którym wydaje się, że wiedzą lepiej. Niestety, nie wszystko, co czytasz i słyszysz o wspieraniu tarczycy za pomocą odżywiania, jest prawdą - niektóre rekomendacje to po prostu mity, które mogą być szkodliwe lub nieskuteczne! Jeden szczególny mit głosi, że osoby z chorobami tarczycy nie powinny jeść goitrogenów. Goitrogeny są substancjami, które hamują tarczycę poprzez zakłócanie produkcji hormonów, co powoduje powiększenie tarczycy zwane wolem. Na pewno wszyscy o tym słyszeli? Jest to tylko częściowo prawdziwe, ponieważ nie wszystkie goitrogeny są stworzone jednakowo.

W tym artykule dowiesz się:
  • Co to są substancje wolotwórcze (goitrogenne)?
  • Które substancje są uważane za goitrogenne?
  • Co to są warzywa krzyżowe i dlaczego są uważane za goitrogeny?
  • Jak bezpiecznie jeść i przygotowywać warzywa goitrogenne?
  • Dwa goitrogeny, których należy unikać za wszelką cenę
  • Inne powody, dla których możesz nie tolerować pokarmów wolotwórczych i sposoby ich rozwiązywania

Goitrogeny

Pyszne i zdrowe warzywa należące do rodziny warzyw krzyżowych są pełne wartościowych składników odżywczych. Na przykład kapusta, brokuły, kalafior, jarmuż i rzepa pomagają zwiększyć detoksykację w wątrobie, co jest korzystne dla osób z chorobą autoimmunologiczną tarczycy i zaburzonymi szlakami detoksykacji wątroby. 

Niestety warzywa te mają złą reputację, która pojawiła się w czasach kiedy niedoczynność tarczycy była w większości przypadków spowodowana niedoborem jodu.


Słowo goitrogen (czynnik wolotwórczy) powstało w 1950 roku i odnosiło się do pokarmów, które powodują wole (goiter), czyli powiększenie tarczycy. Jest to pojęcie o szerokim znaczeniu, bo za nim kryje się wiele substancji, które na drodze różnorodnych mechanizmów, zaburzają funkcję tarczycy. Do tych mechanizmów należą: zahamowanie wydzielania hormonów, zaburzenia na etapie ich produkcji, a także blokowanie absorpcji jodu. 
Jako mechanizm kompensacyjny tarczyca powiększy się, aby przeciwdziałać zmniejszonej produkcji hormonów. 

Pokarmy wolotwórcze


Kapusta właściwa chińska

Brasica genus (podobne do kapusty)

Brokuły

Kapusta brukselka

Kapusta

Olej rzepakowy

Maniok jadalny

Kalafior

Choy sum czyli kwitnąca kapusta chińska

Kapusta liściasta – collard greens

Chrzan

Jarmuż

Kalarepa

Mizuna

Kapusta sitowata

Brzoskwinie

Orzeszki ziemne

Gruszki

Rzodkiewka

Kapusta warzywna pastewna

Kapusta rzepak

Rapini (z rodziny brokułów)

Szpinak

Truskawki

Bataty

Brukiew

Rzepa

Tatasoi


Jak powstał mit o szkodliwości warzyw krzyżowych?

Warzywa wolotwórcze należą do substancji blokujących wchłanianie jodu. Warzywa kapustne były dużym problemem w latach 50. kiedy przeważała niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem jodu i wszystkie czynniki obniżające wchłanianie jodu pogarszały przebieg choroby.

Jakkolwiek po tym jak zaczęto dodawać jod do soli, w większości krajów, Hashimoto zostało najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy i jest odpowiedzialne za 90-97% jej przypadków w USA i krajach Europy.

Niedobór jodu rozpoznawany jest obecnie rzadko u osób z Hashimoto i dlatego też jedzenie pokarmów zawierających substancje wolotwórcze nie powinno zaburzać u nich funkcji tarczycy.

Badania wykazały, że zarówno nadmiar jak i niedobór jodu jest szkodliwy dla tarczycy. Podczas gdy niedobór jodu może powodować niedoczynność tarczycy z powodu braku materiałów budulcowych do produkcji hormonów tarczycy, jego nadmiar może również powodować niedoczynność tarczycy. Obecnie nadmiar jodu jest uznawany za czynnik ryzyka rozwoju Hashimoto! (W przypadku nadmiaru jodu nadmiar nadtlenku wodoru może powodować uszkodzenie oksydacyjne tarczycy.) 

Z drugiej strony aby uzyskać efekt
goitrogenny należałoby spożywać duże ilości tych warzyw. Zatem jedzenie warzyw krzyżowych (chyba że dana osoba jest na nie wrażliwa) jest całkowicie bezpieczne dla osób z Hashimoto i nie powinno wpływać na czynność tarczycy. Innymi słowy, niedobór jodu nie jest szeroko rozpowszechniony u osób z Hashimoto. Większość pacjentów z Hashimoto nie ma niedoboru jodu, więc mechanizm goitrogenny i poziomy glukozynolanów w tych zdrowych warzywach nie powinny stanowić problemu.

Uwaga: Proso należy do zbóż i często jest stosowane w chlebie bezglutenowym i produktach piekarniczych. Proso zawiera jednak również izoflawony, które hamują peroksydazę tarczycy (TPO) i powinny być unikane przez osoby z zaburzeniami tarczycy.


Jak bezpiecznie jeść i przygotowywać warzywa goitrogenne u osób z niedoborem jodu?

Osoby u których niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem jodu mogą spożywać warzywa kapustne pod warunkiem, że są one gotowane, gotowane na parze albo kiszone. Gotowanie czy kiszenie spowoduje inaktywację czynnika wolotwórczego.

Wyjątki: soja i rzepak

Chociaż generalnie nie zalecam unikania wolotwórczych warzyw krzyżowych, istnieją dwa produkty, które należy wyeliminować u osób z Hashimoto, a są to soja i rzepak. Soja jest goitrogenem, który blokuje aktywność enzymu TPO. Badanie przeprowadzone w 2006 r. wykazało, że spożywanie soi może zwiększyć zapotrzebowanie na hormony tarczycy u osób z niedoczynnością.

Ponadto na podstawie badań in vitro i na zwierzętach wykryto, że u osób z niskim wychwytem jodu lub upośledzoną czynnością tarczycy po spożyciu soi może się zwiększać ryzyko wystąpienia klinicznej niedoczynności tarczycy. Dlatego też zaleca się, aby osoby spożywające soję upewniły się, że spożycie jodu jest wystarczające. Jednak, jak wspomniałam powyżej, nadmiar jodu może zaostrzyć Hashimoto.


Dodatkowo soja może mieć również pośrednio szkodliwy wpływ na tarczycę. Soja jest często wysoko przetworzona, a soja amerykańska modyfikowana genetycznie. Niektórzy badacze uważają, że przetwarzanie i modyfikacja genetyczna mogą sprawić, że żywność będzie bardziej reaktywna. Nie mam żadnych konkretnych badań na poparcie tego twierdzenia, jednak białko sojowe jest powszechną substancją reaktywną, podobnie jak gluten i nabiał. W rzeczywistości jest to jedna z najczęstszych żywności nietolerowanych u osób z Hashimoto. Z tego powodu osoby z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto powinny wyeliminować soję z diety. Często obserwuję osoby, u których występuje lęk i podwyższony poziom przeciwciał przeciwko tarczycy z powodu spożywania soi! W 2015 roku przeprowadziłam ankietę wśród 2332 czytelników z Hashimoto. 63 procent stwierdziło, że poczuli się lepiej po wyeliminowaniu soi, a 34 procent zgłosiło zmniejszenie przeciwciał przeciwko tarczycy. Osobiście u mnie występował duży stopień nietolerancji soi. 
Rzepak to kolejny goitrogen, którego należy unikać u wszystkich osób z Hashimoto, ponieważ jest wysoko przetworzony i pochodzi z genetycznie zmodyfikowanych upraw. Najczęstszym źródłem jego konsumpcji jest olej rzepakowy.

Czym można zastąpić soję i olej rzepakowy?

​Aby zastąpić soję i olej rzepakowy, bardzo polecam olej kokosowy, który jest lepszą alternatywą zawierającą zdrowe tłuszcze. Poza tym olej kokosowy ma wiele innych zalet. Olej kokosowy jest przeciwdrobnoustrojowy, przeciwpasożytniczy, przeciwwirusowy i może pomóc w problemach z wagą. Polecam również oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Badania wykazały, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia obniża „zły” cholesterol, zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu oraz może obniżać ciśnienie krwi. Może również zmniejszyć stan zapalny, umożliwia lepsze wchłanianie wapnia do kości i reguluje układ odpornościowy, ponieważ jest on pełen przeciwutleniaczy i polifenoli. Ponadto, jako zdrowy tłuszcz, pomaga utrzymać dłużej uczucie sytości po posiłkach.

Co jest przyczyną, że nie tolerujemy warzyw krzyżowych?

Warzywa goitrogenne, z wyjątkiem soi i rzepaku, są ogólnie bezpieczne do spożycia. Jednak niektóre osoby mogą nie tolerować pewnych warzyw krzyżowych, takich jak brokuły, ponieważ mogą prowadzić na wzdęć i gazów. Mogą być jednak inne powody, dla których ktoś może reagować na warzywa krzyżowe.

SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego) i FODMAP

SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego występuje u około 50 procent osób z niedoczynnością tarczycy. Stan ten może wyzwalać przepuszczalność jelit i może być podstawową przyczyną lub czynnikiem zaostrzającym Hashimoto. Objawy SIBO mogą ulec pogorszeniu u osób spożywających pokarmy zawierające FODMAP (fermentowalne oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole). Niektóre warzywa krzyżowe, takie jak kalafior, są zwykle uważane za pokarmy o wysokiej zawartości FODMAP, co oznacza, że ​​mogą zawierać związki, które nie zawsze są łatwo przyswajalne przez wszystkich.
Jeśli SIBO nie zostanie wyeliminowane, dana osoba może być wrażliwa na wiele pokarmów, które spożywa.


Mutacja genu CBS i wrażliwość na siarkę

Niektóre osoby z Hashimoto mogą również reagować na siarkę, która naturalnie występuje w dużych ilościach w warzywach krzyżowych. Okazuje się, że osoby z mutacją genu CBS częściej mają wrażliwość na siarkę. W niektórych przypadkach toksyczność lub wrażliwość na siarkę może również występować u osób z nadmiarem rtęci w organizmie, a inni zgłaszali podobną reakcję po leczeniu DMSA lub dużymi dawkami N-acetylocysteiny. Objawy toksyczności siarki obejmują reakcje takie jak wysypka skórna, wypryski i suchość skóry po zjedzeniu pokarmów bogatych w siarkę, takich jak jajka i czosnek. Siarka wymaga określonych protokołów, aby wspomóc eliminację. Oto kilka wskazówek pomocnych w przypadku wrażliwości na siarkę:
  • Uzupełnij maślan, molibden, B12, L-karnitynę i tiaminę
  • Unikaj DMSA, ponieważ wiadomo, że prowadzi do wrażliwości na siarkę i może zaostrzyć ten stan
  • Unikaj pokarmów bogatych w siarkę, takich jak jajka, czosnek, cebula i warzywa krzyżowe, a także suplementów zawierających siarkę, takich jak NAC, selen, glutation i kwas alfa-liponowy, przez 4 do 8 tygodni podczas usuwania nadmiaru siarki.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł obalił mit dotyczący goitrogenów. Istnieją pokarmy, które ze względu na działanie goitrogenne są niewskazane dla osób z Hashimoto, takie jak nadmiar prosa, soi i jodu, i które to hamują enzym peroksydazy tarczycowej. Jakkolwiek jarmuż, brokuły i inne goitrogeny (z wyjątkiem soi i rzepaku) są wspaniałymi pokarmami, które pomagają naszemu organizmowi w detoksykacji! Pamiętaj, że większość warzyw krzyżowych i żywności zawierającej substancje wolotwórcze jest bezpieczna dla osób z Hashimoto. Jeśli jednak wydajesz się na nie reagować, możesz przebadać się na obecność SIBO, a także podejrzewać u siebie nadwrażliwość na siarkę, niedobór jodu i mutację genu CBS. 


Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto


Resources
  1. Messina M, Redmond G. Effects of soy protein and soybean isoflavones on thyroid function in healthy adults and hypothyroid patients: a review of the relevant literature. Thyroid, 2006;16(3):249-258.
  2. Doerge DR, Sheehan DM. Goitrogenic and estrogenic activity of soy isoflavones. Environmental health perspectives, 2002;110(Suppl 3):349.
  3. Dolan LC, Matulka RA, Burdock GA. Naturally occurring food toxins. Toxins, 2010;2(9): 2289-2332.
  4. Niemi UM, Roine PZ. Ernährungswiss. The effect of rapeseed oil on the thyroid function of rats. European Journal of Nutrition. 1960;1(164).
  5. Bajaj JK, Salwan P, Salwan S. Various possible toxicants involved in thyroid dysfunction: A Review. Journal of clinical and diagnostic research: JCDR. 2016;10(1):FE01.
  6. Zava TT, Zava, DT. Assessment of Japanese iodine intake based on seaweed consumption in Japan: A literature-based analysis. Thyroid research. 2011;4(1):14.
  7. Mercola J. Got Thyroid Problems? Then Stop Consuming Soy. Dr. Joseph Mercola. https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/10/13/soy-controversy-and-health-effects.aspx. Published October 13, 2010. Accessed February 8, 2018.
  8. Esposito T, Lobaccaro JM, Esposito MG, et al. Effects of low-carbohydrate diet therapy in overweight subjects with autoimmune thyroiditis: possible synergism with ChREBP. Drug Design, Development and Therapy. 2016;10:2939-2946. doi:10.2147/DDDT.S106440.





0 Comments

CZY TIAMINA POMOŻE ZREDUKOWAĆ ZMĘCZENIE W HASHIMOTO?

2/28/2020

0 Comments

 
Picture



 
CZY TIAMINA POMOŻE ZREDUKOWAĆ ZMĘCZENIE W HASHIMOTO?

Czasami już nic nie pomaga!

Możemy być na zdrowej diecie, przyjmować najlepsze suplementy i robić wszystko, co w naszej mocy, aby poczuć się lepiej, ale nie robimy postępów. Czasami jedna mała zmiana może dać ogromną różnicę. W moim przypadku wydawało mi się, że po zmianie diety i wprowadzeniu suplementów byłam na dobrej drodze, ale nie do końca. Nadal walczyłam z niskim poziomem energii, zmęczeniem nadnerczy i niskim ciśnieniem krwi. W końcu zadecydowałam, że wykonam test na niedobór składników odżywczych, z którego dowiedziałam się o niskim poziomie tiaminy. Kilka dni po rozpoczęciu suplementacji tiaminą mój poziom energii zaczął wracać i poczułam się świetnie! Czy tiamina może być brakującym ogniwem, odpowiedzialnym za zmęczenie w niedoczynności tarczycy? 

W dalszej części artykułu dowiesz się:
  • Co to jest tiamina?
  • Powiązania niedoboru tiaminy i zmęczenia w Hashimoto
  • Dlaczego występuje niedobór tiaminy?
  • Testy na niedobór tiaminy
  • ​Jak uzupełnić tiaminę?

Tiamina należy do grupy witamin B i jest też znana pod nazwą witaminy B1. Głównym jej zadaniem jest zamiana węglowodanów w energię, a także jest niezbędna do przyswajania protein i tłuszczów. Tiamina bierze również udział w uwalnianiu kwasu solnego w żołądku, który jest potrzebny do trawienia białek. Osobom z Hashimoto często towarzyszy brak albo niski poziom kwasu żołądkowego.

Rekomendowana dzienna dawka tiaminy wynosi tylko 1.1 mg dla kobiet powyżej 19. roku życia, ale dawka ta może być niewystarczająca dla osób na diecie bezzbożowej i osób z upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych.

Tłumaczy się to tym, że pokarmy zawierające duże ilości tiaminy (fortyfikowane tiaminą pokarmy zbożowe, wątroba wołowa i świńska, mleko w proszku, jajka, groszek i rośliny strączkowate, nasiona i orzechy) są często wykluczone w uzdrawiających dietach, które są polecane w chorobach autoimmunologicznych. Sprowadza się to do tego, że z wyjątkiem wątróbki i wieprzowiny, większość pokarmów zawierających tiaminę jest wykluczona w diecie autoimmunologicznej Paleo, a ograniczona w diecie Paleo.


Ponadto wiele osób z Hashimoto często doświadcza problemów trawiennych, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych.

Co więcej, witaminy z grupy B wyczerpują się w stresujących sytuacjach, które często wyprzedzają powstanie choroby autoimmunologicznej, a stres jak wiadomo zmusza nasze nadnercza do cięższej pracy. Tak więc niski poziom tiaminy jest powszechny u osób z Hashimoto… i może być jedną z głównych przyczyn objawów tarczycy, w tym zmęczenia!


Badania potwierdzające związek pomiędzy tiaminą a zmęczeniem w Hashimoto

Najnowsze informacje na temat tiaminy i zmęczenia w niedoczynności tarczycy znalazłam w bazie danych publikacji naukowych PubMed. Przedtem już spotkałam się z informacjami na temat tiaminy, ale zawsze cieszy mnie kiedy w medycznej literaturze mówi się na temat niedoborów w Hashimoto.

Dr Antoni Costantini i pielęgniarka Maria Immacolata Pala przedstawili hipotezę, w której uważają, że przewlekłe zmęczenie, towarzyszące chorobom przebiegającym z procesem zapalnym i chorobom autoimmunologicznym, może wynikać z umiarkowanego niedoboru tiaminy. W swoich badaniach wykazali, że stosowanie tiaminy pomogło wyeliminować zmęczenie u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita (jest to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy przewodu pokarmowego). Autorzy tej hipotezy przeprowadzili też badania u trzech kobiet z Hashimoto, u których pomimo zastosowania leczenia farmakologicznego przewlekłe zmęczenie nie ustępowało.

Dwie osoby otrzymywały doustną dawkę tiaminy (600mg) na dzień, natomiast trzeciej osobie podano tiaminę w zastrzyku w dawce 100 mg co cztery dni. Osoby te zostały poddane szeregowi pytań służących do oceny ich zmęczenia przed i 20 dni po zastosowaniu tiaminy. Wszystkie trzy kobiety zaobserwowały u siebie poprawę, a u dwóch przewlekłe zmęczenie odeszło całkowicie!

Kobieta, która brała tiaminę w zastrzykach uzyskała poprawę w ciągu 6 godzin od podania leku, a u osób przyjmujacych lek doustnie poprawa nastąpiła po 3-5 dniach.
Co jest też interesujące, żadna z kobiet biorących udział w badaniach, nie wykazała niedoboru tiaminy w standardowych badaniach laboratoryjnych.

 
​Jak często występuje niedobór tiaminy?

Na studiach farmacji uczyłam się, że niedobór tiaminy jest rzadkością i występuje głównie u alkoholików. Do innych znanych przyczyn zaliczamy chorobę Crohna, zaburzenia wchłaniania (prawdopodobnie dotyczy on wielu osób z Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi), anoreksję, a także występuje u osób na dializach.
Niektóre lekarstwa, np. Digoxin (stosowany w chorobach serca), leki moczopędne, głównie Furosemid, a także lekarstwa stosowane w zapobieganiu drgawek (Dilantin) mogą powodować niedobór tiaminy.

Niedobór tiaminy występuje rzadko w rozwiniętym świecie i wynika to z fortyfikacji tą witaminą zbóż i chleba. Ale jeśli stosujesz dietę bez zbóż, najprawdopodobniej będziesz mieć niedobór tiaminy, ponieważ tiamina jest dodawana do płatków zbożowych i chleba. Dodatkowo tiamina dodawana do produktów spożywczych jest zwykle postacią rozpuszczalną w wodzie, która jest mniej biodostępna niż inne postacie rozpuszczalne w tłuszczach (takie jak benfotiamina). Ponadto niektóre produkty spożywcze, takie jak czarna herbata, kawa, surowe ryby i skorupiaki, zawierają tiaminazy, które są enzymami niszczącymi tiaminę. Spożywanie dużych ilości tych pokarmów i spożywanie ich razem z innymi pokarmami zawierającymi tiaminę może hamować naszą zdolność do wchłaniania odpowiedniego poziomu tiaminy. (7)


Rodzaje niedoboru tiaminy

Duży niedobór tiaminy jest znany jako beri-beri i wiąże się z obrzękiem, mrowieniem, pieczeniem dłoni i stóp, dezorientacją, trudnościami w oddychaniu i niekontrolowanymi ruchami gałek ocznych. Poważny niedobór tiaminy może powodować zespół Wernicke-Korsakoff, chorobę mózgu, która może przedstawiać się jako dezorientacja, problemy z pamięcią i uszkodzenie nerwów. Ale większość osób z Hashimoto nigdy nie ma tak znacznego niedoboru tiaminy.

Objawy łagodniejszej postaci niedoboru tiaminy obejmują:


  • Zmęczenie
  • Drażliwość
  • Depresja
  • Dyskomfort w jamie brzusznej
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Problemy z nadnerczami
  • Kłopoty z trawieniem węglowodanów

Długotrwały niedobór tiaminy może prowadzić do różnych objawów, w tym mgły mózgowej, trudności w oddychaniu i uszkodzenia serca, a u osób spożywających dietę o dużej zawartości węglowodanów może dochodzić do nagromadzenia kwasu pirogronowego (produktu ubocznego metabolizmu glukozy). Jakkolwiek osoby stosujące diety o niskiej zawartości węglowodanów są mniej narażone na nagromadzenie kwasu pirogronowego i mogą nie mieć żadnych objawów - z wyjątkiem zmęczenia. (4) Czy któryś z tych objawów brzmi znajomo? 

Testy

Standardowym sposobem sprawdzenia poziomu B1 jest wykonanie badania krwi. Możesz poprosić o skierowanie swojego lekarza. Jeśli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych, możesz również samodzielnie zamówić test Ulta Labs – Vitamin B1 (Thiamine) test. Niestety, większość standartowych testów nie wykaże zmian w umiarkowanym niedoborze witaminy B1! Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem, niskim poziomem kwasu żołądkowego, nietolerancją węglowodanów, niskim ciśnieniem krwi i objawami związanymi z nadnerczami, możesz mieć niedobór tiaminy i możesz skorzystać z suplementacji tiaminą. (Uważa się, większość ludzi może przyjmować suplementy tiaminy bez wykonania testów).

Suplementacja

Aby zwiększyć poziom B1, możesz spróbować zwiększyć spożycie wątroby wołowej, jaj, wieprzowiny, orzechów i nasion (jeśli są tolerowane). Chociaż jestem zwolenniczką aby otrzymywać wszystkie nasze składniki odżywcze z pożywienia, nie zawsze jest to możliwe - szczególnie dla osób z Hashimoto, które nie tolerują wielu pokarmów i mają problemy z trawieniem lub dla tych, które stosują dietę leczniczą ubogą w tiaminę. Ponadto, jak wspomniałam wcześniej, tiamina i inne witaminy z grupy B ulegają wyczerpaniu, gdy doświadczamy stresu - więc nawet jeśli jemy dietę pełną składników odżywczych, nie zawsze można uzyskać wszystko czego potrzebujemy z pożywienia, zwłaszcza jeśli doświadczamy również objawów zmęczenia nadnerczy. 

Jak wspomniałam już wcześniej, badania wykazały, że dzienna dawka 600 mg tiaminy przez zaledwie trzy do pięciu dni może przynieść korzyści, takie jak więcej energii, lepsze funkcjonowanie mózgu, ustabilizowane ciśnienie krwi i poprawiona tolerancja cukru we krwi. Dodatkowo 36 procent moich czytelników, których sondowałam w 2015 roku, stwierdziło, że tiamina pomogła im poczuć się lepiej… więc codzienna suplementacja tiaminy może być kluczem do pozbycia się zmęczenia! Uwaga: Niektóre osoby mogą potrzebować większej dawki. Przychodzi mi na myśl jedno szczególne badanie opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine w 2013 roku. Naukowcy przyjrzeli się osobom z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i stwierdzili, że skuteczne dawki tiaminy wahały się od 600 mg do 1500 dziennie, w zależności od wagi ciała poszczególnych osób. (8)

Chociaż 600 mg jest dobrą dzienną dawką początkową, może być konieczne zwiększenie dawki, jeśli masa ciała przekracza 60 kg (132 funty). Badacze w tym konkretnym badaniu zdefiniowali dawkę dla każdego pacjenta. U tych wszystkich pacjentów zaczęto suplementację od dawki początkowej 600 mg / dzień, a następnie co dwa dni odbywała się konsultacja z pacjentem w celu oceny skuteczności terapii. W przypadkach, gdy zmęczenie nie ustąpiło, zalecono zwiększenie o dodatkowe 300 mg / dzień tiaminy oprócz 600 mg / dzień. Naukowcy monitorowali tętno każdego pacjenta po zwiększeniu suplementu, aby pomóc ustalić prawidłową dawkę. Badacze stwierdzili, że jeśli podane dawki tiaminy byłyby nadmierne w stosunku do potrzeb pacjenta, wystąpiłby częstoskurcz (zwiększone tętno, w którym serce biło więcej niż 100 uderzeń na minutę) i u tych pacjentów zmniejszano dawkę. Jeden pacjent w tym badaniu, który był leczony dawką 1200 mg tiaminy na dobę, wykazał łagodny częstoskurcz (szybkie bicie serca), który całkowicie ustąpił po zmniejszeniu dawki do 900 mg / dobę.

Oto instrukcja dotycząca znalezienia właściwej dawki (na podstawie wyników badań przeprowadzonych w powyższym badaniu)

Dla kobiet:
Osoby o masie ciała <60 kg →    dawka 10 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie 60–65 kg →         dawka 14 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie ciała 65–70 kg → dawka 17 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie 70–75 kg →         dawka 20 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Osoby o masie 75–80 kg →         dawka 23 mg B1 na kg masy ciała dziennie


W przypadku pacjentów płci męskiej dawki należy zwiększyć o jedną trzecią w porównaniu do kobiet: Pacjenci o masie ciała <60 kg →   dawka 14 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie ciała 60–65 kg → dawka 18 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie ciała 65–70 kg → dawka 23 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie 70–75 kg →        dawka 30 mg B1 na kg masy ciała dziennie
Pacjenci o masie 75–80 kg →        dawka 35 mg B1 na kg masy ciała dziennie

*** Należy pamiętać, że powyższa tabela jest w kilogramach, jak wynika z opublikowanego artykułu. Aby określić swoją wagę w kilogramach, możesz użyć następującej konwersji: 1 kilogram = 2,2 funta. Zachęcam do współpracy z lekarzem w celu ustalenia właściwej dawki dla twoich potrzeb.

Środki ostrożności
​
Ludzie często piszą o różnych suplementach i lekach wywołujących raka… Tiamina, w zalecanych dawkach, jest szczególnym suplementem, który jest wyjątkowo bezpieczny dla większości ludzi, ale nie dla osób z zaawansowanymi nowotworami. Wynika to z faktu, że nowotwory mogą kraść zasoby tiaminy w organizmie i wykorzystywać je do namnażania się, ponieważ tiamina jest niezbędna do replikacji ich komórek. W przypadku osoby z niedoborem tiaminy i rakiem radziłabym współpracować ze specjalistą w tej dziedzinie, ponieważ reakcja na dawkę tiaminy ma interesujący wzorzec u osób z zaawansowanymi nowotworami. Podanie wystarczającej ilości tiaminy, aby tylko skorygować niedobór tiaminy, może pomóc w rozwoju guza (tiamina trafia do guza zamiast nas).  Okazuje się też, że mega dawki mogą zahamować wzrost nowotworu (5) i mogą być pomocne w leczeniu raka! .



Picture










​




​Moje doświadczenia z tiaminą

Zmiana diety i suplementy bardzo mi pomogły, ale po pewnym czasie znowu poczułam się gorzej. W tym czasie pracowałam na cały etat jako farmaceutka na bezpieczeństwem leków, a w każdej wolnej chwili prowadziłam badania i zajmowałam się pisaniem książki; jednym słowem byłam przepracowana. Po zastosowaniu diety Paleo poczułam się 90% lepiej, ale ciągle miałam problem z nadnerczami, miałam niski poziom energii i niskie ciśnienie krwi.


Zdecydowałam się na wykonanie drogich testów laboratoryjnych. Określały one za pomocą nowatorskiej, unikalnej technologii, niedobory czynników pokarmowych, których nie wychwytywały tradycyjne metody  Spectracell testy, o których wspominam w mojej książce).
Dotychczas wykonałam już wiele badań, które uwzględniały niedobory składników pokarmowych, takich jak: glutamina, cynk i witaminy z grupy B i dlatego wszystkie inne wyniki mnie nie zaskoczyły, oprócz jednego: miałam niski poziom tiaminy!


Kilka dni po zastosowaniu tiaminy moja energia zaczęła powracać, ciśnienie krwi powróciło do normy i mogłam zredukować dawkę Betainy z Pepsyną, które pomagały mi z trawieniem białek.

Suplement, który zażywałam jest bardzo dobrze przyswajalny (o nazwie 
Ultra Benfotiamine). Stosowałam 3 kapsułki (600 mg) dziennie przez jeden miesiąc, a następnie zredukowałam dawkę do 1 kapsułki (200 mg) dziennie. W tym czasie też pracowałam nad poprawą trawienia, przyswajania i włączyłam do diety wątróbkę.


Od tego czasu okresowo przyjmuję tiaminę w zmiennych dawkach i kontynuowałam suplementację przez okres ciąży i po porodzie. Mam nadzieję, że tiamina może być równie pomocna dla moich czytelników.

Podsumowanie

Osoby z Hashimoto chociaż przyjmują hormony tarczycy, to nadal odczuwają zmęczenie. Zmęczenie jest częstym objawem niedoczynności tarczycy, ale jest także objawem wielu innych powiązanych niedoczynnością tarczycy stanów, w tym zmęczenia nadnerczy, wrażliwości pokarmowej i różnych niedoborów składników odżywczych. Niektórym do poprawy wystarczy wyeliminowanie glutenu albo zastosowanie zdrowej diety (jak dieta Paleo lub dieta Autoimmune Paleo.) Inni będą nadal poszukiwać właściwego rozwiązania. Jeśli zoptymalizowaliście leki na tarczycę, wyeliminowaliście nadwrażliwość na pokarmy i poprawiliście pracę jelit, ale nadal zmagacie się ze zmęczeniem, zachęcam do wypróbowania suplementu tiaminy aby się przekonać czy pomoże, tak jak pomógł tak wielu osobom z Hashimoto. Kto wie… może to być brakujący element układanki, którego szukaliście!


References
  1. Ehrlich S. Vitamin B1 (Thiamine). University of Maryland Medical Center. 2015. Available at: http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-b1-thiamine. Accessed September 12, 2017.
  2. Thiamin: MedlinePlus Medical Encyclopedia. Nlmnihgov. 2017. Available at: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002401.htm. Accessed July 25, 2017.
  3. Costantini A, Pala M. Thiamine and Hashimoto’s Thyroiditis: A Report of Three Cases. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2014;20(3):208-211. doi:10.1089/acm.2012.0612.
  4. Levin LG e. [Effect of thiamine deficiency in hydrochloric acid secretion in the stomach]. – PubMed – NCBI. Ncbinlmnihgov. 1978. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/716330. Accessed July 25, 2017.
  5. Comín-Anduix B, Boren J, Martinez S et al. The effect of thiamine supplementation on tumour proliferation. European Journal of Biochemistry. 2001;268(15):4177-4182. doi:10.1046/j.1432-1327.2001.02329.x.
  6. Volvert M, Seyen S, Piette M, Evrard B, Gangolf M, Plumier J, et al. Benfotiamine, a synthetic S-acyl thiamine derivative, has different mechanisms of action and a different pharmacological profile than lipid-soluble thiamine disulfide derivatives. BMC Pharmacology. 2008;8(1), p.10.
  7. Wiley KD, Gupta M. Vitamin B1 Thiamine Deficiency (Beriberi). StatPearls [Internet]. Published January 2, 2019. Accessed December 11, 2019.
  8. Costantini A, Pala MI. Thiamine and fatigue in inflammatory bowel diseases: an open-label pilot study. J Altern Complement Med. 2013 Aug;19(8):704-8. doi: 10.1089/acm.2011.0840. Epub 2013 Feb 4.
Note: Originally published in February 2015, this article has been revised and updated for accuracy and thoroughness.


Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto
 

0 Comments

CZY MASZ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY CZY HASHIMOTO A MOŻE JEDNO I DRUGIE?

12/2/2019

0 Comments

 
Picture
















​CZY MASZ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY CZY HASHIMOTO, A MOŻE JEDNO I DRUGIE?

Wiele osób pisze do mnie, że mają niedoczynność tarczycy, ale nie jest to Hashimoto. Niestety często się zdarza, że jest to i jedno i drugie.

Więc jaka jest różnica pomiędzy niedoczynnością tarczycy a Hashimoto?

Według definicji Hypothyroidism (niedoczynność tarczycy) jest to stan kliniczny, w którym występuje obniżony poziom hormonów tarczycy.

Przyczyny niskiego poziomu hormonów tarczycy są różnorodne i należą do nich między innymi: niedobór jodu, chirurgiczne usunięcie tarczycy, stosowanie leków hamujących pracę tarczycy, supresja ze strony przysadki czy uszkodzenie tarczycy spowodowane chorobą i innymi czynnikami.

W większości przypadków w takich krajach jak USA, Kanada i w większości krajów Europy, w których jod dodawany jest do soli, niedoczynność tarczycy spowodowana jest przez chorobę autoimmunologiczną Hashimoto. W zależności od źródła, uważa się, że w 90-95% przypadków niedoczynności tarczycy w USA, występuje Hashimoto.

Niefortunnie, wiele osób uważa, że jeżeliby mieli Hashimoto to przecież lekarz by im o tym powiedział.

 Ale w wielu przypadkach tak nie jest!

Większość lekarzy nie przeprowadza testów w kierunku zdiagnozowania Hashimoto, ponieważ medycyna konwencjonalna traktuje choroby autoimmunologiczne tak jak choroby tarczycy spowodowane niedoborami pokarmowymi, defekty wrodzone tarczycy, osoby urodzone bez tarczycy czy osoby, u których usunięto tarczycę chirurgicznie czy zniszczono poprzez zastosowanie radioaktywnego jodu.

Ostatnio natknęłam się na Google, na stronę zwaną Google Trends, która pozwala widzieć jakie jest zainteresowanie poszczególnymi tematami.

Poniżej przedstawiam wykres, w którym na czerwono zaznaczone jest odwiedzanie stron na temat Hypothyroidism a na niebiesko na temat Hashimoto. Jak widać z podanego wykresu, o wiele więcej osób prowadzi poszukiwania na temat Hypothyroidism niż Hashimoto.
 




Picture














​Patrząc na ten wykres nasuwa się pytanie czy osoby poszukujące informacji na temat Hypothyroidism kiedykolwiek zostały przebadane w kierunku Hashimoto.

Osoby z niedoczynnością tarczycy zostały poinformowane przez lekarzy, że ich tarczyca jest powolna i że to jest to związane ze starzeniem się organizmu. Zalecono im aby przyjmowali leki a wszystko będzie dobrze. 

Osobom tym jednak nie powiedziano, że mają chorobę autoimmunologiczną.

Osoby te nigdy nie zadają sobie pytania “Dlaczego mój układ immunologiczny atakuje tarczycę?” Nigdy nie zainteresują się problemem braku równowagi immunologicznej i nie wykorzystają szansy aby ten proces zahamować i powstrzymać rozwój choroby.

Jeżeli zostałaś zdiagnozowana na niedoczynność tarczycy, powinnaś też przeprowadzić badania w kierunku Hashimoto.

Często się zdarza, że u danej osoby zdiagnozowano Hashimoto, po tym jak wykryto wcześniej hypothyroidism i u osób tych występuje zarówno Hashimoto jak i niedoczynność tarczycy.

Jest także możliwe, że chociaż już rozpoznano Hashimoto, ale jeszcze nie ma niedoczynności tarczycy.


Otrzymuje pocztę od osób, u których występują objawy Hashimoto i chociaż byli oni badani wielokrotnie w kierunku potwierdzenia Hashimoto, badania są prawidłowe. 

Dzieje się tak dlatego, że nie wykonano u nich właściwych badań.

Jak pokazały badania, przeciwciała przeciwko tarczycy, świadczące o obecności choroby autoimmunologicznej, mogą być już obecne dekadę przed pojawieniem się pierwszych objawów. 

Podwyższony poziom przeciwciał może być też odpowiedzialny za występowanie takich objawów, jak niepokoj, depresja i złe samopoczucie.

Uważa się też, że im wyższy poziom przeciwciał tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów hyperthyroidismu, kiedy to komórki tarczycy zostają niszczone przez przeciwciała i uwolnione hormony przedostają się do krwiobiegu, a także hypothyroidismu, kiedy nie ma już wystarczającej ilości hormonów. Samo badanie TSH może być w normie, dlatego, że we wczesnym stadium Hashimoto tarczyca jeszcze jest zdolna produkować wystarczającą ilość hormonów.

Im wyższa ilość przeciwciał tym większe ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy i większe prawdopodobieństwo powstania innych chorób autoimmunologicznych.


Atak immunologiczny na tarczycę rozpoczyna się na wiele lat przed wystąpieniem objawów niedoczynności tarczycy. Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli zapobiec jej rozwojowi i niepotrzebnemu cierpieniu. Osoba może chorować na Hashimoto już wiele lat przed rozpoznaniem choroby i zastosowaniem leczenia.

W Hashimoto oprócz leków stosowanych w  celu uzupełnienia  hormonów, należy także zbalansować układ immunologiczny i powstrzymać niszczenie tarczycy.

Idealnie byłoby zdiagnozować Hashimoto jeszcze przed wystąpieniem objawów hypothroidismu i wiedza ta pozwoliłaby zidentyfikować i wyeliminować czynniki wyzwalające atak immunologiczny na tarczycę.

Więc jak zdiagnozować Hashimoto?

Badania pomocne to usg tarczycy i badanie krwi.

W większości przypadków badania krwi wykryją dwa rodzaje przeciwciał skierowanych przeciwko tarczycy.


Najczęściej wykrywane będą przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPOAb) i są one obecne w 95% przypadków chorych na Hashimoto, a także przeciwciała (TGAb) obecne w 80% przypadków.

Ryzyko dla populacji: Hashimoto często występuje u wielu członków tej samej rodziny i 5-8 razy częściej u kobiet. Dlatego jeżeli chorujecie na Hashimoto, zachęcajcie wasze siostry, córki, matki, ciocie i babcie do wykowania testów, szczególnie jeżeli są one w okresie dojrzewania, ciąży i przekwitania. Są to okresy, w których najczęściej dochodzi do ujawania choroby i jest to związane ze zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie zachodzą.  Chociaż jest to choroba najczęściej dotycząca kobiet to wcale nie oznacza, że nie wystąpi u mężczyzn. Dlatego też zachęcam też mężczyzn do wykonania testów w kierunku Hashimoto.

6 najważniejszych testów w Hashimoto
  • TSH - hormon tyreotropowy
  • Przeciwciała any-TPO czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej

  • Przeciwciała anty-Tg czyli przeciwciała skierwane przeciwko tyreoglobulinie
  • 
Badanie ultrasonograficzne tarczycy
  • 
Wolne T3
  • 
Wolne T4

Objaśnienia

TSH  hormon tyreotropowy) jest hormonem przysadki i jego poziom jest uzależniony od ilości krążących hormonów tarczycy (przy obniżonym poziomie hormonów tarczycy, poziom TSH wzrasta i stymuluje produkcję hormonów, przy dużej ilości hormonów tarczycy TSH obniża się i produkcja hormonów zostaje zahamowana.

W zaawansowanych przypadkach Hashimoto, a także w pierwotnej niedoczynności tarczycy spowodowanej innymi przyczynami poziom TSH będzie podwyższony 

W chorobie Gravesa- Basedowa wynik TSH będzie niski. Zdarza się też, że u osób z Hashimoto, a także z niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego, TSH będzie w normie.


Przeciwciała anty-TPO (Thyroid peroxidase antibodies) i przeciwciała anty-Tg (Thyroglobulin antibodies)

U większości chorych na Hashimoto będzie występował jeden albo obydwa rodzaje przeciwciał. Przeciwciała te często są wykrywalne na dziesiątki lat przed zmianami w poziome TSH. Osoby z chorobą Gravesa- Basedowa, rakiem tarczycy mogą też mieć podwyższone przeciwciała anty- TPO, anty-TG czy też przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi TSH.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy- niekiedy u osób z Hashimoto nie ma wykrywalnych przeciwciał i wtedy wykonanie badania ultrasonograficznego pomoże lekarzom ustalić diagnozę.

Wolne T3 i wolne T4 mierzą poziom aktywnych hormonów w organizmie. Kiedy ich poziom jest niski przy jednocześnie normalnym poziomie TSH może to oznaczać, że występuje rzadka postać niedoczynności tarczycy, zwana niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego.

Po więcej informacji odwiedzaj 
Tarczyca Hashimoto
​


0 Comments

HASHIMOTO A NIETOLERANCJA ZIMNA

11/29/2019

1 Comment

 
Picture









​





NIETOLERANCJA ZIMNA W HASHIMOTO

Ze względu na niskie temperatury, zima może być uciążliwa dla osób z Hashimoto. A jak jest u Ciebie jest z tolerancją zimna?

Pamiętam ten czas (studiowałam wtedy na Uniwersytecie Illinois), kiedy nawet w zimie nie chciałam włożyć ciepłej kurtki. Było to jeszcze przed tym jak zaczęły się moje problemy z tarczycą! Ale minęło kilka lat i spałam pod dwiema kołdrami w Kalifornii, do pracy ubierałam się w swetry i szaliki, ponieważ ciągle było mi zimno, w czasie kiedy inni przychodzili z krótkimi rękawami. Niektórzy uważali, że był to efekt przystosowywania się do ciepłego klimatu, ale nikt wtedy nie podejrzewał tarczycy!
 
Tarczyca nazywana jest termostatem organimzu, dlatego, że odgrywa dużą rolę w regulacji temperatury. Osoby z niedoczynnością tarczycy mają niższą temperaturę ciała i słabą tolerancję zimna. Jest to jeden z objawów, którego często nie zauważamy, ignorujemy, albo nie bierzemy na serio, chociaż może to być czasami niebezpieczne. Osoby z niedoczynnością tarczycy mają większe ryzyko hipotermii a to może zagrażać zdrowiu a nawet życiu. 

Sprawdź funkcję swojej tarczycy
 
Jeżeli czujesz, że jest ci bardziej zimno niż innym osobom z Twojego otoczenia, rodziny czy pracy- sprawdź funkcję swojej tarczycy. Większość osób czuje się najlepiej przy wartościach TSH 0.5- 2. Nawet TSH w granicach 3 może być odpowiedzialne za uczucie zimna!
Jeżeli to dotyczy Ciebie, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat konieczności zwiększeni dawki leku. Zdarza się też, że osoby, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, albo klimat, w którym żyją, są eksponowane na niską temperaturę i mogą wymagać trochę wyższej dawki leku w zimie niż w lecie.

Różnica pomiędzy osobami z niedoczynnością i prawidłową funkcją tarczycy polega na tym, że osoby z prawidłową funkcją tarczycy mogą w razie potrzeby produkować więcej hormonów aby pomóc generować ciepło. U osób przyjmujących hormony tarczycy taka spontaniczna regulacja nie zachodzi. Ekspozycja organizmu na ekstremalne temperatury jest stresem dla organizmu, szczególne wtedy gdy funkcja tarczycy jest upośledzona. Potrzeba generowania ciepła spowoduje, że będziemy się czuć bardziej zmęczeni i przyczyni się do większego obciążenia tarczycy.

1. Dużo wypoczywaj

Słuchaj Twojego ciała i miej na uwadze, że Twój organizm będzie potrzebował więcej odpoczynku o tej porze roku.
 
2. Utrzymaj odpowiednią temperaturę w mieszkaniu
 
3. Unikaj niepotrzebnej ekspozycji na zimno
 
Jeżeli musisz wychodzić na zimno ubierz się warstwowo (na cebulkę). Włóż czapkę, rękawice, szalik.
 
4. Dostarczaj organizmowi ciepło 

Gorące kąpiele są bardzo dobrym sposobem na rozgrzanie, bez zmuszania tarczycy do dodatkowej pracy.
Polecane są również elektryczne blankiety, poduszki, ciepłe skarpety i ciepła bielizna. Innym sposobem na rozgrzanie jest moczenie nóg w gorącej wodzie przez 5-10 minut. 

Powiedzenie “Three Dog Night”, pochodzi od Eskimosów i mówi, że jest tak zimno, że potrzeba 3 psów w łóżku aby się ogrzać. Zwierzęta albo towarzysze życia chętnie podzielą się z Wami ciepłem w zimne noce. :)
 
5. Stosuj odpowiednią dietę 

Uregulowanie poziomu cukru pomoże Ci utrzymać właściwą temperaturę ciała. Niski poziom cukru osłabia nadercza i tarczycę, a także może prowadzić do hipotermii. Wskazane jest spożywanie dobrej jakości tłuszczów i protein w odstępach kilku godzin, a unikanie cukrów i pokarmów zawierających skrobię.

Pokarmy termogeniczne - niektóre pokarmy potrafią zwiększyć metabolizm i przyśpieszają przemianę pokarmów w energię (ciepło). Pokarmy termogeniczne zwiększą aktywność tarczycy i spalanie kalorii poprzez wpływ na termogenezę. Termogeneza jest to proces, 
którego celem jest wytworzenie ciepła dla utrzymania stałej temperatury ciała. Do pokarmów termogenicznych należą: owoce, warzywa, zioła, mięso, mleko i przyprawy. Wśród dużej grupy pokarmów termogenicznych wyróżniamy: metyloksantyny, polifenole, kapsaicynoidy, minerały, proteiny/aminokwasy, węglowodany/cukry, tłuszcze i kwasy tłuszczowe.
 
Do termogenicznych polifenoli zaliczamy: ekstrakt z zielonej herbaty, chleb świętojański, resweratrol, kwercetyna, oleuropeiny (pochodzące z ekstra virgin oleju z oliwek), kurkumin (turmeric), kwas chlorogenowy (występujący w ziarnkach kawy), izoflawony soi, kemferol (w brokułach, szpinaku i jagodach).
 
Także niektóre zioła stymulują termogenezę i należą do nich: chili, gorczyca, czerwona papryka, czarna papryka i ostra czerwona papryka. Tłuszcze stymulujące termogenezę to: awokado,  tłuszcze zwierzęce nasycone (smalec, tłuszcz z kaczki, maślany z masła gee i olej kokosowy). 
 
Kofeina także ma właściwości termogeniczne, ale oprócz tego stymuluje sympatyczny układ nerwowy i działa niekorzystnie na funkcję nadnerczy.
 
Nigdy dobrze nie tolerowałam ostrych przypraw i unikałam kofeiny … moim sposobem na rozgrzanie jest gorąca zupa i gulasze z dużą ilością tłuszczu w postaci oleju kokosowego, oleju z kaczki, a także sporządzam koktajle z mleka kokosowego i awokado.
 
6.  Korzystaj ze wsparcia ze strony bliskich

Jest także ważne aby poinformować rodzinę o tym, że nie tolerujemy zimna. Moja rodzina zawsze mi oferuje dodatkowe okrycie blankiety, swetry i rękawice w czasie zimnych miesięcy, ponieważ wiedzą, że marznę szybciej.
 
7. Zapobiegaj sezonowym zaburzeniom afektywnym (depresji sezonowej)

Osoby z chorobami tarczycy częściej doświadczają „Winter Bluesa”. Moim sposobem na poprawienie humoru są wakacje na plaży i polecam je gorąco również dla moich czytelników! Niestety wakacje na plaży nie zawsze były możliwe, więc musiałem znaleźć alternatywne strategie. 

Ważne jest przyjmowanie odpowiedniej dawki Omega-3 kwasów. Można to osiągnąć poprzez jedzenie ryb, przyjmowanie Omega-3 suplementów albo oleju z wątroby dorsza. Jedna z teorii uważa, że za sezonową depresję odpowiada niedostateczna ilość światła i dlatego zalecane jest urządzenie do terapii światłem niebieskim Phillips Go-LITE Blue Light Therapy Device. Jedzenie pokarmów fermentowanych i probiotyków, jak pokazują badania, korelowane jest z pozytywnymi emocjami, a brak przyjaznych nam bakterii kojarzony jest z depresją i niepokojem.

8. Zapobiegaj niedoborowi witaminy D
​
 
W czasie zimy jesteśmy też bardziej narażeni na niedobór witaminy D, a jej brak  może pogorszyć przebieg choroby autoimmunologicznej.


Mam nadzieję, że informacje te okażą się pomocne. 
 
 
 Po więcej informacji odwiedzaj Tarczyca Hashimoto


1 Comment
<<Previous
Forward>>

    Kategorie

    All
    Alergie Pokarmowe
    Anemia
    B12
    Biotyna
    Choroba Refluksowa
    Ciaza
    Cukier
    Dieta
    Ebv
    Gluten
    Hashimoto
    Hipoglikemia
    H.pylori
    Infekcje
    Jod
    Mleko
    Niedobór żelaza
    Niedobor Zelazab223f1c2dc
    Niepokoacutej
    Omega3c810a50cde
    Poziom Cukru
    Przeciwciała
    Przepuszczalne-jelito
    Refluks
    Selen
    Subkliniczna-niedoczynno347ci
    Substancjie Wolotwórcze
    T3
    Tsh
    Utrata Wlosowdc43ace1c9
    Witamina-d
    Yersinia Enterocolitica

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos from Iqbal Osman1, UC Davis Arboretum & Public Garden, i_am_shaozhi, mynameisharsha, Iqbal Osman1, Helga Weber, outcast104, tr0tt3r, foodswings, TheDeliciousLife, valdemar.fishmen, Hey Paul Studios, nerissa's ring, kleuske, Rod Senna, Infomastern, Verano y mil tormentas., lkslp, rhwalker22, rmrcrjr, [Bellie], torbakhopper, greggavedon.com, USDAgov, orangefan_2011, Hey Paul Studios, ☮Katrina☮, www.bluewaikiki.com, avlxyz